ХРИСТОМИ ВО СКОПЕЛОС, НОВА ГОДИНА ДЕКА ВО СКОПЕЛОС, НЕО КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ БО CHИ, БОRИНИ ПРАЗНИЦИ ВО СКОПЕЛОС, Пекари СКОПЕЛОС, ЗИМСКИ ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ХРИСТОМИ ВО СКОПЕЛОС

Да го дочекаме најубавиот период од годината. Божиќ отсекогаш бил празник на љубовта, добрината и даровите. Низ целиот свет, сите стануваат во божиќно расположение. На куќи а улиците добиваат убави украси и светилки, децата пеат песни, а домаќинката пече вкусни божиќни слатки.

Дедо Мраз доаѓа во градотХристијаните со почит го слават раѓањето на Исус. Дедо Мраз доаѓа на првиот ден од годината за да им доделува подароци што им даваат дополнителна среќа на децата.

Како и во цела Грција, во Скопелос се одржуваат посебни Божиќни прослави. Повеќето прослави се јасно за децата, иако во Божиќ секој го открива детето што се крие во нив.

ХРИТМАНСКИ Традиции

Божиќни празници во Скопелос, новогодишна ноќВо Грција, како и во Скопелос, божиќната сезона започнува на 6 декември, ден кога се слави Свети Никола (или морнарски светци). Неофицијалниот крај на Божиќ е 7 јануари, денот кога го слави Свети Јован.

Училиштата се затвораат две недели за време на Божиќната сезона. Обично од предвечер на Божиќ (23 декември) до Ден на Свети Јован (7 јануари)

Сите куќи а населбите на Скопелос се преплавени со прекрасни божиќни мириси, орнаменти и подароци. Во сите пекари, слаткарниците, и сите бакалници, енергично се прават подготовки. Сите подготвуваат традиционални божиќни деликатеси.

ДЕКОРАЦИЈА НА ХРИСТАМ ДРВО - ТРАДИЦИОНАЛНА ПРОДАВА

Како и во целиот свет на Божиќ, Скопелос украсува новогодишни елки со безброј украси, светилки, божиќни топки и рачно изработени конструкции.

Традицијата на украсување чамец е широко распространета и во грчките домови. Овој обичај бил многу посилен во старите години во Грција. Децата со прекумерна љубов, нетрпеливост и интензивна креативност се обидоа и го постигнаа занаетот на чамците сами.

Конструкцијата беше импровизирана со секој материјал што постоеше во секој дом.
Божиќ во Скопелос, новогодишна ноќ, обичаиВо старите години имало многу повеќе морнари. Така, бродот вклучува и почит на грчките морнари, како и вознемиреност на роднините за брзо повторно поврзување.

Освен наутичкиот елемент кој беше присутен во Скопелос и низ цела Грција, чамецот има уште еден симбол. Тоа во суштина нè поттикнува на ново патување во нашите животи на почетокот на новата година, секогаш врз основа на Христовото раѓање.

БОЖИЌНИ ПЕСНИ

Децата го сакаат Божиќ. Освен подароци и украси, божиќните празници се годишно време и за песни. Керол е традиционална песна која групи деца ја пеат во сите нивни маалски домови. За возврат за весела божиќна мелодија добиваат пари и божиќна торта.

Како и во цела Грција, така и во Скопелос песните се огласуваат на Бадник и на Нова Година.

Божиќни ФЕСТИВАЛНИ НАСТАНИ ВО СКОПЕЛОС ХОРА

Божиќ во Скопелос, прослави во Хора

Општина Скопелос секоја година организира прекрасни Божиќни настани и прослави.

Вообичаеното место за Божиќни настани е во Град Скопелос пред општинското кафе. Божиќната забава е за сите возрасти и особено за деца.

Програмата вклучува украсување елка и божиќни активности од страна на Здруженијата на родители и старатели на основното училиште, градинките и гимназијата на Скопелос.

Дедо Мраз е секогаш присутен за да им подари подароци на децата од Скопелос, додека другите волонтери без престан си играат со нив. Тие прават божиќни слики на лицето, прават селфи со Дедо Мраз и неговите пријатели и создаваат импресивни божиќни конструкции.

Тие секогаш се организирани од Здруженијата на родители и старатели, неверојатни божиќни базари со домашни божиќни јадења и божиќни креации изработени од учениците.

Многу пати децата презентираат одлични Божиќни претстави, театарски или танцови претстави. Секогаш во божиќни текстови и мелодии.

Божиќ

Културно-фолклорниот клуб на Скопелос е секогаш среќен што учествува на Божиќ во Скопелос. Возрасните пеат Божиќни песни. Театарската асоцијација „Скопелос“, ЕТОС, исто така е задоволство да ги претстави Божиќните презентации.

Има многу изненадувања на Божиќниот фестивал Скопелос и тие се разликуваат секоја година. Ефектот на божиќниот снег ги освои впечатоците на жителите на Скопелос.

Секако, секогаш има шведска маса со новогодишни колачи, понудени од општина Скопелос.

Возрасните ќе уживаат во gluhwein и ќе се забавуваат со гласна божиќна музика.

Како што споменавме погоре Божиќ е денот на љубовта и понудата. Здруженијата на родители и старатели секогаш се грижат да има кошница за снабдување и солидарност за луѓето кои се во неповолна положба.

Божиќни ФЕСТИВАЛНИ НАСТАНИ ВО НЕО КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ СКОПЕЛОС

Божиќ во Скопелос, прослави во Нео Клима

Како во Место град Скопје, во селото Нео климата or Елиос, тие се среќни што ја дочекаа празничната Божиќна сезона. Децата се секогаш главните протагонисти на настаните.

Божиќни настани во ново климата Скопелите се познати како Божиќ Климатијана.

Шеста година по ред Локалната заедница во Нео климата заедно со Здружението на родители и старатели и корпоративната компанија AO KERAUNOS презентираат неверојатни божиќни подготовки, прослави и настани. Така како и во последниве години беа неверојатни божиќни активности за децата од Скопелос.

Украсување и палење на елката, танцување со балони, проекции на филмови, настап на нашите мали пријатели, присуство на Дедо Мраз секако делејќи подароци од неговата магична вреќа, базари за детски занаети, традиционална божиќна музика, почести и многу забава.

Се разбира, дури ни од Божиќ во Нео климата му недостасува корпа на loveубов и понуда.

Во него се одржуваат и весели настани со музика, танцување и забава Село Глуша во Скопелос.

НОВОГОДИШНИ ТРАДИЦИИ НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС

Најтрадиционалниот обичај се однесува на новогодишниот ден. Особено на првиот човек што ќе посети куќа. На првиот ден од годината, 1-ви јануари, се среќаваме со навиката „амбадико“ или инаку обичајот „прва нога“. Целта на ова е да се одврати злото. Домаќинката од куќата на Скопелос е повикана да притисне или скрши калинка и да ги посипува присутните со вода. Таа, исто така, држи железен камен за да ги испегла сите нејзини најблиски (што значи силен и здрав).

Првиот гостин што се врати дома треба да биде среќна и kindубезна личност! Тој мора да влезе во куќата со десното стапало.

вкусови на БОЖИЌНИ СЛАТКИ ВО Скопелос

Божиќните слатки глуми во сите куќи од Скопелос се зашеќерени лепчиња (курампиед), меломакарони и крцкави кнедли.

ГРЦИ АЛМОНДИ СУГАРСКИ БИЛИ (КОУРАМПИЕДИ)

Џанис Лукакос на неговата веб-страница ни го дава следниот одличен рецепт за вкусни курампиеди!!

РЕЦИПНИ ИНГЕДИДЕНТИ

 • 300 гр свеж путер
 • 350 гр кравјо путер
 • 220 гр шлаг шеќер
 • 60 гр црн рум
 • 4 g ванила природна
 • 2 g прашок за пециво
 • 1120 гр брашно
 • 2 g сол
 • 250 гр бадем, печен и круп
  Шеќер во прав за попрскување

МЕТОД

Новогодишна ноќ во Скопелос, традиционални рецепти, пекари

На жица изматете го путерот со шеќерот во прав и ванилата во миксер додека не побели (околу 15-20 минути). Ја намалуваме брзината на миксерот.

Промешајте ги брашното, прашокот за пециво и солта и постепено истурете ја оваа смеса во изматениот путер. Додадете ги бадемите, а потоа и румот. Направете го тестото со раце во едно парче.

Исечете топчиња од тесто, погрижете се да бидат со иста тежина и обликувајте ги лепчињата со кари во форма што ја сакате.

Малку притиснете го прстот на секој бисквит (kourampie) одозгора и ставете ги во сад за печење, оставајќи малку растојание помеѓу нив.

Се пече во загреана рерна на 170 C 15-20 минути. Извадете ги од рерна, оставете ги многу добро да се изладат и посипете ги со шеќер во прав.

МЕЛОМАКАРОНА

Акис Петреџикис Пече во загреана рерна на 170 C 15-20 минути. Извадете ги од рерна, оставете ги многу добро да се изладат и посипете ги со шеќер во прав. Сигурен успех во меломакарони!!

РЕЦИПНИ ИНГЕДИДЕНТИ

За сирупот

 • 500 гр вода
 • 800 гранулиран шеќер
 • 150 g мед
 • 3 стап (и) цимет
 • Каранфилче 3
 • 1 портокал, се сече на половина

1. мешавина

 • 400 гр сок од портокал
 • 400 гр семе масло
 • 180 гр маслиново масло
 • 50 гр шлаг шеќер
 • Каранфилче од 1/2 лажичка
 • 2-3 лажичка (ци) цимет
 • 1/4 лажичка (и) морско оревче
 • 1 лажичка (с) сода бикарбона
 • кора од кора од 2 портокали

2. мешавина

 • 1 килограм универзално брашно
 • 200 гр гриз, фино

Да служи

 • мед
 • ореви

Новогодишна ноќ во Скопелос, традиционални рецепти, пекари

МЕТОД

За сирупот
 • Сварете ги сите состојки за сирупот, освен медот, додека не се растопи шеќерот. Тргнете од оган. Додадете го медот и мешајте додека не се соедини.
 • оставете го сирупот да се излади 3-4 часа. Мора да биде ладно додека колачињата да излезат од рерната.
 • Сирупот можете да го подготвите од претходниот ден…
За колачињата
 • Загрејте ја рерната на вентилаторот 190 * C (370 * F).
 • За да ги направите колачињата, треба да подготвите 2 одделни мешавини.
 • За првата смеса, додадете ги сите состојки во голем сад. Измешајте, со рачна маталка.
 • Во посебен сад, додадете ги сите состојки за втората смеса.
 • Соединете ја првата и втората смеса.
 • Се меша со рака, многу нежно и многу кратко (најмногу 10 секунди). Ако мешате подолго, смесата ќе се подели или ќе се замрси.
 • Тесто од колаче ставете го во овални форми, во должина од 3-4 см, по 30 гр. Обидете се да ги задржите што е можно поблиски.
 • Печете околу 20-25 минути, додека не бидат крцкави и темно златно кафеава боја.
 • Веднаш штом ќе ги извадите од рерната, потопете ги топлите колачиња во сирупот 10 секунди.
 • Оставете ги да се исцедат на решетката со жица.
 • Размачкајте со мед и сецкани ореви.

БЕЗБЕДНИЦИ

Аргиро Барбаригоу на нејзината веб-страница ни го дава следниот одличен рецепт за крцкави кнедли.!!

РЕЦИПНИ ИНГЕДИДЕНТИ

 • 5 јајца
 • 2 ванила
 • сода на носот на лажицата
 • 1 нотка сол
 • 3 ½ чаша брашно
 • маслиново масло или семе од масло за пржење

За сирупот

 • 500 гр мајчина душичка
 • 1/2 лажичка (и) цимет
 • Каранфилче од 1/2 лажичка
 • 1 чаша вода
 • сецкани ореви

Божиќни празници во Скопелос, традиционални рецепти

МЕТОД

За кнедли, прво одвојте ги жолчките од белките. Во белките додадете ја солта и матете додека да станат крцкави (средна брзина).

Во жолчките ја истураме ванилата и ја матиме 5' со рачен миксер добро да побели и да не мириса.

Додадете ги жолчките во жолчките и додајте ја содата. Победете 5 минути за да ја израмните смесата добро. Истурете 2/3 од брашното за да се згусне. Подмачкајте ги рацете и додадете го преостанатото брашно (малку по малку). Мачкајте додека тестото не се држи до рацете. Покријте и оставете да се одмори најмалку 30 минути. Извлечете многу тенок лист тркалачки пински на floured површина.

Исечете на издолжени парчиња, околу 20 × 15 см. Откако ќе ги извадите сите кнедли (оставете ги на пешкир раширени додека не се подготвени), загрејте го маслото во тава. Истурете еден по еден.

Веднаш штом формираат меурчиња на површината, по 30 секунди со помош на 2 виљушки виткајте ги заедно. Оставете ги да добијат малку кафена боја. Ставете ги на впивачка хартија да се исцедат.

За сирупот

Разредете го медот со 1 чаша вода и внимателно покријте го тестото за сето тоа да се измеша. Посипете ги со ореви, каранфилче и цимет.

Пекари СО ХРИСМИ СВОЈКИ ВО СКОПЕЛОС

Скопелос е земен гастрономски рај. За време на божиќната сезона, ќе уживате во вкусни зашеќерени лепчиња (курампиед), вкусни меломакарони и остри кнедли.

Освен во класичните божиќни слатки, можете да уживате во прекрасни традиционални деликатеси како што се камалиа, рози и слатки со лажица.

Божиќ во Скопелос, празници, пекари, пекари од кохилис

Го предлагаме следново пекари - колачи за традиционални божиќни слатки на Скопелос.

 1. Пекара Кочилис, Хора Скопелос, Тел: +30 24240 23473
 2. Гкика Кафе Слаткарница Пекара, Хора Скопелос, Тел: +30 24240 22926
 3. Традиционално домашно слатко Амброзија, Хора Скопелос, тел: +30 24240 24363
 4. Пекара Карвелис, Нео климатаЕлиос Скопелос, тел: +30 24240 34192
 5. Кира - Лени, сјај Скопелос, тел: +30 24240 33688

САКАМЕ МАРИ КРИСТОМИ И СРЕAPНА НОВА ГОДИНА

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво