БЕЗБЕДЕН ВОДИЧ СКОПЕЛОС, ПРВ ПАТ СКОПЕЛОС, МЕЃУНАРОДНИ ПАТНИЦИ СКОПЕЛОС, ЛЕТО ВО СКОПЕЛОС, ПОСЕТА НА СКОПЕЛОС, ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, ОСТРОВ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ЗАБАВА, СКОПЕЛОС ОДГОВОР, СКОПЕЛОС КУЛТУРА, СКОПЕЛОС ХРАНА И Пијалок, СКОПЕЛОС РЕСТАРНИЦИ И ТАВЕРНАС, СКОПЕЛОС КАФЕРИ И БАРОВИ, СКОПЕЛОС СМЕСТУВАЊЕ, Хотели ВО СКОПЕЛОС, НА на плажите НА СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ILLЕЛИ, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Безбеден водич за странски патници кои првпат патуваат во Скопелос!

 

Празниците и патувањата се секогаш возбудливи идеи. Особено кога патувањето е меѓународно и особено ако патувате во странство за прв пат, со пријателите или семејството. Барате авантура, но и релаксација. Ако и вие одите на летен одмор, дефинитивно ја барате уникатната атмосфера на грчките острови. Причината зошто некој ги посетува грчките острови за време на летниот одмор е забава и релаксација.

 

 

Сепак, за летниот одмор да биде навистина безгрижен, од суштинско значење е претходно да имате план за буџетирање, безбедност и сигурност на патувањето. Како и другите првачиња, вие сте желни да искусите нови авантури и сте неверојатно возбудени. Тоа е одлично, но треба да разберете дека безбедноста е на прво место. Затоа, треба да направите соодветна подготовка и да имате план што треба да го следите.

Затоа, ние сме тука да ви ја понудиме нашата помош заедно со вашето искуство за целосен безбедносен водич за да имате безбедно и незаборавно патување.

Честитки за планирањето на вашето прво патување во Грција! Скопелос е прекрасен остров во Егејското Море, а вие сте за уживање.

БЕЗБЕДЕН ВОДИЧ - ОСНОВНИ СОВЕТИ

 • Креирање на план за итни случаи пред да патувате во Скопелос од странство може да ви помогне остане безбедни и подготвени во случај на неочекувани ситуации. Паметно е да ги истражувате локалните служби за итни случаи, да ја споделите вашата маршрута со доверливо лице дома, да ги ажурирате семејството и пријателите за вашиот план за патување и да ги имате важните документи со вас. skopelos com Panagitsa of pyrgos chruch chora town
 • Запознавање со вашата дестинација е суштински дел од патувањето, а Скопелос не е исклучок. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го запознаете Скопелос:
 1. Дознајте повеќе за историјата: Скопелос има богата историја, со докази за населување на луѓе кои датираат од неолитскиот период. Дознајте за историјата на островот со посета на археолошки локалитети и музеи, или со читање книги за минатото на островот.
 2. Запознајте ги локалните жители: Најдобар начин да запознаете дестинација е преку нејзините луѓе. Започнете разговор со локален жител во кафуле или ресторан, или одете на турнеја со водич со локален водич.
 3. Присуствувајте на локални настани: Скопелос има неколку културни настани во текот на годината, вклучувајќи музички и танцови фестивали, верски прослави и многу повеќе. Присуството на овие настани може да ви помогне да добиете подлабоко разбирање за културата и традициите на островот. Безбеден водич на Скопелос, плажи на Скопелос Агиос-Јоанис Јанис Јанис плажа Воздушна фотографија
 4. Посетете ги локалните пазари: Скопелос има неколку пазари каде што локалните жители продаваат свежи производи, рачно изработени занаети и многу повеќе. Посетата на овие пазари може да ви даде чувство за тоа каков е секојдневниот живот на островот.
 5. Прошетајте или планинарете: Скопелос има неколку пешачки и пешачки патеки кои нудат прекрасен поглед на пејзажот на островот. Пешачењето или планинарењето е одличен начин да се истражат природните убавини на островот и да се запознаете со околината.
 6. Пробајте локално храна: Скопелос има некои вкусни локални специјалитети, вклучувајќи пити со сирење, октопод на скара и свежа морска храна. Обидувајќи се на локално ниво храна може да ви помогне да добиете чувство за кулинарските традиции на островот. Скопски локални производи геракиско козјо сирење катики ламотири трахана млеко
 7. Посетете локално плажи села: Скопелос има неколку убави плажи и шармантен села кои вреди да се истражат. Посетата на овие места може да ви даде чувство за начинот на живот и културата на островот.
 • Последно, но не и најмалку важно Добра идеја е да се известете ја вашата банка за вашите планови за патување пред да патувате во Скопелос. Банките ќе спречат предупредувања за измами, тие ви дозволуваат да имате пристап до средства и да ве заштитат во случај на итност. Штом вашата банка ќе биде информирана за вашиот период на отсуство, таа ќе стори сé што е можно за да ја заштити вашата сметка и да го заштити вашето губење на идентитетот. На овој начин нема да се алармира кога ќе открие трансакции на непозната локација. За да ја известите вашата банка за вашите планови за патување, можете да се јавите на бројот за услуги на клиентите на задната страна на вашата дебитна или кредитна картичка или можете да се најавите на вашата онлајн банкарска сметка и да испратите безбедна порака до вашата банка.Skopelos safe giude, Skopelos Beaches Kastani Beach Aerial Photo

 

Еве неколку совети за незаборавно и безбедно патување – безбеден водич за Скопелос:

 1. Планира однапред: Пред да заминете, истражете го островот, културата и времето за да знаете што да очекувате. Направете листа на работи што сакате да ги правите и видите и креирајте маршрута за вашето патување. Фотографија на Скопелос Амарантос
 2. Пакувајте паметно: Грција може да биде жешка во лето, затоа спакувајте лесна облека што дише и удобни чевли. Не заборавајте за заштита од сонце, очила за сонце и капа за заштита од сонце.
 3. Спакувајте мал комплет за здравје за патување: Медицински итни случаи може да се случат во секое време. Иако модерната медицина може да се најде насекаде, побезбедно е да подготвите сопствен комплет за патни лекови.
 4. Останете хидриран: Важно е да се остане хидрирани во топлите летни месеци, затоа погрижете се да пијат многу вода во текот на денот.skopelos com Panagitsa of Pirgos црквата свештенички град
 5. Почитувајте ја културата: Грчката култура е полна со традиција и историја, затоа почитувајте ги локалните обичаи и традиции. Облечете се скромно при посета цркви или други религиозни места и не фрлајте отпад или оштетувајте историски знаменитости.
 6. Научи малку грчки: Додека многу Грци зборуваат англиски, секогаш е корисно да се научат некои основни грчки фрази за да се покаже почит кон културата и да се олесни комуникацијата.
 7. Останете безбедно: Скопелос е генерално безбедна дестинација, но важно е да се преземат основни безбедносни мерки. Бидете свесни за вашата околина, чувајте ги вашите скапоцености на безбедно место и не шетајте сами ноќе во непознати области.Безбеден водич Скопелос, прв пат во Скопелос
 8. Бидете флексибилни: Понекогаш работите не одат според планираното, затоа бидете флексибилни и спремни да ги промените вашите планови доколку е потребно. Не стресувајте ако пропуштите траект или ако го времето не е супер.
 9. Уживајте во патувањето: Пред сè, не заборавајте да уживате во вашето патување до Скопелос! Уживајте во прекрасните пејзажи, пробајте нови работи и создадете спомени кои ќе траат цел живот.

Манастири на Скопелос Агиос Јоанис Продромос Фото

Одвојувајќи време да го запознаете Скопелос, можете да развиете подлабоко ценење за островот и да создадете трајни спомени. Безгрижниот водич на Скопелос ќе ви помогне да имате безгрижно слободно време на вашиот летен одмор. Ќе ви помогне и планот за патување остане безбедни и подготвени за време на вашите патувања во Скопелос од странство.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво