Неделен водич – Како да го испланирате вашиот летен одмор во Скопелос

НЕДЕЛЕН ВОДИЧ НА ОСТРОВ СКОПЕЛОС, ЛЕТНИ ОДМОРИ СКОПЕЛОС, ПЛАНИРАЊЕ ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, ОДМОР СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ПАТ, SKOPELOS MAMMA MIA, СКОПЕЛОС ЗЕЛЕНО НА СИНО, СКОПЕЛОС на плажите, СКОПЕЛОС СВЕДНИЦИ, СКОПЕЛОС ЗАБАВА, СКОПЕЛОССКИ ДЕЈНОСТИ, Хотели СКОПЕЛОС, СМЕСТУВАЊЕ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ПЛАНИРААТ ОДМОР, МИНИ ВОДИЧ ЗА СКОПЕЛОС, ПОМИНЕТЕ ЕДНА НЕДЕЛА НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС, АДРИНА Хотели СКОПЕЛОС, АДРИНА ХОТЕЛ НА ПЛАЖА, АДРИНА РЕЗОРТОТ И СПА, АДРИНА РЕСТАРНИЦИ, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Неделен водич – Како да го испланирате вашиот летен одмор во Скопелос

Скопелос е прекрасен грчки остров лоциран во северните споради, познат по своите кристално чисти води, зачудувачки плажи, и шармантен села.

Каде да Останете

По пристигнувањето на островот Скопелос, одвојте малку време за да се сместите во вашиот сместување. Хотел Адрина Бич е фантастичен избор, кој се наоѓа на само неколку чекори подалеку од Плажа Панормос, со пространи соби, прекрасен простор за базен, и одличен ресторан.

Еве некои од најдобрите работи што треба да ги направите за една недела на островот Скопелос, вклучувајќи ги и најдобрите плажи и опции за разгледување.

Ден 1: Истражувајте Место град Скопје

 

Место град Скопје е главен град и главно пристаниште на островот, и тоа е одлично место да ја започнете вашата авантура во Скопелос. Талкајте низ тесните улички на стариот град, восхитувајте се на традиционалната архитектура и посетете ја венецијанската замокот на врвот на ридот. Продолжете да уживате во оброкот или пијат во една од многуте таверни и кафулиња. Главниот град и главен град на островот, Место град Скопје е прекрасно и живо село со тесни улички, шарени куќи, и многу ресторани, барови и продавници. Градот има и неколку историски цркви, Панагица од Пиргос мора да се види, музеи, и други атракции.

Ден 2: Удри го Плажи

Островот Скопелос е дом на едни од најубавите плажи во Грција. Поминете еден ден впивајќи го сонцето и пливајќи во кристално чистите води на еден од прекрасните места на островот плажи, Како што се Панормос, Милан, и Костен.

 • Панормос: Плажата е опкружена со зелени ридови и борови дрвја, кои ја прават совршено место за љубителите на природата. Плажата е релативно долга и широка, обезбедувајќи многу простор за посетителите да уживаат во сонцето и морето. Плажа Панормос е опремен со голем број туристички капацитети, вклучувајќи лежалки и чадори, барови на плажа, и таверни. Овие објекти го прават популарно место за посетителите на островот, особено за семејствата со деца.

Села на Скопелос Плажи Панорос Воздушна фотографија

 • Милан: Милан Плажата е позната по кристално чистите тиркизни води и фините бели камчиња. Плажата е опкружена со бујни зелени ридови и е поддржана од шума од борови дрвја. Природната убавина на плажата во комбинација со барот на плажа и спортовите на вода ја прави популарно место.

Скопелос Плажи Милиа Бич Аерорна фотографија

 • Костен: Една од причините Плажа Кастани стана познат затоа што беше прикажан во филмот „Mamma Mia!“ како локација за песната „Lay All Your Love on Me“. Плажата сè уште е популарно место за љубителите на филмот кои сакаат да ја посетат локацијата на која е снимена сцената. Комбинезони, Плажа Кастани е место кое мора да се посети за секој кој патува на островот Скопелос, особено за оние кои сакаат да уживаат во прекрасна плажа со сите потребни туристички капацитети.

Скопелос плажи Кастани Аеро-фотографија на плажа

Ден 3: На манастири на планината Палуки се задолжителна атракција на островот Скопелос.

Сместени на падините на планината, овие манастири нудат неверојатен поглед на островот и Егејското Море. Посетете го манастирот Евангелистрија Лоциран во срцето на островот Скопелос, Манастирот Евангелистрија е атракција што мора да се посети. Изграден во 18 век, овој прекрасен манастир има прекрасна архитектура и мирна, спокојна атмосфера.

Манастири на Скопелос Агиос Јоанис Продромос Фото

Од другата страна на областа Палуки, се наоѓаат следните убавини манастири:

Првата што ја посети е Иера Мони Сотирос, оддалечен 7 км од Скопелос Хора. Потоа, тука се манастири of Агиа Варвара, Тимиос Продромос, и Пано Панагија. Мони на Агион Таксиархон а на Агиа Ана е во источното подножје на планината. И двајцата не се населени

Манастири на Скопелос Агиос Јоанис Продромос Фото

на манастири на планината Палуки има прекрасни фрески и икони, како и прекрасен двор и градини. Најмногу од сè, тие нудат неверојатен поглед на Скопелос Хора и Егејското Море.

Ден 4: Истражете го Села

Островот Скопелос е дом на многу шармантни села, секој со свој уникатен карактер и шарм. Истражете ги живописните улички и прекрасната архитектура на сјај, традиционалното село сместено на рид со поглед на море, и Елиос, тивко приморско село.

 • сјај: сјај, втората населба на островот Скопелос, е традиционално село кое нуди прекрасен поглед на Егејското Море. Селото е познато по прекрасниот камен куќи, тесни улички и историски цркви, како и неговата традиционална таверни. Село на скоплии Аерална фотографија на селото Глоша
 • Нео климата: Исто така познато како Елиос, Нео климата е мало рибарско село кое се наоѓа на западниот брег на островот. Селото располага со прекрасна плажа, игралиште, игралишта за фудбал и кошарка, пристаниште како и неколку таверни и кафулиња каде посетителите можат да уживаат во свежа морска храна и локална кујна. Фотографија на селото пристаниште Скопелос Елиос
 • Лутраки: Лутраки е пристаништето на Село Глуша, второто пристаниште на островот. Тоа е тивко живописно село кое нуди идеален одмор на релаксација и спокојство. Населбата на Лутраки се протега околу пристаништето.Фотографија Скопелос Глосеа Лутраки

Ден 5: Откријте ги шумите Скопелос

Островот е покриен со бујни зелени шуми, што го прави совршено место за љубителите на природата. Поминете еден ден пешачење или дури и велосипедизам низ шумите, земајќи ја прекрасната глетка и свеж воздух.

Велосипедизам за велосипедизам Велосипедизам Скопелос

Ден 6: Направете обиколка со брод

Еден од најдобрите начини за истражување на убавината на островот Скопелос е со брод. Земете а турнеја со брод околу островот и северните споради, истражувајќи скриени заливи и плажи, и уживање во кристално чистите води на Егејското Море.

Скопелос крстарење по морска екскурзија по федера

 

Ден 7: Опуштете се и опуштете се.

Уживајте во мрзливиот ден покрај базенот. На Хотел Адрина Бич е луксузен хотел на плажа лоциран на Плажа Панормос на островот Скопелос, нудејќи им на гостите релаксирачко и луксузно искуство за одмор. На Хотел Адрина Бич има да понуди луксузни удобности.

 

 • на Хотел Адрина Бич нуди опсег на сместување опции, вклучувајќи двокреветни соби, апартмани и семејни мезонети. Сите соби се елегантно опремени и нудат прекрасен поглед на Егејското Море или бујната градина.
 • ресторани и барови: Хотелот има два ресторани и два барови, нудејќи им на гостите различни опции за јадење. На ресторани служат медитеранска кујна и свежа морска храна, додека баровите нудат коктели и пијалоци во опуштена атмосфера.
 • Базен: Хотелот располага со неверојатен базен, вклучувајќи голем базен со поглед на море и помал базен за деца. skopelos хотели поглед на плажа адрина
 • Спа и велнес центар: Хотелот има спа и велнес центар, кој на гостите им нуди низа третмани и услуги, вклучувајќи масажи, третмани за лице и тело.
 • Пристап до плажа: Хотелот се наоѓа на Адрина Плажа, една од најубавите плажи на островот. Гостите имаат директен пристап до плажата и можат да уживаат во голем број водени спортови и активности.
 • Активности: Хотелот нуди низа активности за гостите, вклучувајќи часови по едрење и центар за нуркање.

ЕКСТРА СОВЕТИ

Ако планирате летен одмор на островот Скопелос, еве неколку дополнителни совети кои ќе ви помогнат да го искористите максимумот од вашето патување во северните споради:

 1. Планирајте однапред: Островот Скопелос може да биде доста зафатен во текот на летните месеци, па затоа е важно да планирате однапред и да резервирате сместување и превоз однапред.
 2. Изнајмување автомобил: Додека Место град Скопје сјај се лесно достапни со автобус доколку сакате целосно да го истражите островот и да ги посетите многуте убави плажи, изнајмувањето автомобил е одлична идеја.
 3. Пакет светло: Островот е прилично ридски и многу од плажи се достапни само пеш или со брод, затоа погрижете се да спакувате лесно и да понесете удобни чевли за пешачење.
 4. Остани хидриран: Може да стане доста жешко на островот во текот на летните месеци, затоа погрижете се да понесете многу вода и остане хидриран. skopelos com коктели adrina hotels
 5. Пробајте ја локалната кујна: Островот Скопелос е познат по својата вкусна локална кујна, вклучително и Пита со сирење Скопелос, свежа морска храна и традиционални грчки јадења. Задолжително пробајте некои од локалните ресторани таверни за време на твоето остане.
 6. Посетете го Плажи Рано: На плажи може да има доста гужва за време на шпицот на сезоната, па затоа е добра идеја да ги посетите рано наутро за да избегнете гужви.
 7. Почитувајте ја животната средина: Островот Скопелос е дом на многу прекрасни природни пејзажи, затоа не заборавајте да ја почитувате животната средина и да не оставите никаква трага зад себе. Плажи на островот Скопелос-Скопелес Стафилос Веланио-плажи
 8. Научете неколку грчки зборови: Додека многу локални жители на островот зборуваат англиски, секогаш се цени кога туристите се трудат да изговорат неколку грчки зборови, па размислете да научите неколку фрази пред вашето патување.

Генерално, островот Скопелос е рај за љубителите на плажите, ентузијастите на природата и оние кои сакаат да се потопат во автентичниот грчки начин на живот. Со својот зачудувачки плажи, шармантно села, и прекрасните шуми, островот Скопелос има што да им понуди на сите.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво