СКОПЕЛОС ЕЛИОС НЕДЕЛАД, ВИКЕНД ВО ЕЛИОС СКОПЕЛОС, на плажите НА СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОСОТ ОДМОРИ, ПОЈАДОК ВО ЕЛИОС, ЕЛИОС ПРИСТАНИЕ, СКОПЕЛОС ХОВОЛО, СКОПЕЛОС ПЛАЖА ЕЛИОС, СКОПЕЛОС НЕО КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ, SKOPELOS ESCAPE, SKOPELOS ХРАНА, СКОПЕЛОС ПИЕЊЕ, ОДМОРНИЦИ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС АДРИНА  Хотели, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Викенд во Елиос

 

Летото е во тек. Дали сакате да избегате од обичното? Се разбира, вие правите! Ве советуваме малку да се тргнете од претепаната патека. Наместо познатите Киклади, што е со посетата на зелените Споради? Всушност, Скопелос е уште поубав отколку што ви било кажано или замислено. Повеќе од 80% од островот е покриен со борови шуми, каде што боровите се вкоренети драматично во морето, со традиционалните морски брегови села, разновидна сина боја плажи, романтични зајдисонца и пејзажи кои промовираат активности на отворено.

Скопелос Елиос Нео Клима во селското пристаниште Фото

Островот Скопелос е најголемиот остров од комплексот Северни Споради (Скијатос, Скопелос, Алонисос). На Скопелос, освен убавото Кора, има и други населби до остане. Топло ви препорачуваме да поминете викенд во Село Елиос.

Можете да го посетите Скопелос на меден месец, на романтично бегство, па дури и да истражувате сами или со група пријатели или со вашето семејство. Во оваа објава ќе ви покажеме како да поминете незаборавен викенд Елиос (нео клима) на Скопелос.

 

Скопелос Елиос Нео Клима во селското пристаниште Фото

СЕЛО ЕЛИОС

Сценско Село Елиос е комплетна состојба, со сите потребни удобности за безгрижен одмор. Прекрасно пристаниште, марина, игралиште за кошарка, фудбалско игралиште, игралиште, супермаркети, традиционална риба таверни, гурмански ресторани, кафулиња и бистро за ноќен летен коктел. Пејзажот од зелено во сино е импресивен.

Фотографија на селото пристаниште Скопелос Елиос

Имате или избор да одите на пливање или да одите на прошетка во шума. На крајот на краиштата, таа е изградена на море и надолу по планината Делфи. Двете плажи од селото се Брегот на Елиос Ховоло Плажа.

ПРВ ДЕН

Добредојдовте на Елиос или нео- климата село. Облечете го вашиот костим за капење и оставете забавата да започне.

skopelos елиос, викенд во елиос

На вашиот прв ден, мора да одите на Ховоло Плажа. Не случајно се наоѓа на листата на 17 најубави на Телеграф плажи во Грција.

skopelos плажа хололо, викенд во елиос

Ховоло има фин песок, доминираат бели карпи и кристално чисти води врамени со борова шума. Незамисливо убавиот природен пејсаж останува недопрен. Затоа, бидете подготвени бидејќи нема лежалки и чадори Ховоло.

skopelos плажа хололо, викенд во елиос

Но, тука е барот на плажа „Мандалаки кафе“, каде што можете да уживате во утринското кафе, појадокот и вкусните закуски и остане таму за да му се восхитувате на зајдисонцето или да пиете доцен коктел.

skopelos madalaki, skopelos beach hovolo, викенд во елиос

Секако, после плажа се чувствувате гладни. Значи, имате многу избори. Постојат различни традиционални риби таверни. Капетан Спирос, Вагелис како и Манолис Таверна. Платеја Нео климата и Никос ту Рали се исто така одлични опции кои нудат пица и грчки сувлаки. Од друга страна, Тасос е традиционално ципурадико. Ако преферирате попрепознатливи јадења, тогаш посетете ја Оазата или 5 Платанија ресторан. храна љубовниците ќе се чувствуваат благословени во Село Елиос.

викенд во elios skopelos, skopelos храна

По оброкот треба да отидете во вашето место сместување да се опушти малку.

Но, потоа, облечете се и одете на крајот на летото пијат. Во текот на ноќта, секогаш имате добар избор да одите во винското бистро Палатаки.

skopelos palataki бистро, skopelos храна, викенд во елиос

ВТОР ДЕН

Добро утро! Вториот ден осамна и време е да ја посетиме другата плажа на селото. Брегот на Елиос се протега заедно со нео- климата Село, веднаш до пристаништето. Тоа е организирана плажа со лежалки и чадори. Покрај тоа, тоа е песочна плажа со мали и големи камчиња опкружена со зелени борови дрвја.

Фотографија на плажа Скопелос Елиос Нео Клима

Можете да појадувате или наутро кафе во таверни или кафулиња на пристаништето до него Брегот на Елиос.

Фотографија на плажа Скопелос Елиос

По престојот на плажа повторно е време за храна. Можете да одите во истата таверна - ресторан на првиот ден, ако сте навистина задоволни или изберете друга опција за разновидност.

skopelos капетан spyros таверна, викенд во елиос

Во попладневните часови има две опции во зависност од вашиот статус. Можете да одите или со вашите деца на игралиште или да одите со пријателите на планинарење до планината Делфи.

Ако сè уште имате издржливост и не сакате да легнете, опциите сè уште се отворени ноќе. Можете да се вратите во бистро на чаша вино или да се дружите во кафулињата на пристаништето.

Викенд во Елиос, пауза за љубов!

ЕКСТРА СОВЕТИ

Совет-1: Додека резервирате билети, изберете го сјај Пристаниште, бидејќи е поблиску до Село Елиос од Хора пристаниште! сјај Пристаниште до Елиос е оддалечена приближно 7 минути возење, додека Хора е 25 минути возење.

Совет-2: Направете си дополнителна услуга и посетете  Хотели на Адрина, Во Панормос на Скопелос, на само 8 минути возење од Елиос. Разгалете се со уживање во вкусен оброк  Адрина Таверна.

Совет-3: Ако барате повеќе авантура за вашиот викенд, тогаш не двоумете се да пробате нуркање или кајак. Нуркачкиот центар на островот се наоѓа во хотелот Адрина Плажа во Панормос, додека кајакот се наоѓа на Милан Плажа. Милан Плажата е на само 6 минути возење од Елиос.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво