Откријте го островот Скопелос

Пронајдете одлични места за престој, пливање, јадење, купување или посета на островот Скопелос.

Села Плажи Манастири музеи
Или прелистајте ги нагласувањата

СКОПЕЛОС Скопелос Северни споради. Смарагдниот остров. Скопелос - зелено-синиот остров. Сите информации за нашиот остров, Скопелос. сместување, плажи, атракции, ресторани, таверни, гастрономија, забава, барови, барови на плажа, кафулиња, маршрути, патувања, туристички информации, историја, култура, настани, островот мама миа. Скијатос Скопелос, Алонисос, северни споради.

Skopelos.com 360° Локален водич

Што се интересира? Истражете ги некои од најдобрите совети од целиот град од нашите партнери и пријатели.

Booking.com

Скопелос

Skopelos.com ве поздравува на најзелениот остров на Егејот и Грција, Скопелос. Веб-страницата Skopelos.com е дизајнирана да им помогне на патниците да откријат места каде локалното население го поминува времето на овој зелен остров.

Смарагдниот остров Скопелос припаѓа на Северните споради. Сместено е помеѓу Скијатос и Алонисос. Зелено-синиот остров. Зелена до сина. Островот во Мама миа.

Совети додаваат вистински локални жители кои живеат и го сакаат својот остров. Уникатниот Скопелос. Идејата е родена во 1998 година, создавање водич што ќе им помогне на корисниците да „нурнат“ длабоко во локалниот начин на живот. Целосно информиран онлајн водич со сите потребни информации.

Сместување - Останете Каде да останете на островот Скопелос

СКОПЕЛОС.КОМ

Skopelos.com е „пазар“ каде локалното население може да прегледува информации за нивните деловни активности во Скопелос, а патниците можат да најдат автентични локални искуства.

Skopelos.com е првиот водич за патувања 360 панорамски обиколки на Скопелос. пешачење со панорамски и статични професионални фотографии, традиционални ресторани, локални рецепти, географија на местото, традиционални производи, ноќна забава предлози, бар кафулиња, екскурзии - ден патувања, активности на отворено како што се велосипедизам, кајак, нуркање во вода - само она што го барате.

Водичот за патувања Skopelos.com вклучува корисни информации за тоа како да стигнете до Skopelos, вашиот сместување (хотели, студиа, апартмани, куќи, вили, вили на базен, соби, хостели), автомобил изнајмување брод, превоз на посетители - такси, автобуси, здравствен дом, лекарски ординации, аптеки, локален пазар, остров уметност, музеи, знаменитости, и археолошки локалитети.

Водичот за патувања Skopelos.com се ажурира секој ден со многу фотографии.

Добредојдовте и уживајте во островот Скопелос!

Остров Скопелос. Северните споради. Скијатос Скопелос Алонисос Скирос. Прво запознавање и контакт со смарагдниот остров Скопелос. Земен рај ве чека да поминете незаборавни моменти.

Скопелос магично комбинира зелена со сина, како и традиционална со модерен елемент. Остров со неверојатни контрасти, каде што растеше природата. Уникатни комбинации што ќе ги воодушеват туристите, кои секогаш ќе сакаат да се вратат за повторно да ги откријат убавините на зелениот остров во Северните Споради.

Скопелос е најзелениот остров на Егејот и Северните Споради. Во суштина се смета за најзелен остров во Грција, бидејќи околу 80% од островот е покриен со девствени борови шуми. Посебна карактеристика на островот се неговите зелени плажи. Боровите буквално се вкорени во морето. Зеленото од дрвјата и природата доаѓа во совршена хармонија со синото на морето и синото на небото. Се создаваат егзотични пејзажи со главна улога во зелената боја на природата и тиркизната, но исто така и длабоката сина боја на морската вода.

Истражете го Скопелос Откријте плажи, села, разгледувања

Зелена на Синиот остров

Скопелос беше официјално прогласена на 5 јули 1997 година од Меѓународната организација за биополитика како Зелен и Син остров.

Грижата и вниманието на туристите се неопходни за убавината и природниот пејзаж на овој остров да останат такви какви што се. Дозволете ни да сите заедно со почит кон природната убавина за да можеме секогаш да се восхитуваме на шумата на овој уникатен зелен остров. Нека нашите активности секогаш бидат водени од зачувување на овој уникатен зелен предел. Благодарам однапред.

Доаѓање до Скопелос

можете може да достигне Скопелос со брод или преку воздух преку Скијатос аеродром. Островот има три пристаништа. Пристаништето во Кора, Лутраки (пристаништето во сјај), И Агнонтас.

Всушност, Кора има две пристаништа, Старото пристаниште, кое е заштитено, и новото пристаниште, каде што се приклучуваат сите бродови и катамарани.

In Агнонтас, бродовите обично се закачуваат кога лошите временски услови не дозволуваат пристап до другите два. Од летото 2020 година, постои директна линија Мантуди Евија - Агнонтас.

Да се ​​стигне до Скопелос со авион (Скијатос), ќе слеташ на Аеродром Скијатос. Оттаму со такси до пристаништето во Скијатос и ќе помине на островот Скопелос или со конвенционални траекти или со такси со вода.

Да се ​​стигне до Скопелос со брод ќе одите на следниве пристаништа:

1)Агиос Константинос од Фтиотида, 2)Мантуди од Евија, 3)Куми од Евија и 4) Волос Магнезија

Чамците што патуваат до Скопелос се конвенционални бродови PROTEUS и SYMI на компанијата АНЕС ФЕРИИ, конвенционалниот брод EXPRESS SKIATHOS и катамарот FLYING CAT 5 на компанијата СИЛИ UEвездени ферри, летечкиот делфин на ДЕЛФИНИ компанија и брод ACHILLEAS на компанијата СКИРОС ЛИНИ.

Горенаведените маршрути се однесуваат на линиите на Мантуди ЕвијаВолосАгиос Константинос,   Куми.

Туристички информации Пронајдете ги сите корисни информации што ви требаат

Плажи на Скопелос

Скопелос е широко познат по својот идиличен плажи со смарагдно чисти морски води прегрнети од борови дрвја. Не случајно плажите на Скопелос многумина ги сметаат за најубави на Егејот. Боровите хармонично го обликуваат крајбрежјето, создавајќи природна сенка и незаборавен пејзаж. Реалноста е дека нема да ја најдете лесно оваа посебна поставка на другите острови во Грција.

Во Скопелос, има плажи за сите вкусови и сите расположенија. Организиран плажи, плажи со барови на плажа, семејни плажи, плажи да се откријат, плажи лесно достапни, песочни плажи, плажи со камчиња. достапни плажи само со брод, плажи во близина Кора, плажи во Хора, па дури и а нудистичка плажа.

Најпопуларните плажи се наоѓаат на северозападната страна на Скопелос. Ниту еден посетител нема да го напушти островот со поплака. Ако има песочни плажи, плажи со камчиња, плажи идеални за семејства и плажи со барови на плажа.

Глистери, Глифонери, Стафилос, Веланио, Амаранти, Limnonari, Агнонтас, Панормос, Andrin, Милан, Костен, Ховоло, Armenopetra, Периволиу, Лутраки.

Единствената сигурна работа е која плажа да ја одберете, ќе ве маѓепса транспарентноста на морската вода.

Најдобро разгледување во Скопелос Истражете ги некои од најдобрите совети на Скопелос.

Традиционална хора на Скопелос

Градот е изграден амфитеатарски и се протега од замокот до дното на пристаништето. На работ на Кора, можете да ја видите популарната црква Панагица од Пиргос. Секое место ќе го маѓепса посетителот со живописните улички, безбројните цркви и архитектурата на куќите.

Кора има официјален наслов на традиционалната населба. Заслужено ја доби титулата во 1978 година со претседателски указ (19/10/78 претседателски указ 594, 13-11 / 78). Архитектурата на Кора со текот на годините остана непроменет. На Кора се појавува замок присуство.

Прекрасните села на Скопелос

Theивописното села на Скопелос испуштаат автентичност на градот. Сите тие имаат свој карактер и свој ритам.

Агнонтас:
Ова живописно рибарско село е опкружено со борови дрвја. Какво автентично место на море. Агнонтас е фреквентна област со многу сместување. На плажа, ќе најдете живописни таверни со маси буквално на местото каде што бранот пука.

Панормос:
Приморскиот крај Панормос е популарен по идиличните зајдисонца и кристално чистите води. Панормос е популарна дестинација бидејќи има сè што може да му треба на еден патник. Разновидно сместување, таверни и кафулиња на плажа, како и сезонски продавници.

Лутраки:
Селото Лутраки се наоѓа под Глоса и е второто пристаниште на Скопелос. Тој нуди удобно сместување за пријатен престој. Во Лутраки, ќе најдете таверни, кафулиња и барови.

сјај:
Глоса е втора по големина населба на островот. Тоа е живописен град со традиционална архитектура и палати. Во прекрасните улички, ќе најдете таверни, кафулиња и барови.

Клима за Палио:
Бујното и живописно село Палео Клима е амфитеатарски изградено на планината. Куќите се камени изградени и гледаат кон Егејското Море.

Нео Клима - Елиос:
Приморскиот крај Нео Клима или Елиос се смета за благословено место. Фанатичните посетители го посетуваат секое лето бидејќи им нуди прекрасно море, удобно сместување, традиционално јадење во таверните и забава во кафулињата.

Совети и написи Прелистајте ги најновите написи од нашиот блог.

Легенди и историја на Скопелос

Легенди на Скопелос

Островот Скопелос е опкружен со безброј легенди. Еден вид мистерија лебди над островот, како и покрај легенди, има и некои добро скриени „богатства„! Секое место крие посебна приказна со посебно значење. На легенди богатства на Скопелос може само да го заведе и привлече патникот.

Принцот Стафилос, пиратската Андрина, Агиос Ригинос, пресек на змеј, Сендукија, островот Дасија, Планината Палуки, Глифонири.

историја на Скопелос

на историја на Скопелос официјално започнува во 16 век п.н.е. Првото име на островот беше Пепаритос. Првите жители биле принцот Пепаритос и Принцот Стафилос, синови на богот Дионис и Аријадна и внуци на кралот Миној од Крит. Во тие години, Скопелос треба да ги покаже своите вино, маслиново масло, шпедиција и освојувачот на златни медали на Олимписките игри Агнонтас.

на славна историја продолжува со Агиос Ригинос во текот на 2 век н.е. Продолжи за време на византискиот период, па оттука и величествениот Венецијански замок. Островот постојано бил нападнат од пирати.

Поради испорака, островот отсекогаш бил богат трговски центар.

на легенди заедно со Историја на Скопелос оживуваат пред посетителите, запознавајќи се со сегашноста, создавајќи ненадмината атмосфера што ги прави сите моменти незаборавни. Одморите на зелениот и синиот остров се посебно искуство. Островот во мајко мила е многу повеќе од туристички остров.

СКОПЕЛОС ВЕБ КАМЕРА

веб-камера „скапелос“

Вреди да се види во Скопелос

Но, надвор од волшебните плажи, со зелениот пејзаж и бистрите сини води, нашиот остров, прекрасниот и во исто време зелен Змејот има други убавини да се покажат. Кора, села, манастири, археолошки локалитети, други атракции.

Не случајно, продуцентите на славниот филм Мама миа го избрале специфичниот остров за повеќето од нивните пукања.

Манастири - музеи

Во скриениот дијамант на Егејот, вреди да се посетат манастирите натаму Планината Палуки (Манастир на Евангелистриа, Светиот манастир во Сотирос, Prodromos, Агиа Варвара, Таксиархис) како и манастирот Агиос Таксиархис во Ватос и Агиос Ригинос надвор од Кора. Агиос Ригинос е исто така заштитник на островот.

на музеи на Скопелос ќе патува кај посетителот во старите времиња давајќи јасна слика за големата култура на жителите на островот Скопелос. На традиционална носија на Скопелос заслужува посебно споменување.

на Фолклорен музеј на Скопелос, Како и на Замок Вакраца, и куќата на Павлос Нирвана се наоѓаат во градот на островот.

In сјај село, патниците можат да го посетат Фолклорен музеј на Глокса и Поморски музеј.

Археолошки локалитети- ВРЕДИ ДА СЕ ПОГЛЕДНЕ

Прошетка во археолошки локалитети ќе им создаде на посетителите шокантни впечатоци поврзани со долгата историја на островот Скопелос. Сентукија или врежани гробници на планината Делфи, Асклепија во областа на Ампелики во Кора, гробница на Стафилос на хомонимната плажа, Венецијански кастлe високо во Кора, wallидот на замокот Селиноус во Лутраки, theидот на Замокот Селиноус во Катакалос Лутраки.

Види како работи Откријте како Skopelos.com може да ви помогне да најдете се што сакате.

Изберете што да направите
Барате пријатна хотел за престој, ресторан за јадење, музеј да го посетите или да правите шопинг?
Дали вреди да се посети Скопелос?
Пребарувајте и филтрирајте стотици списоци, прочитајте ги коментарите, истражете ги фотографиите на Скопелос и пронајдете совршено место.
Истражуваат неверојатни места
Одете, прочитајте и забавувајте се на Skopelos.com. Бидете подготвени пред пристигнувањето, благодарение на Skopelos.com!

Тура во Скопелос

Не пропуштајте ДО:

прошетка по живописните улички на Кора, Посета Панагица од Пиргос, вкуси го традиционална пита со сирење Скопелос и традиционалните слатки од бадеми и сливи, уживајте локални рецепти, посетете го музеи на островот, посетете го археолошки локалитети, посетете го Манастири on Планината Палуки, искачи се до легендарната црква во Аи ianанис во Кастри познат од познатиот филм Мама миа, пробај активности за рекреација на отворено, направи нуркање во вода, оди пешачење, направи ноќно возење велосипед, оди кајак, направи дневни патувања морски екскурзии, посетете го селото сјај, слушајте автентични белешки од ребетика на таверна of Georgeорџ Ксинтарис, посетете ги работилниците на локални уметници (грнчари, сликари, бродоградители, традиционални производители на ножеви и сл.) кои ја одржувале живата традиција меѓу вековите, купувале рачно изработен накит, облека, примероци од народна уметност и разни сувенири од маркетите, уживаат во идиличното зајдисонце, пробаат локални деликатеси во таверните на Кора , селата, па дури и на плажите, забавувајте се на баровите на плажата на островот, уживајте во летните коктели во баровите и кафулињата, уживајте во ноќниот живот

СКОПЕЛОС.КОМ

Прелистајте ја страницата и откријте сами сите причини што само еднаш не е доволно за да уживате во сите убавини на овој уникатен зелен остров, северните Споради Скопелос.

Ви посакуваме незаборавен престој!

Скопелос временска прогноза