Манастирите на планината Палуки на островот Скопелос

СКОПЕЛОС МАНАТЕРИИ, МАНАТЕРИИ НА ПЛАНИНАТА ПАЛУКИ, СКОПЕЛОС ПЛАНИНАТА ПАЛУКИ, МАНАТЕРИИ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ЦРКИ, СКОПЕЛОС ИЕРА МОНИ СОТИРОС, СКОПЕЛОС МОНИ ТИМИУ ПРОДРОМУ, МОНИ АГИЈА ВАРВАРА, МОНИ ЕВАГЕЛИСТРИЈА, МОНИ ТАХИЈАРХОН, МОНИ АГИЈА АНА, МАНАСТИР ПАНО ПАНАГИЈА, СКОПЕЛОС СВЕДНИЦИ, ТРАДИЦИИ СКОПЕЛОС, ОБИЧАНИ СКОПЕЛОС, КУЛТУРА СКОПЕЛОС, ПРОСЛАВИ СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

на Манастири на планината Палуки на островот Скопелос

🌄🕊️ Откријте го Манастири на планината Палуки на островот Скопелос 🕊️🌄

Добредојдовте на волшебниот остров Скопелос, каде што духовната привлечност на планината Палуки манастири ги повикува оние кои бараат внатрешен мир и просветлување. Сместени среде бујниот планински пејзаж, овие светилишта држат во нивните ѕидови вековна историја, посветеност и спокојство. Меѓу бујното зеленило, извонредното манастири, на планината Палуки, чекајте го вашето патување кое бара душа.

🌿🌺Додека се искачувате по кривулестите патеки на планината Палуки, чувството на исчекување го исполнува воздухот. Самото патување станува искуство, овозможувајќи ви да се исклучите од раздвижениот свет и да се поврзете со ритмичката хармонија на природата.

🙏Духовна обнова🙏

Палењето свеќа или кажувањето молитва во овој свет простор може да биде длабоко значајно искуство.

 

 

🚶‍♂️ Патувањето до планината Палуки е авантура сама по себе, додека пешачите низ недопрена дивина која изгледа недопрена од времето. Пешачењето ве наградува со волшебни панорами на островот Скопелос, правејќи го искачувањето вредно за трудот.

локација:

Планината Палуки е истакнат врв кој се наоѓа на прекрасниот остров Скопелос во Грција. Таа е една од највисоките точки на островот и нуди неверојатен панорамски поглед на околниот пејзаж и на Егејското Море. Планината Палуки се наоѓа на југоисточната страна на островот Скопелос. Спротивно е Скопелос Хора. Бидете внимателни бидејќи до нив можете да стигнете само преку земјени патишта. Но, не плашете се бидејќи пристапот не е толку тежок.

Висина:

Точната висина на планината Палуки е приближно 565 метри (1,854 стапки) над морското ниво. Оваа височина им дава можност на посетителите и планинарите да бидат сведоци на прекрасни глетки од нејзиниот врв, што ја прави популарна дестинација за ентузијастите на природата.

 

Манастир Евангелистриј

Манастирот Евангелизам ги краси падините на планината Палуки, нудејќи прекрасен поглед на околината. Со својот изглед налик на тврдина, тој носи ехо на поврзаност со пиратски напади од минатото. Пристигнувањето до ова спокојно место е можно со автомобил или дури и пеш, иако патувањето вклучува нагорен пат. Се наоѓа на околу 4 километри од Скопелос Хора, работи како женски манастир.

Изграден во 1712 година, бил изграден на урнатините на најстариот византиски манастир, кој датира од 1676 година, од Хацис-Стефанис Дапонте, кој бил татко на Кајзариос Дапонте. Понатаму, тој е поврзан со манастирот Ксиропотамос на Света Гора.

Во дворот на манастирот, ќе најдете фонтана именувана по Кајсариос Дапонте, заедно со некои вредни сребрени садови и мошти.

МАНАСТИР СКОПЕЛОС ЕВЕНГЕЛИЗМОС, манастири на планината Палуки

Внатре во манастирот чека ризница од бесценети византиски и поствизантиски икони. Имено, иконостасот е украсен со оригинални златни листови, изработени од работилница во Константинопол. Декорацијата првенствено содржи прикази на растенија, животни и сцени и од Стариот и од Новиот завет.

Од особено значење е иконата на Пресвета Богородица, која датира од 1683 година.

Во текот на својата историја, манастирот одржува блиска врска со семејството Дапонте, врска која опстојува до ден-денес, особено во однос на неговото основање и најславни времиња.

Движечка сила зад неговото обновување бил Хацис-Стефанис Јован, познат како „ерудит“, кој го обновил стариот манастир на свој трошок, обликувајќи го во сегашната форма. Мотивацијата за ова реновирање беше чудесен настан: и покрај тоа што мештаните му го предадоа на ага, Хацис-Стефанис не го загуби животот.

Друга верзија на приказната раскажува дека двајца мистериозни монаси му дале слика на Стефанос Дапонте, со ветување дека ќе се вратат по неа. Овие загадочни фигури исчезнале некое време подоцна, по што на принцот му се јавила Богородица, барајќи го да изгради манастир во нејзина чест.

И Хацис-Стефанис и неговиот син Цезар подоцна ја имаа престижната канцеларија на англиски конзул.

Во рамките на ѕидините на манастирот може да се најде Патријаршиски сигил од 1804 година, со два оловни печати.

Прославата

Прославата на манастирот паѓа на 25 март, одбележувајќи двоен повод за Грција и православието - во спомен на ослободувањето од турската власт и Благовештението на Богородица.

Манастирот Сотирос

Сместен на прекрасниот остров Скопелос, Иера Мони Сотирос, познат и како Манастир на Преображение или Светиот манастир на Спасителот, има богата историја и може да се пофали со волшебна византиска архитектура.

Iera Moni Sotiros датира од византиската ера, со историски записи кои покажуваат дека нејзиното основање може да се проследи во 16 век. Во текот на вековите, таа издржа низ времиња на културни промени, инвазии и општествени пресврти, станувајќи траен симбол на верата и посветеноста на островот Скопелос. Iera Moni Sotiros прикажува карактеристичен пример на византиски архитектонски стил.

 

SKOPELOS IERA MONI SOTIROS, Манастирите на планината Палуки на островот Скопелос

 

Архитектонските елементи и декоративните карактеристики нудат увид во занаетчиството на времето и духовното значење што им се припишува на светите простори. Црквата Иера Мони Сотирос е посветена на Спасителот (Сотирос), Преображение Христово. Манастирот бил безбедно место за оние што се криеле од пиратите и од Турците за време на турската доминација.

Прославата

Иера Мони Сотирос го слави Преображение Христово на 6th од август. Традиционално, лозите се благословени и локалното население го вкусува првото грозје во сезоната. Тие исто така делат грозје со сите аџии и посетители.

Јоанис Манастирот Продромос

Тимиос Манастирот Продромос во Скопелос има интригантна историја. Првично, тоа бил машки манастир во античко време. Меѓутоа, од 1920 година е претворен во женски манастир.

Манастири на Скопелос Агиос Јоанис Продромос Фото

Овој спокоен објект се наоѓа на кратко растојание од Агиа Варвара Манастир на планината Палуки, кој величествено демне зад себе Место град Скопје. Тимиос Манастирот Продромос е место на спокојство каде посветените калуѓерки ја надгледуваат црквата и целокупното одржување на манастирот, обезбедувајќи ја неговата благосостојба.

Посетителите на ова извонредно место можат да се восхитуваат на извонредниот дрвен и златен храм на црквата, украсен со сложени прикази на винова лоза, животни и птици. Покрај тоа, оние кои се осмелуваат на Тимиос Манастирот Продромос на островот Скопелос, исто така, можат да се пофалат со мурали кои датираат од 14 век.

ЕКТРА СОВЕТ:

Размислете за купување фалсификувани засечени керамички плочи од Керамика Лабораторија на Светиот манастир Тимиос Продромос во Скопелос.

skopelos com skopelos верски сувенири посетуваат цркви манастири

Прославата

Јоанис Манастирот Продромос слави на 24th од јуни.

Агиа Варвара Манастир

Сместено среде бујното зеленило на планината Палуки, Агиа Варвара Манастирот нуди мирен рај. Агиа Варвара е најстариот манастир на Скопелос. Изградена е во 1648 година според дизајнот на куполата на базиликата. Храмот на црквата е позлатен и украсен со украсни цвеќиња и лозови лисја.

Манастири Скопелос Фото Агиа Варвара, Манастирите на планината Палуки на островот Скопелос

Едно од богатствата на Агиа Варвара Манастирот е панорамскиот поглед што го нуди. Како што гледате од неговата возвишена позиција, ќе бидете наградени со неверојатни глетки на крајбрежјето на островот Скопелос и бескрајното пространство на Егејското Море. Тоа е совршено место за слика и за фотографите и за оние кои трагаат по душа.

Многумина тврдат дека Агиа Варвара Манастирот бил опсерваторија за пирати и други напаѓачи на островот. Бидејќи неговата локација има неверојатен поглед на Егејското Море и островот Алонисос.

Прославата

Агиа Варвара Манастирот празнува на 4 декември.

Агиос Тасархис Манастир

Последно, но секако не и најмалку важно, Агиос Тасархис Манастирот, сместен високо на падините на планината Палуки, повикува со својата безвременска аура на посветеност. Основана во 18 век, Агиос Тасархис Манастирот носи со себе вековна традиција и посветеност. Неговите рустични камени ѕидови, варосани капели и прекрасните погледи на околниот пејзаж создаваат атмосфера што ве враќа назад во времето.

агиос таксиаркс б

 

Името на манастирот “ Агиос Тасархис, во превод „Свети архангели“ и е посветен на овие небесни суштества. Панорамските глетки на островот Скопелос долу и синото море подалеку создаваат волшебна позадина за молитва и размислување. Фреските на капелата и прекрасните погледи од манастирот вредат патување.

Прославата

Манастирот Скопелос Агиос Тасархис слави на 8 ноември. Сепак, фестата се одржува неколку дена подоцна, бидејќи свештениците на островот тој ден се во други цркви. Освен масата, прославата нуди традиционален оброк кој се состои од локални кози и многу вино.

Пред посетата на Манастири бидете сигурни дека сте правилно облечен а вие сте свесни за временските распореди и за правила.

Истражување на Манастири на планината Палуки на островот Скопелос не е само патување во историјата, туку и можност да се поврзете со длабоките духовни корени на островот. Без разлика дали сте ентузијаст за историја, љубител на природата или едноставно барате спокојство, овие манастири нудат уникатно и збогатувачко искуство кое ќе остане со вас долго откако сте ги напуштиле нивните свети терени. Затоа, кога ќе се најдете на островот Скопелос, задолжително направете чекор назад во времето и потопете се во спокојството на овие извонредни монашки засолништа.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво