Импресивната зелена глетка на плажата Лимонари

LIMNONARI СКОПЕЛОС, на плажите СКОПЕЛОС, LIMNONARI БЕРА ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС LIMNONARI, LIMNONARI КОМПЛЕКС ВО СКОПЕЛОС, ЛЕМОНИС TAVERN СКОПЕЛОС, АПАНЕМО РЕСТОРАН БЕЗ БАР СКОПЕЛОС, LIMNONARI СМЕСТУВАЊЕ, LIMNONARI СВЕВИ, LIMNONARI Гарсониери, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ИМПРЕСИВНА ЗЕЛНА СЦЕНАРИЈА НА LIMNONARI BEACH 

Што е со денот да го поминете под грчкото сонце во прекрасна глетка каде боровите ја прегрнуваат смарагдно зелената вода, а вие лежите на белиот песок и малите камчиња? Замислете сега дека овој прекрасен залив во кој се наоѓате е секогаш мирен и мирен бидејќи е заштитен со стрмни зелени ридови. Водите на вашиот идеален пејзаж се тиркизни бидејќи го отсликува боровото зеленило во морето.

Плажа Лимонари Скопелос, скопски плажи, снопело лимонари

 

Звучи сонливо..нели? Престанете да сонувате тогаш и посетете ги зачудените Limnonari плажа на островот Скопелос.


ЛОКАЦИЈА

Limnonari плажа е околу 9,5 км од Место град Скопје. Ориентацијата на плажата на југозапад. Limnonari плажата се наоѓа близу Пристаниште Агнонтас оддалеченост од само 1,5 км. Всушност, постои патека со поглед на морето што ги поврзува двете плажи и можеш да одиш пешки. Растојанието помеѓу Limnonari Плажа Стафилос е 5 км.

Плажа Лимонари Скопелос, скопски плажи, снопело лимонари

Со автомобил од Скопелос Хора, ќе ви требаат околу 10 минути. Трасата е исклучително убава, со некои свиоци, како и сите растојанија на зелениот остров Скопелос поради фактот што патот е во борова шума. Иако треба да обрнете повеќе внимание на крајот од патот бидејќи станува потесен и свиоците се поостри.

Пристапот е лесен и има бесплатен паркинг.

Ако користите локалниот автобус, автобуската постојка е оддалечена 1 км Limnonari плажа. Па мора да се шетате малку. Доколку ве интересира забележете дека има и пристап до брод.

Плажа Лимонари Скопелос, скопски плажи, снопело лимонари

ОРИГИН НА ИМЕ

Постојат две опции во врска со потеклото на името на Лимнонарис.

Првиот е поврзан со митологијата и неверојатната античка грчка култура. Така, според старата легенда, богот Арес (тој бил грчки бог на војната) и го дал името на плажата затоа што бил фасциниран од нејзината убавина. „Лимни“ на грчки значи езеро. Значи Limnonari се залага за езерото Арес.

Плажа Лимонари Скопелос, скопски плажи, снопело лимонари

Втората верзија има повеќе врска со морфологијата на заливот. Заливот е затворен и многу добро заштитен од сите ветрови, особено од северните.

Поради тоа, водата секогаш останува мирна како во езеро. Limnonari на грчки значи малото езеро и тоа е најдобриот опис за оваа мирна плажа.

Без разлика на потеклото на името, вие апсолутно ќе се заљубите во убавината на Limnonari плажа со магична комбинација на зелена природа и кристално чисти води.


ОПИС

Limnonari Плажата е најголемиот дел од песочна плажа целосно заштитена со зелени ридови. Плажата има фин песок кој позлатенува од одразот на сонцето. Боровите дрвја и зелената околина во комбинација со белиот песок ја прават и онака прекрасната глетка уште повпечатлива.

Плажа Лимонари Скопелос, скопски плажи, снопело лимонари

Треба да внимавате додека влегувате во морето затоа што постои лизгава формација на подводни карпи.

Limnonari Плажата е организирана. Значи, се изнајмуваат чадори, шезлонги и палуби.

Исто така има таверни, барови на плажа, и студиа.

ФАНЦИЈАТА ПОСТАВНА

Limnonari Плажата не е популарна само поради кристално чистите води, белиот песок и заштитата од ветровите, туку и поради плочата од калциум што постои во плитката вода. Посебна карактеристика е плочата со калциум што постои на дното на морето. Затоа треба да внимавате со морските камења кога ќе влезете во него. Карпите се главно на влезот на Limnonari плажа. Додека одите подлабоко тие стануваат се помалку и морското дно станува толку совршено што не сте сигурни дали сте во море или во базен.

Плажа Лимонари Скопелос, скопски плажи, снопело лимонари

КАДЕ ДА Остани (лимонари) сместување)

ЛИМНОНАРИ КОМПЛЕКС

Комплексот Лимнонари во Скопелос обезбедува високи стандарди сместување. на студиа се изградени во расцутена градина со суштински спокој. Во градината има маслинови дрвја, лимони, смокви, додека лозјата и бујните бугенвили ја красат областа.

сите студиа располага со кујна, клима и ТВ. Покрај тоа, сите тие нудат неверојатен поглед на морето бидејќи се толку блиску до плажата. Ви треба само една минута за да стигнете таму. Има паркинг простор, како и бесплатни чадори за сонце и шезлонги Плажа Лимонари за гостите. Ако имате брод, има мала пристаниште на плажа за да ја врзете.

Плажа Лимонари Скопелос, скопски плажи, снопело лимонариСОЦИИ ЛИМНОНАРИ Гарсониери

Внатре во голем овоштарник со градина се собите Лимнонари. Има 10 двокреветни соби со поглед на море и борова шума. Ви требаат само 2 минути за да стигнете до Плажа Лимонари.

Лимнонари собите нудат стандардни сместување опрема како клима уред и фрижидер. Во прекрасниот заеднички двор има простор за скара и кујна. Има бесплатен паркинг.

КАДЕ ДА ЈА ИДАТ

ЛИМНОНАРИ КОМПЛЕКС - TAVERN (комплекс Лимнонари во Скопелос)

Limnonari Таверна (комплекс limnonari во Скопелос) работи повеќе од 50 години, нудејќи висок квалитет храна и услуги. Тајната на успехот можеби е во суровините кои се состојат исклучиво од локални производи. Понатаму, самиот сопственик произведува маслиново масло, а медот е од неговите коприва.скупели на плажа Лимнонари, таверна лимонари, скопско комплексни лимонари

Limnonari таверна се наоѓа во бујна градина полна со бои и ароми. Семејното опкружување во комбинација со вкусните јадења сигурно ќе ве фасцинира.

Limnonari  Таверна останува отворена цел ден, со прекрасен поглед на плажата Лимнонари, нудејќи вкусен појадок, кафе, домашна пита со сирење и вечерни коктели.

АПАНЕМО РЕСТОРАН БЕСПЛАТНИ БАР

на ресторан Апанемо оперира Плажа Лимонари од 1999 година. Ќе имате одличен оброк во совршена природна глетка. Отворен е цел ден и служи кафиња, пијалоци, пијалоци и закуски. Исто така, располага со базен.

скелети на плажа Лимнонари, ресторан Апанемо, Апанемо плажа бар

Сопствениците користат исклучиво органско маслиново масло што го произведуваат сами и зеленчук од сопствената градина.

Освен за ресторан можете дополнително да се забавувате во Бар на плажа Апанемо. Покрај тоа, барот на плажа презема брак, крштевање и други специјални настани од вашиот живот.

 

Како што можете да видите читајќи ја оваа статија Лимнонари е идеално место за да го поминете вашиот одмор !! Затоа, уживајте!!

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво