Остров Скопелос, СКОПЕЛОС, Споради, Грција, грчки острови, лето во Грција, остров Скопелос мама миа, информации, Скопелос зелен на синиот остров, плажи, хотели, вили, базен вилистудиа, апартмани, соби, транспорт, култура, разглед, историја, ноќен живот, забава, туристички водич, водич за грчки острови, информации за Скопелос, Егејско море, северни споради, СКОПЕЛОС, Скопелос, гребен

Добредојдовте во Скопелос!

Кои сме ние

Зад создавањето на целосно ажурираниот туристички водич, веб-страницата Skopelos.com, стои група млади луѓе со заеднички елемент на љубов кон островот. Она што е интересно е дека нашиот тим е составен од луѓе кои се и од Скопелос и ентузијасти на островот, кои беа маѓепсани од убавината на Скопелос и се прогласија за непокајани љубовници и го фрлија сидрото.

Нашата цел

Нашата цел е да создадеме атрактивен и сеопфатен туристички водич кој ќе ги покани посетителите на прекрасниот остров Скопелос. За да се постигне ова, нудиме можност за бесплатна регистрација на сите претприемачи, уметници, креаторите на островот. „Локалните жители“ ги промовираат своите бизниси, нивната уметност и нивните креации. Така, туристите можат со еден клик да ги најдат информациите што им се потребни во најсовремениот туристички водич на Скопелос. Советите кои секојдневно ги додаваат вистинските локални жители кои живеат и го сакаат својот остров го прават истражувањето на патниците ефективно, но сепак пријатно.

Островот Скопелос, Споради, Грција, грчки остров, островот Мама Миа

Добредојдовте во Скопелос

Skopelos.com ви посакува добредојде на најзелениот остров во Грција, Скопелос во северните споради. Skopelos.com е веб-страница која на туристите им ги обезбедува сите потребни информации за нивното патување, правејќи го нивното искуство уште пошармантно.

Прво запознавање и контакт со смарагдниот остров Скопелос. Најзелениот остров во Медитеранот. Најзелениот остров во Егејското Море. Рај на земјата ги чека своите посетители ветувајќи незаборавни моменти и уникатно искуство.

Скопелос плажи Лимонари Аеро-фотографија на плажа

Зелениот Скопелос припаѓа на комплексот на северните споради. Се наоѓа помеѓу Скијатос и Алонисос и е вториот по големина остров на Споради. Скопелос на магичен начин ги комбинира зеленото со синото и традиционалното со модерниот елемент. Идиличен остров со неверојатни контрасти, каде што природата беше прекрасна. Уникатни натпревари кои ќе го фасцинираат патникот, кој секогаш ќе сака да се врати за повторно да ги открие убавините на островот Скопелос во северните споради.

Скопелос е познат по својот волшебен плажи кои ги задоволуваат сите вкусови. Организирано плажи, космополитски плажи, напуштен плажи, лесно достапен плажи, плажи за истражување, плажи со спортови на вода, плажи со најорганизираниот нуркачки центар во Споради, плажи со морски кајаци и SUP, плажи со барови на плажа.

Островот Скопелос, Споради, Грција, грчки остров, островот Мама Миа

Со истата леснотија како што посетителот избира плажа, може да ја избере својата сместување, бидејќи островот Скопелос има имоти за сите вкусови и буџети. Од соби за издавање, студиа, и апартмани до вили со базен и хотел со пет ѕвезди. Изборот на сместување нема да вознемири ниту еден патник.

Уникатноста и убавината на Скопелос не останаа незабележани од пошироката јавност. Дури и Холивуд го избра Скопелос за снимањето на познатиот филм “Мама миа“. Додавајќи уште еден наслов „Skopelos the island of Мама миа„Помеѓу многу други.

Скопелос Грција Мама Миа

Иако филмот доживеа огромен успех кога првпат беше објавен во 2008 година, тој и денес е туристичка атракција. Скопелос е вклучен во меѓународната страница movieweb.com и конкретно во написот „7 филмови кои нè тераат да посакуваме да сме на плажа“. Грчкиот остров „Лето“ е трет во рангирањето. Без спомнување на друга плажа на грчка или европска дестинација. Традиционалниот шарм на островот и тиркизните брегови се основни причини зошто некој би сакал да биде гостин на таа свадба во Скопелос.

Островот Скопелос зелениот во сино, островот Скопелос со 365 цркви, Скопелос островот на легендите.

Цркви на црквите Апос Јоанис Фото

Зелено на сино 

Скопелос беше официјално прогласен за Зелено-син остров на 5 јули 1997 година од страна на Меѓународната биополитичка организација. Покрај тоа, тој е најзелениот остров во Егејското Море и во северните споради. Всушност, тој се смета за најзелениот остров во цела Грција бидејќи повеќе од 67% од површината на островот е покриена со девствени борови шуми. Топло барање до сите посетители на Скопелос, да ја сакаат и да се грижат за неговата шума, за да биде таму засекогаш!

Хотели во Скопелос Адрина Панормос

Посебна карактеристика на Скопелос е неговата зелена боја плажи, каде боровите буквално пуштаат корени во морето. Зеленилото на дрвјата и шумата е во совршена хармонија со синилото на морето и синилото на небото.

Егзотичните пејзажи се создаваат со зеленилото на природата и длабокото сино на кристално чистата морска вода како доминантни. Зеленилото на боровите дрвја и шумите се меша со синилото на бескрајното море и небо, создавајќи земен рај кој секое лето со нетрпение го чека за да ги маѓепса своите посетители.

Скопелос Плажи Милиа Бич Аерорна фотографија

Но, освен величествениот плажи, со зелениот пејзаж и длабоките сини води, островот Скопелос има и други убавини за гледање.

Пред се, импозантното Кора од Скопелос го задржа својот традиционален карактер низ годините. Очигледно, ознаката „Традиционална населба“ официјално со претседателски декрет во 1978 година (19/10/78 претседателски декрет 594, 13-11 / 78) не е случајност. Архитектурата на главниот град Скопелос остана непроменета во времето.

Островот Скопелос, Споради, Грција, грчки остров, островот Мама Миа

Место град Скопје ги маѓепсува посетителите со својот убав изглед, варосаните калдрмани улици со мирисот на бугенвилата и неговиот живописен изглед.

Убавината на Скопелос е опкружена со разни легенди кои додаваат чувство на мистерија. Повеќето топоними откриваат и приказна. Минатото и сегашноста се прегрнати. Патниците постојано уживаат во шармот на островот. Отпечатокот на легендите во комбинација со уникатната убавина на природниот пејзаж е таму за да докаже дека Скопелос не е само уште еден остров во Грција за летните одмори. Тоа е рај на земјата кој нуди незаборавни летни одмори.

Митови и историја на Скопелос

Познат по виното афродизијак, дом на олимписките шампиони, ограбен од пирати, историјата на Скопелос датира од античко време. Кога Пепаритос, заедно со неговиот брат Стафилос, синовите на принцезата од Кносос Аријадна и митскиот бог на виното Дионис, внуци на кралот Минос, првпат го населиле островот Споради. Познато во тоа време како Пепаритос, па оттука и добро познатото „вино Пепаритиос“. Познатото вино Скопелос, вид црвено вино (броуско), било познато од брегот на Марсеј до Црното Море.

историја на skopelos

Во подоцнежните времиња, Свети Ригинос се борел со змејот што владеел со Скопелос 400 години (драконски раскол), и се разбира, победил, пиратската Андрина го сокри нејзиното богатство, а потоа падна од карпата, и уште многу богатства и митови кои се живи и денес. Или преку имиња на места или преку обичаи и традиции.

skopelos хотели адрина плажа зајдисонце

Принцот Стафилос а пиратот Антрина им ги дале имињата на хомонимите плажи, додека и денес „виното perarithios“ се користи во изградбата на секоја зграда за да биде цврста.

Свети Ригинос останува заштитник и заштитник на островот. Посетителите често ќе ги слушнат имињата Ригас и Ригина за време на нивните одмори. Заштитникот и заштитникот на Скопелос се празнува на 24 февруари. Манастирот се наоѓа таму каде што мештаните го погребаа светителот. Во негова чест на 24 и 25 февруари се организира голема прослава со голема поворка на моштите на светителот низ улиците на Скопелос.

Запознајте го островот Скопелос

Посетителот веднаш ќе биде заслепен од зелено-синото платно на Скопелос. Единственото нешто што го разбива зеленото во синиот дезен на островот е белото куќи во Чора и населбите на островот. Од традиционалниот Хора, живописниот Стар климата, морскиот брег Ново климата or Елиос, популарната Стафилос, пристаниште Агнентас Лутраки, космополитот Панормос, и високиот село Глоша.

Стокфелошки села Палио климатска воздушна фотографија

Природата го фаворизирала Скопелос со тоа што му дала две планини (Делфи и Палуки). Нема точка каде човечкото око може да се сврти без да види бор. Природниот пејзаж на Скопелос е идеален за посетители кои сакаат авантури за време на нивните летни одмори. Љубителите на пешачење велосипедизам едноставно ќе полуди.

Велосипедизам за велосипедизам Велосипедизам Скопелос

Неговата географска положба е исто така единствена бидејќи ги исполнува сите четири точки на хоризонтот. Каде и да избере патникот да ужива во изгрејсонцето или зајдисонцето, нема да биде разочаран.

Возење во Скопелос

On Планината Палуки посетителот ќе биде воодушевен од рутата, особено ако е ентузијаст за планинарење, и со манастири и свечената клима, ќе наиде.

Манастири на Скопелос Агиос Јоанис Продромос Фото

Друга уникатна карактеристика на овој посебен остров северни споради е бројот на цркви и храмови. 365...колку деновите во годината. Најстарата црква на островот е Агиос Атанасиос, во Кастро, датира од 11 век.

на Кора од Скопелос од високиот венецијански Замокот до пристаништето е идеално за прошетка. Секоја уличка носи мало изненадување. Во зависност од тоа што барате, или ќе бидете импресионирани од цркви, Панагица од Пиргос, Сотирос, Евангелистрија или ќе уживате во шопинг во добро уредените продавници во градот, некои со модерни предмети, а други со локални традиционални производи на островот.

Фолклорни музеи на Скопелос Николаидис Фото

Патникот ќе се восхитува на уникатните експонати на Фолклорен музеј на Скопелос, на Замок Вакрица, куќата на Павлос Нирвана и Античкиот Асклепиј во областа Абелики.

Традиционалните локални деликатеси вклучуваат сливи, слатко јајце, хамалија и рози (слатки од бадеми и ореви соодветно), како и широк спектар на слатки со лажица.

Скопелос, Споради, информации за Скопелос

Традиционалните производи се поврзани со богатиот екосистем на Скопелос. Освен со борови дрвја, Скопелос е полн со маслинови дрвја, чинари и многу овошни дрвја. Протагонистите се сливи и бадеми. Кошниците со пчели произведуваат првоквалитетен мед.

Скопелос е познат по својата народна уметност, бродоградители, грнчари, сликари, занаетчиите на вешти ножеви нудат одлични парчиња со висока естетика. Занаетчиите-занаетчии со задоволство ги посетуваат нивните работилници.

Скопелос Споради, информации, прво запознавање

ноќен живот, Забава- Јадење во Скопелос

Скопелос, меѓу другите места, е и родното место на ребетите Giorgоргос Ксинтарис, кој стана познат на пошироката јавност преку учеството во телевизиската серија „Minore of Dawn“. Враќањето на „Миноре на зората“ во театарот го чека убаво изненадување. Како што, синовите на Giorgоргос Ксинтарис, Андонис Тодорис Кинтарис заслужено оди по неговите ребетски стапки.

Сепак, ноќен живот во Скопелос не е ограничена само на ребетико сцената. Главно во главниот град на островот, има многу модерни кафулиња и барови од секаков вид. Од џез до коктел барови. Секој бар и кафуле на островот има своја уникатна боја која и онака ја карактеризира општата култура на островот.

Скопелос, Споради, прво познанство, информации, син и зелен остров

Друга силна страна на Скопелос е неговата кујна, разновидните избори, добро уредените таверни и ресторани. Посетителот ќе ужива во вкусниот Скопелос храна по пристапни цени.

Скопелос, Споради, прво познанство, информации за зелениот и синиот остров

Традиционалниот Пита со сирење Скопелос е господар на локалната кујна. Вкусно рецепти се прават со локални сливи. Локалната коза е ѕвезда на многу менија.

Скопелос Плажи

Поголемиот дел од Скопелос е кристално чист плажи се лесно достапни бидејќи главниот пат на островот поминува покрај поголемиот дел од плажи пред да заврши на пристаништето во сјај, Лутраки.

Плажата Скопелос Веланио

Почнувајќи од легендарниот Стафилос, која доколку посетителот ја премине ќе ја најде единствената нудистичка плажа на островот, Веланио (4 км од Хора). Патот продолжува до Limnonari, со своите мирни води и малото пристаниште на Агнонтас со своите рибни таверни (8 км од Хора). Следната станица е популарната Панормос (18 км од Хора), по што следи Андрина за да стигне до најубавата плажа на Скопелос, Милан (21 км од Хора). Следната станица е познатата Плажа Кастани (22 км од Чора), каде што се одржаа многу снимања на филмот Mamma Mia.

Фотографија на плажа Скопелос Ховоло

Елиос, Ховоло, Глистери, Глифонери, Чондроџани,  Периволиу, Амаранти, Armenopetra а списокот не завршува на волшебната тиркизна боја плажи на Скопелос.

Фотографија на плажа Скопелос Агнонтас

Посетителите со брод ќе можат да откријат многу мали плажи и заливите на Скопелос. Две морски атракции се прво бродоломот Кристофорос во Панормос и Морскиот парк на северните споради, каде што живее медитеранската фока, во соседниот Алонисос. Секојдневно, малите чамци прават интересни дневни екскурзии до плажи на Скопелос и соседните плажи како што се малите острови Кира-Панагија.

Скопелос низ годините

Скопелос не само што бил населен уште од раните антички времиња, туку отсекогаш бил моќен остров со сила. Затоа остана автентичен низ годините, од микенското време, Византија, Венецијанците, пиратите, па и денес.

Тоа беше пристапна точка до процутот на трговијата, бидејќи беше станица до Црното Море. Има традиција на бродоградба, со многу жители вработени во тарсанадите (мали бродоградилишта).

Кога се појавија првите моторни бродови, луѓето повторно се адаптираа. Некои станаа морнари, други го искористија природното богатство на островот и се занимаваа со земјоделство и земјоделство.

Со текот на времето, кога се појавија првите туристи, околу 1960-тите, жителите почнаа да се занимаваат со туризам. До денес, со меѓународното признание на Скопелос, повеќето локални жители работат во туризмот.

Повелете и уживајте во Скопелос!

СКОПЕЛОС АДРИНА ХОТЕЛИ МИТОТ мал

Skopelos.com поседува многу имиња на домени на Скопелос и поширокиот регион.

Домен имиња
discoverskopelos.com
discoverskopelos.gr
katigiorgis.com
localguide.gr
madoudi.com
madoudi.gr
mammamiaisland.com
mammamiaisland.gr
mandoudi.com
mandoudi.gr
mantoudi.com
psaropouli.com
scopelos.com
scopelos.gr
skiathos360.com
skiathoswatertaxi.com
skopelos.com
skopelos.имот
skopelos.празник
skopelos.фотографија
skopelos.фотографии
skopelos.закупнини
skopelos.сајт
skopelos.веб-страница
skopelos.свадба
skopelos360.com
skopelos360.gr
skopelosbike.com
skopelosbike.gr
skopelosboatrent.com
skopelosboatrent.gr
skopelosboatrentals.com
skopelosboatrentals.gr
skopeloscarhire.com
skopeloscarrental.com
skopeloscycling.com
skopeloscycling.gr
skopelosferries.com
skopeloshotel.gr
skopeloshotels.gr
skopelos-island.com
skopelos-island.gr
skopelosislandhotels.com
skopelosmap.com
skopelosmap.gr
skopelosphotos.com
skopelosradio.com
skopelosrealestate.gr
skopelosrentaboat.com
skopelosrentaboat.gr
skopelosrentacar.com
skopelosresort.gr
skopelosresorts.com
skopelosrestaurants.com
skopelos- ресторани. Со
skopelosrestaurants.gr
skopelos- ресторани.gr
skopelosrooms.com
skopelosrooms.gr
skopelosspa.com
skopelosstudios.com
skopelossymbolicweddings.gr
skopelostaxi.com
skopelostaxi.gr
skopelosvillas.com
skopelosvillas.gr
skopeloswatersports.com
skopeloswatertaxi.com
skopeloswatertaxi.gr
skopelosweatherforecast.com
skopeloswebcam.com
skopeloswebcam.gr
skopelosweddings.com
skopelosweddings.gr
sporadeshotels.com
tsougkria.com
tsougkria.gr
tsougkrias.com
tsougkrias.gr
tsougria.com
tsougria.gr
tsougrias.com
tsougrias.gr
tsoungria.com
tsoungria.gr
tsoungrias.com
tsoungrias.gr
alonnisos.com.gr
mandoudi.com
mantoudi.gr
skiathos.com.gr
σκοπελος.com.gr
споради.gr