Плажата Скопелос Лимнонари

Плажата Скопелос Лимнонари нуди мирно море со тиркизни води

Скопелос Limnonari Плажа, Скопелос плажи Limnonari, песочна Скопелос плажи, песочна плажа Limnonari, плажа Скопелос limnonari, Северни Споради, Грција, прекрасен грчки плажи, летни одмори, Грчки острови

LIMNONARI BEACH


СКОПЕЛОС на плажите LIMNONARI

Limnonari е организирана плажа, каде што ќе најдете две живописни таверни. Боровите дрвја што ги опфаќаат смарагдно зелените води, белиот песок и малите камчиња создаваат прекрасна глетка на Limnonari плажа. Според легендата, името доаѓа од грчкиот бог Арис (Езерото Арис), кој бил фасциниран од неговата убавина. Друга верзија на името е „мало езеро“ (езерото на грчки е „леемне“), бидејќи во овој залив водите се секогаш мирни.

Limnonari Плажата не се карактеризира само со кристално чисти води, бел песок и заштита од ветер, туку и уникатно морско дно. Плочата од калциум што ќе ја сретнете во плитката вода е прекрасна. Затоа треба да внимавате со морскиот камен кога ќе влезете во него. Боровите дрвја и зеленилото околу плажата ја прават и онака прекрасната глетка уште повпечатлива.

Плажа Лимонари е приближно 10 км од Место град Скопје. Пристапот е лесен, има патна мрежа и кога ќе пристигнете ќе најдете паркинг. Секогаш можете да користите локален транспорт, исто така. Limnonari е од 1.5 км од Плажа Агнонтас и 5 км од Плажа Стафилос. Маршрутата е прекрасна во зелената природа на Скопелос. Треба да се внимава кон крајот на рутата бидејќи патот е тесен и свртен. Има и пристап со брод.

На Скопелос Limnonari Плажа ќе уживате вкусно храна и свежа риба во двете таверни додека е  Апанемо бар на плажа ви обезбедува кафе, освежителни пијалоци и закуски. Плажата има чадори и лежалки. Впечатливо убава глетка со кристално чисти води и сите удобности за да ви го направат денот незаборавен. Постои можност и за спортови на вода.

Активности:
    Плажа

Тагови

Истражете го Скопелос (77) Доаѓање до Скопелос (15) Сместување во Скопелос (431) Активности и рекреација на Скопелос (25) Скопелос апартмани и студиа (161) Археолошки знаменитости на Скопелос (6) Скопски уметници (23) Авто мото чамци „Скопелос“ (50) Пекари Скопелос (9) Барови Скопелос (17) Скапелос барови на плажа (11) Плажи на Скопелос (42) Лична нега на Skopelos Beauty (14) Кафе Скопелос (48) Црквите во Скопелос (10) Култура на Скопелос (10) Забава Skopelos (36) Skopelos Food & Drink (159) Скопело Гастрономија (12) Здравје на Скопелос (27) Хотели на Скопелос (37) Куќи на Скопелос (80) Услуги за домување во Скопелос (8) Информативни услуги на Скопелос (16) Локални производи Скопелос (19) Локални рецепти на Скопелос (6) Манастири во Скопелос (5) Музеи Скопелос (2) Ноќен живот на Скопелос (21) Скопелос пансионска пензија (4) Вили со базен Скопелос (104) Пристаништата на Скопелос (3) Ресторани и таверни во Скопелос (85) Соби на Скопелос (16) Шопелос Шопинг (50) Разглед на скопје (22) Туристичко патување во Скопелос (40) Села на скопје (8) Вили на Скопелос (29)
Booking.com