Пристаниште Лутраки – Глоса

Пристаништето Лутраки е второто големо пристаниште на островот Скопелос и пристаништето на селото Глоса

Скопелос Лутраки Пристаниште, Лутраки Пристаниште Скопелос, Скопелос сјај Пристаниште, пристаниште Скопелос Лутраки, пристаништето Скопелос глоса, Лутраки сјај Скопелос, пристаништа на Скопелос, второ големо пристаниште Скопелос, Скопелос пристаништа, фериботи на Скопелос, маршрути, Скопелос сјај, Северни споради, Грција

ЛУТРАКИ ПРИКЛУЧОК ПОИМНИК

СКОПЕЛОС

СКОПЕЛОС ПРИКЛУЧОЦИ

Лутраки Пристаништето е пристаниште во Глоса и вториот главен пристаниште Скопелос Островот. Тоа е првото пристаниште до кое доаѓате доаѓајќи од копното на Грција или островот Скијатос.

Лутраки пристаништето или пристаништето на сјај се наоѓа на североисточниот брег на островот Скопелос.

Бродовите што патуваат до Лутраки or сјај пристаниште се конвенционалните бродови PROTEUS и SYMI на компанијата ANES FERRIES, конвенционалниот брод EXPRESS SKIATHOS и катамаранот FLYING CAT 5 на компанијата BLUE STAR FERRIES, катамаранските бродови PAROS JET и CHAMPION JET 1 на компанијата FAYSdollying на компанијата AEGEAN FLYING DOLPHINS.

Горенаведените маршрути се однесуваат на линиите Mantoudi Evia – сјај, Волос - сјај, Агиос Константинос-Скопелос.

Во текот на годината има маршрути само од Волос до сјај со ферибот Скијатос Експрес на Хеленик Сивејс (Блу Стар Фери) и летечкиот делфин Ерато од Egean Flying Dolphins.

Бродовите Sea Jets и чамците PROTEAN и SYMI на Anes Ferries работат сезонски. Тоа значи само во текот на летниот период, од јуни до октомври.

Бидете внимателни кога резервирате билети за пристаништето Лутрски - сјај Пристаниште. Пребарајте го пристаништето на сјај наместо Лутраки, бидејќи сите фериботи компании го користат името на сјај порта.

Многу патници претпочитаат Лутраки Порт сјај пристаништето. Тие сметаат дека е погодно затоа што заштедуваат еден час престој на бродот од Скопелос – сјај. Со автомобил, некому ќе му требаат околу 45 минути за да стигне Скопелос Хора. Исто така, Глоса-Скијатос е оддалечен само половина час.

Не само фериботите се закотвуваат во пристаништето, туку и мали чамци и јахти пловат оттука околу прекрасната плажи на Скопелос.

сјај Пристаништето има и автобуски и такси станици. Покрај тоа, лесно се поврзува со села плажи на островот.

Лутракисјај Порт

Лутраки Пристаништето во минатото било само пристаниште кое само служело Село Глуша. Сепак, во денешно време се разви во восхитувачка туристичка дестинација.

Бидејќи ги има многу хотели, студиа, и апартмани за пријатно остане. Покрај тоа, има убави таверни и кафулиња, како и некои сезонски продавници. Последно, но не и најмалку важно, во Лутраки Пристаниште, некој може да доплива до едно од двете камчиња плажи на сјај пристаништето.

Античкото име на Лутраки беше Селинунда. Денес некој може да ги види урнатините на ѕидините на градот кои процветаа во 4th век п.н.е

ИНТЕРАТИРА EXЕ НА ЕКСТРА

Телефонот на пристанишен орган in Село Глуша е +30 24240 33033.

Географската должина на Лутраки пристаништето е 23o 36′ 46.15″ E.
Додека географската ширина на сјај пристаништето е 39o 10′ 01.51″ N.

Тагови

Истражете го Скопелос (77) Доаѓање до Скопелос (15) Сместување во Скопелос (431) Активности и рекреација на Скопелос (25) Скопелос апартмани и студиа (161) Археолошки знаменитости на Скопелос (6) Скопски уметници (23) Авто мото чамци „Скопелос“ (50) Пекари Скопелос (9) Барови Скопелос (17) Скапелос барови на плажа (11) Плажи на Скопелос (42) Лична нега на Skopelos Beauty (14) Кафе Скопелос (47) Црквите во Скопелос (10) Култура на Скопелос (10) Забава Skopelos (36) Skopelos Food & Drink (158) Скопело Гастрономија (12) Здравје на Скопелос (27) Хотели на Скопелос (37) Куќи на Скопелос (80) Услуги за домување во Скопелос (8) Информативни услуги на Скопелос (16) Локални производи Скопелос (19) Локални рецепти на Скопелос (6) Манастири во Скопелос (5) Музеи Скопелос (2) Ноќен живот на Скопелос (21) Скопелос пансионска пензија (4) Вили со базен Скопелос (104) Пристаништата на Скопелос (3) Ресторани и таверни во Скопелос (85) Соби на Скопелос (16) Шопелос Шопинг (50) Разглед на скопје (22) Туристичко патување во Скопелос (40) Села на скопје (8) Вили на Скопелос (29)
Лутраки GR
Добиете насоки
Booking.com