Велигден во Скопелос – Споради

ВЕЛИГДЕН ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ВЕЛИГДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ, СВЕТСКА НЕДЕЛА, ВОСКРЕСЕНИЕ, СВЕТА ПРИЧЕСТ, ВЕЛИКИ ПЕТОК, Света САБОТА, НЕДЕЛА НА ВЕЛИГДЕН, ЕПИТАФ, СВЕТА ПРИЧЕСТ, , ПАТУВАЊЕ ВО СЕВЕРНИТЕ СПОРАДИ, Грција, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ВЕЛИГДЕН ВО СКОПЕЛОС

Скопелос е прекрасен остров во Егејското Море, Грција, со 360 цркви Манастири, кој нуди уникатно искуство за Велигден. Во Грција Велигден е значаен верски празник и се слави со голем ентузијазам и традиција. Светата недела е период кој започнува на Цветници, а завршува на Велигден, најголемиот празник на Православната Црква. Ја симболизира страста, смртта и воскресението на Исус Христос. Островот Скопелос е

 

 

ЗНАЧЕЊЕТО НА БЛАГАТА НЕДЕЛА

Во Православната Црква, Страсната седмица е време на внатрешна обнова и обновување на верата. Во текот на оваа недела верниците следат низа ритуали и богослужби кои им помагаат да ја сфатат важноста на страста и воскресението Христово.

Страсната седмица, исто така, претставува обновување на животот и природата, бидејќи има силен традиционален и духовен карактер во многу заедници, вклучувајќи различни обичаи како причест, украсување капела, сликање јајца и создавање свеќи за Воскресението.

На островот Скопелос, можете да очекувате да ги видите улиците украсени со шарени украси и цвеќиња. Многу од островот цркви одржувајте верски служби во текот на неделата што води до неделата на Велигден. 

Како и сите празници во Грција, тој е придружен со разновидна храна и деликатеси. Особено популарни се велигденските колачиња и лепчиња.

Skopelos com велигденските царински традиции на островот skopelos

ПЕТОК ПРЕД СВЕЌАТА НЕДЕЛА – ЛАЗАРСКА САБОТА

На бујниот зелен остров Скопелос, како и во другите делови на Грција, обичаите на Велигденскиот празничен период започнуваат во петокот пред Страсната седмица и саботата на Лазар. Конкретниот петок дамите ги чистат и темелно се грижат за своите домови, а потоа одат во црквата на нивната парохија за да ја слушнат „Службата на младоженецот“.

Во Лазарева сабота островот се полни со прекрасни мириси додека во домовите се пече познатата „Лазаракиа“ еден вид слаткарница налик на колачиња, која има облик на мало момче. Им ставаат морско оревче за очи и ги прекрстуваат рацете на средина. Децата прават и кукла од партал и пеат песна низ уличките.

skopelos com велигденски лазаракиа традиции и обичаи

ЦАЛТИНСКА НЕДЕЛА

Цветници е главната недела пред саботата на Воскресението и ја одбележува Страсната седмица. Верниците наутро одат во црква на богослужба. Таму земаат гранка од палма што им ја дал свештеникот. Одморот им обезбедува благослов во нивниот дом. Традиционалното јадење на денот е риба. Покрај тоа, идните невести ќе добијат од свештеникот заедно со палма и златна паричка од нивната идна свекрва.

Целата Страсна седмица е период на пост и верниците јадат посна храна.

 

Skopelos com велигденските царински традиции на островот skopelos

ВЕЛИК ЧЕТВРТОК

Велики четврток е денот на Божествената причест на верниците. Дами ги печат велигденските колачиња и лепчињата. Повеќето луѓе одат премногу рано наутро во црква за да се причестат. Додека истиот ден навечер се читаат 12-те евангелија во четири парохии. Тоа е и ден кога јајцата се бојат црвено.

Добар Петок

На Велики петок можете да бидете сведоци на обичајот „Епитафиј“ каде симболично претставување на Христовиот гроб во процесија се носи низ градот или селото. На Велики петок, во Скопелос, во сите цркви на островот, без исклучок, ќе има традиционално повторно прикажување на земјотресот по Ставрос како што е опишано во евангелијата. Внатре во цркви, сите стапови силно удираат, бучавата потсетува на земјотрес.

Skopelos com велигденските царински традиции на островот skopelos

Секоја парохија има свој епитаф кој традиционално го украсуваат жени и млади девојки. Вечерта е поворката на Епитафот. Во сјај, во црквата Успение на Богородица се одржува обичајот „Aratte Pyla“. Овој обичај е претстава на Христовиот влез во Адот.

Во главниот град Скопелос, има специфичен редослед по кој излегуваат епитафите. Црквата „Христос“ е прва по редослед, а по неа следи епитафот „ Агиос Јоанис“, потоа епитафот на црквата „Панагија“ и на крајот епитафот на „Фанеромени“. Верниците ги следат поворките со жолти свеќи во рака и Епитафите на сите цркви се среќаваат на плажа во пристаништето.

 

 

Исто така, манастири на Тимиос Продромос и Евангелизмос, поворката на Епитафот да ја одржи утрото на Велики петок, а не навечер.

СВЕТСКИ САБОДЕН

Skopelos com велигденските царински традиции на островот skopelos

Во саботата на Велигден се одржува традиционалната церемонија „Воскресение“, децата гордо ги држат своите „лампади“ во црквата, каде свештеникот на полноќ го најавува воскресението на Исус со пеење „Христос воскресна“, а ноќта ја осветлува огнометот. небото. Свештеникот на верниците ќе им ја подари Светата Светлина. Со оваа светлина тие формираат крст над нивните врати куќи и користете го во следните четириесет дена за да ја запалите свеќата.

skopelos com велигденски магирица традиции и обичаи

Потоа, семејствата и пријателите се собираат на традиционален велигденски оброк кој обично го вклучува традиционалното јадење „Магирица“ и „тапкање со јајца“.

ВЕЛИГДЕН ДЕН – ВЕЛИГДЕН НЕДЕЛА

Велигден е големиот празник на пролетта. На денот на љубовта луѓето јадат во своите домови или одат во своите колиби за да го прослават Велигден. Вообичаено, мештаните ги претпочитаат популарните кози од Скопелос наместо јагнешкото месо. Мелодии, весели гласови, прекрасни мириси. Гостопримливите Скопелити секогаш на гостите им нудат вино и закуски.

 

Skopelos com велигденските царински традиции на островот skopelos

ВЕЛИГДЕНСКИ ОБИЧАИ И ТРАДИЦИИ

Еве неколку обичаи и традиции што се почитуваат за време на Велигден на островот Скопелос:

 1. Поворка на епитафот: Вечерта на Велики петок, низ улиците на градот има поворка со епитафот (накитена клада) на Исус. Ова е свечена и емотивна поворка со верниците кои носат свеќи и пеат химни.skopelos com велигденски епитафиј традиции и обичаи
 2. Прослава на воскресението: Во сабота навечер, има полноќна служба во локалната црква за да се прослави Христовото Воскресение. На полноќ, свештеникот запали свеќа од Светата светлина и го пренесува пламенот на собранието. Потоа, луѓето ја носат дома Светата Светлина и ја користат за палење свеќи и светилки за масло во нивните домови.
 3. Јагнешко печено: Во недела на Велигден преовладува обичајот да се раженат јагнешко или козјо и „кокореци“. Ова е семејна работа, а луѓето се собираат да уживаат во оброкот со пријателите и роднините.
 4. Црвени јајца: Црвените јајца се традиционален Велигден храна во Грција. Јајцата се бојадисуваат во црвено за да ја симболизираат Христовата крв, а најчесто се служат во недела на Велигден.skopelos com традиции и обичаи за велигденски црвени јајца
 5. Тапкање јајца: Друга традиционална игра што се игра за време на Велигден е „цугрисма“ или чукање јајца. Во оваа игра, двајца луѓе ги држат јајцата и ги удираат еден против друг. Победник е оној чие јајце останува нескршено.
 6. Огномет: Огнометот е вообичаен начин да се прослави Велигден на Скопелос. Тие обично се тргнуваат на Велика Сабота и Велигден и во нив уживаат луѓе од сите возрасти.

ЕКСТРА СОВЕТИ ЗА ВЕЛИГДЕН НА ОСТРОВ СКОПЕЛОС

Ако планирате да ги поминете Велигденските празници во Скопелос, еве неколку дополнителни совети кои може да бидат корисни:

 1. книга сместување однапред: Велигден е популарно време за посета на Скопелос, па затоа е важно да го резервирате вашето сместување однапред за да се избегне разочарување. Многумина хотели а куќите за гости може да понудат и специјални велигденски пакети кои вклучуваат традиционални оброци и активности.skopelos com skopelos градска хора
 2. Присуствувајте на црковните служби: присуство на богослужбите на Велики петок и воскресението во една од Скопелос цркви е уникатно и незаборавно искуство. Дури и ако не сте религиозни, можете да го цените културното и историското значење на овие настани.
 3. Пробајте локална велигденска храна: Островот Скопелос има богата кулинарска традиција, а Велигден е совршено време да пробате некои од локалните специјалитети. Некои од велигденските јадења кои мора да ги пробате вклучуваат магирица (супа направена со јагнешки отпадоци), кокореци, цуреки (слатко леб со карактеристична арома) и кулуракија (колачиња со путер).
 4. Истражете го островот: Скопелос е прекрасен остров со зачудувачки плажи, живописен села, и зелени шуми. Велигден е одлично време за истражување на островот и откривање на неговата природна убавина и културно наследство.
 5. Придружете се на прославите: Велигден на Скопелос е празнична и радосна пригода, а локалното население е пријателско и добредојдено. Придружете се на прославите, гледајте го огнометот и уживајте во традиционалната музика и танцување.
 6. Почитувајте ги локалните обичаи: Конечно, важно е да ги почитувате локалните обичаи и традиции за време на вашиот престој остане на Скопелос. Ова вклучува скромно облекување за црковните служби, воздржување од гласно или нарушувачко однесување и покажување обѕир кон другите.

Ако го посетувате Скопелос за време на Велигден, треба да ја искористите можноста да ја истражите убавината на островот плажи, пешачки патеки и живописни села. Генерално, Велигденските празници во Скопелос се уникатно и незаборавно искуство кое нуди поглед во богатата култура и традиции на островот.

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво