Агнотас пристаниште

Пристаништето Агнотас е алтернативното пристаниште на Скопелос, во случај на лоши временски услови

Пристаниште Скопелос Агнонтас, пристаништето Скопелос Агнонтас, skopelos пристаништа, Skopelos Агнотас пристаниште, алтернативно пристаниште Скопелос, Скопелос пристаништа, фериботи на Скопелос, маршрути, Плажа Агнонтас, Село Агнантас, Северни споради, Грција

АГНОНТАС ПОРТА СКОПЕЛОС

СКОПЕЛОС ПРИКЛУЧОЦИ

Агнонтас е мало приморско село со пристаниште на југозападниот брег на островот Скопелос. Се наоѓа на само 8 километри од Чора.

на Пристаниште Агнонтас е алтернативно пристаниште, за фериботите и катамараните, во случај на лошо времето. Затоа, Агнонтас е алтернативното пристаниште за сите видови бродови во случаи кога поради лошо времето го условува главното пристаниште Хора и Глоса- Лутраки пристаништата не се во функција.

Значи, сите бродови и компании можат да слетаат Агнонтас. На пример, конвенционалните бродови PROTEUS и SYMI на компанијата ANES FERRIES, конвенционалниот брод EXPRESS SKIATHOS и катамаранот FLYING CAT 5 на компанијата BLUE STAR FERRIES, катамаранските бродови PAROS JET и CHAMPION JET 1 на компанијата и finsphlying на компанијата AEGEAN FLYING DOLPHINS.

Сите горенаведени маршрути се однесуваат на линиите Mantoudi Evia – сјај, Волос - сјај, Агиос Константинос-Скопелос. Единствените причини да се следи маршрутата што застанува на Агнонтас се неповолните времето услови и многу бофори.

Од друга страна, обичниот летен маршрут Mantoudi до Агнонтас е управуван само од ANES Ferries и бродот Proteas. Покрај тоа, специфичната рута нуди директно патување без застанувања на кое било друго пристаниште.

Село Агнантас

Агнонтас главно е познат по рибата таверни. Тоа е живописно рибарско село. Агнонтас Пристаништето е природно заштитено со лошо времето елементи. Како резултат на тоа, повеќето рибари претпочитаат да ги закотват своите чамци таму.

At Агнонтас има и автобуска станица, хотели, студиа, и апартмани. Таксистите служат Пристаниште Агнонтас како добро. Агнонтас е алтернативата пристаниште Скопелос.

Од историска гледна точка, пристаништето го добило името од шампионот спортист на Античките олимписки игри во 569 година п.н.е. Неговото име беше Агнонтас. Така, во негова чест, пристаништето до денес го носи неговото име.

ИНТЕРАТИРА EXЕ НА ЕКСТРА

Некои основни географски податоци во врска со Агнотас пристаниште на островот Скопелос се следниве:
Географската должина на конкретното пристаниште е 23o 42′ 40.57″ источно, додека географската ширина е 39o 04′ 59.35″ N, а надморската височина е 20 метри.
Пристаниште Агнонтас нуди можност за слетување на хеликоптер.
Конечно, затоа што Агнонтас е плажа, е во надлежност на Министерството за инспекција за животна средина.

Тагови

Истражете го Скопелос (77) Доаѓање до Скопелос (15) Сместување во Скопелос (427) Активности и рекреација на Скопелос (25) Скопелос апартмани и студиа (161) Археолошки знаменитости на Скопелос (6) Скопски уметници (23) Авто мото чамци „Скопелос“ (49) Пекари Скопелос (9) Барови Скопелос (17) Скапелос барови на плажа (11) Плажи на Скопелос (42) Лична нега на Skopelos Beauty (14) Кафе Скопелос (47) Црквите во Скопелос (10) Култура на Скопелос (10) Забава Skopelos (36) Skopelos Food & Drink (158) Скопело Гастрономија (12) Здравје на Скопелос (27) Хотели на Скопелос (37) Куќи на Скопелос (79) Услуги за домување во Скопелос (8) Информативни услуги на Скопелос (16) Локални производи Скопелос (19) Локални рецепти на Скопелос (6) Манастири во Скопелос (5) Музеи Скопелос (2) Ноќен живот на Скопелос (21) Скопелос пансионска пензија (4) Вили со базен Скопелос (101) Пристаништата на Скопелос (3) Ресторани и таверни во Скопелос (85) Соби на Скопелос (16) Шопелос Шопинг (50) Разглед на скопје (22) Туристичко патување во Скопелос (39) Села на скопје (8) Вили на Скопелос (29)
Агнонтас 370 03 GR
Добиете насоки

Skopelos.com - Напишувајќи QR код

Агнотас пристаниште
Booking.com

Испратете го вашиот бизнис БЕСПЛАТНО

Дали сте сопственик на деловна активност? Поднесете го вашиот бизнис за БЕСПЛАТНО ТУКА. Бидете сигурни дека вашите информации се ажурирани.