НУКАЊЕ СКОПЕЛОС, ЦЕНТРИ ЗА НУРКАЊЕ, НУРКАЊЕ НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС, СОВЕТИ ЗА НУКАЊЕ СКОПЕЛОС, НУКАЊЕ ВО СЕВЕРНИ СПОРАДИ, РЕКРЕАЦИЈА ВО СКОПЕЛОС, ЦЕНТАР ЗА НУРКАЊЕ СКОПЕЛОС, НУКАЊЕ СКОПЕЛОС, СНОРКЕЛОС, СНОРКЕЛОС, АДРИНА  Хотели СКОПЕЛОС, МОРЕ ЕКСКУРЗИЈА СКОПЕЛОС, ВОДЕНИ СПОРТИ ВО СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

НУРКАЊЕ И НУРКЕЊЕ НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС

Северните споради нудат одлични можности за нуркање за нуркачи од сите нивоа. Без разлика дали сте почетник или искусен нуркач, сигурно ќе најдете нешто што одговара на вашите интереси и способности.

нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање

НУКАЊЕ НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС

Островот Скопелос нуди низа неверојатни нуркачки искуства за сите нивоа на нуркачи. Најзелениот остров на северните споради може да се пофали со кристално чисти води и изобилство на морски свет, што го прави идеална дестинација за љубителите на нуркање.

Нуркањето на Скопелос нуди можност да се истражуваат прекрасни подводни пејзажи, вклучувајќи гребени, ѕидови и потонати бродови. Постојат неколку места за нуркање околу островот кои се достапни за нуркачи од сите нивоа, од почетници до искусни нуркачи. Топлите води и благите струи го прават нуркањето на Скопелос удобно и пријатно искуство.

нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање

Скопелос е дом на богата разновидност на морски свет, вклучувајќи октоподи, морски желки, морски ѕвезди и шарени риби. Нуркачите исто така можат да истражуваат подводни пештери и карпести формации, со што се создава уникатно и возбудливо нуркачко искуство.

Без разлика дали сте искусен нуркач или штотуку почнувате, Скопелос нуди по нешто за секого. Со прекрасните пејзажи, топлите води и богатиот морски свет, нуркањето на Скопелос е незаборавно искуство што не треба да се пропушти.

НАЈДОБРИ МЕСТА ЗА НУРКАЊЕ

 • Едно популарно место за нуркање е бродоломот на „Христофорос”, грчки товарен брод што потона во 1980-тите. Потонатиот брод се наоѓа во плиткиот залив и е дом на широк спектар на морски животни, вклучувајќи октопод, морски јагули и школки со шарени риби.


 

 • Првиот подводен музеј во Грција се наоѓа на брегот на Алонисос, мал остров во архипелагот Северни Споради. Музејот е посветен на античкиот бродолом Перистера, кој е откриен во 1985 година и датира од 5 век п.н.е. Бродот „Перистера“ се смета за едно од најважните наоди во последните 50 години, бидејќи е пронајден со недопрен товар, вклучувајќи илјадници амфори што се користат за транспорт на вино и масло.
 • Друго популарно место за нуркање е гребенот во Милан“, која е позната по бистрите води и изобилството на риби. Гребенот е дом на разновидна низа видови, вклучувајќи групер, платика и октопод. Исто така, има многу мали пештери кои нуркачите можат да ги истражуваат, кои се дом на различни видови морски животни како ракчиња и ракови.
 • За поискусните нуркачи, „ Агнонтас“ е одлично место за нуркање, тоа е стрмен ѕид кој се спушта до 30 метри и е рај за големите риби како баракудите, груперите, па дури и ретките сончеви риби.

ЦЕНТРИ ЗА НУКАЊЕ СКОПЕЛОС

На островот Скопелос во северните Споради, постои нуркачки центар Споради кој нуди нуркачки тури и изнајмување опрема за посетителите. Центарот за нуркање обично обезбедува инструктори и водичи за нуркање сертифицирани од PADI, кои можат да ве одведат до најдобрите места за нуркање низ островот и да обезбедат безбедно и пријатно нуркачко искуство.

 1. Центар за нуркање Скопелос во хотелот Адрина Бич во Панормос: Овој нуркачки центар се наоѓа на Адрина Плажа во Скопелос и нуди курсеви за нуркање за сите нивоа. Тие исто така нудат нуркање со водич до некои од најдобрите места за нуркање во северните споради.нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање
 2. Dive Alonissos: Иако се наоѓа на соседниот остров Алонисос, Dive Alonissos нуди и нуркачки екскурзии до Скопелос и неговите околни води. Тие нудат различни курсеви и нуркања, вклучувајќи нуркања во потонати и ноќни нуркања.

Исто така, се препорачува да проверите кај локалните центри за нуркање или тур-оператори за повеќе информации за местата и условите за нуркање во Скопелос, како и да резервирате тури за нуркање со водич за да се обезбеди безбедно и пријатно искуство во нуркање.

НУРКЕЊЕ НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС

Островот Скопелос е одлична дестинација за нуркање, со кристално чисти води и богата разновидност на морски свет. Еве некои од најдобрите места за нуркање на Скопелос:

Панормос Беј: Панормос Заливот е популарно место за нуркање, со мирни и бистри води кои го олеснуваат гледањето на морскиот свет. Заливот е дом на различни риби, вклучувајќи платика, октопод и морска ѕвезда.

Стафилос Беј: Стафилос Заливот е уште едно одлично место за нуркање на Скопелос. Водите се бистри и мирни, а може да се види и многу морски свет, вклучувајќи морски ежови, сунѓери и шарени риби.

Периволиу Плажа: Периволиу Плажата е затскриена плажа која се наоѓа на северниот брег на Скопелос. Плажата е достапна само со брод или со кратко пешачење, што ја прави помирно место за нуркање. Водите се бистри и мирни, а има и многу риби и друг морски свет што може да се види.

Адрина Плажа: Адрина Плажата е песочна плажа со бистри води кои се одлични за нуркање. Плажата е дом на различни риби и други морски животни, вклучувајќи морски ѕвезди, морски ежови и ракови.

Адрина Бич Хотел Ноќ

Плажа Кастани: Плажа Кастани е популарна плажа на Скопелос, позната по бистрите води и прекрасните пејзажи. Плажата е одлично место за нуркање, со разновидни морски животни што може да се видат, вклучително и платика, октопод и морски анемони.

Генерално, островот Скопелос нуди низа одлични места за нуркање, со бистри води и богата разновидност на морски свет. Без разлика дали сте искусен нуркач или почетник, има многу места за истражување и откривање на островот.

НУРКАН ТУРИЗАМ

Нуркачкиот туризам е популарна активност на островот Скопелос, бидејќи островот нуди многу места за нуркање со кристално чисти води и богат морски живот. Нуркачите можат да истражуваат потонати бродови, гребени и пештери и да се сретнат со широк спектар на морски животни, како што се октоподи, морски јагули и школки со шарени риби.

нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање

ЕКСТРА СОВЕТИ ЗА НУКАЊЕ

Еве неколку совети за туристите кои сакаат да нуркаат на островот Скопелос, Грција:

 1. Бидете соодветно сертифицирани: Пред нуркање на островот Скопелос, проверете дали сте сертифицирани од призната нуркачка организација како што се PADI, SSI или NAUI. Центрите за нуркање на островот обично ќе бараат доказ за сертификација пред да ви дозволат да нуркате.
 2. Проверете ја времето и морските услови: Условите за нуркање на островот Скопелос може да варираат во зависност од времето и морските услови. Пред нуркање, проверете ја прогнозата и изберете ден со мирни мориња и добра видливост. Најдобрите услови за нуркање се од април до октомври, а нуркањето е дозволено само во одредени области за да се заштити морскиот свет.
 3. Нуркајте со водич: Островот Скопелос нуди многу места за нуркање, од кои некои може да бидат предизвикувачки и секогаш се препорачува да се нурне со водич. Тие можат да ве одведат до најдобрите места и да обезбедат безбедно искуство во нуркање. нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање
 4. Внимавајте на морскиот живот: Островот Скопелос има богат и разновиден морски свет. Погрижете се да го следите правилниот бонтон за нуркање, како на пример да не го допирате или вознемирувате морскиот живот. Исто така, погрижете се да нурнете во одредени области за да избегнете оштетување на коралниот гребен.
 5. Донесете ја потребната опрема: Погрижете се да ја имате целата потребна опрема за нуркање, вклучително и костим за нуркање, перки, маска, нуркач и компјутер за нуркање. Центарот за нуркање на островот Скопелос може да обезбеди опрема за изнајмување ако немате своја.
 6. Проверете дали сте способни за нуркање: Нуркањето може да биде физички напорно, затоа проверете дали сте во добро здравје и удобно со условите за нуркање пред да излезете надвор.
 7. Почитувајте ги правилата на нуркачкиот центар: Центрите за нуркање на островот Скопелос обично имаат свои правила и прописи за да обезбедат безбедно нуркачко искуство, погрижете се да ги разберете и да ги почитувате.

Следејќи ги овие совети, можете да обезбедите безбедно и пријатно нуркачко искуство на островот Скопелос и да уживате во убавината на подводниот свет.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www.adrina.g е 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво