Скопелос Грција: Прирачник за патување на Insider 2024 – Водич за локални совети

Локален туристички водич за Скопелос, сеопфатен водич за Скопелос Грција, дополнителни совети за Скопелос, најдоброто од Скопелос, што го покрива најдобриот Скопелос плажи, пешачки патеки, работи кои треба да се прават, каде да остане, информации, лето на островот Скопелос, летна дестинација Скопелос, туристички водич за Скопелос, патување до Скопелос, Скопелос најдобар остров во светот, посета на Скопелос, бегство во Скопелос, меѓународна разлика во Скопелос, одмор во Скопелос, одмор во северните споради, северни споради, Грција , грчките дестинации за скапоцени камења, Блог на Скопелос, Блогспот на Скопелос, блогирање на Скопелос, блогови на Скопелос, блогери на Скопелос

Скопелос Грција: Прирачник за патување на Insider 2024 – Водич за локални совети

Островот Скопелос стои како живописен скапоцен камен во северните споради, во североисточниот брег на континентална Грција. Овој раскошен остров е препознатлив како „Сино зелен остров“ поради неговиот изобилен природен раскош. Го зачувува својот шарм, останувајќи недопрен од приливот на туризмот. Доколку побарате детален локален водич за патување до Скопелос Грција, вашата потрага завршува тука.

skopelos hotels adrina resort and spa , Локален водич за патување во Скопелос, водич за Скопелос Грција, најдобри плажи на Скопелос, пешачки патеки, работи што треба да се прават во Скопелос, Споради, информации

Тоа е дестинација која заслужува посветена недела или дури две во вашиот распоред на патувања. Вие исто така го имате островско скокање опција. Наоѓајќи се во Скопелос, истражете ги неговите градови и села, секој може да се пофали со посебен шарм. Пливај до убавото плажи, секој со уникатен карактер за сите вкусови. Тргнете по разновидните патеки за пешачење кои се вртат низ живописната глетка.

Скопелос порано живееше во сенката на неговите попопуларни ноќен живот дестинација, Скијатос. Но повеќе не. Скопелос привлече внимание во последниве години, особено како главна позадина на Мама миа филм во 2007 година.

Локален туристички водич во Скопелос, водич за Скопелос Грција, најдобри плажи на Скопелос, пешачки патеки, работи што треба да се прават во Скопелос, Споради, информации

Одморите во Скопелос предизвикуваат сензација на откривање исклучителна дестинација.

СКОПЕЛОС ЕКСТРА СОВЕТИ:

Сметајте дека само Скопелос, Скијатос, Алонисос и Скирос имаат жители меѓу 24-те острови во Споради. Постојаното население на островот Скопелос е помалку од 5,000 жители.

Задолжителни работи во Скопелос:

Откријте ја убавината на Место град Скопје (Хора)

Прифатете го волшебниот шарм на Скопелос Хора додека го започнувате денот со прекрасен искуство за појадок, надополнета со богатите вкусови на грчкото кафе. Посетете Кафе Каравија, Канела or Бранч за кафе „Анемос“.

Локален туристички водич во Скопелос Сеопфатен водич за Скопелос Грција кој ги покрива најдобрите пешачки патеки на плажите во Скопелос што треба да правите каде да останете информации лето на островот Скопелос

 

Идиличниот амбиент нуди совршен почеток на вашето истражување. Направете го вашиот пат до Панагица од Пиргос, каде што можете да уживате во зајдисонцето што го одзема здивот, доловувајќи Моменти достојни за Инстаграм на позадината на оваа историска знаменитост. Прошетајте низ градот, дозволувајќи им на тесните улички и традиционалната архитектура да ве потопат во локалниот амбиент. Додека талкате, истражувајте чудни продавници и бутици, кои нудат низа од сувенири кои ја опфаќаат суштината на Скопелос. Без разлика дали се работи за рачно изработени занаети или локални специјалитети, пронајдете го совршениот спомен за да го негувате вашето време во овој живописен грчки град.

 

Локален туристички водич во Скопелос, водич за Скопелос Грција, најдобри плажи на Скопелос, патеки за пешачење, кои мора да ги направите, дополнителни совети, споради, информации

 

Скопелос Хора Ве поканува да се препуштите на нејзината убавина, создавајќи трајни спомени на секој чекор.

СКОПЕЛОС ЕКСТРА СОВЕТИ

In Скопелос Хора, не заборавајте да се впуштите во скриените скапоцени камења на Стариот град и да ги посетите различните цркви.

Уживајте во ноќен живот

Кога станува збор за ноќен живот, Скопелос се грижи за различни преференции. Скопелос нуди сè, од софистицирани коктели до жив амбиент на морскиот брег таверни, се грижи за различни преференции. За оние кои бараат стилски коктел, посетете се на популарни места како Врахос, скала, Меркур, Тики или Шрафцигер коктел бар во шармантна хора.

Локален туристички водич во Скопелос, водич за Скопелос Грција, најдобри плажи на Скопелос, патеки за пешачење, кои мора да ги направите, дополнителни совети, споради, информации

Дополнително, неколку морски брегови таверни нудат музика во живо. Амос и Дугија ресторани се претвори во живи места со ноќи со музика во живо во текот на летото. Потопете се во опуштената атмосфера, пиејќи гарафа узо над мраз и уживајте во искуството на изведба на бузуки во живо. Анатолија е најдоброто место да се биде Скопелос Хора. Скопелос нуди а ноќен живот таписерија која гарантира дека има нешто за сите да уживаат.

skopelos com anatoli rembetiko туристички водич за ноќен живот дополнителни совети

At Село Глуша, има и некои кул места за да се забавувате. Некои предлози се Руга, Koupa Cafe Bistrot, п'таракија.

СКОПЕЛОС ЕКСТРА СОВЕТИ:

За дополнителна доза на енергија, не пропуштајте го плажа бар настани што се случуваат во Костен, Милан, Параизоили Глистери Плажа. Истражете ги нивните распореди за живо искуство!

Локален туристички водич во Скопелос, водич за Скопелос Грција, најдоброто од Скопелос, плажи, планинарење, што мора да направите, дополнителни совети, споради, информации

 

Истражува сјај Град за еден ден

Село Глуша е популарен со името „високото село“. сјај своето име го добива од грчкиот збор за „јазик“. Сепак, нема јасна поента зошто селото го има ова име. Тој стои како безвременски скапоцен камен, поканувајќи ги посетителите во светот на волшебната едноставност и автентичен грчки шарм. Архитектурата во сјај, се разликува од Град Скопелос, ги одразува македонските и пелиските влијанија. Становите во сјај зрачат со уникатен шарм, прикажувајќи пастелни нијанси на нивните ѕидови, покриви украсени со бордо плочки и дрвени балкони.

 

Село Глуша нуди спокоен панорамски поглед на Егејското Море, создавајќи примамлива позадина за прошетка. сјајУлиците може да бидат стрмни, создавајќи шармантен лавиринт со тесни премини што водат до живи плоштади. сјај ја доловува суштината на традиционалниот островски живот, поканувајќи ги патниците да се потопат во неговото топло гостопримство и мирната убавина на грчките острови.

СКОПЕЛОС ЕКСТРА СОВЕТИ:

Посетете го Antoniou Family Press и уживајте во турнејата на Семејна фабрика за маслиново масло Антониу. Покрај тоа, одете на Женска агротуристичка асоцијација на Скопелос – Глосиотиса за локални деликатеси.

Одете на планинарење до Манастири on Планината Палуки

Започнете пријатно пешачење до манастири на планината Палуки која гледа на островскиот град Скопелос. Прво, патувањето бара пешачење низ прекрасни патеки со зелена вегетација и слатка музика на природата. Патеката е означена со знак (T1) и навигацијата е јасна, што го олеснува одредувањето на вашата насока. Кога се искачувате, на манастири доаѓаат во вид на планината, секој од нив ги носи своите спомени за времето и културата. Ставовите на Град Скопелос и Егејското Море се панорамски, постепено откривајќи глетка која инспирира стравопочит околу секој агол. Кај манастири, не само што чувствувате чувство на задоволство туку и се наоѓате во оаза која е полна со духовност и природа.

Локален туристички водич во Скопелос, водич за Скопелос Грција, најдоброто од Скопелос, плажи, планинарење, што мора да направите, дополнителни совети, споради, информации

Искачување на планината Палуки манастири бара физички напор, откривање на културни и духовни богатства и прикажување на поинаков аспект од историјата на Скопелос. На манастири се Иера Мони Сотирос, Мони Тимиу Продрому, Мони Агиа Варвара, Мони Евгелистрија, Мони Тахиархон, Мони Агиас Анас, Манастирот Пано Панагија.

СКОПЕЛОС ЕКСТРА СОВЕТИ:

Размислете за купување фалсификувани засечени керамички плочи од Керамика Лабораторија на Светиот манастир Тимиос Продромос во Скопелос. Локалниот туристички водич во Скопелос, исто така, советува да одите на планинарење рано наутро или доцна попладне за да ги избегнете летните горештини.

Посетете Сентукија Гробови на планината Кариа

Откријте историски богатства на падините на планината Карија, откривајќи четири гробници исечени во карпи од римскиот или ранохристијанскиот период. Три од овие гробници се целосно завршени, со покривки од 2.5 метри, иако знаците на ограбеност беа очигледни по нивното откривање. Четвртата гробница останува недовршена, додавајќи слој на мистерија на локацијата. Додека овие Сендукија“ се од значајна вредност, достигнувањето до нив вклучува предизвикувачки пат.

Локален туристички водич во Скопелос, водич за Скопелос Грција, најдоброто од Скопелос, плажи, планинарење, што мора да направите, дополнителни совети, споради, информации

Возете по земјен пат, следете ја обележаната патека и откријте антички гробници, комбинирајќи ги историското истражување со природната убавина на Скопелос. Локален водич за патување во Скопелос.

СКОПЕЛОС ЕКСТРА СОВЕТИ:

Пристигнете и погледнете кон хоризонтот? во ведрите денови, сведок на величествената планина Олимп во сета своја слава.

Откријте го Црквата Мама Миа: Агиос Јоанис Кастро Експедиција

Сместено во бујно зеленило на врвот на карпеста површина, Агиос Јоанис Кастро Црквата глуми во познатиот филм „Mamma Mia!“ Откријте ја патеката до ова живописно место, воодушевена од воодушевувачките погледи на Егејското Море и околниот пејзаж.

Истражете ја филмската магија и прифатете го културното богатство на Црквата Мама Миа, опкружен со спокоен амбиент на Скопелос. За љубителите на филмот или природата, на Црквата Мама Миа Експедицијата гарантира незаборавна авантура со филмска привлечност и природна убавина.

СКОПЕЛОС ЕКСТРА СОВЕТИ:

Подгответе се за искачување од над 100 скалила за да стигнете до дестинацијата. Но, бидете сигурни, глетката што ве очекува го одзема здивот ќе го направи секој чекор вреден.

Вкусете јастог шпагети под ѕвездите во Адрина Таверна

Влезете во срцето на Скопелос и откријте ја кулинарската магија во Адрина Таверна, сместена во волшебното Адрина Хотели. Верувај ми, тие имаат нешто навистина посебно - најдобрите шпагети од јастог што некогаш ќе ги пробаш. Секој водич за Скопелос Грција ќе препорача Адрина Тавернаменито и атмосферата на. Сликајте го сочниот јастог совршено испреплетен со совршено зготвени шпагети, создавајќи симфонија на вкус што е танцова забава во вашата уста.

адрина хотели skopelos panormos таверна ресторан

Но, тоа не е сè - ова место е ризница на локални задоволства што ги прикажуваат богатите вкусови на Скопелос. Со пријатна атмосфера и посветеност на користење свежи, локални состојки, Адрина Таверна ветува не само оброк, туку вистински вкус на грчките острови. Не пропуштајте ја оваа вкусна авантура! Адрина Таверна нуди гастрономско патување кое ги потопува гостите во автентичните вкусови на грчките острови.

СКОПЕЛОС ЕКСТРА СОВЕТИ:

За да ги вкусите извонредните шпагети од јастог, Адринаспецијалитет на, размислете да направите резервација за вашиот оброк. Времето за подготовка за ова прекрасно јадење е најмалку еден час, што гарантира дека исчекувањето го зголемува целокупното искуство. Планирајте, обезбедете го вашето место и подгответе се за јадење кое навистина вреди да се чека!

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво