Скопелос Порт Хора

Пристаништето Скопелос во Хора е главното пристаниште на островот

Скопелос Порт Хора, пристаниште Скопелос Хора, пристаништа Скопелос, Пристаниште Скопелос Град, главно пристаниште Скопелос, Скопелос пристаништа, фериботи Скопелос, маршрути, град, Скопелос Хора, Северни споради, Грција

PORT TOWN (ХОРА)

СКОПЕЛОС

СКОПЕЛОС ПРИКЛУЧОЦИ

Главен пристаниште Скопелос Островот е внатре Скопелос Хора. Ова е ново, големо по големина и добро одржувано пристаниште. Се наоѓа во средината на Чора. Старото пристаниште, кое е зачувано, е на левиот раб на градот, под популарната црква Панагица од Пиргос. Сите бродови и катамарани секако се закотвуваат на новото пристаниште.

Садовите што патуваат до Место град Скопје пристаниште се конвенционалните бродови PROTEUS и SYMI на компанијата ANES FERRIES, конвенционалниот брод EXPRESS SKIATHOS и катамаранот FLYING CAT 5 на компанијата BLUE STAR FERRIES, бродовите катамаран PAROS JET и CHAMPION JET 1 на компанијата finsdollying. на компанијата AEGEAN FLYING DOLPHINS и бродот ACHILLEAS на компанијата SKYROS LINES.

Горенаведените маршрути се однесуваат на линиите Мантуди Евија – Скопелос, Волос – Скопелос, Агиос Константинос-Скопелос, Солун-Скопелос и Кими – Скопелос.

Има маршрути во текот на годината само од Волос до Скопелос со фериботот Скиатос експрес на Hellenic Seaways (Blue Star Ferries) и летечкиот делфин Ерато од Egean Flying Dolphins

Бродовите Sea Jets и чамците PROTEAN и SYMI на Anes Ferries работат сезонски само во текот на летниот период, од јуни до октомври.

Спротивно на двете пристаништа, постојат агенции за туристички билети. Во двете има и кафулиња и таверни пристаништа.

на такси и локално автобус постојките се само лево од новото пристаниште. На неколку метри е општинскиот паркинг Чора.

Скопелос Капетанијата на пристаништата телефонскиот број е +30 24240 22180.

ИНТЕРАТИРА EXЕ НА ЕКСТРА

Некои дополнителни информации во врска со типовите на бродови што влегуваат во Скопелос Хора пристаниште.
Најдолгиот брод е долг 105 метри. Максималната мртва тежина на брод е 2454 тони. Додека максималниот нацрт на брод е 4,5 метри.

Островот Скопелос припаѓа на комплексот на северните споради во Егејското Море на Грција, во источниот Медитеран. Точните координати се N 39° 07′ 34.01″ – E 023° 44′ 02.41″. l UN/Locode е GRSKO. Се нарекува и СКОПЕЛОС.

 

Тагови

Истражете го Скопелос (77) Доаѓање до Скопелос (15) Сместување во Скопелос (427) Активности и рекреација на Скопелос (25) Скопелос апартмани и студиа (161) Археолошки знаменитости на Скопелос (6) Скопски уметници (23) Авто мото чамци „Скопелос“ (49) Пекари Скопелос (9) Барови Скопелос (17) Скапелос барови на плажа (11) Плажи на Скопелос (42) Лична нега на Skopelos Beauty (14) Кафе Скопелос (47) Црквите во Скопелос (10) Култура на Скопелос (10) Забава Skopelos (36) Skopelos Food & Drink (158) Скопело Гастрономија (12) Здравје на Скопелос (27) Хотели на Скопелос (37) Куќи на Скопелос (79) Услуги за домување во Скопелос (8) Информативни услуги на Скопелос (16) Локални производи Скопелос (19) Локални рецепти на Скопелос (6) Манастири во Скопелос (5) Музеи Скопелос (2) Ноќен живот на Скопелос (21) Скопелос пансионска пензија (4) Вили со базен Скопелос (101) Пристаништата на Скопелос (3) Ресторани и таверни во Скопелос (85) Соби на Скопелос (16) Шопелос Шопинг (50) Разглед на скопје (22) Туристичко патување во Скопелос (39) Села на скопје (8) Вили на Скопелос (29)

Skopelos.com - Напишувајќи QR код

Скопелос Порт Хора
Booking.com

Испратете го вашиот бизнис БЕСПЛАТНО

Дали сте сопственик на деловна активност? Поднесете го вашиот бизнис за БЕСПЛАТНО ТУКА. Бидете сигурни дека вашите информации се ажурирани.