Истражување на плажата Амарандос: авантура на Мама Миа на островот Скопелос

АМАРАНДОС БЕЛЕ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС VУБОВИ ПЛАЖА, SKOPELOS MAMMA MIA ISLAND, SKOPELOS ISLAND TRAVEL, SKOPELOS THREE TRAVEL, MAMMA MIA FILMING LOCATIONS, SKOPELOS BEACH TOURISM, SKOPELOS BEST на плажите ВОДИЧ, ИСТРАЖУВАЊЕ НА СКОПЕЛОС на плажите, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЧКИ ОСТРОВИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Истражување VУБОВИ ПЛАЖА: АВАНТУРА МАМА МИА НА ОСТРОВОТ СКОПЕЛОС

Скопелос, живописен грчки остров сместен во сините води на Егејското Море, е познат по своите прекрасни плажи и бујни пејзажи. Еден од најпознатите икони на островот плажи, Амарандос Плажа, се издвојува со трите карактеристични дрвја кои стекнаа светска слава благодарение на блокбастер филмот „Mamma Mia!“. Ајде да ве однесеме на патување до Амарандос Плажа, истражување на нејзината убавина, пристапност и поврзаност со саканиот филм.

Амарандос Преглед на плажа

Амарандос Плажата е вистински скапоцен камен на островот Скопелос. Се наоѓа на источниот брег на островот, на околу 10 километри Место град Скопје и на 21 километри оддалеченост Село Глуша, 25 минути и 39 минути возење соодветно. Оваа волшебна плажа е позната по своите кристално чисти води, малите карпести заливи и се разбира, трите иконски борови кои одиграа клучна улога во филмот „Mamma Mia!“

И покрај карпестиот терен, плажата се смета за убава и нуди живописна позадина за посетителите.

🌲 Плажата Три дрвја на Белата карпа 🌲

Амаранти Плажата е позната по своето иконично трио од борови сместени на бела карпа, создавајќи хипнотизирачка спојување на чудата на природата. Глетката на овие три дрвја на позадината на Егејското Море е глетка што треба да се види и мора да се види за секој посетител. Препознатливата глетка на три дрвја кои растат на навидум неверојатна локација наспроти позадината на белата карпа ја направи плажата Амарадос популарна атракција.

Плажата Скопелос Амарантос

🚗 Како да одам таму 🚗

Да се ​​достигне Амаранти Плажа, тргнете го патот од Стафилос и Веланиос плажи, и непосредно пред да стигнете до шармантното село Агнонтас, внимавајте на левата страна за земјен пат што води до Амаранти. Следете ја патеката додека се навива кон впечатливата бела карпа украсена со тие иконски борови дрвја. Понатаму, ќе најдете паркинг достапни во близина на плажата.

Скопелос магични автомобили изнајмуваат автомобил скутер со четири моторни џип

Добивање до Амаранти Плажата е релативно лесна, но имате само една опција за превоз, сопствено возило. Изнајмувањето автомобил е еден од најзгодните начини да се стигне Амарандос Плажа од Место град Скопје. Сценското возење по источниот брег на островот нуди воодушевувачки поглед на Егејското Море и бујните зелени ридови.

 

Mamma Mia Connection

Амарандос Плажата се здоби со светско признание по нејзиното појавување во хит музичкиот филм "Мајко мила!" со Мерил Стрип и Пирс Броснан во главните улоги. Поконкретно, пикник сцената и „На патот кон Вила Дона“ се снимени во овој затскриен залив со трите дрвја јужно од Агнонтас on Амарандос Плажа. Ова дополнително го зголемува шармот и привлечноста на оваа прекрасна локација, што ја прави дестинација што мора да ја посетат љубителите на филмот и секој што бара уникатно и филмско искуство на островот Скопелос. 🎬🌊🌳

 

Скопелос Грција Мама Миа

 

Трите иконски борови, кои станаа синоним за филмот, сè уште гордо стојат на Амарандос Плажа. Посетителите често ја користат приликата да ги рекреираат сопствените моменти на Mamma Mia позирајќи под овие дрвја, што го прави задолжително место за посета на љубителите на филмот.

Истражување Амарандос Плажа

Надвор од нејзината филмска слава, Амарандос Плажата нуди спокоен и идиличен амбиент за ден на релаксација и истражување. Еве што можете да очекувате кога ќе ја посетите:

1. Кристално чисти води: Мирните и кристално чисти води на Амарандос Плажите се совршени за пливање, нуркање и едноставно уживање во освежувачкото Егејско Море.

2. Мир и спокојство: И покрај неговата слава, Амаранти Плажата успеа да го задржи својот природен шарм и спокојство. Тоа е одлично место за да се опуштите и да избегате од метежот и вревата на секојдневниот живот.

Плажата Амарантос Скопелос

3. Можности за пешачење: Околу плажата, ќе најдете пешачки патеки кои водат низ бујното село на Скопелос. Овие патеки се совршени за ентузијасти во природата и планинари кои сакаат да ја истражат разновидната флора и фауна на островот.

4. Инстаграм-достојни моменти: Без разлика дали сте Мама миа љубител или едноставно љубител на прекрасни пејзажи, Амарандос Плажата нуди многу можности за фотографирање. Контрастот помеѓу смарагдните води, златниот песок и трите иконски дрвја на белите карпи создава неверојатна позадина за вашите фотографии од одмор.

Совети за посета

Дали:
  • 🐟Оди на риболов 🐟: Амаранти е рај за љубителите на риболовот. Неговите уникатни карпести заливи и кристално чистите води го прават идеално место за фрлање на вашата линија и ролна во незаборавен улов. Крајбрежните води на островот Скопелос се преполни со различни видови риби. Од разнобојни медитерански риби како платика, китка и бавче до повремени октопод или лигњи, секогаш има шанса за наградувачки улов. Донесете ја вашата опрема за риболов, пронајдете пријатно место покрај карпите и уживајте во возбудата на опоравувањето во следниот оброк.
  • 🤿Одете на нуркање🤿 : Надвор од неговите можности за риболов, Амаранти Плажата е исто така фантастична дестинација за нуркање. Чистите, незагадени води обезбедуваат одлична видливост за истражување на живиот подводен свет. Лизнете ја опремата за нуркање, натопете под површината и откријте калеидоскоп на морскиот свет, од шарени риби кои стрелаат меѓу карпите до интересни подводни формации.

нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање

 

  • 🌞Заштита од сонце 🌞: Не заборавајте да понесете крема за сончање, капи и очила за сонце за да се заштитите од сончевите зраци, особено во летните месеци.
  • 🌿Почитувајте ја животната средина🌿: Островот Скопелос е познат по својата недопрена природа. Ве молиме помогнете да го зачувате со правилно фрлање на вашето ѓубре и почитување на локалните регулативи.
  • 🏊Пливајте безбедно🏊: Обрнете внимание на сите објавени предупредувања или знамиња во врска со морските услови. Ако има силни струи или опасни услови, најдобро е да избегнувате пливање.

Плажа Амарантос Скопелос, Плажа Скопелос Амарантос, остров Мама Миа

Не:
  • 🪨Оди со деца🪨: Карпестата природа на плажата Амарадос може да претставува дополнителни предизвици за семејствата со деца. Бидејќи плажата Амарадос е позната по своите длабоки и карпести води, подводниот терен може да биде доста предизвикувачки, што го прави помалку од идеален за деца.
  • 🚮 легло🚮 : Не оставајте ѓубре или догорчиња од цигари на плажа. Отстранете го вашиот отпад во одредени канти.
  • 🌱Отстранете ги природните ресурси🌱: Не берете растенија и не отстранувајте камења или школки од плажата. Оставете ја природната средина непречена.
  • 🔥Огнови и скари 🔥: Огнови на отворено, вклучително и скари, обично не се дозволени на плажа поради опасност од пожар. Отворените пожари можат да претставуваат значителна опасност од пожар во природен амбиент, а карпестиот терен можеби нема да обезбеди безбедна и соодветна средина за скара. Почитувајте го ова правило за заштита на животната средина.
  • 🏕️Бесплатен камп🏕️: Бесплатно кампување не е дозволено, сепак, можете да уживате во еден ден Амаранти Плажа со пристигнување наутро и поаѓање навечер. На овој начин, можете да ја доживеете убавината на плажата без да ги прекршите правилата за кампување.

Се сеќавам дека Амаранти Плажата и островот Скопелос се негувани природни места и важно е да се биде одговорен и внимателен посетител што ќе помогне да се зачува нивната убавина за идните генерации да уживаат.

Амарандос Плажата на островот Скопелос е вистински рај за посетителите на плажа, ентузијастите на природата и љубителите на филмот. Без разлика дали ги преживувате сцените од „Mamma Mia!“ или едноставно барајќи мирно бегство, оваа иконична плажа нуди незаборавно искуство што ја доловува суштината на убавината и шармот на Грција. Дојдете и откријте ја магијата на Амарандос Плажа при вашата следна посета на Скопелос.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво