Откриен Скопелос: Истражување на тајните зад неговата слава

Слава на Скопелос, пејзажи на Скопелос, фестивали во Скопелос. Разглед на Скопелос, пејзажи на Скопелос.  музеи на Скопелос. Археолошки знаменитости во Скопелос. информации, лето на островот Скопелос, летна дестинација Скопелос. туристички водич, патување до Скопелос, Скопелос најдобриот остров во светот. Посетете го одморот во Скопелос Скопелос, меѓународната разлика во Скопелос, одмор во Скопелос. Празници во северните споради, северните споради, Грција и грчките дестинации за скапоцени камења. Блог на Скопелос, Блогспот на Скопелос, блогирање на Скопелос, блогови на Скопелос, блогери на Скопелос

Откриен Скопелос: Истражување на тајните зад неговата слава

Островот Скопелос се наоѓа во комплексот Споради во Егејското Море. Островот е познат по својата бујна вегетација, недопрена плажи, и шармантен села. Сепак, покрај добро познатите атракции, на овој волшебен остров чекаат да се откријат безброј скриени скапоцени камења.

познатите зелени предели и волшебните шуми

Надвор од неговата недопрена плажи, Скопелос е благословен со зелени предели и бујни шуми.

  • Градот Скопелос: Шармантниот главен град на островот, Место град Скопје, е лавиринт од тесни улички и варосани згради сместени под ридот крунисан со иконската венецијанска тврдина. Прошетајте низ градските калдрмани улички, обложени со бугенвили и јасмин, за да најдете скриени таверни, продавници и домови.

 

 

  • Планината Палуки: Се издигнува Место град Скопје, планината Палуки нуди спектакуларен панорамски поглед на островот и околното море. Влезете во планинарска авантура до врвот и бидете наградени со глетки што го одземаат здивот.

Манастири на Скопелос Агиос Јоанис Продромос Фото

  • Борови шуми и маслинови градини: Скопелос е покриен со густи борови шуми и древни маслинови градини кои ги покриваат ридовите во нијанси на зелена боја. Истражувајте ги кривулестите патеки што се вртат низ шумата, вдишувајќи ги миризливите мириси на борови и диви билки или талкајте низ маслинови насади облечени од сонце, каде што стојат античките дрвја како тивки чувари на богатото земјоделско наследство на островот.

 

skopelos com пешачење планински палуки

„Мама Миа!“: Оживејте ја магијата на сребрениот екран

Скопелос се искачи на глобално значење како клучен амбиент за блокбастер филмскиот мјузикл „Mamma Mia!“ Филмот од 2008 година прекрасно ги прикажа воодушевувачките пејзажи на островот, шармантни села, и спокоен плажи, маѓепсана публика ширум светот. Денес, посетителите можат да ги следат стапките на саканите ликови, доживувајќи ги иконските места за снимање, како што е живописното Агиос Јоанис Кастро црква.

Таму се одржа венчавката на Софи и Скај покрај карпа. Гостите исто така можат да талкаат низ живописните улици на Место град Скопје. Без разлика дали сте посветен љубител на филмот или едноставно сакате да се нурнете во привлечноста на Скопелос, „Mamma Mia!“ обезбедува магично патување, поврзувајќи ги посетителите со срцето и суштината на островот. Туристички агенции поединци ќе ви покаже околу филмскиот сет.

Легендите за Скопелос: Истражување на историјата и наследството

Островот Скопелос, сместен среде мирните води на Егејското Море, во своите граници содржи богатство од волшебни легенди и богато културно наследство кое трае низ времето. Централно место во неговиот шарм стои големиот венецијански замокот, висок амблем на славната историја на островот. Сместен драматично на нерамниот рид, ова античко упориште, кое го следи своето потекло во 13 век, ги поканува посетителите да истражуваат во средновековното наследство на Скопелос.

Скопелос скопелос кастро

Згора на тоа, надвор од својата неверојатна архитектура, Скопелос нуди подлабока привлечност вкоренета во неговите волшебни улици и спокојни пејзажи, кои шепотат приказни од античко време. Островот одекнува енергична историја, од безвременски митови за почитувани богови до смели поморски херои. Патниците талкаат низ чудни села со варосани куќи и калдрма патеки, откривајќи го културното богатство на Скопелос со секој истражен агол. Музеи на Скопелос, цркви, и археолошки знаменитости вреди да се посетат! Таму се Музејот на фолклорот Скопелос, куќата на Павлос Нирвана, Замок Вакрица, И Сентукија.

Фолклорни музеи на Скопелос Николаидис Фото

Без разлика дали ги открива енигматичните тајни на античките урнатини или потопувајќи се во живите прослави на локалните обичаи, Скопелос ги поканува авантуристите во потрага по просветлување, каде што минатото беспрекорно се спојува со сегашноста, создавајќи незаборавно патување на откритија.

Разглед на Скопелос Фото на Седукиа Сентукиа, слава на Скопелос, пејзажи на Скопелос, фестивали во Скопелос. Разглед на предели на Скопелос Музеи Археолошки знаменитости во Скопелос, Грција

Ребетико фестивал – ТАНС ФЕСТИВАЛ: Славење на музиката, културата и заедницата

Секое лето, Скопелос одекнува со два познати фестивали. Фестивалот Ребетико и фестивалот на традиционални танци Дијамантис Палеологос.

Ребетико фестивал го почестува негуваниот музички жанр на Грција, кој се појави на почетокот на 20 век како израз на искуствата на урбаната работничка класа. Присутните се потопуваат во живописни концерти, џем сесии и работилници, целосно прифаќајќи ги волшебните ритми и мелодии на Ребетико. Фестивалот Ребетико трае 3 дена и учествуваат многу популарни музичари.

skopelos rebetiko festival, Skopelos Fame, Skopelos landscapes, Festivals in Skopelos. Разглед на предели на Скопелос Музеи Археолошки знаменитости во Скопелос, Грција

Фестивал на традиционални танци Diamantis Palaiologos пречекува над 600 танчери и 7500 гледачи од целиот свет. На овој волшебен остров, учесниците слават музика и танц, мешајќи различни традиции и премостувајќи ги културните празнини. Фестивалот ветува богат спектар на активности надвор од волшебните танцови изведби. Искусете изложби, работилници, семинари и проби за да истражувате во традиционалните танци и културните сложености. Секоја танцова група гордо ќе ги облече своите традиционални униформи, претставувајќи го уникатното наследство на нивните татковини.

skopelos com денс фестивал diamantis palaiologos, Слава на Скопелос, пејзажи на Скопелос, фестивали во Скопелос. Разглед на предели на Скопелос Музеи Археолошки знаменитости во Скопелос, Грција

И двата фестивала гарантираат незаборавно искуство, славејќи ја суштината и енергичната заедница на Скопелос, привлекувајќи ги сите музички ентузијасти.

 

Адрина Хотели: Луксузни повлекувања во рајот на островот

Брегот на плажата Адрина Хотели ги повикува патниците да се препуштат на рајот среде неверојатните глетки на островот. Овде, среде нежното затишје на брановите и шепотот на морскиот ветре, Адрина Хотели добредојде гости во светот на луксуз и удобност. Без разлика дали сонувате да се опуштите на елегантна плажа вила или барате утеха во чуден бутик хотел, Адрина Хотели нуди рај прилагоден на вашите желби.

Адрина Хотели Скопелос

Но, не се работи само за сместување; се работи за создавање незаборавни искуства. Адрина Хотели се грижи за сите: парови, семејства или соло патници кои бараат спокојство: искусете го топлото гостопримство и безвременската привлечност на Скопелос.

 

Слава на Скопелос, пејзажи на Скопелос, фестивали во Скопелос. Разглед на Скопелос, пејзажи на Скопелос.  музеи на Скопелос. Археолошки знаменитости во Скопелос. информации, лето на островот Скопелос, летна дестинација Скопелос. туристички водич,

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво