Патување од Мантуди Евиа кон Скопелос

ОД МАНТУДИ ДО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ОД МАНТУДИ, СКОПЕЛОС со чамец, КАКО ДА СТАНЕТЕ ДО СКОПЕЛОС со чамец, ПАТУВАЊЕ ВО СКОПЕЛОС, КАКО ДО СКОПЕЛОС ОД МАНТУДИ, ROUTTIMEBLES, ПРИКЛУЧОЦИ, СКОПЕЛОС, ЛУТРАКИ, ПОИМНИК, МАНТУДИ ЕВИЈА, АТИНА ДО СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ПАТУВАЕ ОД МАНТУДИ ДО СКОПЕЛОС

Скопелос

Летото е скоро тука и се прашувате каде да го поминете вашиот одмор. Грчките острови се секогаш вашиот прв избор!! Дали некогаш сте биле на островот Скопелос во северните споради (Скијатос, Скопелос, Алонисос)?

агондас скопско плажа, патување до скопје, од мантуди до скопје

Никогаш не се прашувајте дали вреди да се посети Скопелос затоа што тоа сигурно го прави 1000 пати. Како прво, сè уште не е пренатрупано место, па ќе уживате во спокојството. Второ, ќе бидете воодушевени од бујниот пејзаж, повеќе од 80% од островот е покриен со борова шума. Трето, величественото  плажи, четврти на Кора од Скопелос...

Да не зборуваме дека повеќето од филмските сцени Mamma Mia се снимени на островот Скопелос.

 

амарантос скопје од плажа, патување до скопје, од мантуди до скопје

Ќе престанам да ги бројам бројните причини за посета на Скопелос и ќе ве упатам како да патувате таму. Патувањето до островот Скопелос бара користење на повеќе од еден вид превоз. Забележете дека нема директна рута од Атина до Скопелос.

МНОГУ важна забелешка

Ако патувате од Атина, тогаш пристаништето Мантуди, во Евија, е најевтиниот и најбрзиот начин да го направите тоа.

мантуди до скопје, од мантуди евија, патување до скопје
Мантуди Евија

Мантуди или Кимаси е село на северната страна на Евија. Од Атина е оддалечено околу 140 км и од Халкида 54 км. Мантуди во Евија е релативно ново пристаниште, кое функционира во последната деценија. Се наоѓа во централна област бидејќи треба да поминете од Мантуди за да стигнете до други туристички места на Евија како што се Лутра Едипсу, Агиа Ана, Пиргос, Истиеа. Понатаму, црквата на Агиос Јоанис Росос (Свети Јован Русин) е исто така многу блиску до Мантуди, до селото Прокопи. Од малото пристаниште Мантуди сообраќаат фериботите до островите Скијатос и Скопелос.

ОД МАНТУДИ ЕВИЈА ДО СКОПЕЛОС

АНЕС ФЕРИИ патува од Мантуди до Скопелос со траектот PROTEUS. Додека SEAJET патува од Мантуди до Скопелос со брзиот брод SUPPER RUNNER JET. И МАГИЧНИ МОРСКИ фериботи патува од Мантуди до Скопелос со брзиот брод CAT 1.

протеини anes линии, од мантуди до скопје, скопски туризам

Trавел Цена

Патувањето до Скопелос од Мантуди во Евија е најевтината.

PROTEUS од ANES LINES

на цена на патувањето е 25,00 € по лице и 62,00 € по автомобил.

Доенчиња и деца до 4 години патуваат бесплатно, а децата од 5-10 години имаат 50% попуст.

SUPERRUNNER JET на SEAJETS

Цената на патувањето е 32,70 € (сребро) и 65,40 € (платина); 65,70 € за автомобилот.

КАТ 1 на МАГИК СЕ ФЕРИЕС

За ПАТНИК на цената варира како што следува 31,00 € (Супер економично), 33,00 € (економско нумерирано седиште), 40,00 € (премиум економично со маса) и 52,00 € (Бизнис со маса). 
Децата до 5-годишна возраст имаат право на бесплатен билет на сите седишта. Деца од 5 до 10 години имаат 50% попуст на сите седишта на бродот. Magic Sea Ferries нуди 50% попуст на билетите за членовите на многудетните семејства. Тоа се однесува на сите седишта на бродот.

на АВТОМОБИЛИ, цената е: 72,00 € – 84,00 €

остров Скопелос, од мантуди до скопје, туризам на скопли

Маршрути

Најчестата рута е

Скијатос пристаниште- Лутраки пристаниште ( сјај, Скопелос)- Пристаниште Скопелос (Плаче).

Но, постојат и алтернативни правци. Фериботот Proteus може да ја направи првата станица на Алонисос, а потоа да продолжи кон Скопелос бидејќи ги покрива северните споради.

Совет: Со резервација на билети, треба да прашате и за траектната патека, бидејќи има алтернативни единици. Проверете и во кое пристаниште се симнувате, Пристаниште Скопелос (Хора) или Лутраки пристаниште ( сјај).

Совет: АНЕС ЛИНИ  во текот на летниот период ви нуди бесплатен трансфер од пристаниште Скопелос до пристаништето во сјај (Скопелос) и обратно. 

Совет: МАГИЧНИ МОРСКИ фериботи ви нуди трансфер од Атина до пристаништето Мантуди и обратно. 

 

Пристаништа во Скопелос Глоша Лутраки, од мантуди до скопје, скопски туризам

Времетраење на патувањето

ПРОТЕУС возењето од Мантуди, Евиа до Скопелос (а не од Атина до Скопелос) трае приближно 1 час и 30 минути до 2 часа и 30 минути.

Возењето со SUPERRUNNER JET трае 1 час и 15 минути.

Возењето CAT 1 трае 1 час и 40 минути.

СОВЕТ: Времетраењето на патувањето зависи од трасата на бродот, па пред да го резервирате вашиот билет проверете внимателно за да ја пронајдете побрзата.

Временски табели F / B, 

Анес фериботите веќе се најавени маршрутите за 2023 година.

Од Мантуди во Евија, фериботот до Скопелос се одвива во текот на целата година. Во текот на летната сезона, иако има приближно 6-7 распореди неделно. Додека во останатите месеци има приближно 2-3 пати неделно. 

Морнари се очекува да бидат објавени маршрутите.

Magic Sea Ferries веќе објавија маршрутите за 2023 година.

Градско пристаниште Скопелос, од мантуди до скопје, скопски туризам

Билети за резервации

Патување до скопје. Билетите можат да се резервираат преку:

 1. туристички агенции (туристички канцеларии на Скопелос)
 2. во канцелариите на фериботите на анме. контакт телефон: + 30 210 5237613, + 30 2227023336 е-пошта  info@anes.gr
 3. Телефонски број на продавачи на Мантуди + 30 2227023336
 4. преку Интернет.

  Како да стигнете од Атина до Мантуди Евија

  По ваш сопствен автомобил

  Ако патувате со сопствено возило од Атина до Мантуди, ќе ви требаат приближно 2 часа.

  СОВЕТ: БИДЕТЕ ВНИМАТНО, бидејќи патот до пристаништето има неколку вртења.

  Село пристаниште Скопелос Елиос, мантуди до скопје

  Со локален автобус (КТЕЛ)

  Доколку немате сопствено возило, можете да одите со автобус (КТЕЛ) од КТЕЛ Лиосион или КТЕЛ Евиа. 

  СОВЕТ: Кога барате автобуски линии, треба да го барате Кумаси, наместо Мантуди.

  Цена на КТЕЛ

  Цената е 14.00 € едноставен трансфер и 26.00 € со враќање.

  Времетраење

  Автобусот на KTEL од Атина до Мантуди, Евија трае приближно 2 часа и 30 минути. Нема директен пат од Атина до Скопелос.

  mantoudi evia to skopelos, патување до скопје, ktel автобуси
  Корисни контакти:
  1. КТЕЛ ЛИОСИОН тел: +30 2108317186, +30 2108317173. Адреса: 260 Лиосион, Атина - Като Патисија - Три мостови
  2. КТЕЛ ЕВИЈА тел: +30 2108317163, +30 2108317153, +30 2108315923, +30 22210 22640. Адреса: Стирон 1, Халкида
Општи информации за патување до Скопелос од Мантуди

Телефонски број на ANES LINES: +30 210 5237613, +30 2227023336.   е-пошта info@anes.gr.  веб-страница www.anes.gr  

SEAJETS стртелефонски број: 210 7107710, +30 210 4121001, е-пошта: reservations.dpt@seajets.gr

MAGIC SEA Ferries стртелефонски број: +30 210 4610500, е-пошта: info@magicseaferries.gr

Доколку сакате да добиете повеќе информации за пристаништа Ве молиме контактирајте:

 • Орган на пристаниште на Мантуди Тел: + 30 22270 22020
 • Орган на пристаниште на Скопелос Тел: + 3024240 22180
 • Под пристаништето на Скопелос Тел: + 3024240 33033

 

 

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво