Овој пост е достапен и на: Ελληνικά (грчките)

Екскурзии во морето на Скопелос, туризам во Скопелос, Скопелос Алонисис, Национален поморски парк на Северни споради, Пристаниште Скопелос, Рекреација на Скопелос

Морски екскурзии на островот Скопелос

Островот Скопелос е познат по волшебното плажи, неговите сино-зелени води и нејзините зачудувачки природни контрасти. Покрај тоа, тој е добро познат како сино зелен остров.

Гостите со брод можат да го посетат далечното плажи и направете патување до Алонисис. Останатите можат да изнајмат брод или да следат некои морски екскурзии организирани на островот. Некои од овие се следниве:

Патување со скара за скара:

Вистинска магична екскурзија на „Лили брод“ и уникатната компанија на Хуан Зероло. Поаѓање е во 9.00 часот од пристаниште Скопелос до Алонисис и подрачјето на морскиот парк, а еднаш неделно има екскурзија до Скијатос. Враќањето е во 18.00 попладне и цената е 75 € на ден по лице, со ручек и пијат.

Појадокот вклучува кафе, чај, леб со џем и мед, како и чоколадо пијат, додека оброкот е скара (бифтек, колбаси, пилешко). Гостите можат пијат вино, узо или ракија.

Контакт телефон + 30 6932 071479.

-Sporades Queen:

Кралицата „Споради“ е еднодневна екскурзија до Алонисис, како и Националниот поморски парк на Северните споради. Поаѓање е од пристаниште Скопелос.

За повеќе информации, посетете ја страницата www.sporadesqueen.gr или испратете е-пошта на kouklatzi@gmail.com.

Контакт телефон + 30 6936686874

-Пловидба „Планитис“:

„Планитисот“ е дрвен едриличар кој прави екскурзии во сините води на Егејското Море.

Конечната дестинација е Алонисис и областа на морскиот парк. Поаѓање е во 10.00 часот од пристаниште Скопелос а враќањето е закажано за 18.00 попладне.

Програмата опфаќа посета на морскиот парк, пливање на плажата Агиос Димитриос во Алонинос, јадење на одборот и бесплатни два часа на прошетка во Алонисис.

-Егејска рајска крстарење:

Кафето „orgоргона“ организира екскурзии до морскиот парк секоја недела и среда. Заминувањето е рано наутро од пристаниште Скопелос а програмата вклучува посета на манастирот Кира Панагиа, пливање на плажата на Агиос Димитриос и прошетка кај Патитири во Корејата на Алонинос.

Цените се 49 евра за возрасни и 33 евра за деца со цена вклучувајќи ручек.

Оние што ќе изберат оваа екскурзија, исто така, ќе уживаат во приказните за капетанот Паки и ќе се релаксираат во студена атмосфера.