Пловење по Скопелос

ПЛОДЕЊЕ СКОПЕЛОС, ПЛОДЕЊЕ НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС, СОВЕТИ ЗА ЕЛОВИРАЊЕ СКОПЕЛОС, ПЛОВИ ВО СЕВЕРНИ СПОРАДИ, РЕКРЕАЦИЈА ВО СКОПЕЛОС, на плажите ДА ОТКРИЕТЕ, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, ГРЧКИ ОСТРОВИ, ГРЧКО ЛЕТО, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ПЛОВАЊЕ ПО ОСТРОВ СКОПЕЛОС

Пловењето на островот Скопелос може да биде навистина незаборавно искуство, со неговата неверојатна природна убавина, шармантна села, и вкусна кујна. Само не заборавајте да планирате однапред, да ја почитувате локалната средина и да уживате во сето она што овој прекрасен остров има да го понуди!

Островот Скопелос е прекрасна дестинација за љубителите на едрење, со кристално чисти води, зачудувачки плажи, и живописен села.


СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНО ПЛУВАЊЕ

Еве неколку совети за пловење на островот Скопелос:

 1. Планирајте ја вашата маршрута: Островот Скопелос има многу убави сидришта и плажи да истражуваат. Планирајте ја вашата маршрута однапред и погрижете се да вклучите некои од најважните моменти на островот, како што е зачудувачкиот плажи of Костен Милан, и шармантното град Скопелос. Фотографија на плажа Скопелос Милија
 2. Бидете свесни за ветрот и времето услови: Во Скопелос преовладуваат ветровите Мелтеми, кои вообичаено дуваат од север во текот на летните месеци. Задолжително проверете го времето прогнозирајте и испланирајте ја вашата рута соодветно за да избегнете неповолни услови.
 3. Изнајмување или изнајмување брод: Ти можеш изнајмување или изнајмување брод на островот Скопелос, во зависност од нивото на вашето искуство и посакуваното ниво на независност. Ако сте искусен морнар, можете да изнајмите брод, ако сте почетник, се препорачува да изнајмите брод со капитен.
 4. Знајте ги правилата на морето: Проверете дали сте запознаени со правилата на морето, вклучително навигација, безбедност и комуникација, за да обезбедите безбедно искуство со пловењето.
 5. Донесете ја потребната опрема: Погрижете се да ја имате целата потребна опрема за едрење, како што се елеци за спасување, ракети и радио.пловење на островот Скопелос, совети за едрење, северни споради
 6. Сидро одговорно: Островот Скопелос има неколку заштитени морски области, затоа не заборавајте да се закотвите одговорно и да ги следите локалните прописи. Закотвувајте само на одредени места и избегнувајте фрлање сидро на ливадите со морска трева.
 7. Почитувајте го морскиот живот и животната средина: Островот Скопелос има богат морски свет, погрижете се да ја почитувате животната средина и да избегнувате да го допирате или вознемирувате морскиот свет, а исто така погрижете се да се закотвите во одредени области за да го заштитите коралниот гребен.
 8. Имајте план Б: Секогаш имајте план Б во случај на итност или неочекувани ситуации.amarantos skopelos Seaview Фото
 9. Истражете го островот: Островот Скопелос е дом на многу живописни села, секој со свој уникатен шарм. Одвојте малку време за да го истражите островот и да ги откриете неговите скриени скапоцени камења, како што е традиционалниот село Глоша и прекрасните погледи од Манастири на планината Палуки.
 10. Пробајте ја локалната кујна: Островот Скопелос има богата кулинарска традиција, со свежа морска храна и локални специјалитети како што се Пита со сирење од Скопелос и слатки од бадеми. Не заборавајте да пробате дел од вкусната кујна на островот додека сте таму.

ПЛОДЕЊЕ ОКОЛУ СЕВЕРНИТЕ СПОРАДИ

 1. Островот Скопелос има многу убави патеки за едрење за истражување. Еве неколку предлози за едрење на островот Скопелос:
  1. Скопелос до Алонисос: Започнете го вашето патување во Скопелос и пловете до блискиот остров Алонисос. Истражете го убавото плажи и кристално чисти води на патот, вклучувајќи ги и популарните сидра на Панормос Стафилос. Откако ќе стигнете до Алонисос, задолжително посетете го прекрасниот морски парк и пливајте во тиркизните води на Сината пештера.
  2. Скопелос до Скијатос: Упатете се на југ од Скопелос до соседниот остров Скијатос. Попатно ќе го поминете прекрасниот остров Цугрија, каде што можете да се закотвите и да пливате во кристално чистите води. Откако ќе стигнете до Скијатос, истражете го шармантниот град и зачудувачките плажи на Кукунарис и Лаларија. Плажи на Скопелос
  3. Скопелос до Скирос: За подолго патување со едрење, упатете се на исток од Скопелос до островот Скирос. На патот, ќе поминете покрај прекрасниот остров Алонисос и неколку затскриени заливи каде што можете да се закотвите за пливање. Откако ќе стигнете до Скирос, истражете го шармантниот град и зачудувачките плажи на Магазија и Молос.
  4. Скопелос до северните споради: За попредизвикувачки пат за едрење, истражете ги островите во Северните Споради, вклучувајќи ги Скопелос, Алонисос, Скијатос и помалите острови Перистера и Кира Панагија.

Пловењето на островот Скопелос може да биде неверојатно искуство, со кристално чистите води, живописни плажи, и различни опции за морнари. Со правилно планирање, подготовка и почитување на животната средина и правилата на морето, можете да имате одлично време пловејќи на островот Скопелос.

ПЛОДЕЊЕ ОКОЛУ СКОПЕЛОС на плажите

Пловење околу плажи на островот Скопелос е неверојатно искуство. Еве неколку предлози и совети за едрење:

 1. Панормос - Костен - Милан: Започнете го вашето патување во Панормос, популарен залив со тиркизни води и долга песочна плажа. Оттаму, плови до мама миа или Костен, „позната“ плажа со кристално чисти води и бујна вегетација. Продолжете до Милан, зелен скапоцен камен со зачудувачки карпести формации и недопрени води. Воздушна фотографија на Скопелос Бло
 2. Стафилос - Веланио - Limnonari: Започнете го вашето патување во Стафилос, прекрасен залив со песочна плажа и кристално чисти води. Оттаму, плови до Веланио, мирна и живописна плажа со бујно зеленило и мирни води. Продолжете до Limnonari, затскриено залив со тиркизни води и мирна атмосфера.
 3. Agnondas - Armenopetra - Панормос: Започнете го вашето патување во Agnondas, мало рибарско село со живописно пристаниште. Оттаму, плови до Armenopetra, затскриена плажа со кристално чисти води и неверојатен поглед на Егејското Море. Продолжете до Панормос, мирен залив со долга песочна плажа и тиркизни води. Стокфели села пристаништа Агнонтас воздушна фотографија

ПЛОВАЊЕ НАОКОЛУ ОСТАВЕНИОТ СКОПЕЛОС на плажите

Пловење околу затскриеното плажи на островот Скопелос е незаборавно искуство, а посетата на следново затскриено плажи е нешто што мора да го направат за оние кои сакаат да истражуваат дестинации кои не се вообичаени:

 1. Екатопенинтари: Екатопенинтари е скриен скапоцен камен со кристално чисти води и неверојатна глетка. Тоа е мал залив кој е опкружен со карпи и бујна вегетација, што создава чувство на изолација и интимност.                   

 2. Керасорема: Керасорема е скриен скапоцен камен со кристално чисти води и неверојатна глетка. Тоа е мал залив кој е опкружен со карпи и бујна вегетација, што создава чувство на изолација и интимност.
 3. Мегало Пефко: Мегало Пефко е затскриена плажа со тиркизни води и песочна плажа. Тоа е популарна дестинација за оние кои бараат приватност и релаксација.
 4. Хондрогиорги: Хондрогиорги е живописен залив со кристално чисти води и плажа со камчиња. Тоа е идеална дестинација за пливање и нуркање, бидејќи водата изобилува со морски свет.
 5. Петаменис: Петаменис е затскриена плажа со кристално чисти води и неверојатни карпести формации. До него може да се пристапи само со брод, што го прави идеална дестинација за оние кои бараат изолација и спокојство. пловење на островот Скопелос, совети за едрење, северни споради, плажи за откривање
 6. Мавраки: Мавраки е скриен скапоцен камен со кристално чисти води и неверојатна глетка. Тоа е мал залив кој е опкружен со карпи и бујна вегетација, што создава чувство на изолација и интимност.
 7. имитација: Симили е затскриена плажа со кристално чисти води и песочна плажа. Тоа е идеална дестинација за оние кои бараат приватност и релаксација.
 8. Клија Стефани: Клија Стефани е живописен залив со кристално чисти води и плажа со камчиња. Тоа е идеална дестинација за пливање и нуркање, бидејќи водата изобилува со морски свет.
 9. Сарленд: Сарленд е затскриена плажа со кристално чисти води и мирна атмосфера. До него може да се пристапи само со брод, што го прави идеална дестинација за оние кои бараат осаменост и спокојство. Плажите на плажата Skopelos com Sarres Sares се достапни само со брод
 10. Тој ianанис Пештера: Тој ianанис Пештерата е единствена дестинација до која се пристапува само со брод. Тоа е мал залив кој е опкружен со карпи и има пештера што може да се истражи со нуркање или нуркање.

Истражување на затскриеното плажи на островот Скопелос со брод е одличен начин да се доживее природната убавина на островот и да се избега од гужвите. Само не заборавајте да ја почитувате локалната средина и да ги следите локалните прописи додека ги истражувате скриените скапоцени камења на островот.

Генерално, островот Скопелос е одлична дестинација за оние кои го сакаат морето и сакаат да се забавуваат додека ги истражуваат неговите води. Без разлика дали сте заинтересирани за нуркање, едрење или која било друга активност за морска рекреација, ќе најдете многу можности да си поминете одлично на островот Скопелос.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www.adrina.g е 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво