Село Лутраки, пристаништето на Глокса

ЛУТРАКИ ПОРТА ВО СКОПЕЛОС, ILLЕЛИ СКОПЕЛОС, ЛУТРАКИ ПОРТА СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ЛУТРАКИ, СЕЛО ЛУТРАКИ СКОПЕЛОС,  ЛУТРАКИ БЕРА ВО СКОПЕЛОС,  ГЛОСА ГОЛИМА, СЕОРЕДНИ СПОРАДИ, ПРАЗНИЦИ ВО ЛУТРАКИ, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

СЕЛО ЛУТРАКИ

 

 

ЛУТРАКИ ПРИКЛУЧОК

Лутраки е пристаништето на сјај и втората пристаниште Скопелос. Да бидеме прецизни, тој е изграден веднаш под село Глоша. Бродовите и летечките делфини кои доаѓаат од Централна Грција (Агиос Константинос), Волос и Скијатос прво застануваат во Лутраки пристаниште и потоа продолжете кон главното пристаниште Скопелос.

Лотраки пристаниште скопело, скопски села, глоса скопели, пристаништа скопели

Лутраки Пристаништето досега беше заедничко пристаниште. Но, во денешно време има нагорен тренд кој се врти Лутраки во живописно приморско одморалиште. И покрај тоа што влегуваат патнички чамци, тоа воопшто не го изгубило својот шарм. Тоа е тивко живописно село кое нуди идеален одмор на релаксација и спокојство. Населбата на Лутраки се протега околу пристаништето.

Лутраки е оддалечено 28.5 км Место град Скопје. Со автомобил, следејќи го патот до Агиос Ригинос, растојанието ќе го поминете за околу 40-45 минути.

Лотраки пристаниште скопело, скопски села, глоса скопели, пристаништа скопели

Можете исто така да изберете крајбрежен пат од Скопелос Хора. Растојанието е 33 километри и потребни се приближно 50-55 минути со автомобил за да се стигне Лутраки, сјај.

 

ПРАЗНИЦИ ВО ЛУТРАКИ

Село Лутраки е омилена летна дестинација и заработи редовни и лојални посетители. Како и на целиот остров Скопелос, топлото гостопримство на локалното население во Лутраки веднаш ве победи.

Лутраки нуди задоволувачки пакет за летен одмор. Пристаништето на сјај нуди удобно сместување за пријатно остане. Можете да остане или во хотел или во апартман во зависност од вашите потреби и преференции.

лутраки пристаниште скопело, скопски села, глоса скопли, пристаништа скопели

Лутраки нуди задоволителен асортиман на таверни и кафулиња. Во село Лутраки, има и мини-маркети и неколку сезонски продавници. Покрај тоа, локалниот пазар ги покрива вашите основни потреби. За се друго, Село Глуша е многу блиску.

Пристап до Лутраки Пристаниште на сјај лесно е. Доколку немате сопствено превозно средство можете да изнајмите од туристичките канцеларии на островот. Исто така, локалниот автобус на Скопелос има чести маршрути во текот на летото. Достапна е и такси услуга на Лутраки Пристаниште за ваша погодност.

 

Лотраки пристаниште скопело, скопски села, глоса скопели, пристаништа скопели

Главниот пат во Скопелос е покриен со асфалт, така што патувањето не е тешко. Степенот на тежина се зголемува поради свиоците. Скопелос е планински остров и патеката преку планините крие некои стрмни свиоци.

ЛУТРАКИ BEACH

In Село Лутраки, има организирана плажа со камчиња на која можете да уживате во капењето. Особено ако престојувате во населбата Лутраки, оваа мала плажа е идеална. Достапно и со сите потребни удобности.

 

Плажата Лутраки се протега нанадвор од пристаништето. Препорачуваме да останете на плажа до зајдисонце за да уживате во прекрасното зајдисонце.

Скопјели на плажа Лутраки, скопски села, сјајни за глоса, скопски пристаништа

 

Каде да јадете и да уживате во кафето AT ЛОТРАКИ ПОРТА

Прекрасниот остров Скопелос, покрај својата убавина и прекрасните пејзажи кои се вклопуваат хармонично со зелена и сина боја, ќе ве фасцинираат со задоволствата од нејзината локална кујна. На таверни на Скопело кријат многу кулинарски задоволства.

Во мирниот и живописен Лутраки, ќе најдете места за јадење вкусно и добро зготвено храна како и места за уживање во вашето кафе или пијат. Проверете неколку жаришта за вашиот одмор во Лутраки.

Петрино Кафе се наоѓа на само 50 метри од плажата Лутраки. Останува отворено од утро до вечер нуди многу опции, од појадок до вечер коктели.

Арамис Кафе се наоѓа во Пристаниште Лутраки. Останува отворено од утро до вечер, нудејќи различни солени и слатки вкусови. Идеално место за уживање во кафето додека го чекате бродот.

Таверната Арамис е до пристаништето, веднаш до Арамис Кафе. Тука ќе уживате во автентична грчка кујна варена со убов.

За свежа риба на плажа одете во Флисвос Таверна. Табелите што буквално ги допираат брановите и вкусовите што доаѓаат од кујната, ќе ве воодушеват.

лутраки таверни скопели, таблети со флизвови, лутраки скопели

Друга стандардна опција е рибната таверна Врачос. Неодамна работеше под ново раководство, ветувајќи нови вкусни задоволства. Некои летни вечери се домаќини на грчка музика во живо.

ИСТОРИСКИ ПОГЛАВИ НА ЛУТРАКИ

Лутраки, покрај сегашната слава, доживеа и период на просперитет во антиката, во годините на Селинунда. Поради бањите (Лутра на грчки) од областа што таму функционирале во античко време, Лутраки го добил своето име. Халкидците веројатно ја основале Селинунда во 8 век п.н.е.

Ѕидот на замокот од Селинус (Лутраки) - 5 век п.н.е

Цитаделата е изградена во 5 - 4 век пред нашата ера (класична ера) на ридот Палеокастро, 350 метри надморска височина. Урнатините на theидот сè уште се видливи бидејќи дел од theидовите на античкиот град сè уште се зачувани.

Во Селинунда ќе имате можност да се восхитувате на куќи и бањи кои преживеале од римските години (1 - 4 век од н.е.) во населбата и по должината на плажата.

Исто така, делови од два антички ѕида можат да се видат на улицата што се протега зад кафулињата кај Лутраки. Оваа улица е лево додека се приближувате кон морето.

Лотраки пристаниште скопело, скопски села, глоса скопели, пристаништа скопели

Антички урнатини на римските бањи - Катакалу, Лутраки

На југоисточната страна на Лутраки (место Катакалос), има фрагменти од градба со бањи од 3-4 век од нашата ера, за време на Римската империја. Иако не е разјаснето дали се работи за јавни или приватни бањи во а вила, споменикот ја дава архитектурата на времето.

На површината на карпата, веднаш до морето, се наоѓаат урнатините на римските бањи. Според мештаните, во морското подрачје се уште има остатоци.

Лотраки пристаниште скопело, скопски села, глоса скопели, пристаништа скопелиРазни археолошки наоди

Во Лутраки се пронајдени примероци од керамика, монети и мермерен засводен свод од римско време. сјај. Некои наоди од ископувањата во Селинунда се изложени во Археолошкиот музеј во Волос. Мермерната статуа на божицата Атина, пронајдена во Лутраки во 1865 година, е изложена во Археолошкиот музеј во Атина.

На плажата Лутраки, во 2002 година беше формиран киоск со сите потребни информации за историјата и спомениците на областа. Ова е создадено во соработка со Министерството за култура и општината Скопелос.

 

Theивописниот Лутраки, втор пристаниште Скопелос е интересна туристичка дестинација.

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво