Откривајќи го Скопелос: Патување низ убавината, културата и кулинарски задоволства

 

Откривање на Скопелос, дополнителни совети, најдоброто од Скопелос, убавина на Скопелос, култура на Скопелос, патување до Скопелос, кулинарски задоволства на Скопелос, информации, лето на островот Скопелос, летна дестинација Скопелос, туристички водич за Скопелос, патување до Скопелос, островот Скопелос најдобро во светот, посетете го Скопелос, бегството во Скопелос, меѓународната разлика во Скопелос, одмор во Скопелос, одмори во северните споради, северните споради, Грција, грчките дестинации за скапоцени камења, Блог на Скопелос, Блогспот на Скопелос, блогирање на Скопелос, блогови на Скопелос, блогери на Скопелос

Откривајќи го Скопелос: Патување низ убавината, културата и кулинарски задоволства

 

Благодатно сместен во прегратките на Егејското Море, островот Скопелос се појавува како зрачен скапоцен камен во рамките на архипелагот Споради, фрлајќи магија на посетителите со својот хармоничен спој на природен сјај, културно богатство и филмска привлечност. Познат по својот воодушевувачки плажи, зелени пејзажи и волшебна историја, Скопелос ветува волшебно бегство за оние кои бараат спокојство и возбуда.

Плажи на незаменлива убавина

Скопелос расклопува таписерија на плажи што се спротивставува на самата суштина на една совршена сцена со разгледница. Од популарни Костен до Амаранти карпите дива убавина, секое крајбрежје ги повикува патниците да се релаксираат или истражуваат.

Limnonari сончеви песоци на Панормос и кристалната прегратка на Милан Плажа, секое крајбрежје ја шепоти својата уникатна приказна, повикувајќи ги патниците да се одморат или да се впуштат во возбудливи водни авантури.


Крајбрежната распродажба на Скопелос се протега надвор од популарната Limnonari, Панормос, Милан, и Плажа Кастани. Ховолоспокојниот шарм на, грубата убавина на Перивелиу, Глистеризаливот на, и АгнонтасЖивописното пристаниште на е чека истражување.

Без разлика дали сака осаменост или бара забави на плажа, Скопелос разоткрива калеидоскоп од крајбрежни задоволства за да одговара на секоја фенси. Скопелос нуди организирани, скриени и достапни со брод плажи да одговараат на сите вкусови. Откријте го вашето совршено приморско одморалиште.

Растителен пејзаж и глетка што го одзема здивот

Зелената прегратка на островот, облечена во бујни борови шуми и зелени градини, наслика платно со незаменлива убавина, повикувајќи на истражување и почит. Откривањето на природата на Скопелос е магично искуство. Низ маслинови насади и миризливи градини се движат патеки, што водат авантуристдо панорамски глетки што ја разбрануваат душата. Скопелос стои како светилиште за љубителите на природата, нудејќи бескрајни opportunities да се изгуби себеси во неговата нерасипана величина.

набљудување птици Тури за набљудување птици

Покрај тоа, зелениот пејзаж на Скопелос обезбедува волшебна позадина за ентузијастите на отворено. Дали пешачење покрај живописните патеки, велосипедизам низ живописните предели, или набљудување птици среде разновидните живеалишта на островот, има бескрајно истражување. Скопелос стои како рај за оние кои бараат заедница со природата. На островот Скопелос, секој чекор открива ново чудо што треба да се види.

Кинематска магија: Наследството на „Мама Миа!“

Скопелос стекна светска слава благодарение на впечатливиот филм "Мајко мила!" Нејзиното шармантно села, кристално чистите води и сончевите глетки создадоа совршен амбиент за магична романтична авантура исполнета со музика и љубов. Посетителите не можат а да не ја почувствуваат романтиката додека чекорат по стапките на нивните омилени ликови.

"Мајко мила!" го доведе Скопелос во центарот на вниманието, воодушевувајќи ја публиката со својот живописен приказ на љубовта, семејството и музиката.

Една од најпознатите иконски локации прикажани во филмот е капелата на врвот на ридот Агиос Јоанис Кастро, каде Софи и Скај разменуваат завети на церемонија која го одзема здивот покрај карпата. Овој живописен амбиент, со поглед на пенливото Егејско Море, ја освои имагинацијата на гледачите. Оттогаш Скопелос стана популарна страница за љубителите на филмот.

Надвор од Агиос Јоанис Кастро, филмот прикажува разни други сценски места на Скопелос. Амарандос, Костен, и Глистери плажи на пример.

Плажите Kastani Beach Aerial Photo

"Мајко мила!" не само што ја истакна убавината на Скопелос туку придонесе и за неговото културно наследство. Туристите од целиот свет се желни да ја искусат магијата на филмот од прва рака. Додека посетителите ги истражуваат прекрасните пејзажи на островот, тие не можат а да не почувствуваат поврзаност со незаборавните моменти снимени на екранот.

Духовно наследство: Манастири Цркви

Скопелос расплетува таписерија од духовни светилишта, од кои секое сведочи за вековната побожна почит и архитектонска величественост. На островот Скопелос има околу 365 цркви манастири. Сите го знаат Агиос Јанис во Кастро.

Скопелос манастири Агиос Јоанис Продромос Фото, откривање на Скопелос, дополнителни совети, најдоброто од Скопелос, убавина на Скопелос, култура на Скопелос, патување до Скопелос, кулинарски задоволства во Скопелос

Качен на врвот на ридот, на Манастири на планината Палуки понудете утеха среде панорамските глетки, поканувајќи интроспекција и заедница со божественото. Најпознати се Манастирот Евгелистрија, Тимиос Продормос, АгиосТаксиархис, Агиа Варвара Манастирот Сотирос. Во меѓувреме, византиската благодат на црквата Панагија Папамелетиу и другите маѓепсуваат со нивните сложени фрески и спокоен амбиент, нудејќи поглед во богатото духовно наследство на островот.

Кулинарски задоволства: пита со сирење Скопелос и локална кујна

Ниту едно патување до Скопелос не би било целосно без да се потопите во прекрасната кулинарска сцена на островот. Нурнете во вкусовите на традицијата со вкус на Пита со сирење од Скопелос, направен од локално сирење и со љубов подготвено пециво. Или почестете се со морето со свежо уловена морска храна сервирана на шармантен морски брег таверни.

ТРАДИЦИОНАЛЕН РЕЦЕПТ ЗА ПИТА СКОПЕЛОС, Откривање на Скопелос, дополнителни совети, најдоброто од Скопелос, убавина на Скопелос, Култура на Скопелос, патување до Скопелос, кулинарски задоволства во Скопелос

Каде што нежната мелодија на егејските бранови го придружува секој залак. Кујната во Скопелос, исто така, го истакнува локалното козјо месо. Од обилни чорби до солени пити, секое јадење раскажува приказна за културата и природната раскош на Скопелос. Кујната ги слави и раскошот на земјата и морето. Јадењата на островот ги сплетуваат сезонските состојки и негуваните хранливи рецепти. Некои од најпознатите рецепти се питата со сирење, шпагети со коза, Риба чорба Dusky Grouper, и Свинско со сливи. За љубителите на шеќер, постојат различни слатки вкусови како што се традиционалните слатки од бадем и слатки со лажица.

Островот Скопелос ги повикува авантуристите да ги откријат неговите богатства, каде што синото море се среќава со бујните пејзажи и древните обичаи беспрекорно се спојуваат со модерната привлечност. Скопелос нуди недопрена плажи, историски манастири, кинематографска историја и привлечна локална кујна, обезбедувајќи незаборавни моменти за сите. Патувањето до Скопелос е задолжително.

Откривање на Скопелос, дополнителни совети за Скопелос и најдоброто од Скопелос. Култура на Скопелос Скопелос Убавина, патување до Скопелос. Скопелос кулинарски задоволства, информации, лето на островот Скопелос. Летна дестинација, туристички водич Скопелос, патување до Скопелос

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво