Скопелос Интересни факти, работи што треба да се знаат во Скопелос, население на Скопелос, географија на Скопелос, Скопелос цркви, планина Скопелос, омилена Скопелос храна состојка, потеклото на името Скопелос, најзелениот остров Скопелос, островот Мама Миа Скопелос, информации, летото на островот Скопелос, летната дестинација на Скопелос, туристичкиот водич на Скопелос, патувањето до Скопелос, најдобриот остров на светот во Скопелос, посетете го Скопелос, бегството во Скопелос, меѓународниот Скопелос разлика, одмор во Скопелос, одмори во северните споради, северните споради, Грција, грчките дестинации за скапоцени камења, Блог на Скопелос, Блогспот на Скопелос, блогирање на Скопелос, блогови на Скопелос, блогери на Скопелос

Интересни факти за островот Скопелос

 

Потекло на името:

Скопелос има богат Историја што датира од античките години. Тогаш името на островот било Пепаритос. Братот на Стафилос, Пепаритос, првите доселеници на островот, го дале ова име. Стафилос и Пепаритос биле синови на античкиот бог на виното Дионисос и принцезата Аријадна од Крит.

Плажа Скопелос Стафилос Плажа Скопелос Плажа Стафилос плажи Скопелос Егејско -3

Се верува дека името „Скопелос“ потекнува од грчкиот збор „скопелос“, што значи „мала карпа“.

🌄 Топографски терен:

Скопелос е дел и најголем остров од островската група Северни Споради во Егејското Море. На површина од 95.8 km², островот Скопелос е прибежиште на природна величина. Од бујни шуми до сини брегови, неговата разновидна глетка нуди празник за сетилата. Крајбрежниот периметар е 67 km, со максимална должина од 17 km, а максимална ширина од 8 km. На 681 метри (планина Делфи) и 546 метри (планина Палуки) надморска височина, нејзините највисоки точки имаат панорамски поглед на околното крајбрежје и Егејското Море.

Плажите на плажата на Бло Беј Панормос за да ги откриете Скопелос, Скопелос Интересни факти, работи што треба да ги знаете во Скопелос, население, географија на Скопелос, цркви во Скопелос, омилена храна состојка, потекло на името

Островот припаѓа на провинцијата Магнезија и содржи една општина. Главниот град е Скопелос Хора, додека другиот популарен села се сјај Елиос.

🌿 Природни чуда:

Меѓу островите во Егејското Море со најмногу зеленило е Скопелос, со повеќе од 80% покриени со борови шуми. На островот може да се најдат бројни видови цвеќиња, дрвја и грмушки. Дабот Кермес и Алепо Пинс го сочинуваат шумското мнозинство. Интересни видови на Птици се меѓу биодиверзитетот на Скопелос.

Набљудување на птици во Скопелос Тури за набљудување птици Скопелос Скопелос места за птици Најдобри видови на птици Скопелос Скопелос Видови птици Водич за набљудување птици Скопелос Скопелос Празници за набљудување птици Совети за набљудување птици

🌞 Идилична клима:

Искусете го олицетворението на медитеранското блаженство со умерената клима на островот Скопелос. Со просечна температура од 16°C и благ западен ветер со 19 км/ч, тој е совршен амбиент за денови натопени од сонце и благи вечери под ѕвезденото небо.

плажа skopelos com agnontas

👨‍👩‍👧‍👦 Шармантна заедница:

Островот Скопелос, со население од 6000 жители, е повеќе од само прекрасно прибежиште; тоа е просперитетен град полн со топлина и добредојде. Комуницирајте со локалното население и потопете се во начинот на живот на островот. Освен тоа, луѓето од Скопелос се како едно големо семејство! Сите се познаваат по име, и секогаш има топла насмевка и пријателски бран додека се шетате низ шармантните улици на села. Тоа е местото каде што не можете а да не се чувствувате како да припаѓате, дури и ако сте во посета.

Традиционална носија на Скопелос

📞 Лесно поврзување:

Подрачната шифра 24240 (по грчката шифра +30) го прави едноставно остане во контакт со најблиските или пристап до потребните услуги. Без разлика дали ја планирате вашата следна екскурзија или едноставно сакате да ја споделите убавината на островот Скопелос, комуникацијата е лесна за пристап.

skopelos com skopelos интересни факти, Скопелос Интересни факти, работи што треба да се знаат во Скопелос, население, географија на Скопелос, цркви во Скопелос, омилена храна состојка, потекло на името

🫒 Омилен храна:

Грчката кујна се слави по вкусните вкусови и свежите состојки, а Скопелос не е исклучок. Едно од најомилените јадења на островот епита со сирење скопелитики,“ солено пециво исполнето со локално козјо сирење. Освен козјото сирење, сливите се уште една омилена состојка во Скопелос. Ги користеле и во готвењето и во пецивото. Никој не смее да го напушти Скопелос без да вкуси чорба од групер или слатко „авгато“ со лажица. Покрај тоа, Скопелос произведува сопствено маслиново масло и вино.

Адрина хотели таверна

Цркви:

Скопелос често се нарекува „Островот на Цркви“ поради изобилството на убави православни цркви и капели. Наводно има околу 365 цркви манастири, расфрлани низ островот. Како што се деновите од годините. Секоја црква нуди поглед во своето религиозно и културно наследство, од кои некои се датирани од 12 век и византиската ера. Многу од нив остануваат затворени во текот на целата година, освен за празникот на патронот на црквата. Можете да најдете од мали капели кои се кријат во маслинови дрвја до манастири издигнат над карпите или до ридовите кои ни кажуваат за историјата и традицијата. Заштитникот на Скопелос е Агиос Ригинос а слави на 24 февруари.

СКОПЕЛОС АГИОС РИГИНОС

 

 

🎬 Локација на филмот:

Запомнете кога снимаа "Мајко мила!" уште во 2007 година? Како самиот остров да зачекори во центарот на вниманието, покажувајќи ја својата убавина пред целиот свет. Одеднаш, Скопелос се најде на радарот на сите, а туристите се собраа таму за сами да ги видат глетките. Беше лудо, возбудливо време да се биде на островот, тоа е сигурно!

Skopelos com Mamma Mia Weddind сцена, Скопелос Интересни факти, работи што треба да се знаат во Скопелос, население, географија на Скопелос, цркви во Скопелос, омилена храна состојка, потекло на името

Затоа, Скопелос стекна меѓународна слава како една од локациите за снимање на хит филмот "Mamma Mia!Живописната глетка на островот послужи како позадина за многу сцени во филмот, привлекувајќи ги обожавателите ширум светот да ја посетат и да ја искусат неговата убавина од прва рака.

Така да, тоа е сончев Скопелос за вас - пријатен, пријателски и преполн со природна убавина, вкусен храна, и живописна црква на секој чекор. Ако некогаш добиете шанса да ја посетите, верувајте ми, нема да бидете разочарани! Искусете ја магијата на островот Скопелос и оставете ја неговата убавина да ви ја плени душата. Вашата островска авантура ја чека!

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

 

 

 

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво