Џејми Оливер го готви медот на островот Скопелос: Гастрономска авантура во Медитеранот

Џејми ОЛИВЕР СКОПЕЛОС ОСТРОВ, СКОПЕЛОС МЕДИТЕРАН ХРАНА КУЛТУРА, ПОЗНАТ ГОВАЧ СКОПЕЛОС, ИСКУСТВО НА ПОЗНАТИТЕ ГОВАЧИ СКОПЕЛОС, ЛОКАЛНИ ПРОИЗВОДИ СКОПЕЛОС, Џејми ОЛИВЕР СКОПЕЛОС, ПОЗНАТИ ГОВАЧИ НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Џејми Оливер го готви медот на островот Скопелос: Гастрономска авантура во Медитеранот

Живописниот остров Скопелос, сместен во срцето на Медитеранот, неодамна беше домаќин на никој друг, туку на самиот легендарен готвач Џејми Оливер. Овој кулинарски извонреден човек тргна на незаборавно патување. Уживаше да го донесе својот препознатлив стил и страст за храна до овој идиличен грчки рај. Придружете ни се додека истражуваме во извонредното искуство на Џејми Оливер додека подготвува бура на островот Скопелос. Тој навистина го доживеа Медитеранот Скопелос храна култура.

Џејми Оливер Скопелос Остров Скопелос Култура на медитеранска храна Скопелос Искуство на славни готвачи

Откривање на Скопелос

Авантурата на Џејми започна со истражување на воодушевувачките пејзажи на Скопелос и шармантните села. Од сините води на неговата недопрена плажи до рустикалните улици обложени со необични бели измиени куќи, Скопелос обезбеди совршена позадина за неговите кулинарски ескапади.

Тој дури се огласи и на својот личен профил на Твитер и со следбениците сподели негова фотографија од Грција. Во натписот што го придружуваше, тој објави:Како може да не ја сакате Грција со сите овие неверојатни вкусови и прекрасни пејзажи?“

ГОТВЕЊЕ ВО РАЈ – Искуство на познатите готвачи во Скопелос

Островот Скопелос стана кулинарски рај на познатиот готвач Џејми, каде што тој ги трансформираше овие локални состојки во прекрасни медитерански ремек-дела. Неговиот класичен рецепт беше прослава на вкусовите на островот.

Познатата британска кулинарска личност, готвачот Џејми Оливер неодамна се упати кон Грција, со островот Скопелос како негова дестинација, а сето тоа за неговата најнова телевизиска серија „Jamie Cooks the Med“, прикажана на Канал 4.

Село на скоплии Аерална фотографија на селото Глоша

Во својата потрага да подготви мени инспирирано од медитеранската исхрана, познатиот „гол готвач“ се одлучи за безвременски миленик на Грција, кој не е ништо друго туку пилешко со лимон печено во рерна.

Понатаму, тој не можеше да го изостави и култниот грчки специјалитет, цацики, вистински белег на грчката кујна. Целата епизода е достапна на официјалната веб-страница на готвачот YouTube канал.

Кулинарска инспирација

Инспириран од богатата историја на островот и обилните состојки на Медитеранот, Џејми се впуштил во кулинарска потрага како ниедна друга. Тој истражуваше во локалните пазари, ароматични билки и производи зрели на сонце за да го создаде своето вкусно јадење.

ДОНЕСУВАЊЕ НА СКОПЕЛОС ДОМА

Додека на авантурата на Џејми на островот Скопелос можеби и дојде крајот, вкусовите и спомените што ги собра продолжуваат да ги инспирираат кујните ширум светот. Можете да ги рекреирате неговите јадења и да доживеете вкус на Скопелос во вашиот дом.

Цркви на црквата Агос Јоанис воздушна фотографија

 

„Cooks the Med“ на Џејми Оливер на островот Скопелос беше повеќе од обична емисија за готвење? тоа беше исто така искрено истражување на културата, заедницата и љубовта кон храна. Живописниот дух на Медитеранот и природната убавина на островот оставија неизбришлива трага кај Џејми и неговата публика. Па, зошто да не се впуштите во вашата кулинарска авантура, водени од истата страст и инспирација што го направи Скопелос гастрономски рај за еден од најреномираните светски готвачи?

 

Претставениот рецепт на Хотели на Адрина - Ресторани Адрина за вкусни пилешки сувлаки со зеленчук.

Адрина Бич Хотел Ноќ

 

Вашите празници во Скопелос не можат да бидат целосни без да го вкусите еден од најтрадиционалните рецепти во Грција пилешки сувлаки со зеленчук. Многу популарен меѓу Грците, сувлакот се готви на многу различни начини, но пилешкиот сувлак со зеленчук е најпогоден за исхрана, бидејќи содржи помалку калории и нуди хранливи елементи од додадениот зеленчук, во споредба со сувлакот од свинско месо.

Пред сè, вашите одмори во Скопелос не треба да го пропуштат овој деликатес, бидејќи тој е еден од рецептите што навистина го доловува срцето на безгрижниот грчки летен дух.

Погледнете го нашиот рецепт за пилешки сувлаки со зеленчук овде:
  • Пилешкото го сечкаме на големи парчиња. Избираме четири до пет парчиња и ги додаваме во „каламаки“, мала дрвена сламка. Откако ќе ја повториме постапката за да се искористат сите парчиња пилешко, ги ставаме во голем сад.

skopelos хотели adrina hotels ресторан

  • Во друг сад ја подготвуваме маринадата која подоцна ќе ја додадеме на пилешкото. Потоа ставаме малку сусам, сусамово масло и свежа мајчина душица. Се мешаме заедно со лажица.
  • Некои црвени и зелени пиперки ги сечкаме на ситни парчиња и ги печеме на скара 5 минути.
  • Следниот чекор е мешање на парчињата пилешко во маринадата. Ги ставаме на скара 15 минути. Не заборавајте постојано да ги вртите. Така да бидат рамномерно сварени од сите страни.
  • Додека чекаме да биде готов пилешкиот сувлак, го подготвуваме сосот. Ставаме малку маслиново масло, сок од лимон и кромид и убаво измешајте ги.

skopelos ресторани зеленчук на скара x

  • Кога е готов пилешкиот сувлак го ставаме на чинија. Потоа го плакнеме со сосот од лимон и додаваме неколку добро сварени зеленчуци. Подготвени да го претставиме на вашата маса!

Не пропуштајте да го пробате овој вкусен пилешки сувлаки со јадење од зеленчук за време на вашите празници во Скопелос! Навистина вреди!

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво