Викенд во пристаништето Лутраки

СКОПЕЛОС ПОИМНИК НЕДЕЛАД, СКОПЕЛОС ЛУТРАКИ ВИКЕНД, ВИКЕНД ВО ПОИМНИК СКОПЕЛОС, ВИКЕНД ВО ЛУТРАКИ СКОПЕЛОС, на плажите НА СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОСОТ ОДМОРИ, ПОЈАДОК ВО ПОИМНИК, ПОЈАДОК ВО ЛУТРАКИ, ЛУТРАКИ ПРИСТАНИЕ, СКОПЕЛОС ГЛОСА ГОЛИМА, СКОПЕЛОС ЛУТРАКИ ПЛАЖА, SKOPELOS ESCAPE, SKOPELOS ХРАНА, СКОПЕЛОС ПИЕЊЕ, ОДМОРНИЦИ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС АДРИНА  Хотели, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Викенд во Лутраки Порт

Одморите се одлична можност да се опуштите и да ги наполните батериите. Празниците и викендите се од суштинско значење за нашето ментално и физичко здравје, бидејќи ни овозможуваат да се одмориме, да се наполниме и да доживееме нови работи. Редовните паузи од нашата рутина може да доведат до посреќен, поздрав и попродуктивен живот.

Фотографија на пристаништето Скопелос Глосеа Лутраки

Островот Скопелос нуди совршено бегство од метежот и вревата на секојдневниот живот и е совршена дестинација за секој кој сака да се опушти, истражува и да ги открие природните убавини и богатата култура на Грција.

Село Глуша, познат и како „балконот на Егејот“ и Лутраки Пристаништето се двете прекрасни дестинации на островот Скопелос во Грција.

Еве неколку препораки за викенд патување во овие области:

Ден 1: Село Глуша

 

 • Започнете го денот со прошетка низ живописните улици на сјај. Селото е познато по својата традиционална архитектура и прекрасните погледи на Егејското Море.
 • Посетете ја црквата Успение на Богородица, која се наоѓа на највисоката точка на селото. Црквата е прекрасен пример за локална религиозна архитектура и нуди панорамски поглед на островот.
 • Истражуваат Фолклорен музеј на Глокса, кој ја прикажува локалната историја и традициите на островот.
 • За ручек, упатете се кон некој од традиционалните таверни во селото и пробајте некои локални специјалитети како на пр Пита со сирење од Скопелос и свежа морска храна. Очекувајте од таверни можете да уживате во лесен оброк или ужина во различните приморски кафулиња, како на пр руж, Птаракија, и платија кафе.skopelos glossa село
 • Во попладневните часови, направете кратко пешачење до блиската плажа на Периволиу, каде што можете да уживате во пливање и сончање во едно затскриено и убаво опкружување. Во спротивно, можете да пешачите до Клима за Палио Село.
  Село на скоплии Аерална фотографија на селото Глоша
 • Во попладневните часови, направете прошетка со брод до еден од блиските острови. Можете да направите прошетка со брод до блиските острови како што е Алонисос и да истражувате скриени и затскриени заливи плажи.
 • Завршете го денот со уживање во зајдисонце од едно од многуте живописни места во селото или со релаксирачка вечера во едно од многуте во селото ресторани и впивајќи ја атмосферата на ова шармантно грчко село. Најпознат ресторан in Село Глуша is Агнанти.
 • Уживајте во плажи: Доколку сакате да го поминете денот на плажа, Плажа Кастани, Милан Плажа и Плажа Панормос се едни од најпопуларните плажи во областа. Со автомобил се оди на 20 минути возење, а за конкретните има автобуски линии плажи. Периволиу Плажата е уште една одлична опција и е уште поблиску до Село Глуша.Портокали на Скопелос Воздушна фотографија на пристаништето Глокса Лутраки

Ден 2: Лутраки Порт

 

 

 • Започнете го денот со посета на Капелата Агиос Јован, кој беше прикажан во филмот "Мама миа“. Капелата е поставена на карпеста површина со поглед на морето, а погледите се навистина зачудувачки. Црквата е популарна туристичка атракција. Ќе ви требаат 15 минути возење со сопствен автомобил или такси. Нема автобуска линија за Тој ianанис Црква.
 • Продолжете го денот со истражување Лутраки Пристаниште, шармантно рибарско село лоцирано на западната страна на островот Скопелос. Можете да достигнете Лутраки со автобус, автомобил или такси од Село Глуша.
 • Прошетајте по живописното пристаниште и восхитувајте се на шарените рибарски чамци и живописното крајбрежје. Можете исто така да ги проверите локалните продавници, кои продаваат сè, од рачно изработено керамика на традиционалните грчки слатки.
  Фотографија Скопелос Глосеа Лутраки
 • In Лутраки, постои и на истоимената плажа за освежително капење во кристално чистите води на морето.
 • Ручајте во едно од селските таверни и пробајте уште некои локални специјалитети како што е традиционалниот Пита со сирење од Скопелос, мусака и свежа грчка салата. Флоисвос, Врахос Арамис се некои опции.
 • Истражете ја локалната историја: Лутраки Пристаништето има богат Историја што датира од античко време.
  Портокали на Скопелос Воздушна фотографија на пристаништето Глокса Лутраки
 • Вечерта, уживајте во некои пијалоци во едно од многуте кафулиња покрај пристаништето, како на пр Вигла, Арамис, и Петрино Кафе снек бар. Можете да уживате во а пијат додека го гледаш зајдисонцето над Егејското Море.

ЕКСТРА СОВЕТИ

Совет-1: Додека резервирате билети, изберете Лутраки Пристаниште, кое е пристаништето на Село Глуша сјај! Островот Скопелос има три пристаништа, затоа внимавајте да ја изберете вистинската за конкретната викенд екскурзија.

Совет-2: Уживајте во спа третман и уживајте во релаксирачка масажа или други спа третмани. Најпопуларната бања на островот е Бањата Адрина. Панормос, Каде што Хотели на Адрина се наоѓаат, е на само 20 минути возење од Село Глуша.

хотели во скапелос, адрина одморалиште спа

ЕКСТРА БЕНЕФИТИ ОД ПРАЗНИЦИТЕ

Секогаш се сеќавате на благодетите на празниците и викендите. Како прво, одморот од работата и секојдневните обврски може да помогне да се намали нивото на стрес и да се подобри нашето ментално здравје. Да не зборуваме дека бегството од нашата рутина може да ја поттикне нашата креативност и да ни помогне да генерираме нови идеи. Друга важна придобивка е тоа што поминувањето време со саканите за време на одмор или викенд бегство може да помогне во зајакнувањето на односите и создавањето позитивни спомени. Конечно, посетата на ново место или обидот за нови активности за време на одмор или викенд може да ни помогне да ги прошириме нашите хоризонти и да стекнеме нови искуства.

Село на скоплии Аерална фотографија на селото Глоша

Генерално, Село Глуша Лутраки Пристаништето нуди совршена комбинација на традиционалната грчка култура, природна убавина и релаксација.

Островот Скопелос нуди совршено летно бегство за викенд, со својата прекрасна плажи, традиционално села, вкусна кујна и мирна атмосфера.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво