НЕДЕЛА НА СКОПЕЛОСД, ВИКЕНД ВО СКОПЕЛОС ХОРА, на плажите НА СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОСОТ ОДМОРИ, ПОЈАДОК ВО СКОПЕЛОС ПАТ, НОВО ПРИСТАНИЕ, СТАРО ПРИСТАНИЕ, СКОПЕЛОС СТАФИЛОС, СКОПЕЛОС СТАФИЛОС, СКОПЕЛОС ВЕЛАНИО, СКОПЕЛОС ГЛИСТЕРИ, СКОПЕЛОС ГЛИСТЕРИ, СКОПЕЛОС АГНОНТАС, СКОПЕЛОС ХОРА, СКОПЕЛОС ПАТ, СКОПЕЛОС АНАТОЛИ, СКОПЕЛОС ПАНАГИЦА НА ПИРГОС, SKOPELOS ESCAPE, SKOPELOS ХРАНА, СКОПЕЛОС ПИЕЊЕ, ОДМОРНИЦИ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС АДРИНА  Хотели, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Викенд во Место град Скопје

Летото е тука. Ви треба мал одмор од секојдневието? Дали се чувствувате како да сте премногу уморни и барате опуштање на грчкото сонце натопено плажи? Што е со бегањето од се на неколку дена? Како звучи совршено бегство од толпата?

Време е да планирате долг викенд на островот Скопелос за да уживате во зелениот пејзаж и величественото плажи.

Во оваа објава, ќе ве советуваме како подобро да поминете викенд на островот Скопелос, земајќи го како факт дека ќе остане во Кора од Скопелос.

викенд во градот Скопелос

Наша цел е да ви ги обезбедиме најдобрите алтернативи за вашиот викенд за да можете да ги изберете оние кои одговараат на вашиот празничен стил.

Да почнеме со основите. Доаѓање до Скопелос. Празниците кои доаѓаат од северна Грција ќе се приближат до Скопелос од Солун или Волос, додека јужните од Агиос Константинос или Кими (Евија) ​​или Мантуди (Евија). Секогаш постои опција да се патува со авион од аеродромот Скијатос.

skopelos mantoudi superrunner jet

Скопелос Хора е познат по својата традиционална убавина. Влегувајќи во пристаништето, сликата на белото куќи а амфитеатрално изградената населба ќе ве обземе.

Кога сте на летен одмор, првото нешто што на сите им паѓа на ум е плажи!

Ајде да погледнеме во плажи кои се блиску до Место град Скопје.

на плажите БЛИСКУ ДО СКОПЕЛОС ПАТ

АММОС BEACH

Внатре  Скопелос Хора, Постои Амос плажа. Амос Плажата е организирана и има и одбојка на плажа и бар на плажа. Тоа е песочна плажа со плитки морски води. Амос Плажата е лево од главното пристаниште.

ГЛИСТЕРИ БЕ BEА

Организираните Глистери плажата е на само 10 минути возење од Скопелос Хора. Glisteri е бујна залив со камчиња и лесен пристап. Барот на плажа на Плажа Глистер е популарен!

skopelos com glisteri glisteri плажа организирани плажи

БЕЗ СТАФИЛОС

Стафилос е песочна плажа со големи карпи. Организиран е со бар на плажа. Исто така постои и а ресторан. Оддалеченоста од градот е само 4 км. Плажа Стафилос е именуван по Критскиот легендарен принц Стафилос.
Воздушна фотографија од Скопелос Стафилос Тамб Рок,

Повторно боровите го прегрнуваат морето. Комбинацијата на зелена и сина доминира во пејзажот. Од автобуската станица до плажата има стрмен удолнина од 500 метри.

БЕЗ ВЕЛАНИО

Плажа Веланио е веднаш до Стафилос. Само треба премине Плажа Стафилос и се искачи на карпата. Тоа е затскриена плажа со поглед на зајдисонце. Плажата има бел песок, ситни камчиња и кристално чиста морска вода

плажа skopelos velanio

Веланио официјално е прогласена за нудистичка плажа. Таа е единствената нудистичка плажа во Скопелос.

ХРАНА

Бидејќи на плажа не можете да одите гладни, но после море, апетитот ви се отвори, ајде да видиме некои места за добар појадок и ручек во Скопелос Хора.

Пред се, треба да ја вкусите традиционалната пита со сирење Скопелос. Затоа, посетете го „Михалис“, внатре во Чора, за да вкусите различни верзии на традиционалниот рецепт.

СКОПЕЛОС ЧЕСЕ ТИРАДИЦИОНАЛНА РЕЦИП

ЗАБЕЛЕШКА

Во Грција велиме „Добриот ден се гледа од сабајле“. Кој е подобар начин да го започнете денот од вкусен појадок? На плажа, треба да го посетите илиКафе Каравија","Бранч за кафе „Анемос“„, Или„Пекара Кочилис“. Во близина на пристаништето е „Канела„Пекарница, не пропуштајте ја.

викенд во градот skopelos, skopelos anemos, skopelos појадок

РЕСТАРНИЦИ И ТАВЕРНАС

Во Скопелос готват сливи со свинско месо, а друго посебно јадење е Dusky Grouper stifado! Има неколку избори… Место град Скопје е рај на вкусот.

Во Чора ќе најдете класични таверни со локални деликатеси кои ќе бидат незаборавни. Во старото пристаниште ќе ги најдете „Kyratso“, „Molos“ и „Kymata“.

викенд во градот skopelos, ресторан skopelos adrina, хотели skopelos adrina

Доколку сакате да го вкусите познатиот грчки сувлаки, тогаш посетете ги „Магали“ или „Кантина Тасос Елени Наста“. „Olivo“ е одличен избор за тестенини, додека „Gousto“ и „Pizza La Tana“ служат одлична пица.

Љубителите на скараното месо треба да ги посетат „Пепаритос“ и „Мајлос“. Додека „Зупа“ и „Роди“ нудат повеќе гурмански опции.

Лево од пристаништето посетете го „Сту Димитраки“ за грчки мезеди.

Посебно ќе го споменеме узерото на познатиот ребети Јоргос Ксинтарис. Анатоли, високо во Хора замокот, е дефиницијата за грчко лето. Џорџ Ксинтарис и неговите два сина Андонис и Тодорис секоја вечер свират грчка ребетико музика.

skopelos anatoli

ЗАБАВА ноќен живот

Па, сега е време да се погледне ноќен живот опции. Вистината е дека има многу опции за задоволување на сите вкусови и потреби.

In Место град Скопје, владее џез атмосфера. За да дознаете посетете го коктел барот „Меркуриус“ во новото пристаниште.

Доколку ги сакате коктелите, посетете го „Врачос“ цел ден кафе. Врачос е познат и по својот прекрасен поглед.

Во калдрмата има и многу избори, како што е „Шрафцигерот“ кафе коктел бар и „Парапорти“. Друг многу интересен избор е коктел барот „Скала“, во близина на старото пристаниште.

Бар клуб „Ла Коста“ и „Нтокос“ кафе бар, на само неколку метри од новото пристаниште, се одлични опции за љубителите на забави.

СВЕДНИЦИ

Имајќи време не пропуштајте ја можноста да ја посетите црквата Панагица од Пиргос, на крајот од старото пристаниште. Оваа чудесна црква е заштитен знак на Скопелос. Најдоброто време од денот е зајдисонце. Качете се по скалите и изгубете се во неверојатниот поглед на морето.

 

skopelos Panagitsa pyrgos, викенд во градот skopelos

Можете исто така да ја посетите манастири на планината Палуки, спроти Скопелос Хора. Иера Мони Сотирос, Мони Тимиу Продрому, Мони Агиа Варвара, Мони Евангелистрија, Мони Таксиархон, Мони Агиас Ана, манастир Пано Панагија. Сите манастири на планината Палуки нудат неверојатен поглед кон Место град Скопје и Егејското Море.Манастири на Скопелос Агиос Јоанис Продромос Фото

Да резимираме!

Место град Скопје може да биде совршено место за добро вреден викенд.

ЕКСТРА СОВЕТИ

Совет 1: Доколку претпочитате еколошки начин за вашиот транспорт, изнајми велосипед. Насоките се идеални за велосипедизам.

Совет 2: Од друга страна, ако конечно почувствувате силна потреба да излезете од границите на градот, секогаш постои одличен избор на Адрина Хотели. Во Панормос на Скопелос, на 20 минути возење од Хора, Адрина Таверна е еднонасочна улица до кулинарското задоволство.

 

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво