Најдобрите места за јадење во Скопелос и локалните јадења што треба да ги пробате

Локални јадења во Скопелос, Скопелос храна водич, Скопелос популарен ресторани, Најдобро јадење во Скопелос, препораки за кујна во Скопелос, Најдобро оценети ресторани Скопелос, автентични рецепти на Скопелос, јадења што мора да ги пробате во Скопелос, гастрономија на Скопелос, Каде да јадете во Скопелос, Скопелос храна сцена, традиционален грчки храна Скопелос, морска храна во Скопелос, совети за јадење во Скопелос, грчки остров храна искуства, кулинарски задоволства во Скопелос, локални вкусови во Скопелос, медитеранска кујна Скопелос, Скриени скапоцени камења за хранителите Скопелос, Скопелос Адрина Таверна, Скопелос Агнати, Скопелос Корали, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Најдобрите места за јадење во Скопелос и локалните јадења што треба да ги пробате

 

Денес, старата скопска кујна одлично се комбинира со новите идеи во готвењето создавајќи уникатен вкус. На таверни од овие традиционални рецепти ја задржаа својата популарност како резултат на тоа што останаа верни на себе. Питата со сирење Скопелос владее како кралица на гастрономијата на Скопелос, која може да се пофали со најдобрите локални вкусови и традиционалните готвачки вештини кои се пренесуваат од генерација на генерација.

Хотели Адрина, локални јадења во Скопелос, водич за храна во Скопелос, популарни ресторани, традиционална грчка храна, искуства со храна од грчки остров, медитеранска кујна

 

Иако овие модерни таверни нудат иновации кои ги вклучуваат локалните производи, морски плодови и традиционални јадења. Во овој случај, посетителите можат да ги искусат традиционалните вкусови во модерна средина, каде што овие два света коегзистираат на една чинија. Скопелос храна водичот ќе биде корисен за истражување на медитеранската кујна, традиционална грчка храна, и најпопуларните ресторани. Некои локални јадења од Скопелос се групер чорба со сливи и козји шпагети.

Хотели Адрина, локални јадења во Скопелос, водич за храна во Скопелос, популарни ресторани, традиционална грчка храна, искуства со храна од грчки остров, медитеранска кујна

НЕКОЛКУ ЗБОРОВИ ЗА КУЈНАТА СКОПЕЛОС

Традиционалната кујна Скопелос ја содржи реномираната пита со сирење Скопелос, која се одликува со својата карактеристична извиткана форма. Исто така, ги истакнува вкусните вкусови, како што се задушениот групер со сливи и прекрасната коза од Скопелос.

Скопелос произведува карактеристични сливи кои ги подобруваат бројните јадења на островот, добро комбинирани со разни овошни дрвја, маслинки и сирење. Ако имате слатко, ќе уживате во примамливите десерти во Скопелос, како што се „авгато“ (слатка лажица од слива), „чамалија“ (слатко од бадем) и топчиња со мед.

Хотели Адрина, локални јадења во Скопелос, водич за храна во Скопелос, популарни ресторани, традиционална грчка храна, искуства со храна од грчки остров, медитеранска кујна

Иако остров, кујната на Скопелос немаше риболовни корени. И покрај тоа што имаше значителна трговска бродска линија до 19 век. Склоноста на островјаните кон земјоделството можеби зависела од преовладувачките североисточни ветрови и стравувањата за пиратеријата.

За разлика од рибата, која ја фаворизираат неколку професионалци, традиционалниот метод користел морска храна на која не им била потребна скапа опрема.

Октопод, морски ежови, школки, ракчиња, ракчиња и јастог беа достапни опции во традиционалната кулинарска практика. Бидејќи сите тие не се потпираа на скапи апарати за фаќање.

Хотели Адрина, Таверна Адрина

На локално ниво, сè уште постојат традиционални практики на одгледување свињи и пилиња. Од друга страна, сточарството станало видливо во отсуство. Сепак, одгледувањето кози оди добро, особено кај козите во Скопелос и покрај ограничениот број. Само неколку стада укажуваат на одгледување овци.

Сирењето е активност која ја врши секое домаќинство во селото. Производителите на сирење произведуваат бело сирење што наликува на фета, мизитра. Други производи се јогуртот (во мали количини) и путерот.

ПОПУЛАРЕН СКОПЕЛОС РЕСТАРНИЦИ - ХРАНА ВОДИЧ

АДРИНА ТАВЕРНА

Лоциран во Панормос на островот Скопелос, на Адрина Таверна го зазема теренот на ценетите четири ѕвездички Адрина Хотел на плажа. Познат по својата посветеност на квалитетна и исклучителна услуга, на Хотели на Адрина брендот е синоним за извонредност. Понатаму, на Адрина Таверна се издвојува како една од врвните ресторани во регионот Споради, обезбедувајќи комбинација од висококвалитетни јадења, погледи што инспирираат стравопочит, професионална услуга и пријатна атмосфера.

РЕСТОРАН НА ПЛАЖАТА SKOPELOS ADRINA HOTELS, локални јадења во Скопелос, водич за храна во Скопелос, популарни ресторани, традиционална грчка храна, искуства со грчката островска храна, медитеранска кујна
Адрина Таверна е еден од најпопуларните ресторани во Споради бидејќи е традиционален грчки храна и врвен грчки остров храна Искуство.

Сите предјадења можат да се пофалат со домашно совршенство, направено од најдобрите сурови состојки. Препуштете се на безвременското уживање на нашата традиционална пита со изопачено сирење, прецизно подготвена да биде неодоливо остра и великодушно исполнета со локално сирење од мизитра.

Кулинарската експертиза на Андрина блеска во специјалитети како шпагети од јастог, шпагети од скорпија, чорба од групер со сливи и козјо шпагети.

За љубителите на месо, ве очекува вкусна низа - од сочни пекан и јагнешки ребра до сочна плескавица од јогурт, свински сувлаки и пилешки гиро.

Зачувај соба за десерт и почестете се со небесната комбинација од сладолед профитерол прелиен со богато топло чоколадо - вистинско чудо на вкусови!

И не ја занемарувајте извонредната листа на вина - таа е задолжителна за да го подобрите вашето јадење.

Таверна се наоѓа на кратко растојание од живописното Адрина Плажа. Затоа нуди неверојатен панорамски поглед на зачудувачки Панормос Залив, исто така признат како Бло. Потопете се во суштинското грчко летно искуство додека целиот Егеј се расплетува пред вас.

 

Панорами на хотелите во Адрина

 

АГНАНТИ РЕСТОРАН

Сместено во шармантното Село Глуша од Скопелос, Агнати ресторан го добива своето име од воодушевувачките погледи што љубезно ги обезбедува. Од масите на неговите два балкони, можете да погледнете на Егејското Море кое се протега од Евија до Скијатос, нудејќи навистина инспиративна панорама.

Локални јадења во Скопелос, водич за храна во Скопелос, популарни ресторани, традиционална грчка храна, искуства со храна од грчки остров, медитеранска кујна

Во Агнанти ресторан, препуштете се на претежно медитеранската кујна, како и на традиционалната храна на Скопелос. Рецептите потекнуваат од тајните семејни традиции на сопствениците, кои опфаќаат четири генерации и го задоволуваат менито со носталгичен шарм. Пренесете се во минатите времиња со јадења како печено говедско месо придружено со домашни тестенини од мајка, свинско месо со пиперки, билки и локални сливи или полнети пилешки со сушени домати - неодоливи класици.

Сите употребени состојки се добиени од свежи локални производи, зголемувајќи ја дури и класичната грчка салата на извонредни нивоа. Како секојдневно уживање, уживајте во топла рачна изработка леб директно од рерната.

КОРАЛИ РЕСТОРАН

Сместено покрај работ на водата во АгнонтасСценско пристаниште е Корали ресторан— традиција повеќе од четири децении. Тоа е летен рај украсен од природата со грчки борови, море и волшебни зајдисонца. Потопете се во амбиентот бидејќи добро зготвените домашни јадења, свежата риба, јастогот и морските плодови ви ги привлекуваат сетилата.

Риба Корали ресторан in Агнонтас останува отворен од рано напладне до доцна навечер. Ужива во одлична локација во прекрасното пристаниште. Затоа нуди неверојатен поглед на егејското сино од само неколку метри над брегот.

Локални јадења во Скопелос

на ресторан специјализирана за јастог шпагети и чинии со морска храна, со традиционален грчки јазик храна од медитеранската кујна. Во Корали, фокусот не е само на извонредните вкусови, туку и на создавање незаборавно искуство за јадење. Традиционалните вкусови, прекрасните пејзажи и топлото грчко гостопримство се спојуваат за траен успех.

Посетете го за време на сончевото попладне или под ѕвезденото небо - Korali Fish Таверна in Агнонтас Ве поканува да уживате во магијата од раните часови до доцна во ноќта.

Со храна водич и совети за јадење, медитеранска кујна и традиционален грчки јазик храна кај најпопуларните ресторани на Скопелос.

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

 

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво