Искуство со скокање на островот во северните споради

ОСТРОВ ОПРЕДЕНИ СПОРАДИ, ОСТРОВ СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКИЈАТОС, СКОПЕЛОС, АЛОНИСОС, СКИРОС, СВЕДНИЦИ, ЗЕЛЕНО НА СИНО, на плажите, ЧОРА, ГРАД СКОПЕЛОС, НУРЧКИ ЦЕНТАР СКОПЕЛОС, МАМА МИА СКОПЕЛОС, АДРИНА  Хотели ГРЦИЈА, ГРЧКИ ОСТРОВИ, ЕГЕЈСКО МОРЕ, СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Искуство со скокање на островот во северните споради

Скијатос, Скопелос, Алонисос и Скирос. Острови Споради. Островите на северните споради се идеални за оние кои сакаат да видат различни места на нивните одмори, а не остане на истиот остров неколку дена.

Тоа е дефиницијата за скокање на островот, нели?
Патување од еден остров на друг, да се биде турист во мала островска област. Посетете неколку острови за време на вашиот одмор. Овој модерен тренд на патување стана навистина популарен во денешно време. Тоа е како да патувате на 3 острови во 1. Шармантно е да истражувате повеќе од еден остров за време на вашиот летен одмор. Вообичаено, можете да посетите 2-4 мали соседни острови.

Грчките острови се рај за скокање на острови. Посетата на неколку острови одеднаш ќе биде незаборавно искуство. Посетете ги островите Северни Споради во едно патување !!!

Со патување на овој начин имате шанса да запознаете поубави места, да пливате на попрекрасни плажи, вкусете повеќе вкусни грчки локални и традиционални јадења, дознајте повеќе за грчката култура и стекнете повеќе спомени од уникатното грчко лето.

Село на скоплии Аерална фотографија на селото Глоша
Главните карактеристики на островите Северни Споради се кристално чистите тиркизни морски води, падините покриени со борови кои допираат до брегот, како и белиот камен. куќи кои формираат традиционални населби.
Четири одделни острови, секој со своја историја и атракции, сите заедно формираат зелена и сина оаза во Егејското Море.

СКИЈАТОС

Скијатос е космополитски остров на Северните Споради. Во споредба со остатокот од Споради, не се смета за толку тивок како што е познат по својата ноќен живот. Исто така, островот има меѓународен аеродром, што го прави уште полесен пристапот особено од странство. И покрај фактот дека е мал остров има повеќе од 60 плажи. Скијатос е островот на важниот грчки писател Александрос Пападијамантис.

Скокање на островот Скијатос Скопелос Алонисос

Хора:

Градот Скијатос е срцето на островот. Дефинитивно ќе се восхитувате на традиционалната архитектура на белото куќи со црвени покриви и улички. Не пропуштајте да шетате по улицата Пападијамантис и да ја посетите неговата куќа. Во градот Скијатос, можете или да шетате по улиците со камчиња или да уживате во кафулињата и баровите. Главните атракции на Хора се Бурци и замокот од Стариот град, можеби најромантичниот дел од градот поради прекрасниот поглед. Иако акцентот е на ноќен живот.

 

Разгледувања:

Освен неверојатните и многубројните плажи, и космополитот ноќен живот, има уште многу да се види и посети на островот Скијатос. Пред сè, таму живеат биотопот во езерото Строфилија, фламинго и морски желки. Црквата на тројцата епископи, манастирот Панагија Кунистра, Бурци и средновековниот Замокот Дали се сите вреди да се погледне.

 

skopelos com остров скокајќи северни споради скијатос skopelos алинисос skyros

Плажи:

Како што веќе споменавме, Скијатос е особено популарен по многубројните плажи со незамислива убавина. На мало крајбрежје се шири магично плажи за незаборавни летни одмори под грчкото сонце. Најдобрите 15 плажи на Скијатос се Кукунариес, Лаларија, Банана, Мандраки, Цугкрија, Вромолинос, Мегалос Аселинос, Агистрос, Агиа Параскеви, Биг Амос, Агиа Елени, Василиас, Бурци, Трулос и Лигарис.

сместување:

Хотелот Elivi Skiathos на плажата е луксузен хотел со 5 ѕвезди кој се наоѓа на плажата Кукунарис. Хотелот карактеристики ресторани, На таверна, бар на плажа, спа центар и базени. Елеганцијата на хотелот е совршено усогласена со пејзажот кој изразува почит кон природната средина.

 

СКОПЕЛОС

Скопелос не е само зелениот на синиот остров, туку е и островот на Мама Миа. Најзелениот остров на северните споради стана популарен по објавувањето на „Мама Миа мјузикл“. Водите се смарагд и на плажи се опкружени со борови шуми. Не заборавајте да ги вкусите сливите (авгато), маслиновото масло, виното Peparithios и Пита со сирење. Бидете сигурни да земете ножеви, керамика, и други традиционални сувенири со тебе.

остров подрипнувајќи skopelos северните споради

Хора:

Кора од Скопелос достојно се здоби со титулата на традиционална населба. Таа е изградена амфитеатрално и се протега од замокот ( Кастро) до пристаништето. На работ на Хора, можете да ја видите популарната црква Панагица од Пиргос, над плажата Плака.
Калдрманите патеки (или на грчки калдеримија) со бугенвили и морскиот воздух на пристаништето се магични. Во градот има многу интересни туристички продавници и места за вкус на вкусната пита со сирење на Скопелос.
Да се ​​биде во Чора мора да се посети Анатоли Узериили Giorgоргос Ксинтарис, и неговите два сина Андонис Тодорис, каде што е жива рембетичката народна музика.

Цркви на црквата Агос Јоанис воздушна фотографија

Разгледувања:

Тој ianанис Капелата е најпознатото место во Скопелос. Дали е црквата во која се венчаа протагонистите на Мама Миа. Друга атракција на Mamma Mia е Плажа Кастани.
Панагица од Пиргос заедно со Манастири на планината Палуки се исто така некои цркви треба да ја посетите. Доколку сакате да дознаете повеќе за културата на Скопелос, постојат музеи (Фолклорен музеј на Скопелос Хора, Замок ВакрицаКуќа на Павлос Нирвана Фолклорен музеј на Глокса) и археолошки знаменитости. Едно попладне во Село Глуша ќе биде добро поминато попладне!

 

Плажи:

Најпопуларната плажа на Скопелос е Милан, додека најкосмополитска е Плажа Кастани. Скопелос нуди различни уникатни плажи. Некои од организираните плажи се Стафилос, Веланио(плажа за нудизм), Limnonari, Агнонтас, Панормос, и Глистери. Некој друг плажи да се открие се Амаранти, Armenopetra, Ховоло, Периволиу, и Петаменис.

сместување:

на плажата 4 ѕвезди Адрина Брег и плажата 5 ѕвезди Адрина Одморалиштето и бањата се олицетворение на грчкото гостопримство. Современите капацитети целосно ја почитуваат животната средина и се во совршена хармонија со пејзажот. На Хотели на Адрина се во Панормос и понуда ресторани, таверна, барови на плажа, детски клуб, спа центар и два базени со морска вода. На Адрина Хотелот таму е Скопелос Центар за нуркање.

Повеќе добра вест е дека семејството Родопулос ( Адрина Хотели) го подготвуваат третиот хотел.

АЛОНИСОС

Алонисос е третиот остров на северните споради. Тоа е најдобрата дестинација за разладување. Островот одржува мирни нивоа, бидејќи не е погоден од туризмот. И овде главна карактеристика се уникатните кристално чисти води и боровите шуми. Вегетацијата на Споради во сета своја слава. Има пешачки патеки за пешачење. Истражете го живописното малку села, изолиран плажи, и карпи со воодушевувачки поглед на Егејското Море. Уживајте во морето и грчкото сонце и не пропуштајте да ја вкусите познатата туна од Алонисос и традиционалните слатки.

skopelos com островот подрипнувајќи Алонисос Хора

Хора:

Главниот град на Алонисос е Патитири. Patitiri или Alonissos Chora е исто така главното пристаниште на островот. Ќе забележите дека на куќи сите се релативно нови и многу добро одржувани. Патитри всушност бил изграден во 1965 година, по земјотрес кога локалните жители се преселиле таму за да ги обноват своите животи. Сите куќи остануваат во традиционалниот стил. Мирисот на боровите шуми во комбинација со цвеќињата кои се насекаде низ Хора создаваат идилична атмосфера. Хора доминира во природната убавина и импозантните пејсажи на вегетацијата што го опфаќа морето. Бело куќи, кристално чистите морски води и зеленилото на боровите. Искачете се и до стариот камени град. Хора не е преполна бидејќи туристичкиот елемент не се меша со природните убавини.

skopelos com остров подрипнувајќи северни споради скијатос skopelos алинисос

Разгледувања:

Сите го знаат Алонисос поради Националниот морски парк каде живее фоката Монахус Монахус. Националниот морски парк Алонисос е најголемата морска заштитена област не само во Грција туку и во Европа.
Морскиот парк на северните споради е природен дом за фоката, како и за многу морски видови на Средоземното Море. Со посета на областа, можете да пливате или нуркате, па дури и да фотографирате и видеа додека го набљудувате морскиот див свет.
Друго што мора да се види во Алонисос е Музејот на подморници на Грција, кој се наоѓа на островот Перистера. Импресивно е да се посети потонатиот трговски брод кој датира од 5 век п.н.е.

skopelos com остров подрипнувајќи северни споради скијатос skopelos алинисос

Плажи:

Повеќето од Алонисо плажи се камчиња. Постои разновидност од која можете да изберете во зависност од вашите преференции. Семејни добро организирани плажани, неорганизирани и затскриени. Криси Милан, Лефтос Гиалос, Агиос Димитриос, Мегалос Муртиас, Марпунта се организираните. Други добро познати плажи од Алонисос се Витисма (плажа за нудист), Гиала, Воци, Агиос Петрос, Глифа и секако малиот остров Перистера.

сместување:

Луксузниот хотел со 4 ѕвезди Alfa Collection нуди три типа на Вили (Анемолија, Алтеа и Армонија). Апартманите Althea и Armonia се наоѓаат во старото село Алонисос, додека Anemolia е на Пефкос Алонисос. Апартманите во Старото село нудат панорамски поглед на планините и Егејското Море, како и приватни базени.

 

SKYROS

Скирос е најголемиот остров на северните споради и најизолираниот. Островот има интензивно зелена вегетација на Споради и во исто време ги комбинира белите и сините елементи на Кикладите. За среќа без летните ветрови.

Како и во Скопелос, има 365 цркви, капели и манастири на островот. Скирос е добро познат по својот уникатен рецепт за шпагети од јастог, јадењата со козјо месо како и малите Скириски коњи.

skopelos островот подрипнувајќи северните споради skyros

Хора:

Доминантната Хора на Скирос е како на карпа. Традиционалниот куќи од грчката бела боја се изградени амфитеатрално. Наоѓајќи се во градот Скирос, не пропуштајте да шетате на „Поетскиот плоштад“ каде што е поставена бронзената статуа на Руберт Брук. Исто така, треба да пешачите по традиционалните патеки и да го најдете манастирот Агиос Георгиос, како и византискиот Замокот. Освен вашите спомени од панорамскиот поглед на Егејското Море, земете ги со себе како сувенир керамички предмети.

skopelos com остров скокајќи северни споради скијатос skopelos алинисос skyros

Разгледувања:

Скирос има повеќе атракции и знаменитости за откривање отколку величествените плажи и уникатната Чора. Броење 365 цркви можете да замислите дека некои од нив вреди да се посетат. Агиос Николаос во Пурија е секако еден од нив. Всушност, Пурија сама по себе е посебна локација поради чудната формација на карпи. Во Чора има два музеи (Археолошки музеј, Фолклорен музеј Фалтаитс) вреди да се посети. Љубителите на Античка Грција треба да го посетат археолошкиот локалитет Паламари. Бидете авантуристи и пловете со бродот Идроватис до островот Саракинико.

skopelos com остров скокајќи северни споради скијатос skopelos алинисос skyros

Плажи:

Поголемиот дел од Скирос плажи се наоѓаат на север од островот. Додека на југ, на плажи се достапни само со брод. Најпопуларен плажи на островот Скирос се Магазија и Молос. Информирајте се дека во летниот период има доволно гужви. Доколку барате нешто помирно тогаш посетете ја плажата Гирисмата. Исто така, постојат и плажи на Калогријас, Кира Панагија и Агиос Петрос. На западната страна на Скирос, треба да пливате до Ахерунес и Каламица плажи.

сместување:

Хотел Нефели е хотел со 4 ѕвезди кој се наоѓа во Скирос Хора. Запомнете дека Chora на грчки значи село. Хотелот располага со а ресторан, бар, детски клуб, надворешен простор и базен со морска вода.

ДОПОЛНИТЕЛНИ СОВЕТИ ЗА ОСТРОВ КОЈ СЕ НАДЕВА ВО СЕВЕРНИТЕ СПОРАДСКИ ОСТРОВИ
  • Скирос е поврзан со пристаништето Кими во Евија. Додека Скијатос, Скопелос и Алонисос имаат врски со пристаништето Мантуди (Евија), пристаништето Волос (Магнезија), пристаништето во Солун (Македонија) и пристаништето Агиос Константинос (Фтиотида). Последните три острови имаат повеќе ферибот врски.
  • Островите Северни Споради имаат мали растојанија, така што нема да треба да поминувате половина ден патувајќи или да ги пребарувате хотели или сместување по ваш избор.
  • Наместо ферибот линија, можете да користите a такси со вода за подиректно качување.
    Тоа е многу побрзо и поскапо. Можете исто така да изнајмите едрилица или јахта.
  • Со качување, треба да ја именувате вашата дестинација пристаниште. Бидејќи траектот или големата брзина ќе направат неколку запирања. Значи, треба да го ставите вашиот багаж во вистинската корпа.

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво