Скопелос 15 врвни атракции, најдобри работи што треба да се направат во Скопелос, Скопелос што мора да се направи, препораки за патување во Скопелос, Топ 15 активности што треба да ги доживеете во Скопелос, 15 најдобри работи што треба да ги направите во Скопелос, Место град Скопје, Агиос Јоанис Црква, Цркви Манастири, Плажа Панормос, Плажа Кастани, Милан Плажа, Ховоло Плажа, Плажа Агнонтас, Адрина Хотели, Венецијански Замокот, Limnonari Плажа, врежани гробови во Сендукија, пешачење, велосипедизам, нуркање, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Топ 15 атракции во Скопелос

Зборовите не можат да ја опишат магијата на моментот кога ќе пристигнете на Скопелос, фантастичен остров на Егејското Море. Во Место град Скопјена улиците, времето се спојува со твоите чекори, сликајќи те како уметник среде варосани ѕидови и бугенвили. Во моментот кога солениот воздух ќе ви ја гали кожата, а топлите ветрови ќе ве прегрнат. Во себе се разгорува волшебна желба за истражување на чудата на Скопелос.

Некои препораки за патување за Скопелос се да ја посетите иконската црква поставена на врвот на карпите до далечинскиот плажи засенчени од погледот од густото зеленило. Секој чекор открива антички приказни и митови, додека дури и најмалото село ве пречекува со раширени раце, споделувајќи ги своите приказни. Ајде да направиме авантуристичко патување заедно до Скопелос!

 

Атракции на островот Скопелос се многу, има толку многу што мора да се направи на овој земен рај. Сепак, овде ќе ги дознаете најдобрите работи што треба да ги направите, а тop 15 Активности за искуство во Скопелос. Препорачливо е да го посетите Скопелос повеќе од еднаш за да се потопите во харизмата на островот.

 

Место град Скопје

Чора, традиционалната населба на Скопелос, има варосани карактеристики куќи со покриви од теракота што го опкружуваат заштитеното пристаниште, служејќи како културен центар на островот. Така, таму оди центарот на градот без сообраќај со ленти од зачекорени странични улички околу традиционалниот куќи направени од бугенвили уште поатрактивни.

 

 

Chora може да се пофали со бројни шарм цркви— 120 само во овој град — а најстариот датира од 11 век. Истражете ги неговите патеки, сопнувајќи се на живописни тераси со поглед на пристаништето и планината Палуки или мирни плоштади засенчени со бујни дрвја.

СОВЕТ: За незаборавно искуство во Место град Скопје, упатете се кон Панагица од Пиргос Црква.

 

Агиос Јоанис Црква

Опкружен со впечатливи карпи на островот Скопелос, на Агиос Јоанис капелата грациозно се издигнува на врвот на карпестите карпи како еден од безвременските симболи на благодатта и мирот на душата. Најпопуларното место на Wonderful Vistas е малата капела на брегот од блокбастер филмот: "Мајко мила!Инспирирани веројатно од сребрениот екран, сите сонуваат за сончева позадина на Егејското Море.

Црквата мама миа на Скопелос, Скопелос аи џанис кастри, Скопелос 15 врвни атракции, Скопелос најдобри работи што треба да се направат, Скопелос мора да се направат, искуства што мора да се направат во Скопелос, врвни активности што треба да се доживеат, Грција

Искачувањето може да претставува предизвици, со повеќе од 100 скали за качување, но по достигнувањето на врвот, сите тешкотии исчезнуваат додека го гледате шармантниот залив долу. Агиос Јоанис Капелата е локација која ќе ви даде вечни спомени.

skopelos com Ај Јанис Кастри мама миа мама миа црква, Скопелос тој џанис кастри

 

СОВЕТ: Романтичните парови го избираат Мама миа капела за предлог или нивни свадбена церемонија.

Цркви Манастири

Следствено, пејзажот на островот Скопелос поминува низ заживување поради многубројните цркви манастири. Секој од нив е силно вклучен во историјата и духовноста. Скопелос поседува капели кои се расфрлани по должината на крајбрежјето и затскриени манастири на бујна вегетација во ридовите. Светите места им даваат на посетителите визуелна потврда за долгогодишната религија на Скопелос.

Освен за Тој ianанис Капела, најпопуларна црква е Панагица од Пиргос in Скопелос Хора.

 

СКОПЕЛОС ИЕРА МОНИ СОТИРОС, Скопелос 15 врвни атракции, Скопелос најдобри работи што треба да се направат, Скопелос што мора да се направи, препораки за патување во Скопелос, Топ активности, Егејско Море, Грција

Без разлика дали таписеријата на разбрануваните улици ве води до Место град Скопје, каде што на секоја уличка те очекуваат капели, или ќе одлучиш планинарење на планината Палуки до манастири кои се со поглед на кристалното Егејско Море. Во овој случај, верските места на островот ве покануваат на посветеност и интроспекција. Од 360 Скопелос цркви преку неговите ленти, 40-те се манастири. Заштитникот на Скопелос е Агиос Ригинос. Неговиот манастир е задолжително да се посети.

СКОПЕЛОС АГИОС РИГИНОСВообичаено, работното време е 08:00-13:00 и 17:00-19:00 часот. При посета на црква или манастир, мора да се следат кодекси на облекување. Островот привлекува верници и патници кон духовните места на нивните умови.

СОВЕТ: Купете уникатен сувенири од Манастири.

Плажа Панормос

Плажа Панормос е популарна плажа на островот Скопелос, која се наоѓа на 12 километри од Хора на островот. Лесно е достапно со автомобил или јавен автобус. Тоа е прекрасно скривалиште опкружено со прекрасниот грчки амбиент на островот. Панормос ги исполнува вашите желби, без разлика дали за спокоен ден покрај морето или за истражување на подводни чуда со нуркање.

Плажата Скопелос Панормос, Скопелос Панормос, плажите Скопелос

Безгрижната позадина е погодна за удобност додека барови на плажа и таверни покажете различни грчки деликатеси кои можете да ги вкусите додека ја гледате прекрасната глетка. Плажа Панормос е, навистина, доказ за тоа како природата е чисто зачувана на Скопелос бидејќи ќе ви даде неколку дена апсолутна слобода кога ќе ја посетите. Плажата со точки со камчиња предизвикува мирна контемплација, додека бистрите води маѓепсуваат со различни нијанси на сино.

Фотографија на плажа Скопелос Панормос, Селска ПлажаСОВЕТ: Панормос нуди прекрасен поглед на зајдисонце, создавајќи незаборавна позадина.

Милан Плажа

По Панормос is Милан Плажа. Фили многу, најубавите на островот. Милан Плажата има камчиња и крупен песок кои се протегаат повеќе од еден километар. Има бар на плажа и лежалки од едната страна. Ако сакате поголема приватност, можете да се дружите на десната страна на плажата. Кристално чистите води на Милан откријте го морското дно во совршена јасност, поканувајќи истражување и релаксација.

Скопелос Плажи Милиа Бич Аерорна фотографија

Како што се спушта самракот, МиланЗајдисонцето на сонцето ја бои водата во златни нијанси, создавајќи магична атмосфера за посетителите. Освен за барови на плажа, исто така има и Таверна.

Фотографија на плажа Скопелос МилијаСОВЕТ: Ако сте љубител на забави остане подесени на Милан Beach Bar за неповторливите летни моменти.

Плажа Кастани

Плажа Кастани е, до Милан Плажа, достапна со автомобил или јавен автобус. Песокот и азурните води на Егејот се спојуваат, повикувајќи ги посетителите на сончање или пешачење по брегот. Карпите кои се испуштаат даваат одлична драматична позадина, а зелената вегетација го прави пејзажот незаборавен.

Фотографија на плажа Скопелос Кастани Мама

Секое средство за уживање ќе доведе до незаборавно бегство во рајот. Без разлика дали јадете локални деликатеси, пиете летни коктели или дури и танцувате на популарните Плажа Кастани бар, пробувајќи водени спортови исполнети со адреналин или само релаксирање во атмосферата.

Фотографија на плажите на СкопелосСОВЕТ: Плажа Кастани е плажата Мама Миа. Фановите на филмот мора да го посетат.

 

Ховоло Плажа

патувајќи северозападно, Ховоло го чека брегот распослан со камчиња врамен со високи бели варовнички карпи украсени со делови од бујно, темно зелено зеленило. Сместено на јужниот раб на Нео климата, достигнувајќи Ховоло бара одлучност. Мора да поминете низ карпа премин, а понекогаш и да одите во плитки води. Надвор од преминот, крајбрежјето се шири, откривајќи бледо сини води, камчиња, бел песок и расфрлани излети

Плажата Скопелос Ховоло, Скопелос 15 врвни атракции, Најдобрите работи што треба да ги направите Скопелос, Скопелос што мора да ги направите, препораки за патување во Скопелос, Топ активности, Егејско Море, Грција

Сепак, колку и да е предизвик за некои да го достигнат, ХоволоШармот на му останува привлечен. Затоа, во лето привлекува многу посетители во својата прекрасна природна средина и звучна атмосфера. Посетителите се прегрнуваат Ховолонедостаток на удобности. Сепак, Нео климата е само една кратка прошетка.

СОВЕТ: Ховоло Плажата, поради својот волшебен пејсаж, се најде на листата на 17 најубави на Телеграф плажи во Грција

Плажа Агнонтас

Дознајте како иконскиот брег на Скопелос, Плажа Агнонтас, е место на спокојство и совршено место за седење и уживање во пејзажот на јужниот брег на островот. На плажата има камчиња кои се погодни за капење и овозможуваат сончање.

 

 

На море таверни на гостите им се сервира извонредно зготвена морска храна директно од брегот. Деликатноста на вкусовите на морските плодови и слатката музика на брановите, од друга страна, го подобруваат јадењето искуство.

СОВЕТ: При посета Плажа Агнонтас, размислете да пристигнете рано за да обезбедите најдобро место и да избегнете гужви, особено за време на шпицот на туристичките сезони.

 

Limnonari Плажа

Limnonari, сместена на 10 км од Хора, стои како организирана плажа украсена со глетка што го одзема здивот. Боровите дрвја што се граничат со смарагдно-зелените води, покрај белиот песок и ситните камчиња, придонесуваат за прекрасниот амбиент на плажата. Наречено „мало езеро“ на грчки, Limnonari ја отсликува вечната смиреност на неговите заливски води.

Фотографија на плажа Скопелос Лимонари

Limnonari Плажата располага со исклучително морско дно, со неверојатна плоча од калциум во плитките води. Затоа, треба да бидете внимателни кога влегувате во море.

Скопелос плажи Лимонари Аеро-фотографија на плажаСОВЕТ: Плажата е идеална за нуркање поради морското дно.

Адрина Хотели

Адрина Хотели, – 4 ѕвезди Адрина Плажа, 5 ѕвезди Адрина Одморалиште и спа, и 5 ѕвезди Адрина Гранд Хотел - овозможете мирно бегство од напорното темпо на секојдневниот живот. Сместено амфитеатрално на неверојатна падина во Панормос, Скопелос, тие на гостите им нудат неспоредлив поглед на Егејското Море. Адрина Хотели беспрекорно се вклопува со шармот на островот, создавајќи мирен амбиент за автентично грчко потопување.Хотели Адрина Скопелос, Скопелос 15 врвни атракции, Најдобри работи што треба да се направат во Скопелос, Скопелос што мора да се направи, искуства што мора да се направат во Скопелос, Топ активности што треба да ги доживеете, Грција

Гости кај Адрина Хотели може да уживате во релаксација покрај базенот, вкусно јадење и уживање во бањата, уживајќи во обезбедениот луксуз. Понатаму, Адрина Хотели му дава приоритет на задоволството на гостите преку посветеноста на беспрекорната услуга и исклучителните капацитети. Со посветен и гостопримлив персонал, персоналните допири гарантираат дека барањата на секој гостин се исполнуваат искрено и ефективно.

СОВЕТ: Вкусете го најдоброто јастог шпагети at Адрина ресторани.

Венецијанската Замокот

На врвот на Место град Скопје лежи остатоците од венецијанскиот Замокот. Замокот е безвременски доказ за богатата историја и архитектонско наследство на островот. Датира од византиската ера, а подоцна утврдена од Венецијанците во 13 век, оваа импозантна градба нуди поглед во расказното минато на островот. Има скали за да се искачите за да стигнете до него.Скопелос скопелос кастро

СОВЕТ: За време на шпицот, посетителите често чекаат на ред за да направат фотографија од оваа прекрасна глетка.

Врежани гробови во Сендукија

Кога ќе се осмелите на планината Кариа во Скопелос, ќе откриете четири фасцинантни гробници издлабени во карпа - Сентукија-, се смета дека е врежан уште во римско или ранохристијанско време. Замислете ги овие гробници како правоаголни кутии издлабени во карпата. Овие гробници припаѓале на семејства и обично биле во приватна сопственост. Сега, три од овие гробници стојат комплетни, со покривки долги околу 2.5 метри.

Разглед на скопје Седокија Сентукија Фото

Но, тука е интригантниот дел: кога првпат беа пронајдени, имаше знаци дека се ограбени. И погоди што? Четвртата гробница? Сè уште е работа во тек, оставајќи нè да се прашуваме за неговата приказна.

СОВЕТ: Откако ќе пристигнете, не заборавајте да погледнете кон хоризонтот, каде што, во ведар ден, можете да ѕирнете на планината Олимп. – Куќата на 12-те грчки антички богови-.

MAMMA MIA ПАТУВАЊЕ

Скопелос стекна популарност во 2008 година кога мјузиклот Mamma Mia! беше откриено во Холивуд. Магичните пејзажи на островот Скопелос и музиката на АББА привлекоа повеќе посетители. Упатете се кон Плажа Кастани, каде што беа снимени неколку сцени, вклучувајќи ја и познатата секвенца „Lay All Your Love on Me“. Другата популарна плажа е Амарандос со иконите три дрвја. Местото број еден за Мама Миа е Тој ianанис Капела, каде што се одржа свадбата.

Скопелос Грција Мама Миа

Имајте на ум дека има туристички канцеларии таксисти достапни за да им помогнат на ентузијастите на Mamma Mia преку обезбедување на тури до местата за снимање. За да го збогатите вашето патување Mamma Mia, препорачливо е да се поврзете со локални туристички канцеларии и таксисти. Овие искусни водичи се специјализирани за дневни патувања наменети за обожавателите, гарантирајќи дека нема да превидите ниту една иконска локација.

СОВЕТ: Истражете ги иконските локации за снимање на островот рано во текот на денот за да избегнете гужва и да снимате совршени фотографии

велосипед

Истражување на Скопелос со велосипед е прекрасен начин да се земе во бујната убавина на островот. Иако има само два главни патишта, ќе се најдете вовлечен во лавиринт од помали патеки кои се движат низ ридовите покриени со борови.

Велосипедизам за велосипедизам Велосипедизам Скопелос

Фонтаните покрај патот сигурно ќе го предизвикаат вашиот интерес, нудејќи освежителна пауза за да се опуштите и разладите. Понатаму, Скопелос може да се пофали со прекрасни патеки кои ќе ги воодушеват ентузијастите на велосипеди. Прекриен со борови шуми, Скопелос се издвојува како зелен скапоцен камен на Егејот.

СОВЕТ: Искусете ја волшебната ноќна турнеја на Скопелос, каде што ќе педалите под треперливите ѕвезди. По возењето, вежбајте гледање ѕвезди преку телескоп додека уживате во освежително ладно пиво.

Скокови во вода

Кристално чистите води на северните споради го прават нуркањето неодолив додаток на вашиот одмор. На Центар за нуркање во Скопелос, со локации и во Чора и Панормос (на Адрина Beach Hotel), обезбедува обука за PADI и нуркање со водич за истражување на подводните чуда околу Скопелос и пошироко.

нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање

За оние кои сакаат да нурнат веднаш, завршувањето на курсевите за е-учење преку Интернет може брзо да ве следи од почетник до целосно сертифициран PADI нуркач за помалку од една недела. Искусните нуркачи имаат можност да ги освежат своите вештини или да добијат напредни сертификати во Скопелос. Откако ќе бидете подготвени, тргнете на екскурзии за да откриете гребени, морски пештери, бродоломи, ненаселени острови и живиот морски живот под природата покриена со борови.

СОВЕТ:  Посетете Бродолом Кристофорос in Панормос и подводниот морски музеј Алонисос.

Скопелос го открива својот целосен шарм само на оние кои сакаат да се вратат, љубезно поканувајќи ги гостите повторно и повторно да ги посетат. На овој начин, неверојатната убавина на Скопелос постепено се открива. Со секоја посета, Скопелос открива нови аспекти на убавината: скриени градови, тајни ќошиња и глетки невидени досега, збогатувајќи го вашето искуство. Природниот шарм на Скопелос, историската привлечност и пријателските локални жители ја прават секоја посета неодолива, повикувајќи ги патниците одново и одново. Гледајте го Скопелос како постојана љубовна врска, неговата безвременска привлечност што поканува повторни посети да ја откријат неговата бескрајна убавина.

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво