3-те најпопуларни плажи на островот Скопелос

ПОПУЛАРЕН СКОПЕЛОС на плажите, СКОПЕЛОС ПЕЧНИ БАРИ, ОСТРОВ СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКОПЕЛОС НАЈДОБРА на плажите Упатство, организирано на плажите ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ИЛЈАДНИЦИ БЕРА, СКОПЕЛОС БЕСТ НА КАСТАНИ, СКОПЕЛОС ПЛАЖА ПАНОРМОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ТРОЈТЕ НАЈПОПУЛАРНИ на плажите НА ОСТРОВ СКОПЕЛОС

Скопелос е прекрасен грчки остров познат по своите прекрасни плажи и кристално чисти води. Еве три од најпопуларните плажи на островот Скопелос:

Плажа Панормос

Панормос е еден од најпознатите плажи на Скопелос, нудејќи златен песок, бели камчиња, бистри води и бујна зелена околина. Добро е организирано со барови на плажа, таверни и лежалки.


 

 

Плажа Панормос е еден од најпопуларните и најубавите плажи на островот Скопелос, Грција. Се наоѓа на северозападниот брег на островот, приближно 12 километри (околу 7.5 милји) од Место град Скопје, а возењето трае околу 20-25 минути.

🌞 Еве неколку клучни карактеристики и моменти на Плажа Панормос🌊:

🌅 Сценски амбиент: Плажа Панормос може да се пофали со живописен амбиент со златни песочни брегови и тиркизни води. Плажата е опкружена со бујни зелени ридови, создавајќи прекрасна позадина за посетителите на плажа.

🚣 Активности со пливање и вода: Водите на Плажа Панормос се мирни и бистри, што го прави одлично место за пливање и нуркање. Нежните бранови го прават погоден и за семејства со деца.

Плажите на селата во Скопелос Панормос Воздушна фотографија, Популарни плажи на Скопелос

🍹Објекти на плажа: Плажа Панормос е добро организиран со лежалки и чадори достапни за изнајмување, обезбедувајќи им на посетителите удобност во текот на денот на плажата. Дополнително, има таверни и барови на плажа во близина каде што можете да уживате во освежителни пијалоци и грчка кујна.

🏞️Природна сенка: Плажата е природно засенчена од борови дрвја, обезбедувајќи пријатно и освежувачко бегство од сонцето во текот на топлите летни денови.

🚗Пристапност: Плажата е лесно достапна по пат, а има и паркинг простор за оние кои пристигнуваат со автомобил или скутер.

Генерално, Плажа Панормос нуди фантастична комбинација на природна убавина, бистри води и погодни капацитети, што го прави омилена дестинација и за локалното население и за туристите. Без разлика дали барате релаксација, водени активности или едноставно прекрасен амбиент на плажа, Плажа Панормос на островот Скопелос е одличен избор.

Милан Плажа

Милан е живописна плажа со камчиња и е опкружена со борова шума. Милан Плажата се наоѓа северно од Панормос, на околу 14 километри југозападно од Скопелос Хора, и слично растојание источно од сјај, второто по големина село на островот.

 


 

 

Откријте го скриениот скапоцен камен - Милан Плажа, остров Скопелос

📍Локација: Милан Плажа, остров Скопелос, Грција

🌅 Откријте ја спокојството: Избегајте од метежот и вревата на секојдневниот живот и тргнете на патување во рајот на Милан Плажа на островот Скопелос. Милан Ве очекува плажата со своите мирни брегови и хипнотизирачките тиркизни води.

🏞️ Рајот на љубителите на природата: Додека се приближувате Милан Плажата, чистиот природен пејзаж ќе ви го одземе здивот. Опкружен со бујни борови шуми, ова засолниште расфрлано со камчиња емитира аура на природна убавина. Хармоничниот спој на зеленило и кристално чистото Егејско Море создава совршена слика за разгледница.

Скопелос Плажи Милиа Бич Аерорна фотографија

🏊♂️ Нурнете во Азурните води: Потопете ги прстите на нозете во нежните бранови и подлегнете на привлечноста на азурните води. Извонредната јасност на морето ве поканува да го истражите фасцинантниот подводен свет, што го прави идеално место за нуркање и откривање на живиот морски живот под површината.

🍹 Опуштете се и наполнете: Опуштете се на удобни лежалки на Apple Beach Bar под сенката на чадори, дозволувајќи му на мекиот морски ветар да ги смири вашите сетила. Уживајте во освежителни пијалоци и локални деликатеси, како и летна музика.

🚶♂️ Патека на природата: За авантуристичките духови, се поврзуваат крајбрежна патека и некои карпи Милан Плажа со соседите плажи. Талкајте по патеката, која не е толку далеку од патот, и препуштете се на прекрасните погледи на карпите и пенливото море, потопувајќи се во нескротливата убавина на островот Скопелос.

🍹 Голтка од рајот: Додека едноставноста е суштината на Милан Плажа, чуден бар на плажа и таверна нудат прекрасно освежување и традиционални грчки јадења. Уживајте во вкусовите на Грција додека ги прифаќате ритмичките звуци на брановите кои нежно се лепат на брегот.

???? Снимајте спомени: Како што сонцето го започнува своето спуштање, боите на хоризонтот се трансформираат во палета на пастелни нијанси, создавајќи незаборавна позадина за доловување негувани спомени. Сведок на сонце натопи под хоризонтот во Милан Плажата е спектакл што нема да сакате да го пропуштите.

Милан Плажата ве поканува да уживате, да дишете и да се потопите во безвременскиот ритам на морето. Со секој чекор на неговите златни песоци и секој поглед изгубен во неговата бескрајна пространност, Милан Плажата се плете во таписеријата на спомените што ќе ги носите со себе долго откако ќе го напуштите нејзиниот брег. Значи, без разлика дали ќе дојдете да барате утеха, радост, врска или чудо, Милан Плажата ве пречекува со раширени раце и ве поканува да станете дел од нејзината трајна приказна. 🌅🏝️

Плажа Кастани

Плажа Кастани: Каде Mamma Mia Magic Meets Tranquility 🎬

Барате парче рај на волшебниот остров Скопелос? Не гледајте подалеку од иконата Плажа Кастани! 🌅

Плажа Кастани се наоѓа на југозападниот брег на Скопелос, во близина на селото Нео климата( Елиос). Плажата Мама Миа е на само неколку минути возење од Милан Плажа. Опкружен е со бујни зелени ридови и нуди прекрасен поглед на кристално чистото Егејско Море. Плажата има златен песок и е позната по својата природна убавина и спокојна атмосфера.


 

 

🎥 Mamma Mia Memories: Зачекорете во светот на холивудската романса додека шетате по златниот песок на Плажа Кастани. Ова е самото место каде се наоѓаат сцените од саканиот филмМама миа!“ беа снимени, додавајќи допир на филмска магија на вашето бегство.

🌊 Тиркизни води: Потопете ги прстите во кристално чистите тиркизни води кои нежно го бакнуваат брегот. Мирното и привлечно море е совршено за лежерно пливање и разладување под топлото грчко сонце.

🌴 Природна убавина: Сместен меѓу бујните зелени ридови, Плажа Кастани нуди недопрена оаза каде природата го зазема централното место. Одете на лежерно пешачење до околните карпи за восхитувачки панорамски поглед.

🍹 Опуштете се и наполнете: Опуштете се на удобни лежалки под сенката на чадори, дозволувајќи му на мекиот морски ветер да ги смири вашите сетила. Уживајте во освежителни пијалоци и локални деликатеси во Плажа бар Кастани.

🚣 Вода авантури: Започнете со возбудливи водени авантури, од кајак до нуркање и истражете го волшебниот подводен свет наоколу Плажа Кастани. Живописниот морски живот ќе ве воодушеви!

???? Инста-достоен: Снимајте моменти вредни за Инстаграм во позадина на неверојатни карпи, сини води и златни песоци. Вашиот извор ќе ви се заблагодари за воодушевувачките снимки!

🎶 Мелодии на природата: Дозволете нежната приспивна песна на брановите кои се преклопуваат и симфонијата на шушкавите лисја да ве серенадат во состојба на чисто блаженство. Плажа Кастани е светилиште за оние кои бараат хармонична врска со природата.

🌅 Магија на зајдисонце: Додека сонцето се спушта под хоризонтот, Плажа Кастани се трансформира во царство на магични бои. Сведочете го небото обоено во нијанси на розова, портокалова и златна боја, создавајќи незаборавен спектакл.

Фотографија на плажите на Скопелос

🌈 Спомени до богатство: Без разлика дали сте тврдоглавМама миа!“ обожавател, ентузијаст за природата или трагач по приморско спокојство, Скопелос Плажа Кастани ветува спомени кои ќе останат долго откако ќе ги напуштите нејзините брегови.

 

Искусете ја привлечноста на Плажа Кастани – каде филмските соништа се среќаваат со безвременската убавина на Скопелос. Плажата е исто така добро организирана, со лежалки, чадори и бар на плажа што нуди освежување и закуски. 🎬🏝️

Важно е да се напомене дека, поради славата на филмот, Плажа Кастани може да има поголема гужва за време на високата туристичка сезона. Ако претпочитате потивко искуство, размислете за посета за време на сезоната на рамениците или раните утра кога плажата има тенденција да биде помалку зафатена.

Ова се само неколку од многуте неверојатни плажи можете да најдете на островот Скопелос. Секој од нив нуди свој уникатен шарм и природна убавина, што го прави островот рај за љубителите на плажа. Имајте предвид дека популарноста и капацитетите на плажата може да се променат со текот на времето, па затоа е секогаш добра идеја да ги проверите најновите информации кога ја планирате вашата посета.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво