Ајде да се разголиме на островот Скопелос, нудистичка плажа Веланио.

НУДИСТ ВО СКОПЕЛОС, НУДИЗАМ ВО СКОПЕЛОС, НАЈДОБРИОТ БЕША ЗА НУДИСТ, СЛУБЕН ВЕСНИК НА БЕЗБЕДНОСТ на плажите ВО СПОРАДИ, ПРИЈАТНО НУДИЗАМ на плажите ВО СКОПЕЛОС, БЕЗ ВЕЛАНИО СКОПЕЛОС, ИЛЈАДНИЦИ БЕЛА БЕШЕ СКОПЕЛОС, на плажите СКОПЕЛОС, НАРОДНИК на плажите, NUDE BEACH СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

СЕ ДАБОМЕ НАБАВ НА СКОПЕЛОС, НУДИСТ на плажите.

 

Натуристите веруваат дека нудизмот е идеологија заснована на самопочит, љубов, вистински контакт со природата и слобода на изразување. Нудизмот воопшто не е за разголување, туку за природноста. И на островите Скијатос и Скопелос има официјални натуристи плажи кои привлекуваат многу луѓе кои се за нудизмот.

голи плажа, нудистички плажи, нудизам во Скопелос

Што се однесува до Скопелос, постои една официјална нудистичка плажа и ова е прекрасната Плажа Веланио. Сепак, од левата страна на Милан Плажа неофицијално може да сретнете нудисти.

 

Освен тоа, островот Скопелос има прекрасни мали заливи наоколу, кои нудистите можат да ги искористат. На пример, постојат и Каливес и Петаменис плажи каде што луѓето можат да пливаат голи. Но, сепак, официјалното место за натуристите е секогаш Плажа Веланио.

нудистичка плажа Скопелос, скопјески плажи, плажа Веланино

БЕЗ ВЕЛАНИО

Плажа Веланио е една од најубавите плажи на островот Скопелос. Општина Скопелос официјално се изјасни Плажа Веланио како нудистичка плажа во февруари 2012 г.

Веланио е веднаш до Плажа Стафилос. Тоа е само мала одење. Да се ​​дојде до Веланио крстот Плажа Стафилос и следете ја патеката по карпите. Со преминување на пешачката патека по карпите на оддалеченост од приближно 500 метри ќе најдете Плажа Веланио.

Двете плажи се многу популарни бидејќи се толку блиску до Скопелос Хора. Оддалеченост од само 3 до 4 километри.

Плажи на островот Скопелос, стафилос Веланио-плажи, нудистистички скопски плажи

Плажа Веланио е поделена со карпа на два дела. Онаа со чадорите и лежалките се изнајмуваат и другата многу девствен дел од брегот на кој си го ставаш пешкирот. Нудистите обично претпочитаат да бидат зад карпите. Иако е официјална нудистичка плажа на островот, има простор и за оние кои не сакаат да пливаат голи.

Главната карактеристика на Плажа Веланио, покрај идиличниот пејзаж, е спокојството и релаксацијата.
веланио плажа, скопјески плажи, официјална нудистичка плажа

Добивање на Плажа Веланио ќе бидете воодушевени од кристално чистите води, бескрајното сино, белите камчиња и боровите кои излегуваат од морето и се шират до брегот. Плажа Веланио има кристално чиста вода, а една од главните предности на плажата е тоа што не доаѓа до гужви.

нудистички плажи, скепели на плажа Веланино

Веланио е главната и официјална плажа на островот Скопелос каде што некој може да плива без облека, на делот каде што првата карпа го дели брегот. После се, Веланио беше прогласена за нудистичка плажа.

ИЛЈАДНИЦИ BEACH

Милан Плажата е една од најпопуларните плажи на островот Скопелос. Според многу туристи и најубавиот. Има барови на плажа, таверни, спортови на вода, лежалки и чадори. Како што можете да разберете е преполна плажа. Затоа нудизмот не е слободен до целиот брег. Милан е широка плажа и можете да го одложите вашиот костум за пливање на левата страна на плажата.

Плажи на Скопелос, плажа Милија

Милан Плажата има лесен пристап и лежи северно од Панормос приближно 14 километри југозападно од Скопелос Хора. Оваа неверојатна плажа е речиси во средината на островот Скопелос бидејќи е на слично растојание источно од сјај.

БЕЛА НА КАЛИВЕС


Плажата Каливес е веднаш до Armenopetra Плажа и многу блиску до Село Глуша. Нема лесен пристап до таа плажа. Додека возите по главниот пат свртете по земјен пат за Armenopetra плажа. Треба да бидете претпазливи затоа што патот по удолницата е тесен и груб. Willе ви требаат околу 7 минути за да стигнете Armenopetra плажа.

Скопски плажи Арменопетра

Ако не се чувствувате доволно сигурни за да возите по нечистотија, можете да го паркирате автомобилот и да го покриете пеш последниот дел од тесниот пат.   Тоа не е организирана плажа што треба да ги носите со себе сите потребни залихи.

Откако беше на Armenopetra плажа, прошетка кон левата страна. Потоа поминете ги огромните карпи до точката каде што има песок. Еве ја плажата Каливес. Наудистите треба да пливаат таму.

ПЕТАМЕНИС ПЛАЖА - ПЛАЖА АГГЕЛЕТУ

Плажа Петаменис (или Мртва жена) се наоѓа помеѓу плажи of Хондрогиорги Периволиу. Оваа прекрасна и мирна плажа, и покрај името, е оддалечена 4.5 км Село Глуша и 28.5 км од Скопелос Хора. Е еден од најтивките природни плажи на островот тоа е главната причина што многу нудисти претпочитаат да ги поминуваат деновите таму. Има тиркизни води и карпи кои формираат пештери.

За да стигнете до оваа плажа, само свртете кон плажата Хондројорги. Пред да стигнете до плажата лево има земјен пат. Ќе паркирате таму, а потоа ќе следите кратка патека пред да стигнете Петаменис Плажа. Внимавајте на патот има многу камења. Тоа не е организирана плажа што треба да ги носите со себе сите потребни залихи.

Во голи, можете да пливате и на последователните плажи of Агелету.

ДАЛИ НУДИСТ ТРЕБА ДА ВРЕДИ ДА ГО ПОСЕТИ СКОПЕЛОС?

Да, илјада пати Да. Островот Скопелос нуди можности на натуристите да се доближат до природата. Без сомнение, најдоброто место за нудист е официјалната нудистичка плажа на островот, Плажа Веланио. Можеби е единствената плажа што сакате да ја посетите. Пријателски е на нудизмот и е толку блиску до Скопелос Хора. Можете да одите со автомобил, со брод, со локален превоз или дури и пеш.

нудистички плажи Скопелос

Размислете и за посета на островот Скопелос или на почетокот или на крајот на летната сезона за да уживате уште повеќе во природните плажи. Колку помалку туристи, толку повеќе слобода имате да се разголите на величественото плажи на островот.

 

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво