Божиќната вечера и џуџињата во Скопелос

SKOPELOS CHRISTMAS DINNER, SKOPELOS TRADITIONAL CHRISTMAS RECIPIES, CHRISTMAS IN SKOPELOS, NEW YEAR EVE IN SKOPELOS, NEW YEARS DAY, SKOPELOS CHRISTMAS MEALS, SKOPELOS CHRISTMAS RECIPES, SKOPELOS CHRISTMAS DESSERTS, CHRISTMAS HOLIDAYS IN SKOPELOS, ELVES IN SKOPELOS, SKOPELOS LEGENDS, SKOPELOS TABLES, СКОПЕЛОС БОЖИЌ ХЛЕЗ, МЕЛОМАКАРОНА, КОРАБИЕС, БАКЛАВА, ДИПЛЕС, ЗИМСКИ ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Божиќната вечера и џуџињата во Скопелос

Божиќните празници се оние со најтопли чувства. Воедно тие се оние со највкусни и најбогати оброци. Семејството и пријателите уживаат во моменти исполнети со љубов на безгрижна релаксација. Особено децата се најрадосни од сите, бидејќи ги чекаат подароците и песните на Дедо Мраз.

Рецепти за празнични десерти од џуџиња за божиќна вечера во Скопелос

На секое место во Грција постојат специфични божиќни обичаи и традиции. Има и различни менија. Божиќ на Скопелос има своја уникатна атмосфера.

Божиќните трпези на Скопелос обично се состојат од следниве јадења и слатки.

Божиќна вечера

Класичната божиќна трпеза во Скопелос, на Бадник или Божиќ, обично вклучува јогуртлу од модар патлиџан (со јогурт) како предјадење и свинско или пилешко полнети со сливи како главно јадење (традиционален локален рецепт).
Во поранешните времиња, по црковната служба, Божиќ бил проследен со супа од коза.

Рецепти за џуџиња за божиќна вечера во Скопелос

На трпезата никогаш не и недостасува традиционалното леб Христов (Христово леб), со замесен крст на него.

skopelos Божиќна вечера празници jpg

 

НОВОГОДИШНА ВЕЧЕРА

Во пресрет или ден на први во годината, пак, менито е малку поинакво. Местото на Божиќ леб го зема светата пунџа на Дедо Мраз. Ова е особено популарно кај децата.

Главното јадење е обично вкусна чорба од петел со компири.

Рецепти за празнични десерти за џуџиња за божиќна вечера во СкопелосАтракција на првиот ден од годината е василопитата! Кој ќе ја добие паричката скриена внатре, ќе има среќа цела година.

Скопелос Божиќна вечера џуџиња рецепти празничен десерт

БОЖИЌНИ ДЕСЕРТИ

Божиќните слатки се вкусни, поради што имаат огромен број следбеници.
На сите трпези за време на божиќните празници не изостануваат меломакароните, курабијадите, диплите, баклавите и особено во Скопелос лукумадите.

Рецепти за празнични десерти за џуџиња за божиќна вечера во Скопелос

Покрај традиционалните рецепти, сега има и вкусни варијации на овие класични слатки.

Џуџиња и гоблини во Скопелос

Џуџињата се мали, непослушни суштества на имагинацијата. Во минатото, луѓето ги опишувале како грди, кратки суштества, со шилести уши, неуредна долга коса и смешни мали влакнести раце. Во денешно време тие добија посмешен и посладок аспект. Сè уште се исто толку дрски. Како и во многу региони во Грција, така и во Скопелос, традицијата е џуџињата да се појавуваат за време на божиќните празници.

skopelos Божиќна вечера џуџиња

Нивната главна грижа е да ги украдат вкусните деликатеси на домаќинката. Нивната голема страст се кнедлите. Бидејќи тие се многу незгодни, наместо да го зграпчат храна директно, повеќе сакаат да го извалкаат за да мора домаќинката да го фрли.

Нивните рации секогаш се случуваат ноќе бидејќи се плашат од дневна светлина. Тие се плашат и од света вода. Така по осветувањето на Божиќ, 6 јануари, тие исчезнуваат во својот магичен свет до следниот Божиќ.

skopelos Божиќни приказниЗатоа, доколку овие денови се најдете во Скопелос, треба да внимавате да не го добиете вашето храна украдени или „извалкани“ од гоблините.

БОЖИЌНИ РЕЦЕПТИ

АПЕТЕТЕРИ

Модар патлиџан со јогурт е одличен рецепт направен во Хотели на Адрина ресторани секое лето.

ОБРОЦИ

Свинско месо со сливи

Десерти

Божиќни десерти од Скопелос.

Рецептите за меломакарона, Курамбиде и кнедли се во Објавата на Skopelos.com: Божиќ во Скопелос.

Десерти од џуџиња за Божиќна вечера во Скопелос

Лукумадес е вкусно сладок вкус, особено со рецептот на Хотели на Адрина ресторани, направено со традиционалните душо

СКОПЕЛОС АДРИНА ЛУКОУМАДИ

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво