Идиличните плажи во близина на селото Глоса на островот Скопелос

СКОПЕЛОС на плажите Близу ПОИМНИК, СКОПЕЛОС ПЕЧНИ БАРИ, ОСТРОВ СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКОПЕЛОС НАЈДОБРА на плажите Упатство, организирано на плажите ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ПЕРИВОЛИУ БЕРА, СКОПЕЛОС ЛУТРАКИ ПЛАЖА, ПЛАЖА СКОПЕЛОС ГЛИСТРА, СКОПЕЛОС ПЛАЖА АГГЕЛЕТУ, SKOPELOS LENI BEACH, SKOPELOS HONDROGIORGIS BEACH, SKOPELOS МАРИ БЕРА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Идиличното Плажи во близина Село Глуша на островот Скопелос

 

Островот Скопелос, кој се наоѓа во северните Споради во Грција, е познат по својата убавина плажи, неговите кристално чисти води и неверојатната глетка што ја нуди. Еден од највпечатливите села на островот е сјај. На периферијата на Село Глуша, долж североисточниот брег, лежат низа неверојатни плажи. Некои се организирани, како Периволиу Плажа додека другите се недопрени. Вклучувајќи ги Ангелетоу, Лени, Петамени, Хондрогиоргис, а подалеку е Mari, сите се наоѓаат на околу 5 километри од селото.

 

Најблиску плажи до Селото се Лутраки или плажата Катаколу и Глистра. И двете се наоѓаат на Лутраки Пристаниште.

Ако сте љубители на плажа и барате спокојство и природна убавина, ве интересира! Село Глуша е стратешки лоциран, овозможувајќи ви лесен пристап до некои од најневеројатните на островот плажи. Ајде да ги погледнеме овие убавици плажи кои на посетителите им нудат незаборавно искуство:

🏝️ ПЕРИВОЛИУ ПЛАЖА🏝️

Волшебната глетка на Периволиу Плажата е составена од толку бистри води што може да се види токму низ нив. Овој песочен брег е украсен со прекрасни карпи кои природно обезбедуваат засенчени области.

Фотографија на плажа Скопелос Плажи Периволиу

Од сјај, имате две опции за да стигнете Периволиу Плажа: можете или да го следите асфалтниот пат кој завршува над плажата или да се одлучите за живописната патека со конкретни скали што ве водат до плажата.

По должината на патеката до Периволиу Плажа, ќе наидете на врежан и насликан камен кој се наоѓа на десната страна.

Периволиу Плажата е добро организирана дестинација каде што можете да најдете лежалки и чадори. Од 2016 година, А плажа бар работи во текот на летната сезона, нудејќи различни пијалоци како вода, безалкохолни пијалоци, кафиња и сокови.

Сместено на североисточниот брег на Скопелос, Периволиу Плажата беспрекорно се поврзува со Агелету Петаменис плажи, а исто така е релативно блиску до Плажа Хондрогиорги. Сепак, имајте предвид дека плажата е подложна на северни ветрови.

Плажи на Скопелос Фото плажа Периволиу, плажи на Скопелос во близина на селото Глоса

Семејствата и локалните жители од сјај често посетете Периволиу Плажа, а има и достапен паркинг на карпестиот терен над плажата. Важно е да се спомене дека оваа плажа можеби не е достапна за лица со посебни потреби за мобилност поради нејзината стрмна патека што води до брегот.

ОТВОРЕНИ на плажите

🌅 Плажа Агелету 🌅 Сместено во мал залив во непосредна близина на реномираниот Периволиу плажа, нејзината локација е навистина исклучителна, сместена во солиден, нескротлив пејзаж, со лазурните води кои даваат посебно задоволство. Не ја пропуштајте можноста да го истражите волшебниот подводен свет? тоа е обврзано да ве плени. Оваа плажа може да се пофали и со природна сенка за значителен дел од денот. skopelos com Плажите на плажата Агелету за откривање, плажи во близина на селото Глоса

За да стигнете до него, следете го асфалтираниот пат почнувајќи од село Глоша, потоа следете ги знаците што водат до Периволиу Плажа. Откако ќе стигнете таму, следете ја малата патека што се поврзува Периволиу Плажа со Плажа Агелету.

🐚Плажата Лени🐚

Плажата Лени е спокоен, скриен скапоцен камен, сместен во карпесто опкружување, со недопрени, кристални води и дел од фин песок од слонова коска. Вгнезден помеѓу Петаменис Агелету плажиПлажата Лени е позната по своите нескротливи карпести формации, хипнотизирачките нијанси на сино-зелените води и грациозните борови дрвја што ги обвиваат нејзините брегови. Достапно првенствено со брод, пешачка патека и множество скали нудат алтернативен пат за оние кои претпочитаат да пристигнат по копно.
skopelos com leni плажа плажи да се откријатПлажата е совршена дестинација за љубителите на авантури кои бараат утеха далеку од раздвижената гужва на плажа.

🏊♂️ Плажата Петамени 🏊♂️ Петаменис Плажата, позната по својата изолација, е сместена помеѓу Хондрогиорги Периволиу плажи. Оваа спокојна крајбрежна енклава стои како едно од најмирните места на островот, карактеризирана со неговите тиркизни води и присуството на карпести формации кои предизвикуваат волшебни пештери. Под неговата површина се наоѓа прекрасно и недопрено морско дно, што е доказ за неговата недопрена привлечност.

 

Како што се приближувате кон близината на Периволиу Плажа, знак кој се насочува кон Периволиу а Чондрогиорги ќе ти фати око. Сепак, вашата дестинација е Плажа Хондрогиорги. Непосредно пред да стигнете до оваа плажа, скромен земјен пат лево ќе го сигнализира вашиот влез. Паркирајте го вашето возило и продолжете по кратка патека за да го откриете овој прекрасен брег. Сепак, бидете предупредени дека оваа патека бара посебно внимание, бидејќи ќе се движите по карпестиот терен за да стигнете до вашата дестинација.

 

🌞 Плажата Хондрогиоргис 🌞 Водите на плажата Хондрогиоргис можат да се пофалат со извонредна бистрина и впечатлива тиркизна нијанса. Крајбрежјето е покриено со ситни камчиња. Покрај тоа, пристапот до оваа плажа е со автомобил, со мал паркинг простор кој нуди живописен поглед на плажата. Оттаму, погодна и лесно пловна патека води директно до плажата.

Плажи на Скопелос Хондрогиорги, Плажа Хондрогиорги Скопелос, Плажи во близина на селото Глоса

За целосно да ја цените подводната убавина, не заборавајте да понесете маска за шнорхел во вашата торба, која ќе ви овозможи да го истражувате и да уживате во богатството на морето и под и над површината.

 

🌴 Mari Плажа 🌴 Mari Плажата е фантастична дестинација за еден ден покрај море. Бујното зеленило што ја опкружува плажата го додава нејзиниот шарм, а тоа е одлично место да се цени убавината на Скопелос. Да се ​​достигне Mari Плажа, имате можност да патувате пеш или со брод. Ако се одлучите за копнен пат, можете да следите древна камена патека што ве води до плажата.

Плажите на плажата Skopelos com Mari за откривање

Најоптимален пристап за достигнување Mari Плажата, сепак, е по море. Оваа плажа има карпест терен, а природниот пејзаж е ништо помалку од извонреден. Комбинираните ефекти на врнежите и морската вода сложено ги извајаа карпите, што резултираше со хипнотизирачка низа на форми и бои.

на плажите ON ЛУТРАКИ ПРИКЛУЧОК

🌊 Лутраки Плажа🌊

Лутраки Плажата е добро организирана плажа со камчиња која нуди одличен амбиент за капење. Водите овде се исклучително бистри, и Лутраки Плажа, која припаѓа на Село Глуша, е доста експанзивен. Дополнително, ќе имате широк спектар на избори за пијалоци и јадење Лутраки Плажа Скопелос, благодарение на многубројните таверни и кафулињата кај Лутраки Пристаниште.

Фотографија на плажа Скопелос Глосеа ЛутракиСе препорачува да остане до попладневните часови, за да уживате во неповторливиот зајдисонце.

☀️Плажата Глистра☀️

Плажата Глистра е позната по своите недопрени води, песочните брегови и неверојатниот поглед на Егејското Море. Плажата Глистра располага со кревет со бели камчиња, бистри води и идиличен амбиент, обезбедувајќи мирно бегство од раздвижените туристички центри на островот. Овде можете да уживате во сончање и пливање.

skopelos com glistra glystra плажа плажи за откривање

И покрај недостатокот од организирани капацитети, плажата Глистра останува лесно достапна со автомобил. Плажата е блиску до Лутраки Пристаниште. Каде избор на кафулиња и таверни ве чека, ве поканува да уживате во нивниот ден покрај морето.

🌿ЕКТРА СОВЕТИ🌿

Некои совети при посета на Скопелос Плажи во близина сјај

  1. Јавниот автобус не поминува низ овие плажи.
  2. Препорачливо е да се воздржите од нив плажи кога на островот преовладуваат северни ветрови.
  3. Силно се препорачува да имате морска маска за да го истражите величественото морско дно.

Плажите на плажата Skopelos com Mari за откривање

Овие Скопелос плажи во близина Село Глуша нудат разновидна палета на искуства, од спокојно изолирање до живописно подводно истражување. Без разлика дали сакате да се опуштите на брегот или да барате авантура во водата, на плажи во близина Село Глуша има за секого по нешто.

Направете ги Село Глуша вашата база за незаборавен одмор на плажа на островот Скопелос. Дојдете, потопете ги прстите на нозете во Егејското Море и создадете трајни спомени среде природните чуда на овој грчки рај. 🇬🇷

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво