Плажа Агнонтас

Плажата Агнотас се наоѓа на јужната страна на островот Скопелос, на само 8 километри од градот Скопелос.

Плажа Агнонтас Скопелос, скопје плажи агнодас, плажа Скопелос Agnondas, скопје агнанта, скопјеска плажа Agnondas, агнонтас плажа, Северни Споради, Грција, Грчки Острови

БЕЗ АГНОНТАС СКОПЕЛОС

СКОПЕЛОС на плажите АГНОНТАС

Плажа Агнонтас со својата плажа со камчиња со кристално чисти води е идеална дестинација за да го комбинирате пливањето со рибната таверна. Дали би сакале да јадете свежа риба во магичен амбиент каде масите се крај водата, а боровите ве прегрнуваат со својата убавина и сенка? Агнонтас е плажа да се биде.  Плажа Агнонтас во Скопелос е живописното пристаниште на рибарите.

Плажата го добила името по олимпискиот тркач Агнота или Агнон кога вратил победник на плажата во 596 п.н.е. од Олимпија. Во чест на олимпискиот шампион Ањонта, оваа област го доби неговото име. Навистина, лицето на Агнонтас е прикажано на сребрени монети од класичната ера.

Плажа Агнонтас се наоѓа на јужната страна на островот Скопелос. Оддалечен е само 8 километри од Место град Скопје. Со автомобил, ќе ви требаат околу 10 минути за да пристигнете. Пристапот е лесен бидејќи има асфалтна патна мрежа. Има и организиран локален превоз.

Во живописното пристаниште на Агнонтас, на островот Скопелос, ќе најдете многу рибарски чамци. Во вечерните часови, рибарите излегуваат на море за да ловат риби, јастози, лигњи и ракчиња. Така ќе уживате во уловот на денот во локалните таверни.

Зајдисонцето е исто така уникатно во Агнонтас. На пристаништето со кристалните води, каде боровите буквално го допираат морето, нема лесно да најдете ветрови. Плажата во основа се наоѓа во заштитен залив. Така и во лоши денови времето морето останува релативно мирно.

Областа на Агнодас е популарна, освен таверните има и таму апартмани за издавање. Следно Агнонтас, ќе се сретнете Амаранти карпа со карактеристични борови кои се наведнуваат над морето.

Активности:
    Плажа

Тагови

Истражете го Скопелос (77) Доаѓање до Скопелос (15) Сместување во Скопелос (427) Активности и рекреација на Скопелос (25) Скопелос апартмани и студиа (161) Археолошки знаменитости на Скопелос (6) Скопски уметници (23) Авто мото чамци „Скопелос“ (49) Пекари Скопелос (9) Барови Скопелос (17) Скапелос барови на плажа (11) Плажи на Скопелос (42) Лична нега на Skopelos Beauty (14) Кафе Скопелос (47) Црквите во Скопелос (10) Култура на Скопелос (10) Забава Skopelos (36) Skopelos Food & Drink (158) Скопело Гастрономија (12) Здравје на Скопелос (27) Хотели на Скопелос (37) Куќи на Скопелос (79) Услуги за домување во Скопелос (8) Информативни услуги на Скопелос (16) Локални производи Скопелос (19) Локални рецепти на Скопелос (6) Манастири во Скопелос (5) Музеи Скопелос (2) Ноќен живот на Скопелос (21) Скопелос пансионска пензија (4) Вили со базен Скопелос (101) Пристаништата на Скопелос (3) Ресторани и таверни во Скопелос (85) Соби на Скопелос (16) Шопелос Шопинг (50) Разглед на скопје (22) Туристичко патување во Скопелос (39) Села на скопје (8) Вили на Скопелос (29)
Агнонтас 370 03 GR
Добиете насоки

Skopelos.com - Напишувајќи QR код

Плажа Агнонтас
Booking.com

Испратете го вашиот бизнис БЕСПЛАТНО

Дали сте сопственик на деловна активност? Поднесете го вашиот бизнис за БЕСПЛАТНО ТУКА. Бидете сигурни дека вашите информации се ажурирани.