ВЕЛИГДЕНСКИ РЕЦЕПТИ СКОПЕЛОС, КОЛАЦИ СКОПЕЛОС, КУЛУРАКИ СКОПЕЛОС, лепчиња СКОПЕЛОС, МАГИРИЦА, СКОПЕЛОС КОКОРЕЦИ, КОЗА СКОПЕЛОС, ВЕЛИГДЕН СКОПЕЛОС ВО СКОПЕЛОС, ПРОЛЕТ СКОПЕЛОСКИСКИНОС, Пекари СКОПЕЛОС, ПРОЛЕТНИ ПРАЗНИЦИ ВО СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Велигденски рецепти

Велигден е многу посебно време од годината на островот Скопелос, Грција. Островот слави со различни традиции и свечености, вклучувајќи религиозни поворки, гозби и огномет.

Скопелос исто така го слави Велигден со многу традиционални јадења и рецепти.

Еве некои од најпопуларните велигденски рецепти во Грција:

 1. Цуреки: Цуреки е слатко леб што традиционално се прави за Велигден. Се зачинува со мастика и махлепи, два ароматични зачини, а најчесто се украсува со црвено обоени јајца.
 2. Кулуракија: Кулуракиите се традиционални велигденски колачиња кои често се зачинети со портокал или ванила. Тие обично се обликуваат во прстени или плетенки и се популарно уживање за време на сезоната на Велигден.
 3. Магирица: Магирица е супа која обично се служи по полноќната црковна служба во недела на Велигден. Се прави со јагнешки отпадоци, кромид, копар и сок од лимон.
 4. Јагнешко коза: Печеното јагне е централниот дел на празникот Велигден во Грција. Јагнешкото обично се пече на плука и се зачинува со лук, лимон и оригано.
 5. Кокореци: Кокореци е традиционално грчко јадење направено од јагнешки отпад кој се завиткува во црево и се пече на плука. Обично се служи за време на велигденскиот празник. Иако неговата подготовка одзема малку време, резултатот е секогаш импресивен и вкусен.

skopelos com велигденски рецепти

Вкусови на ВЕЛИГДЕНСКИ СЛАТКИ ВО Скопелос

Велигденските слатки глумат во сите куќи на Скопелос се лепчиња (цурекиа) и крцкави колачиња (кулуракија).

ГРЧКИ ПУЧКИ (ЦУРЕКИЈА)

Џанис Лукакос на неговата веб-страница ни го дава следниот одличен и релативно лесен рецепт за вкусна цурекија!!

РЕЦИПНИ ИНГЕДИДЕНТИ

 • 28 гр сув квасец
 • 190 гр млеко
 • 220 g шеќер
 • 600 гр бриош брашно
 • 10 гр махлепи, рендано
 • 5 гр мастика, рендана
 • 15 гр кора од портокал
 • 120 гр јајца, изматени
 • 160 г путер, омекнат
 • 4 g екстракт од ванила
 • 6 g сол
 • 1 јајце за намазот, изматено
 • 60 гр филети од бадеми

skopelos com велигденски рецепти

МЕТОД

Во мало тенџере загрејте го млекото со малку од шеќерот (10 g) додека не достигне 35°C. Додадете го квасецот и мешајте додека не се раствори. Во сад се додаваат 200 гр брашно од рецептот, се додава врелото млеко и смесата од квасецот и се меша додека не се соедини. Покријте го садот со најлонска фолија и оставете го да нарасне и да се удвои во волумен. Ќе бидат потребни околу 45 минути во рерна на 35 степени.
Во сад за матење измешајте ги брашното, махлепито, мастиката, шеќерот и кората од портокал.
Префрлете ја смесата од квасецот во садот за миксер и притиснете ја куката. На мала брзина полека ја додаваме смесата со брашно и штом ќе биде готова додајте ги јајцата и оставете да се соединат.
Потоа зголемете ја брзината на миксерот и постепено додајте го омекнатиот путер, чекајќи да се вклопи претходната серија пред да ја додадете следната. Откако ќе се вклопи целиот путер, додадете ги солта и ванилата и продолжете да го матите тестото уште околу 20 минути со голема брзина додека тестото не стане еднолично и мазно и целосно не излезе од садот.

Внимание! На почетокот на процесот, тестото изгледа чудно по текстура и може да се добие впечаток дека му треба повеќе брашно. Не додавајте брашно или тестото ќе стане кисело. Со тепањето ќе се соедини точно.

Извадете го тестото од садот и ставете го во поголем сад намачкан со путер, покријте го со фолија и оставете го во топла средина најмалку 3 часа за да се удвои волуменот на тестото (за побрзи резултати, ставете го во рерната на 35C).

Извадете го тестото од тавата и лесно притиснете го со рака за да се издува. За да направите 1 бриош, тестото поделете го на 3 еднакви парчиња од по 400 гр. За да направите 2 лепчиња, тестото поделете го на 6 еднакви парчиња од по 200 гр. Обликувајте 3 стапчиња од по 35 см и поставете ги нормално едно на друго по должина, оставајќи околу 6 см помеѓу нив. Почнувајќи од страната што е подалеку од нас, спојте ги краевите на 2-те надворешни стапчиња, па крајот на средното стапче доведете го преку спојот и притиснете да се залепи. Донесете го десниот стап преку средното стапче и помеѓу средината и левата страна, а потоа доведете го левото стапче преку десната и помеѓу десната и средината стапчиња. Продолжете така да ја правите плетенката, а кога ќе стигнете до крајот спојте ги краевите и свиткајте ги под плетенката. Внимателно компресирајте ја плетенката по должина и ширина за да го поправите обликот на плетенката. Ако правите 2 лепчиња, повторете ја постапката со втората пунџа.

Бриошот ставете го во тава за печење намачкана со путер или обложена со хартија за печење и оставете ја во топла средина (повторно 35C) додека повторно не се удвои во волумен, најмалку еден час. Многу внимателно четкајте ја површината на лепчињата со четка. Посипете со бадемовото филе и печете во загреана рерна на 165°C, додека бричите не поруменат, околу 30 минути. Бриошот ставете го на решетка да се излади.

Совет 1: Можете да проверите дали правилно се пече со ставање термометар во центарот на бришот. Сакаме температурата да достигне 90°C.

Совет 2: Фазите на покачување може да се направат на соба температура или дури и во фрижидер. Разликата ќе биде во времето потребно за да се заврши процесот и можеби најдолгото време ќе биде од корист за вкусот на тестото.

Грчки велигденски колачиња (KOULOURAKIA)

Акис Петренџикис на неговата веб-страница ни го дава следниот одличен рецепт за велигденски колачиња!!

РЕЦИПНИ ИНГЕДИДЕНТИ

 • 300 гр путер
 • 300 g гранулиран шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 2 јајца, средни
 • 120 g сок од портокал
 • кора од портокал, од 2 портокали
 • 50 g ракија
 • 1 килограм од брашно за сите намени
 • 1 / 2 лажичка прашок за пециво
 • 1 / 2 лажичка сода бикарбона
 • 50 g полномасно млеко
 • 1 нотка сол
 • каранфилче, за очи
 • 1 жолчка од јајце, разредена во 2 лажици вода

skopelos com велигденски рецепти

МЕТОД

Загрејте ја рерната да 190ο C (375ο F) и поставете го на вентилаторот. Во сад за миксер додајте ги путерот, шеќерот и екстрактот од ванила и матете со додатокот за лопатка на средна брзина 5 минути, додека смесата да помати.

Потоа додадете ги јајцата едно по едно, кората и сокот од портокал и коњакот и продолжете со матење.

Во сад додадете ги брашното, прашокот за пециво и содата бикарбона и измешајте со лажица.
Додадете половина од цврстите состојки во миксерот, млекото и солта и матете 1-2 минути.
Извадете го садот од миксер, додадете ги преостанатите цврсти состојки и матете со лажица за сервирање додека состојките не се хомогенизираат. Потоа, месете со раце додека не се формира тесто. Вашите колачиња ќе бидат обликувани како зајачиња.
Исечете парче од 30 гр, обликувајте го во лента и завртете го како полжав. На овој начин ќе го создадете телото на зајачето.
Исечете парче од 15 g, обликувајте го во мала лента и виткајте го во форма на риба. На овој начин ќе ја создадете главата на зајачето. Додадете каранфилче за да го создадете окото на зајачето. Исечете парче од 3 g и обликувајте го во топка. На овој начин ќе ја создадете опашката на зајачето.
Следете го истиот процес за целото тесто.
Префрлете ги колачињата во тави за печење обложете ги со хартија за печење, премачкајте ги со миењето со јајца и печете 15-20 минути. Оставете ги да се изладат и послужете.

Пекари ВО СКОПЕЛОС

Го предлагаме следново пекари – колачи за традиционални велигденски слатки на Скопелос.

 1. Пекара Кочилис, Хора Скопелос, Тел: +30 24240 23473

   

 2. Скопјелиса, Чора Скопелос, Тел: +30 24240 23448
 3. Gkika Cafe слаткарница Пекара, Чора Скопелос, Тел: +30 24240 22926
 4. Канела, Хора Скопелос, тел: + 30 24240 23953

   

 5. Амброзија традиционална домашна слатка, Чора Скопелос, Тел: +30 24240 24363
 6. Пекара Пекара, Нео климатаЕлиос Скопелос, тел: +30 24240 34192
 7. Кира - Лени, сјај Скопелос, тел: +30 24240 33688

на традиционалните Вкусовите на Скопелос, како што се познатите пити со сирење Скопелос и популарните слатки од бадем се достапни цела година во релевантни продавници.

Севкупно, Велигден е време од големо значење и славење на островот Скопелос, со длабоко религиозно значење и културни традиции кои се пренесуваат од генерација на генерација.

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво