СКОПЕЛОС ЖИВИ ГО ВАШИОТ МИТ, ПАТНИЧКИ ВОДИЧ СКОПЕЛОС, ГРЧКА ГАСТРОНОМИЈА СКОПЕЛОС, КУЛТУРА И ФЕСТИВАЛИ СКОПЕЛОС, СОВЕТИ ЗА ПАТУВАЊЕ СКОПЕЛОС, ПРАЗНИЦИ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС АВТЕНТИЧЕН ГРЧКИ СУПЕРСКЕСКО, ОСТРОВ, ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, ОДМОР ВО СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКОПЕЛОС ILLЕЛИ, СКОПЕЛОС на плажите, ПАТУВАЊЕ ВО СЕВЕРНИТЕ СПОРАДИ, Грција, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Живејте го вашиот мит во Скопелос

Откривање на островот Скопелос

Скапоцен камен во Егејското Море опкружен со сафирски води, плодни земји и историја богата со митови. Познат како „Смарагд на Егејот“, Скопелос останува една од најдобро чуваните тајни за авантуристичките патници кои бараат автентично грчко искуство.

Плажи на Скопелос Фото зајдисонце Милија, летен одмор Скопелос

Добредојдовте на Скопелос – маѓепсан остров каде што секој здив е приказна, од чудна села до недопрените брегови и самиот дух на животот, кои ќе ве пренесат во светот на легендите и чудата. Покрај тоа, запознајте ги советите за патување во Скопелос и имајте го најдобриот летен одмор досега.

Митски почетоци: Патување низ историјата

За да се разбере вистинската суштина на островот Скопелос и да се разбере што го прави толку уникатен, треба да се истражи долгата историја на островот испреплетена со грчката митологија. Според митот, Стафилос, синот на Дионис, Богот на виното и Аријадна, принцезата од Крит, заедно со неговиот брат Пепаритос биле првите жители на островот. Така, постои генеалогија од еднаква природа со која било друга во грчкиот мит за Скопелос.

skopelos com совети за патување живејте го вашиот мит во Грција

 

Овде, исто така, ќе го видите минатото на островот во сите сетила како византиско манастири, антички урнатини и волшебни села се насекаде низ местото додека шетате наоколу. На пример, Град Скопелос или „Хора“ се состои од мали премини меѓу варосани згради со црвени покриви. Шетањето по неговите улици ќе ве натера да помислите дека така би биле работите пред многу години.

 

Здивот Плажи: Пронајден рај

Скопелос може да се пофали со една од најатрактивните граници што е зацртана меѓу нив прекрасните плажи што може да се најде само во Грција.

Популарниот Плажа Кастани, што филмотMamma Mia!“ прикажан, е тука. Оваа прекрасна песочна плажа со чиста смарагд вода, се граничи со борово дрво. Уживајте во целиот ден под сончевата прегратка - пливајте и уживајте во живописната панорама.

 


 

Уживајте во помирен амбиент во Limnonari Плажа, затскриено залив опкружен со маслинови дрвја. Ова е идеално место за семејства или секој кој би сакал да се одмори благодарение на неговите мирни и бистри води. Спротивно на тоа, Милан Плажата е наменета за оние кои бараат адреналин, нудејќи бројни можности за спортови на вода и нуркање.

Без разлика дали преферирате песок од Стафилос Веланио или побарајте утеха на потивки брегови, како Панормос Милан- има плажа прилагодена да одговара на секоја желба.

Плажите на Скопелос, Воздушна фотографија на плажата Милија, летен одмор Скопелос

Секоја плажа има своја привлечност што ја прави идеална дестинација, за сончање со освежувачко пливање или едноставно опуштање и уживање во околината.

Шармантно Села: Вкус на автентична Грција

Скопелос е дом на шармантни села кои ве повикуваат да ги истражите нивните тесни улички и живописните плоштади. Најпрво, Скопелос Хора ги плени посетителите со својата волшебна убавина, каде варосани згради украсени со живописни каскади од бугенвили создаваат живописен медитерански рај. Лавиринтските улички на градот, богати со историја, покануваат за истражување, а локалното население и туристите уживаат во спокојството на овој егејски скапоцен камен на неговите шармантни плоштади. Како што сонцето почнува да заоѓа Скопелос Хора, неговите нежни, златни зраци фрлаат топла прегратка врз мирното сино море. Овој волшебен приказ создава хипнотизирачки спектакл. Оваа сцена несомнено ќе го вреже незаборавното сеќавање на ова спокојно грчко островско село во вашето срце.

Совети за патување во Скопелос, живејте го вашиот мит во Грција, skopelos com skopelos town chora

сјај, сместен на рид кој нуди неверојатен поглед на морето, се издвојува како шармантно село само по себе. Меандер по неговите калдрмани патеки. Ќе налетате на прекрасни таверни и занаетчиски бутици. Добредојдените жители се ентузијасти да ги раскажат нивните приказни и наследство.

Села на скопјес Грлса воздушна фотографија

Кулинарски задоволства: празник за сетилата

Грчката кујна е позната по своите свежи состојки и смели вкусови, а Скопелос не е исклучок. Искусете ги кулинарските задоволства на островот препуштајќи се на традиционалните јадења пита со сирење, мусака, сувлаки и свежи морски плодови подготвени со медитерански шмек. Не заборавајте да ги поврзете вашите оброци со локални вина или узо за целосно грчко искуство.

Адрина хотели таверна, грчко искуство, летен одмор Скопелос

Таверни ресторани низ островот нудат топло добредојде. Покрај тоа, тие даваат шанса да уживаат во традиционални рецепти пренесени низ генерации. Не заборавајте да го пробате познатиот Скопелос пита со сирење, локален специјалитет кој ќе ги остави вашите вкусови да пеат. Друго традиционално јадење е групер чорба со булки. Најдоброто место за вкус на сите овие вкусови е Адрина Таверна in Хотел Адрина Бич.

Јадењето во Скопелос е навистина автентично грчко искуство.

Авантури на отворено: Истражување на распродажбата на природата

Природната убавина на Скопелос се протега надвор од нејзините плажи села. Островот е рај за љубителите на природата, планинарите и трагачите по авантури. Бујните шуми, вклучувајќи и голема борова шума, нудат многубројни пешачење патеки кои водат до глетки кои го одземаат здивот.

Скопелос Велосипедизам Велосипед велосипед, летен одмор Скопелос

За оние кои бараат авантура, Скопелос нуди планинарење, велосипедизам, и природни патеки кои ја откриваат нејзината дива убавина. Прошетајте низ бујните шуми на островот, каде што ќе наидете на скриени капели и панорамски погледи. Внимавајте на разновидните флора и фауна што го нарекуваат Скопелос дом.

Прегрнете ја локалната култура: фестивали и традиции

За вистински да се потопите во искуството во Скопелос, планирајте ја вашата посета околу еден од фестивалите или културните настани на островот. Искусете ја енергичната култура на островот со учество на локални фестивали и настани. На Ребетико фестивал Скопелос, Фестивал на танцот Дијамантис Палеологос, и други. Можете исто така да се придружите на традиционалните прослави, каде музиката и танцот го оживуваат островот.

, совети за патување skopelos, живејте го вашиот мит во Грција, грчко искуство, skopelos com денс фестивал diamantis palaiologos

Практични совети за ПАТУВАЊЕ за вашата авантура во Скопелос

💵 💶 Валута: Официјалната валута е еврото (€).

🗣️ 🇬🇷 Јазик: Грчкиот е официјален јазик. Сепак, англискиот јазик е широко распространет во туристичките области.

🚗 🚌 транспорт: Изнајмување автомобил или скутер е пригоден начин за истражување на островот, но има и автобуси такси на располагање.

🏨 🏡 сместување: Скопелос нуди низа сместувања, од пријатни куќи за гости до луксузни одморалишта. Резервирајте однапред за време на екот на сезоната (лето). Понатаму, за оние кои навистина го бараат својот грчки мит, силно предлагаме да се препуштат на раскошното сместување понудено на Хотели на Адрина.

 

 

☀️🌤️ Време: Најдобро време за посета е од мај до октомври кога времето е топол и сув.

🎭🎶 Почитувајте ги локалните обичаи: Грците се познати по гостопримството, затоа бидете љубезни, притоа следејќи ги локалните обичаи.

Планирајте го вашето митско бегство

Без оглед на вашата желба, било да е тоа одмор или авантура - Скопелос ќе ве оддалечи од секојдневниот живот. Дозволете да го живеете вашиот мит на овој маѓепсан остров. Секој момент овде е патување низ времето и чекор поблиску до срцето на грчката култура.

skopelos hotels adrina resort x, грчко искуство, летен одмор Скопелос

Не пропуштајте можност да создадете нови спомени во Скопелос, место каде митот се среќава со авантурата на денешницата. Подгответе се за патување до неверојатен рај каде што можете да го живеете вашиот мит во Скопелос.

Подгответе се со вашите ранци и совети за патување и искусете го ветрето на Егејот. Потсетете се дека Скопелос ви плете магија за најдоброто грчко искуство досега. Затоа, одете и живејте го вашиот мит во Скопелос и уживајте во најдобриот летен одмор во вашиот живот.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво