Викенд во селото Глоса – балконот на Егејското Море

СКОПЕЛОС ПОИМНИК НЕДЕЛАД, ВИКЕНД ВО ПОИМНИК СКОПЕЛОС, на плажите НА СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОСОТ ОДМОРИ, ПОЈАДОК ВО ПОИМНИК, ЛУТРАКИ ПРИСТАНИЕ, СКОПЕЛОС ЛУТРАКИ БЕРА, СКОПЕЛОС ЛУТРАКИ, СКОПЕЛОС ПЕРИВОЛИУ ПЛАЖА, ПЛАЖАТА СКОПЕЛОС ГЛИСТРА, СКОПЕЛОС ЕКЕЈП, СКОПЕЛОС ХРАНА, СКОПЕЛОС ПИЕЊЕ, ОДМОРНИЦИ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС АДРИНА  Хотели, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Викенд во сјај

Поминување на долг викенд во Село Глуша на островот Скопелос е фантастичен избор! сјај е живописно и шармантно село познато по својата традиционална архитектура, прекрасни погледи и опуштена атмосфера. Еве предложен план за патување кој ќе ви помогне да го искористите максимумот од вашиот совршен долг викенд сјај:

Ден 1:

 1. Пристигнување во сјај: Сместете се во вашиот сместување и одвојте малку време да го истражите селото. Талкајте низ тесните кривулести улички, восхитувајте се на варосани куќи, и уживајте во автентичната грчка атмосфера.
 2. Панорамски прегледи: Упатете се кон селскиот плоштад, кој нуди панорамски поглед на Егејското Море и соседните острови. Уживајте во воодушевувачките пејзажи и снимете неколку незаборавни фотографии. Село на скоплии Аерална фотографија на селото Глоша
 3. Посетете го семејниот печат на Антониу: Обиколката на Музеј на семејна фабрика за маслиново масло Антониу е патување низ времето низ историјата на производството на маслиново масло.
 4. Локална кујна: Препуштете се на вкусната грчка кујна во една од традиционалните таверни in сјај. Пробајте локални специјалитети како свежа морска храна, мусака и фета сирење. Не заборавајте да пробате локално вино или узо!

Ден 2:

 1. Време на плажа: Островот Скопелос е познат по својата убавина плажи. Одете на кратко возење или возење со автобус до некој од блиските плажи. Вклучени се некои популарни опции Плажа Кастани, Милан Плажа и Плажа Панормос. Опуштете се на златните песоци, пливајте во кристално чистите води и впијте го сонцето. Најблиску плажи до сјај се Лутраки и Глистра. Скопелос плажи Кастани Аеро-фотографија на плажа
 2. Истражете ги пешачките патеки: Островот Скопелос нуди неверојатни пешачки патеки и сјај е одлична почетна точка. Прошетајте низ живописното село, боровите шуми и маслиновите градини. Патеките нудат неверојатен поглед на крајбрежјето на островот и околните пејзажи. Најдобрата пешачка патека е од сјај до Клима за Палио Село.
 3. Зајдисонце во Лутраки: Вечерта посетете ја блиската село Лутраки, кој се наоѓа на кратко растојание од сјај. Уживајте во лежерната прошетка по брегот на шеталиштето и сведочете на хипнотизирачкото зајдисонце. Можете исто така да најдете удобност таверни и кафулиња да се залак за јадење.

Ден 3:

 1. Посетете го Фолклорниот музеј: Утрото поминете го во посета на Фолклорен музеј во сјај. Дознајте за богатото културно наследство на Скопелос и истражете ги традиционалните експонати кои прикажуваат локални занаети, носии и историски артефакти.
 2. Патување со брод: Направете патување со брод околу островот за да откриете скриени заливи, морски пештери и затскриени плажи. Многу тур-оператори нудат екскурзии од сјај што ви овозможува да го истражите неверојатното крајбрежје и да пливате во тиркизни води. Скопелос екскурзии по море патувања со брод
 3. Опуштете се и опуштете се: По еден ден на истражување, уживајте во некое време за релаксација сјај. Земете книга, најдете пријатно место на селскиот плоштад и уживајте во шолја грчко кафе или чаша вино. Потопете се во лежерната атмосфера на селото.

ПОСЕТА ГЛОСА ГОЛИМА

Посета Село Глуша на островот Скопелос во летото 2023 година е прекрасна идеја! Островот е познат по своите прекрасни плажи, бистрите тиркизни води и топла медитеранска клима. Еве неколку совети за да ја направите вашата посета незаборавна:

 1. сместување: Започнете со резервирање на вашиот сместување однапред, бидејќи летото е врвна туристичка сезона. сјај нуди низа опции, вклучувајќи традиционални куќи за гости, пријатни вили, и шармантен бутик хотели. Размислете да останете во срцето на селото за да го доживеете неговиот уникатен амбиент.
 2. Истражување на плажа: Островот Скопелос може да се пофали со многу убави плажи. Поминете ги вашите денови истражувајќи го крајбрежјето на островот. Покрај популарните Плажа Кастани Милан Плажа, и во близина Лутраки и Глистра, размислете за посета Limnonari Плажа, Плажа Агнонтасили Плажа Стафилос. Секоја плажа има свој шарм и нуди можности за пливање, сончање и водени активности. skopelos com glistra glystra плажа плажи за откривање
 3. Водни спортови: Ако сте љубител на авантури, искористете го максимумот од летото времето со вклучување во спортови на вода. Многумина плажи нудат опции за нуркање, нуркање, кајак и веслање. Можете да изнајмите опрема или да се придружите на тури за да го истражите подводниот свет и скриените заливи.
 4. Остров Надевањето: Островот Скопелос е дел од архипелагот Споради, што го прави одлична база за островско скокање. Направете еднодневен излет до соседните острови Алонисос или Скијатос. Овие острови нудат свои уникатни атракции, како што е морскиот парк во Алонисос или живите ноќен живот на Скијатос.
 5. Традиционална кујна: Препуштете се на локалните кулинарски задоволства на сјај. Вкусете ги традиционалните грчки јадења направени со свежи состојки, вклучувајќи морска храна, маслинки и локално произведено маслиново масло. Истражете го селото таверни ресторани да пробате вкусни деликатеси.
 6. Културни искуства: Потопете се во локалната култура со посета на Фолк музеј сјај. Дознајте за историјата, традициите и занаетчиството на островот. Можете исто така да присуствувате на културни настани и фестивали што може да се одржат за време на вашата посета, каде што можете да уживате во традиционална музика, танц и прослави.
 7. Погледи на зајдисонце: Не пропуштајте ја можноста да бидете сведоци на прекрасните зајдисонца што ги нуди островот Скопелос. Упатете се кон високите гледни точки внатре сјај или соседните села, каде што можете да уживате во прекрасните глетки додека сонцето заоѓа над Егејското Море. Снимајте ги магичните моменти и создадете трајни спомени.

НЕ ЗАБОРАВИ

Мора-1: Додека резервирате билети, изберете го сјај Пристаниште до поаѓање во Лутраки Пристаниште кое е пристаништето на селото.

Мора-2: Направете си дополнителна услуга и посетете  Хотели на Адрина, Во Панормос на Скопелос, на само 18 минути возење од сјај. Разгалете се со уживање во вкусен оброк  Адрина Таверна.

skopelos хотели адрина хотели ресторан x

Мора-3: Посетете „Глосиотиса“ - Здружение за агротуризам на жените да вкусат и купуваат локални производи најдобро што можат.

ЕКСТРА СОВЕТИ

Еве неколку дополнителни совети за да си поминете одлично Село Глуша на Скопелос:

 1. Прифатете го локалното темпо: Глоса е позната по својата опуштена атмосфера и побавно темпо на живот. Прифатете ја оваа опуштена атмосфера и искористете ја можноста да се опуштите и да уживате во едноставните задоволства. Забавете, уживајте во околината и потопете се во локалниот начин на живот.
 2. Истражувајте на нога: Село Глуша најдобро се истражува пеш. Талкајте низ тесните улички, откријте скриени агли и изгубете се во шармот на селото. Не заборавајте да носите удобни чевли бидејќи некои улици може да бидат стрмни и со калдрма. skopelos glossa село
 3. Вклучете се со локалното население: Скопелос е познат по своите пријателски и добредојдени локални жители. Започнете разговори со жителите на Глоса, и најверојатно ќе бидете пречекани со топлина и гостопримство. Интеракцијата со локалното население може да понуди уникатни сознанија за нивниот начин на живот и да обезбеди вредни препораки за вашата посета.
 4. Посетете ги локалните продавници: Glossa има различни мали продавници и бутици кои нудат рачно изработени занаети, локални производи, и сувенири. Одвојте време да ги разгледате овие продавници и да ги поддржите локалните занаетчии. Може да најдете уникатни предмети како рачно изработени керамика, традиционален текстил или мед од локално производство. skopelos com glossiotissa agrotikos gynaikeios sineterismos skopelos
 5. Уживајте во сценските глетки: Село Глуша се наоѓа на рид, нудејќи неверојатен поглед на Егејското Море и околниот пејзаж. Искористете ги предностите на бројните гледишта и уживајте во прекрасните глетки. Без разлика дали е од селскиот плоштад, тераса во кафуле или ваша сместувањена балконот, погледите сигурно ќе ве остават во страв.
 6. Снимајте ја убавината: Глоса е рај на фотографите. Не заборавајте да го понесете вашиот фотоапарат или паметен телефон за да ги снимите живописните сцени и шармантните детали од селото. Без разлика дали се работи за енергичната бугенвила, традиционалната архитектура или панорамските глетки, ќе има многу можности за снимање неверојатни снимки. Село на скоплии Аерална фотографија на селото Глоша
 7. Вкусете локални деликатеси: Грчката кујна е позната во светот, а Glossa нуди свои гастрономски задоволства. Пробајте ја локалната пита со сирење нареченаСкопелитики Тиропита, пробајте домашни слатки како „Амигдалота“ (колачиња од бадем) и уживајте во локалното маслиново масло. Препуштете се на автентичните вкусови на Скопелос за време на вашиот престој остане.
 8. Уживајте во зајдисонцето: Село Глуша обезбедува одлични гледни точки за сведоци на магични зајдисонца. Најдете место со јасен поглед на хоризонтот, седнете и гледајте како небото се трансформира во платно од бои. Искуството на зајдисонце во Глоса е нешто што нема да сакате да го пропуштите. Скопелос Слики Scopelos Milia Kastani Зајдисонце

Запомнете, клучот за да си поминете одлично Село Глуша е да ја прифатите локалната култура, да се опуштите и да ја искористите убавината на вашата околина. Уживајте во вашата посета и создадете незаборавни спомени на волшебниот остров Скопелос!

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво