Истражување на плажите во близина на Скопелос Хора: Стафилос, Веланио, Глистери и Глифонери

СКОПЕЛОС на плажите ВО БЛИЗИНА НА ЧОРА, СКОПЕЛОС на плажите ВО БЛИЗИНА НА ГРАД, СКОПЕЛОС ПЕЧНИ БАРИ, ОСТРОВ СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКОПЕЛОС НАЈДОБРА на плажите Упатство, организирано на плажите ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС БЕЗ СТАФИЛОС, СКОПЕЛОС БЕЗ ВЕЛАНИО, СКОПЕЛОС ГЛИСТЕРИ БЕРА, СКОПЕЛОС ГЛИСТЕРИ БИЧ БАР, СКОПЕЛОС ПЛАЖА ГЛИФОНЕРИ, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ИСТРАЖУВАЊЕ НА на плажите Близу СКОПЕЛОС ХОРА: СТАФИЛОС, ВЕЛАНИО, ГЛИСТЕРИ И Достапност

Кога станува збор за суштинско искуство на грчкиот остров, Скопелос Хора нуди спој на шармантни улици со калдрма, бело измиени згради и воодушевувачки глетки на Егејското Море. И што е подобар начин да се заврши оваа идилична сцена отколку со посета на најблиските плажи? Ајде да патуваме низ волшебното плажи of Стафилос, Веланио, Глистери, и Глифонери, секој нуди своја уникатна привлечност.

Плажа Стафилос: Историската оаза

Се наоѓа на само 4 километри југозападно од Скопелос Хора, Плажа Стафилос нуди спокојно бегство во прегратките на природата. Плажата го добива своето име од античката митолошка фигура Стафилос, а историјата одекнува во воздухот додека ја истражувате околината. Азурните води се среќаваат со бујна вегетација, што го прави идеално место за оние кои бараат рамнотежа помеѓу истражување и релаксација. Понатаму, Плажа Стафилос нуди шезлонги – чадори и бар на плажа.

 

 

Плажа Стафилос на островот Скопелос нуди избалансиран спој на историја, природна убавина и модерни погодности. Без разлика дали ќе пристигнете со автомобил за да уживате во паркингот или ќе се одлучите за други превозни средства, сигурно ќе најдете мирно одморалиште на оваа волшебна дестинација на плажа. Од паркинг просторот до плажата има стрмно наведнат пат од 500 метри. Имајте предвид дека можеби не е погодно за лица со пречки во одењето.

Да сумирам:

 

Дополнителен совет: За оние кои не сакаат да одат на плажа, тука е и базенот на Хотел Алкистис на само 1.5 км од градот. И локалното население и посетителите повремено претпочитаат базен за освежително капење или кул коктел.

Плажа Веланио: Затскриено нудистичко засолниште

Скриено во залив на само кратко возење од Скопелос Хора, Плажа Веланио е познат по својата затскриена и ослободувачка атмосфера. Прифаќајќи ја слободоумната атмосфера на островот, Веланио е познато како плажа погодна за нудисти каде посетителите можат да го впијат сонцето во нивната природна состојба. Живописната заднина на борови дрвја и лазурните води додава на нејзиниот неоспорен шарм.

Плажа Скопелос во близина на Чора, плажа Скопелос Веланио, нудистичка плажа Скопелос

 

Веланио е веднаш до Плажа Стафилос. Значи треба да се помине пешки Стафилос а потоа следете ја патеката по карпите. Со преминување на пешачката патека по карпите на оддалеченост од приближно 500 метри ќе најдете Плажа Веланио. Плажа Веланио нуди можност да се исклучите од метежот и вревата и да се потопите во спокојството на природата. Со својата недопрена убавина, тоа е дестинација која ветува релаксирачко и подмладувачко искуство на плажа.

Да сумирам:

Дополнителен совет: Останете доцна Плажа Веланио набргу по прекрасното зајдисонце, да се изненадите од козите од слободен дострел што се спуштаат на пијат морска вода.

Глистери Плажа: ЗАБАВА среде величествените карпи

На само 3 километри северно од Скопелос Хора лежи Глистери Плажа, сместена во залив опфатен со карпести карпи. Достапно и со автомобил и кратко пешачење, Глистери нуди чувство на изолација што е совршено за опуштање. Суровата убавина на пејзажот е надополнета со кристално чистите води, што го прави одлично место за нуркање и пливање.

 

Врвот на плажата е Брег на плажа Глистерци со својата еколошка конструкција, позитивната атмосфера, летната музика, забавите, привлечните кулинарски задоволства и кул коктели. Сместено покрај прекрасните брегови на Глистери Плажа на островот Скопелос, на Глистери Beach Bar ве поканува да доживеете совршен спој на релаксација, поглед што го одзема здивот и крајбрежна елеганција. Без разлика дали сте патник кој бара мирно бегство или љубител на плажа во потрага по удобност покрај морето, овој бар на плажа ветува незаборавно искуство.

Да сумирам:

  • локација: Глистери Плажа, остров Скопелос
  • Пристапност: Кратко возење од Скопелос Хора
  • Паркинг: Достапно на плажа
  • Шезлонги - чадори: Да. Има простор на плажата да донесете свои работи
  • Бар на плажа: Да, нуди деликатна кујна, освежување и коктели Брег на плажа Глистерци
  • Јавен превоз: Не

Дополнителен совет: Клучните точки на Глистери Beach Bar се неговите кулинарски понуди и летните забави со диџеи.

Плажа Глифонири: Скриен скапоцен камен

На само 2 км од Скопелос Хора, Глифонери или плажата Агиос Константинос е скриен скапоцен камен кој чека да биде откриен. Можеби не е толку познат како некои од другите плажи на островот, но тоа е дел од неговата привлечност. Оваа плажа со камчиња нуди тивко бегство обезбедувајќи мирно одморалиште за оние кои бараат утеха покрај морето.

Skopelos com Глифонери Плажа Глифонери, плажи Скопелос во близина на Хора

 

Плажа Глифонири нуди мирно бегство од метежот и вревата. Неговиот брег со камчиња и мирните води го прават фантастично место за пливање и одмор. Опкружен со маслинови дрвја и бујна вегетација, Глифонери зрачи со чувство на изолираност, што го прави совршено место за опуштање и уживање во природната убавина на Скопелос.

Да сумирам:

Дополнителен совет: Во раните утрински часови, оваа локација прикажува неверојатно изгрејсонце, можеби објаснувајќи зошто фоката Монахус Монахус реши да плива таму во јуни 2019 година, изненадувајќи ги сите во процесот.

Без разлика дали сте расположени за историја, изолација, натуризам или едноставно скриено бегство, плажи во близина Скопелос Хора има за секого по нешто.

Додека го истражувате Скопелос плажи во близина на Хора: Стафилос, Веланио, Глистери, и Глифонери плажи на Скопелос, ќе откриете разновидни искуства, од историско истражување до затскриена релаксација. Секоја плажа има свој уникатен шарм, осигурувајќи дека вашето бегство од островот е навистина незаборавно.

Затоа, спакувајте го кремот за сончање, добра книга и вашето чувство за авантура и подгответе се да ги истражите волшебните брегови што ги нуди Скопелос.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво