МАММА МИА БРАА, БЕСТ НА КАСТАНИ СКОПЕЛОС, Костен СКОПЕЛОС, на плажите СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС БЕСТ НА КАСТАНИ, СКОПЕЛОС Костен, МАММА МИА БЕШЕ СКОПЕЛОС, БЕСТ НА КАСТАНИ БАР, МАМА МИА ФИЛМ, МАММА МИА МОВИЕ, МАМА МИА СКОПЕЛОС,  БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

БЕСТ НА КАСТАНИ, МАМА МИА БЕШЕ

Плажа Кастани е секако најпознатата плажа на Скопелос. Тоа е исто така најпесочна плажа на островот, но тоа не е основната причина зошто Плажа Кастани е толку популарна! Оваа песочна плажа со својата прекрасна кристално чиста вода има главна улога во холивудскиот филм Mamma Mia!.

Откако ќе ја посетите Плажа Кастани, ќе се заљубите во величествената глетка. Таа инспиративна плажа има неверојатна средина опкружена со борова шума и дрвјата го допираат работ на брегот. Холивудските продуценти навистина обожаваа Плажа Кастани. Повеќето од сцените на познатата Mamma Mia! овде се снимаа мјузикл.

Плажа Кастани, плажи Скопелос, скопје од плажа Кастани, скопје за плажа Мама миа

Мајко мила! филмот

Музичкиот филм "Mamma Mia!" е филм со голем успех. Холивуд и Универзална студиа ја објавува Mamma Mia! во 2008. Интересното сценарио, талентираните актери и популарните песни на ABBA го направија филмот Mamma Mia толку познат. Сепак, дел од огромниот успех беа и местата каде се случуваа сцените. Зелениот остров Скопелос, прекрасниот Скијатос и приморското село Дамучари во Пелион.

mamma mia the film, mamma mia skopelos, kastani plop skopelos, mamma mia beach

Со цел да одлучат каде да го снимаат филмот Mamma Mia, продуцентите посетија 21 грчки остров. Нивното внимание го привлече зелената магија на Скопелос. Величествениот пејсаж кој совршено ги комбинира синилото на морето и зеленилото на боровата шума беше идеалното место за филмот. Плажа Кастани е една од главните локации за снимање.

Снимани сцени на Mamma Mia Плажа Кастани

Плажа Кастани не само што е толку убава, туку и толку позната. На овој неверојатен брег каде боровите стигнуваат до бескрајното море со прекрасните тиркизни води и песокот свети под грчкото сонце, протагонистите поминаа одлично време пеејќи ги следните сцени:

  • Софи и Скај ја обожаваа L Леј целата твоја onубов врз мене ’

мама миа филм, скопје за кастани во плажа

  • „Знае ли мајка ти“, што ја пее Тања.

мама миа филм, скопје за кастани во плажа

  • „I Have a Dream“, која Дона и татковците им ја пеат на Софи и Скај додека се збогуваат со нив.

мама миа филм, скопје за кастани во плажа

СОВЕТ ЗА ЕКСТРА

Бидете подготвени тоа со посета Плажа Кастани нема да се соочите со истата слика како во филмот Mamma Mia! Има две разлики. Дрвениот столб и дрвениот бар на плажа беа дополнителни интервенции на креаторите на филмот и беа отстранети веднаш по завршувањето на снимањето.  Сепак, има бар на плажа Плажа Кастани.

Дневни турнеи на плажата Мама Миа

Плажа Кастани е место кое сигурно ќе го посетите додека се одмарате на прекрасниот остров Скопелос. За да уживате во видувањата на Скопелос, можете да имате сопствен автомобил, да изнајмите автомобил, да користите локалниот превоз или такси. Меѓутоа, ако сте голем обожавател на филмот Mamma Mia, можете да се придружите на дневните крстарења до локациите каде што се снимаше Mamma Mia.

Опис на плажа Кастани

Плажа Кастани е едноставно рај на земјата. Бујна плажа на Костен, на островот Скопелос, е локација на висока естетика со зелената борова шума која допира до длабокото сино море.

Плажа Кастани, плажи Скопелос, скопје од плажа Кастани, скопје за плажа Мама миа

Плажа Кастани има совршен природен пејзаж. Покрај тоа, комбинацијата на кристално чистите води, комбинацијата на бујното зеленило и модерните капацитети создаваат уникатна плажа за забава и релаксација и на телото и на умот.

Костен е песочна плажа со ситни камчиња. Бојата на песокот е бела. Доминантни бои на пејзажот се сината на морето и зелената боја на боровите шуми кои го прегрнуваат брегот. Многу е импресивно како боровите се буквално вкоренети во морето. 

Понатаму, боровите дрвја создаваат природна сенка. Тој е прекрасен залив со фин песок и карпи на секој крај.  Плажа Кастани нуди инспиративен пејзаж со волшебна убавина.

Покрај тоа, плажата нуди и неверојатен поглед на малиот остров Дасија, кој е спротивен Плажа Кастании островот Скијатос.

Плажа Кастани, плажи Скопелос, скопје од плажа Кастани, скопје за плажа Мама миа

Овде можете да направите повеќе од пливање. Поделете го денот со пливање во тиркизна вода, сончање на бујна плажа, пиење коктели во Плажа Кастани бар, па дури и истражување на карпите покриени со борови.

Всушност, Костен плажата нуди пријатна средина за поминување на денот.

ЛОКАЦИЈА

Костен плажата се наоѓа на западната страна на Скопелос. Тоа е веднаш (оддалечено само 1 км) до убавото Милан Плажа. Костен плажата е лесно достапна со автомобил и има удобен паркинг. Понатаму, од Место град Скопје, со автомобил ќе ви требаат приближно 25 минути за да стигнете до плажата. Ако го следите краткиот пат на Агиос Ригинос каде растојанието е 15 км.

Плажа Кастани, плажи Скопелос, скопје од плажа Кастани, скопје за плажа Мама миа

Има автобуска станица на само 5 минути од Костен плажа.

СОВЕТ ЗА ЕКСТРАКога возите, треба да бидете внимателни кога се приближувате Костен плажа затоа што последните 500 метри од патот не се покриени со асфалт.

Костен БЕСПЛАТНИ БАР

At Костен Плажа не треба да носите материјали со себе од тогаш на плажата има организиран бар на плажа.  Костен бар на плажа ги нуди сите погодности за незаборавно летно искуство. Космополитска средина, љубезен персонал, мејнстрим музика и летно расположение.

плажа Кастани, скопски плажи, мама миа плажа скепели, бар на плажа Кастани

Костен плажа бар се протега од тревникот до плажа и обезбедува изнајмување кревети и чадори за сонце.

Понатаму, на  Костен Beach Bar можете да нарачате лесни закуски, сендвичи, салати и други вкусни храна. Има и кафиња, пијалоци, сокови, пива и секако разновидни летни коктели за да ги задоволат сите вкусови.

плажа Кастани, скопски плажи, мама миа плажа скепели, бар на плажа Кастани

АЈДЕ ДА СЕ ЗАБАВУВАМЕ: Секое лето Костен Beach Bar организира одлични тематски забави и забави со познати диџеи или пејачи за дополнителна забава на островот Mamma Mia. Тоа е идеално место за танцување, пеење, слушање музика, забава и пијат супер кул лета коктели.

СОВЕТ ЗА ЕКСТРА: At Брег на плажа Кастани организирани се многу бракови, крштевки и други видови забави. Ако сте романтичар, љубител на природата или обожавател на Mamma Mia! можеш да го имаш бракот од твојот сон Костен Плажа.

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво