МНОГУ НАЈДОБРИОТ СКОПЕЛОС, ОТКРИЈ ГО СКОПЕЛОС, ОТКРИЈ ГРЦИЈА, СКОПЕЛОС 6 ДЕНА, на плажите НА СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОСКИ ОДМОРИ, СКОПЕЛОС ПАТСТАФИЛОС, ВЕЛАНИО, Костен, LIMNONARI, АГНОНТАС, СКОПЕЛОС ХОРА, НОВО ПРИСТАНИЕ, СТАРО ПРИСТАНИЕ, СКОПЕЛОС на плажите, SKOPELOS MAMMA MIA, SKOPELOS АИ ЏИАНИС КАСТРИ, SKOPELOS ESCAPE, SKOPELOS ХРАНА, СКОПЕЛОС ПИЕЊЕ, ОДМОРНИЦИ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС АДРИНА  Хотели, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Најдоброто од Скопелос за 6 дена

Скопелос е дефинитивно островот на длабоко зелено на светло сино. Островот Скопелос великодушно им ги подарува своите убавини на сите посетители. Почнувајќи од живата традиционална Кора, со продолжување на зеленото на сино плажи, бескрајна прослава на магијата на Егејското Море и завршување со сите митови што го опфаќаат островот.

Воздушна фотографија на град Скопелос

Блажениот Скопелос има многу прекрасни плажи за сите вкусови, прекрасна Хора, многубројни знаменитости, гламур на славни личности директно од Холивуд кој ги привлекува сите ваши 5 сетила. Фактот дека повеќе од 2/3 од островот е покриен со борови шуми, ќе ви даде силно чувство да бидете надвор, да дишете гласно и да истражувате.

Скопелос Плажи Милиа Бич Аерорна фотографија

Освен традиционалните таверни, обично управувани од семејства, има и одлични ресторани кои ја нагласуваат креативната кујна каде најдобриот резултат произлегува од комбинацијата на локалните производи со модерна перспектива. Гастрономијата на Скопелос е од предностите на островот Споради. Вкусни јадења на плажа, во улички внатре Кора села, покрај спектакуларни погледи.

Како можете да одите во Скопелос

Најпрво, да видиме како можете да одите. Значи, Скопелос е достапен преку:

skopelos mantoudi superrunner jet

  • прво од авион до Скијатос и потоа земете a такси со вода. Има многу земји особено во Европа со директни летови.

Аеродромот Скопелос Скијатос

1 ДЕН - MAMMA MIA 

Не треба многу време за да сфатите дека штом сте во Скопелос навистина сакате да го истражите Мама миа сцени од снимањето. Направете го тоа уште првиот ден на островот. Постојат туристички канцеларии кои организираат еднодневни патувања до локацијата каде што е снимен познатиот филм. Следете ги протагонистите, пливајте на истата плажа, танцувајте како да нема утре и станете блескава ѕвезда на Спорадите.

Скопелос Грција Мама Миа, Скопелос за 6 дена, најдоброто од Скопелос

Стоп 1: Тој ianанис Црква

Највисокото место Mamma Mia е секако црквата која беше домаќин на венчавката на нашите протагонистки, Мерил Стрип како Дона и Пирс Броснан како Сем. Точната сцена пред венчавката беше крајната интерпретација на Мерил Стрип која ја пее песната на аба „Победникот зема сè“ под црковните скали.

Цркви на црквата Агос Јоанис воздушна фотографија

Познатата капела е Аи ianанис во Кастри. Агиос Јоанис во Кастри е една од најживописните капели досега. Локацијата на црквата е поблиску до Село Глуша отколку до главниот град. Иако ќе треба да се искачите 106 скалила, сите врежани во карпа, фотографијата направена таму е предуслов за најдобриот одмор во Скопелос.

Следејќи ги знаците за Агиос Јоанис Црква, исто така ќе пристигнете во Плажата Аи Јанис Спилија. После толку чекори, веднаш ќе ве олади капењето во тиркизните води.

Стоп 2: Плажа Кастани - Плажата Мама Миа

Без сомнение Плажа Кастани е најпопуларниот и еден од најубавите плажи на островот. Да се ​​биде во Костен е нешто што мора да се направи на северните споради.

 

 

Зачудените Плажа Кастани е опкружен со борови дрвја кои создаваат природна сенка. Песочниот залив има по неколку карпи на секој крај и ситни камчиња меѓу белиот песок. Зелено-сината глетка ќе ве разбуди.

Има бар на плажа, како и чадори и шезлонги. Можете да достигнете Плажа Кастани или со автомобил или со локалниот автобус.

Совет само за вас: спроти има малиот остров Дасија кој постојано се прикажува во филмот.

2 ДЕН - СКОПЕЛС ХОРА - ГЛИСТЕРИ BEACH

Стоп 1: Глистери Плажа

Уште еден ден за истражување на убавините на овој величествен остров. Што е со плажата во близина на Чора? Глистери Плажата е оддалечена само 4 километри од Град Скопелос. Само десет минути со автомобил. Лесниот пристап во комбинација со кристално чистата вода на плажата ќе ве убеди дека мора да ја посетите. Можете исто така да земете чамец од пристаништето во градот што оди по патеката.

 

At Плажа Глистер боровите дрвја го прегрнуваат пејзажот, маѓепсувајќи го посетителот со уникатната комбинација на зелено и сино.

Плажа Глистер бар е модерна еколошка градба блиска до природата. Уживајте во вашето кафе, салата, сендвич или вашиот летен коктел овде! Покрај барот на плажа, на плажата има и чадори, шезлонги и тушеви.

Стоп 2: Хора

Нема да ви треба многу време за да сфатите дека срцето на Скопелос е Хора на островот. Скопелос Хора има прогласено за традиционална населба поради непроменетата архитектура. Таа е изградена амфитеатрално и се протега од замокот ( Кастро) до пристаништето. На работ на Хора, можете да ја видите популарната црква Панагица од Пиргос

skopelos chora skopelos com

Постојат стотици причини за трошење еден ден во Хора. Живописните улички со бугенвили, на храна - слатки искушенија, интересното ресторани - таверни, специјалните кафулиња, продавниците со освежителни коктели, знаменитостите, музеи, пазарот со прекрасната облека, рачно изработен накит, сувенири како и уметничките дела на локалната уметници, Како што се керамика, минијатурни бродови и ножеви.

Не заборавајте да ја вкусите традиционалната пита со сирење Скопелос.

Стоп 3: Анатолија

Откако доцна во Хора, не смеете да не се качите на Анатолија of Georgeорџ Ксинтарис.

Воздушна фотографија на град Скопелос

Узери (грчки таверна) е убедливо на најдобрата локација во Хора. Високо со поглед на 4-те точки на хоризонтот. Домашни вкусови и вистинска грчка музика без микрофон. Познатите ребети Georgeорџ Ксинтарис заедно со неговите синови, Андонис Тодорис, заедно со нивните бузуки, гитара и баглама ќе ве втурнат во грчката култура.

3 ДЕН - ПАНОРМОС ПЛАЖА- ANDRINA BEACH

Стоп 1: Панормос

На вашиот трет ден на Скопелос посетете жариште на островот. Плажа Панормос. Плажата е долга 600 метри. Покрај тоа, има претежно камчиња и некои песочни области. Сини води опкружени со борови дрвја. Неверојатен пејзаж. Во споредба со другите плажи на островот, Панормос има длабоко сини води наместо тиркизни или зелени. Тоа се случува поради длабоките води во областа

 

Фотографија на плажа Скопелос Панормос, Селска Плажа

Панормос има прекрасен поглед на природното пристаниште „Бло“ и прекрасно зајдисонце. На плажа, можете да јадете грицки, освежителни пијалоци и вода од баровите, имајте исто така на ум дека Панормос е најзаштитената плажа од ветрот. Пристапот е лесен со автомобил. Постои и станица на локални автобуси.

Стоп 2: Адрина Таверна

Адрина Таверна е внатре во 4 ѕвезди Хотел Адрина Бич in Панормос. Не е претерување да се тврди дека конкретниот таверна е на топ 3 на Споради ресторани.

skopelos adrina хотели, adrina taverna panormos

Што би можело да биде порелаксирано за вашите празници да јадете додека уживате во звуците на морето и брановите? Да се ​​јаде додека се восхитува на бескрајното синило на Егејското Море. Менито во Антрина таверна се состои од креативни грчки јадења. Не ги пропуштајте јастозите и шпагетите од скорпија. Учтивата и професионална услуга е исто така плус.

4 ДЕН - АГНОНТАС- LIMNONARI BEACH

Стоп 1: Limnonari

Друг ден уште една плажа за посета. Импресивната плажа на Limnonari, или езерото (лимни во Грција) на античкиот бог на војната Арес, ви нуди неверојатна глетка каде што, уште еднаш, природата на Скопелос создаде уметничка слика. Боровите ги прегрнуваат смарагдно зелените води, белиот песок, а малите камчиња доаѓаат да се натпреваруваат со дното на Limnonari, која има плоча од калциум.

Фотографија на плажа Скопелос Лимонари

Limnonari плажата има бар на плажа, чадори и шезлонги. Тоа е само 8 минути возење од Скопелос Хора, пристапот е лесен и има паркинг простор.

Стоп 2: Морска храна и зајдисонце во Агнонтас

Заливот на Агнонтас е главно популарна по својата ципурадика (грчка таверна) со вкусни храна и свежа риба и за зајдисонце. Ниту едното ниту другото нема да ве разочара. Пијте кафе и уживајте во десертот во “4M“. Вкусете автентични грчки вкусови во “Пол"Или"Корали“. Маси на морето во сонлив пејзаж каде зелените борови го врамуваат длабокото сино море кое се вкорени во него.

Фотографија на плажа Скопелос Агнонтас

ДЕН- 5 ДЕН НА РЕКРЕАЦИЈАТА- АДРИНА ХОТЕЛ НА ПЛАЖА - ИЛЈАДНИЦИ BEACH

Опција 1: Нуркање во Адрина Хотел на плажа

Веќе посетивте неколку плажи и сте пробале традиционални вкусни јадења. Значи, денес е денот за авантури. Дали некогаш сте пробале нуркање или нуркање?

нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање

на Центар за нуркање на Споради се наоѓа во Панормос во Адрина Хотел на плажа. Добро обучениот персонал и тренерите ќе ве водат што точно да правите. Се почитуваат сите безбедносни стандарди. Ќе ви се отвори нов подводен свет. Уникатно искуство кое ќе го паметите засекогаш. Можеби сте толку воодушевени од волшебниот подводен свет, што ќе сакате да ја добиете вашата дозвола за нуркање овде.

Опција 2: Кајак
Воден спорт и SUP кај Милан Плажа

Милан Плажата е единствена не само по смарагдните води и комбинацијата на зелено-сино, туку и по активностите што можете да ги изведувате таму.

Скопелос кајак кајак, skopelos најдоброто, 6 дена во skopelos

Со кајак, ќе ја откриете околината на Скопелос, ќе истражувате затскриено плажи, морски пештери и островчиња и исто така ќе доживеете незаборавни моменти на зајдисонце. Има организирани тури за кајак или ако сте доволно искусни можете да изнајмите сопствен кајак.

спортови на вода skopelos, плажа Милија

Професионален тим за спортови на вода ќе ве води што да правите, бидејќи има многу избори како што се скијање на вода, џет ски, весла, скијање на вода, ватербординг, тубинг итн. Тие практикуваат и лекции и изнајмување опрема.

ДЕН-6 ЈУЖНИ ПЛАЖИ- СТАФИЛОС И БЕЗ ВЕЛАНИО

Стоп 1: Плажа Стафилос

на плажа на Стафилос е многу блиску до Чора. Тоа е 4 километри. Лесно е достапно или со автомобил или со локалниот автобус. Тоа е организирана плажа со чадори, лежалки и бар. Исто така постои и а таверна "Стафилос„Пред да се симнете на плажа со одличен грчки јазик храна. Сценографијата уште еднаш ќе ви го одземе здивот; каде и да го погледнете, доминацијата на зеленото на синото секогаш ви го одзема здивот.

Аеро-фотографија на плажа Скопелос Стафилос

Стафилос е во подножјето на планина покриена со борови дрвја. Кристално чисти води со зелени нијанси.

Стоп 2: Плажа Веланио

Не можете да посетите Плажа Стафилос без да го преминеме и да одиме на Плажа Веланио. Зачинетата информација овде е тоа Веланио е единствената официјално прогласена гола плажа.

Аеро-фотографија на плажа Скопелос Веланио

Веланио е плажа која дефинитивно треба да ја откриете. Тоа е рај на земјата. Бледо синото коегзистира хармонично со гранките на зелените борови во единствена комбинација на бои и сензации. Зајдисонцето сјае поинаку од ова магично место на островот.

Дополнителни совети за незаборавни празници.

- авантура: Изнајмете брод за да откриете повеќе плажи и посетете ги малите острови во близина (Цунгрија со бар на плажа, Кира Панагија со византискиот манастир, Гиура и Псатура) или дури и морскиот парк на северните споради во Алонисос за да се сретнете со медитеранскиот печат

најдоброто од skopelos, skopelos com морски парк Алонисос медитерански печат

- Рекреација: Уживајте во зелено-сината природа на Скопелос со пешачење, возење велосипед, SUP и тури со кајак.

Скопелос кајак кајак, најдоброто од skopelos, 6 дена

- Гастрономија и вкус: сливи, варијации на традиционалната пита со сирење, шпагети од скорпија, шпагети од јастог, групер чорба, традиционални десерти од бадеми и ореви, самфир, катики од бело сирење, каперси.

skopelos за 6 дена, гастрономија, храна, адрина хотели

-Чувства: Слободно, станете дел од природата, расчистете го умот и наполнете го со позитивна енергија, слушајте го звукот на морето и птиците.

-Патување- Врати се: Резервирајте ги вашите билети за следната посета на Скопелос. Има уште толку многу што треба да се истражат... повеќе да се откријат.

 

skopelos com морски птици

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво