Пештерите на Скопелос и северните споради

ПЕШТЕРИ СКОПЕЛОС, ПЕШТЕРИТЕ НА СКОПЕЛОС, ПРИРОДНИ УБАВИНИ СКОПЕЛОС, ПЕШТЕРА ТРИПИТИ, СТАФИЛОС ПЕШТЕРА, ПЕШТЕРА ДАСИЈА, Костен ПЕШТЕРА, ПЕШТЕРА НА КИКЛОПИТЕ, СКОПЕЛОС НУРЧКИ ЦЕНТАР, НУРКАЊЕ СКОПЕЛОС, КАЈАКИРАЊЕ СКОПЕЛОС, ЛЕТО ВО СКОПЕЛОС, ПОСЕТА НА СКОПЕЛОС, ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Пештерите на Скопелос и северните споради

Островот Скопелос има неколку пештери кои вреди да се откријат. Пештерите се резултат на долгогодишна ерозија предизвикана од морето и ветерот. Некои од најпознатите пештери на островот вклучуваат:

  1. Пештерата Трипити
  2. Стафилос Пештера
  3. Пештерата Дасија
  4. Костен Пештера
  5. Пештерата Киклоп

Пештерата Трипити

Пештерата Трипити е природна пештера која се наоѓа на источната страна на островот Скопелос, во близина Пристаниште Скопелос Глистери плажа. До него се пристапува само со брод.

Не е многу голем, но е познат по своите импресивни сталактити и сталагмити, како и по неговото подземно езеро.

Skopelos com Пештерата трипити Северни споради

Според локалната легенда, пештерата Трипити некогаш била користена како засолниште од пирати кои ги напаѓале бродовите што минуваат во блиските води. Пештерата била користена и како засолниште од локалното население за време на Втората светска војна.

Препорачливо е да носите цврсти чевли и да понесете батериска светилка или фар бидејќи пештерата може да биде темна во некои области. Посетителите исто така треба да бидат свесни дека пештерата може да биде лизгава и нерамна на места, па затоа се препорачува претпазливост при истражување.

СТАФИЛОС ПОВЕЕ

Стафилос Пештерата е популарна туристичка атракција лоцирана на грчкиот остров Скопелос. Се верува дека е една од најстарите пештери во Грција.

 

Пештерата се наоѓа на околу 4 километри од град Скопелос. Името е по Принцот Стафилос, син на богот Дионис и принцезата Аријадна, која според легендата се криела во пештерата со сопругата и децата.

 

Skopelos com Пештера stafylos stafilos Северна споради

 

Пештерата е природно чудо со неверојатни карпести формации, сталактити и сталагмити и подземни езера. Тој е дом и на голем број ретки и заштитени видови, вклучувајќи лилјаци и слатководни ракови.

ПЕШТЕРАТА ДАСИЈА

Малиот зелен остров Дасија е ненаселен и се наоѓа спроти плажата Милан. Островот нуди одлични подводни рути и подводни пештери и за нуркање или за кајак и за истражување.

Пејзажот е бујно зелен и покриен со бор. Морската вода е бистра и сина. Најинтересниот дел се крие во уникатните геолошки формации.

Фотографии на плажите на Скопелос Плажа Милија

Нуркачите особено ја сакаат клисурата Камбуз-Дасија, која се наоѓа југозападно од островот и има длабочина од 100 метри.
Северозападно во Дасија е импресивна клисура од 40 метри. Вториот е подлабок, па затоа се препорачува за нуркачи почетници.

Конечно североисточно во делот на островот е импресивна пештера наречена Лифт. Неговата длабочина е 35 метри и ја нуди прекрасната убавина на Средоземното Море и подводниот пејзаж.

Овој мал остров е поврзан со посебна легенда и се шпекулира дека во една од пештерите се крие добро скриено богатство. Во многу стари времиња ова богатство, кое се наоѓало во длабок бунар, се вели дека го чувал црнец кој седел на мермерна столица и пушел луле. Но, секој што сакаше да го добие богатството во Скопелос Дасија мораше прво да убие роднина.

Костен Пештера

Костен Пештерата се наоѓа на западниот брег на островот Скопелос во северните споради, Грција, во близина на популарната Плажа Кастани. До пештерата се стигнува само со брод или со капење од блиската плажа.


Костен Пештерата е мала, но убава пештера, позната по кристално чистите води и уникатните карпести формации. Посетителите можат да пливаат во бистрите води, да ја истражуваат пештерата и да се восхитуваат на импресивните сталактити и сталагмити. Пештерата е опкружена со прекрасни природни пејзажи и посетителите можат да уживаат во прекрасниот поглед на Егејското Море.

Плажа Кастани, кој се наоѓа во близина, се прослави со филмот „Mamma Mia!“ и е популарна дестинација за туристите. Посетителите можат да комбинираат посета на Костен Пештера со еден ден на плажа, уживајќи во сонцето, песокот и морето.

 

Пештерата Киклоп

На јужната страна на Скопелос се наоѓа карпестиот остров Јура, кој денес е ненаселен. Археологот Адамантиос Самсон ја открил претходно скриената пештера на Киклоп во 1992 година на надморска височина од 150 метри, која се претпоставува дека е најголемата пештера во северните споради. Првата комора се наоѓа веднаш по влезот во пештерата и е со димензии од околу 60 x 50 метри, додека нејзината висина е блиску до 15 метри. Внатрешноста на пештерата е особено импресивна бидејќи се формираат прекрасни сталагмити и сталактити. Тие се расфрлани низ пештерата и создале различни формации и нијанси. Ова ископување даде вредни информации за мезолитскиот период кои не се пронајдени на друго место, како и некои остатоци од поранешни времиња

Skopelos com Пештерата на Киклопот Северни споради

Денес и пештерата Киклоп и островот Јура се заштитени подрачја за заштита на природата. Тоа е затоа што тие се дом на многу ендемични видови на фауна и флора, а исто така и на медитеранските фоки (Monachus Monachus) кои живеат таму.

Пештерата на Киклопот е популарна атракција лоцирана на јужната страна на островот Скопелос, кој е дел од архипелагот Споради во Грција. Пештерата е именувана по едноокиот гигант Киклоп од грчката митологија.

Пештерата на Киклопот е достапна со брод, а посетителите можат да ја истражуваат пештерата со пливање или со брод. Пештерата има отвор на врвот што дозволува сончевата светлина да се филтрира, создавајќи прекрасен сино-зелен сјај во водата. Пештерата е позната и по своите зачудувачки карпести формации и е популарно место за нуркање.

Легендата вели дека пештерата на Киклоп некогаш била дом на џиновскиот Киклоп, кој фрлал камења по бродовите што минуваат. Се вели дека познатиот грчки херој Одисеј го сретнал Киклопот Полифем во слична пештера на островот Сицилија, но нема докази кои сугерираат дека Киклопот од Скопелос некогаш навистина постоел.

ЕКСТРА СОВЕТИ ЗА ИСТРАЖУВАЊЕ НА ПЕШТЕРИТЕ НА СКОПЕЛОС

Ако сте заинтересирани да ги истражувате пештерите на островот Скопелос, еве неколку совети кои можат да ви помогнат да го направите вашето искуство попријатно:

  1. Изберете ја вистинската пештера: островот Скопелос има неколку пештери за истражување, секоја со свои уникатни карактеристики и атракции. Истражете ги различните опции и изберете пештера што одговара на вашите интереси и способности.
  2. Размислете за истражување на пештерите преку Скокови во вода or Kayaking: Ако не сте запознаени со пештери или не сте сигурни дека истражувате сами, размислете да следите турнеја за нуркање или кајак бидејќи Скопелос нуди одлични нурне кајак центар.
  3. Почитувајте ја околината: Пештерите се кревки екосистеми, затоа внимавајте да ги следите упатствата за одговорно спелеонирање. Не допирајте и не отстранувајте какви било формации и избегнувајте да оставате отпадоци или да ја нарушувате природната средина.
  4. Проверете ја времето: Пештерите можат да бидат зафатени од времето услови, како што се силен дожд или поплави. Проверете го времето прогнозирајте пред да тргнете да истражувате пештера и избегнувајте да ја посетите доколку условите не се безбедни.
  5. Понесете ја вашата опрема за капење и водоотпорна камера за да ја доловите убавината на пештерите.

Истражувањето на пештерите на Скопелос може да биде уникатно и незаборавно искуство, бидејќи посетителите можат да се восхитуваат на прекрасните карпести формации, да пливаат во кристално чистите води и да уживаат во мирот на околниот пејзаж. Сите пештери се опкружени со прекрасни природни пејзажи, а посетителите можат да уживаат во панорамскиот поглед на Егејското Море. Сепак, од суштинско значење е да се забележи дека до овие пештери може да се пристапи само со брод и препорачливо е да се преземат неопходните безбедносни мерки додека ги истражувате.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво