Плажата Веланио Скопелос

Веланио е плажа која е достапна пеш од плажата Стафилос

Плажа Веланио Островот Скопелос нудистичка плажа Веланио нудистичка плажи Грција природа, skopelos плажи веланио, Скопелос Плажа Веланио, Северни Споради, Грчки Острови, Грција, Остров Мама Миа

 

БЕЗ ВЕЛАНИО СКОПЕЛОС

СКОПЕЛОС на плажите ВЕЛАНИО

Кристално чисти води, бескрајни сини и бели камчиња и борови кои излегуваат од морето и се шират до брегот. Ќе го најдете овој земски рај на Плажа Веланио, на јужната страна на Скопелос. За да стигнете таму, треба да преминете Плажа Стафилос и следете ја патеката по карпите. Веланио официјално е прогласен нудистичка плажа. Таа е единствена нудистичка плажа во Скопелос.

Плажа Веланио има бел песок, мали камчиња и кристално чисти аквамарински води. Од 2017 година има бар на плажа, каде се достапни и чадори и шезлонги. Пејзажот од соништата не добил човечко мешање, па додека пливате се среќавате само со прекрасната плажа, синото небо и зелената борова шума. Исто така, има одлично морско дно за истражување.

Веланио е приближно 4, 4 км од Место град Скопје пристаниште. Тоа е околу 7-8 минути од Плажа Стафилос. Може да стигнете и до Плажа Веланио со пливање од Плажа Стафилос. Трасата од земјава е идеална за пешачење.

За љубителите на историјата, вреди да се напомене дека зад патеката е пронајден гробот на Стафилос. Како што ни кажува митот, принцот Стафилос учествувал во Аргонаутската кампања на Џејсон. Во Археолошкиот музеј во Атина ќе му се восхитувате на дел од неговиот меч.

БЕЗ ВЕЛАНИО СКОПЕЛОС

На десната страна на Плажа Веланио, има прекрасна пештера на работ од која ќе ја видите водата како капе од карпите. Тоа докажува дека во римските години во тој момент имало бањи (во античкиот дијалект бањи = валанион)

Ако остане on Плажа Веланио кратко време по прекрасното зајдисонце, ќе наидете на кози од бесплатен дострел што се спуштаат пијат морска вода.

Ако дојдете со брод внимавајте затоа што прво има многу карпи и второ на местото каде што двајцата плажи одвоено има мрежа на кабли за напојување.

Активности:
    Плажа

Тагови

Истражете го Скопелос (77) Доаѓање до Скопелос (15) Сместување во Скопелос (427) Активности и рекреација на Скопелос (25) Скопелос апартмани и студиа (161) Археолошки знаменитости на Скопелос (6) Скопски уметници (23) Авто мото чамци „Скопелос“ (49) Пекари Скопелос (9) Барови Скопелос (17) Скапелос барови на плажа (11) Плажи на Скопелос (42) Лична нега на Skopelos Beauty (14) Кафе Скопелос (47) Црквите во Скопелос (10) Култура на Скопелос (10) Забава Skopelos (36) Skopelos Food & Drink (158) Скопело Гастрономија (12) Здравје на Скопелос (27) Хотели на Скопелос (37) Куќи на Скопелос (79) Услуги за домување во Скопелос (8) Информативни услуги на Скопелос (16) Локални производи Скопелос (19) Локални рецепти на Скопелос (6) Манастири во Скопелос (5) Музеи Скопелос (2) Ноќен живот на Скопелос (21) Скопелос пансионска пензија (4) Вили со базен Скопелос (101) Пристаништата на Скопелос (3) Ресторани и таверни во Скопелос (85) Соби на Скопелос (16) Шопелос Шопинг (50) Разглед на скопје (22) Туристичко патување во Скопелос (39) Села на скопје (8) Вили на Скопелос (29)
Скопелос 370 03 GR
Добиете насоки

Skopelos.com - Напишувајќи QR код

Плажата Веланио Скопелос
Booking.com

Испратете го вашиот бизнис БЕСПЛАТНО

Дали сте сопственик на деловна активност? Поднесете го вашиот бизнис за БЕСПЛАТНО ТУКА. Бидете сигурни дека вашите информации се ажурирани.