ПОИМНИК СКОПЕЛОС, ILLЕЛИ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ПОИМНИК, ЗЕМЈА ПОИМНИК СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ГЛОСА ГОЛИМА, СВЕДНИЦИ IN ПОИМНИК, ХРАНА IN ПОИМНИК, ЗАБАВА IN ПОИМНИКБЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ГЛОСА ГОЛИМА, ГОЛЕМОТО СЕЛО

 

 

Theивописното Село Глуша на Скопелос е уште една одлична летна дестинација !! На крајот на краиштата, островот Скопелос има и многу убавини покрај шармантната Хора. Малото село Глоша, изградена на надморска височина од околу 300 метри над Лутраки Пристаниште, нуди уникатни погледи и прекрасни зајдисонце. Има две населени места, пристаништето е Лутраки Порт и Махала (или село Атеатос).

glossa Skopelos, Skopelos села, glossa село Skopelos

сјај е второто по големина село на Скопелос и се наоѓа на северозападната страна на островот. Тоа е 25 километри од Место град Скопје, патот е асфалтиран со само многу свиоци.

сјај и неговите околни области имаат маслинки, бадеми и сливи. Ќе најдете и многу извори со проточна свежа вода.

glossa Skopelos, Села Skopelos, glossa село Skopelos

Неспоредливата убавина на сјај не само што ги фасцинира посетителите. Напротив, дури и големиот писател Александрос Пападијамантис, по потекло од соседен Скијатос, во својот расказ „Носталгус“ се осврнува на сјај како „Високо село“. Александар Мораитидис повторно се повикува на сјај како „лозарната површина“.

на Село Глуша има идиличен поглед на Егејското Море, островот Скијатос и дури можете да го видите Пелион одзади. Неспоредливата глетка што толку великодушно ја нуди населбата на сјај со право му го дал насловот „балкон на Егејот“.

glossa Skopelos, Села Skopelos, glossa село Skopelos

THEителите од село Глоса.

Прошетка низ живописната калдрма и скалите на сјај секогаш е задоволство. Постојаните жители на село Глоша се околу 800. Повеќето ги одржуваат традициите, културата и дијалектот на селото. Можно е да се сретнете со жени облечени во локални носии и традиционални фустани.

Најголем дел од жителите на сјај се зафатени со лозја. Особено во старите години, додека сè уште работи бродоградилиште во Лутраки, многу мажи го следеа морето. Навистина имаше многу капетани и морнари. Дури и внатре куќи, домаќинките ги украсија на видно место сите подароци што им ги донесоа од патувањата, истакнувајќи ја нивната финансиска благосостојба.

 

 

 

на куќи in село Глоса

glossa Skopelos, Села Skopelos, glossa село Skopelos

Убавото Село Глуша на Скопелос е живописно село со угорнини и спустни правци и енергична традиционална естетика. Поголемиот дел од двокатните куќи имаат плочки покриви и дрвени балкони. Понатаму, во внатрешноста на куќи, главно има дрвени покриви и скали. Посебен впечаток може да предизвикаат кратките врати на куќи. На предниот дел на куќи, најчесто ќе најдете железни огради. Архитектурата на куќи многу потсетува на зградите на Пелион и македонските влијанија можат да се видат насекаде.

ОРИГИН НА ИМЕ

Постојат многу припишувања во врска со конкретното име на село Глоша. Од сјај на грчки значи јазик. Верзиите за потеклото на името се разликуваат.

Реална верзија се заснова на морфологијата на населбата. Бидејќи ртот во морскиот предел на селото има јазик ( сјај) облик.

Историското потекло на името сјај се базира на првите жители на населбата. Првите доселеници биле Критјаните од Кносос наречени Минојци. Поточно, името е промена на името Кноса од античкиот град Кносос, Крит.

glossa Skopelos, Села Skopelos, glossa село Skopelos

Друго припишување на името сјај се однесува на редок вид кози наречен „јазици“ (Glosses). Козите талкаат по карпите на сјај и се познати по одличниот квалитет на нивната волна.

Конечно, најхумористичната верзија на жителите на сјај самиот има врска со угорнините и надолните патишта во селото. Толку се уморуваш да ги качуваш горе-долу што јазикот ти излегува од уста.

СВЕДНИЦИ IN ГЛОСА ГОЛИМА

Во прекрасната Глоса вреди да се посети Фолклорниот музеј над Богородица. Овој храм е единствен поради уникатноста на неговата камбанарија.

на Фолклорен музеј на Глокса е отворена во 2002 година. Станува збор за традиционална двокатна куќа во која ќе се восхитувате на живописната декорација и архитектурата на селото Скопелос.

глоса Скопелос, фолклорен музеј на глоса, глоса село Скопелос

Таму ќе се восхитувате на традиционалните носии на Скопелос, но и на автентичниот традиционален мебел, ракотворби, везови и текстил.

Исто така, не пропуштајте посета на Музејот за културно наследство на Библиотеката „Персеј“ на Фондацијата, која се наоѓа во населбата Глуша во Скопелос.

Вреди да се посети и Манастирот на Агиос Тасархис во Глоса која е на пат кон Периволиу плажа надвор од населбата. Манастирот, според камената плоча во неговиот заграден, првично бил изграден во 1672 година. Најверојатно бил обновен за време на турската окупација.

ЛЕТНИ ЦАРИНИ ВО село Глоса

Низ Грција и православниот свет, на 15 август со голема побожност се слави празникот Успение на Богородица. Во пресрет на празникот и денот на Богородица во секој агол на Грција, Богородица се прославува според обичаите на секое место.

Во Глоса во пресрет на 15 август, верниците присуствуваат на Вечерна во храмот Богородица. По вечерната богослужба, верниците го следат ликот на Богородица низ улиците на селото.

На денот на Светата Марија, жителите на Глокса се облекуваат официјално за чест на Дева Марија и присуствуваат на Божествената литургија. Во црквата Успение, theвончињата ringвонат од радост и тие го делат светото леб и „колива (спомен храна) на Дева Марија “(локален рецепт).

КАДЕ ДА ЈА ИДАТ ДО ТРГОВИНА ХРАНА Сјајните

Местото секогаш не потсетува на вкусови, мириси и рецепти. Така прави Село Глуша, како класично село ви нуди вкусна опција да уживате во добро зготвено храна додека гледав во идиличен поглед на местото! храна во Гулса е одлично искуство.

Најдобриот поглед е дефинитивно во ресторан „Агнати“.Agnan ресторани сјај, сјај град Skopelos

Во Агнанти, ќе уживате и во рафинирана вечера заснована на традиционални семејни рецепти и неверојатни погледи низ Егејот.

Подеднакво вреден избор е и ресторан „Фарос“. Прекрасните глетки ќе ви го одземат здивот, совршена комбинација на синото на небото со она на морето.

Skopelos Кабрио сјај, сјај село Skopelos

Освен глетката и идиличните зајдисонца, ќе вкусите и внимателно изработено мени. На Фарос ресторан ќе уживате во автентичен грчки храна направено со чисти свежи локални состојки.

Друг одличен избор е „Платеја Кафе“. Платеја Кафе е на централниот плоштад на живописното Село Глуша во Скопелос.

Plateia случај сјај, сјај село Skopelos

Платеја Кафе има пријатно пријателско опкружување и нуди вкусно мени со добра за ужина. Можете исто така да уживате во кафето и вашето слатко задоволство. На балконот ќе уживате во неверојатен поглед.

Покрај тоа, има неколку ноќи со жива грчка музика за дополнителна забава.

КАДЕ ДА СЕ ДА СЕ РАБОТЕ ВО ГЛОСА ГОЛИМА

Традиционалниот село Глошапокрај тоа што е вкусно храна и живописна природа, ви нуди и грчка забава!

Ви предлагаме да се прошетате до „Монограмата Кафе“Во центарот на селото.

монограф кафе глоса Скопелос, глоса село Скопелос

„Монограмот Кафе” работи од утро до вечер и служи кафиња, сокови, пијалоци и закуски. Монограма организира и тематски забави. Затоа дава нов поттик на ноќен живот на Глокса.

Ако одбереш Село Глуша на Скопелос за одмор или само посетете го селото, ве охрабруваме да отидете во P'tharakia (Ptharakia) Espresso & Cocktail bar.

ptharakia glossa Skopelos, glossa село Skopelos

Еспресо и коктел бар P'tharakia е неколку метри подолу од главната улица на Глоса. Работи од утро до вечер и нуди појадок, кафиња, закуски, летни коктели и идилични зајдисонца!

 

Theивописното Село Глуша дали таму ве чека да уживате во прекрасните моменти на релаксација и забава. Посетете ја Glossa за великодушното гостопримство.

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво