ТУРИЗМОТ СКОПЕЛОС, ПОСЕТ ВО СКОПЕЛОС ТУРИЗМОТ, СКОПЕЛОС МАМА МИА, СКОПЕЛОС АДРИНА  Хотели, СКОПЕЛОС СКИЈАТОС, СКОПЕЛОС МАНТУДИ, СКОПЕЛОС СОЛУН, СКОПЕЛОС РЕКРЕАЦИЈА, АКТИВНОСТИ СКОПЕЛОС, ВОДЕНО ТАКСИ СКОПЕЛОС, НУРЧКИ ЦЕНТАР СКОПЕЛОС, МАМА МИА СКОПЕЛОС,  БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Подемот на туризмот во Скопелос

Гласините тврдат дека островот Скопелос не е најпопуларен меѓу северните споради. Гласините тврдат дека Скопелос во основа е семеен остров. Гласините постојано велат дека Скопелос не е толку лесно да се стигне до локацијата.

Спротивно на гласините, Скопелос покажа голем туристички раст во последните години. Туризмот на Скопелос се промени на подобро со повеќе туристи кои уживаат во својот летен одмор во зелениот рај на северните споради.

skopelos chora, skopelos panagitsa

Во последните години има значително и очигледно зголемување на туризмот во Скопелос. Туристичката индустрија денес е оптимист за островот Скопелос. Туризмот тече од Грција и од патници од ЕУ и од оние кои не се во ЕУ.

Искуството на постарите генерации во комбинација со свежите идеи на новата генерација му дадоа сосема нов имиџ на островот. Очигледно е дека сите тие сега значително инвестираат во туризмот. Како резултат на новите идеи, новите ултра модерни хотелски комплекси динамично се појавуваат на сцената што ја прави уште поатрактивна за гостите.

Луѓето сега го откриваат бујниот зелен пејзаж и уникатната култура на Скопелос. Посетителите имаат значителни причини да сакаат да поминат повеќе ноќевања на островот бидејќи има многу работи што треба да се направат и видат.

Подолу ќе ги наведеме нашите причини зошто Скопелос е во пораст и се повеќе луѓе сакаат да го посетат.

MAMMA MIA ЕВЕ ЈАС ПАК ОДАМ

Островот стекна популарност по прикажувањето на познатиот мјузикл Mamma Mia. Снимањето на филмот се одвиваше во величествените предели на зелениот Скопелос. Зеленото во сино го опфаќа Холивуд.

skopelos туризам, skopelos mamma mia

По огромниот успех на филмот Mamma Mia, се повеќе туристи сакаат да го посетат Скопелос и да ги запознаат местата каде што „живееле“ протагонистите (Мерил Стрип, Пирс Броснан).

Плажа Кастани, Глистери плажа, Амаранти плажа, Тој ianанис Црква се некои од жешките точки за љубителите на филмот Mamma Mia.

НОВА ГЕНЕРАЦИЈА, НОВИ ВЛЕЗИ, НОВИ КОНЦЕПТИ

Новата генерација динамично го презеде, обликувајќи ново забава условите на овој прекрасен остров.

Искуство во Скопелос

Класичните барови добија модерен пресврт, нудејќи кул коктели и модерна музика.

Се појавија и нови концепти како што се продавници за облека и додатоци кои во исто време нудат аперитив или дури и добро зготвен оброк.

Развиен е и оригинален концепт, со претворање на парче земја во парк за активности со традиционални домашни рецепти направени од локални производи и мала фарма. Добредојдовте во. „Искуството во Скопелос“.

СКОПЕЛОС ИСКУСТВО

Замислете го совршеното место за пикник во природа, разладување, читање книга и играње под боровите дрвја.

Не треба повеќе да замислувате бидејќи двајца пријатели го создадоа ова совршено место за сите вас.

Двајца пријатели (Димитрис и Линос) имаа брилијантна идеја да создадат авантуристички парк со многу застрашувачки места (лулашки и хамакови), мала фарма и рачно изработени вкусни закуски.

Искуство во Скопелос

Искуството во Скопелос го вклучува правото храна камион со многу вкусни рецепти (вклучувајќи вегански) сите направени од локални производи и со почит кон природата. Вклучува и мала фарма со куче, магаре и кози.

Покрај тоа, има многу активности и игри за учество. Стари училишни игри каде децата и возрасните се приближуваат до мајката природа. Искуството во Скопелос е идеално за пријатели, парови и семејства со деца.

Некои настани се бавни храна, Јавање коњи и Под ѕвездите.

РЕКРЕАЦИЈА (ПЕЛАНЕЊЕ, CYCLING, КАЈАК, СУП)

Заедно со новите идеи доаѓа и интеграцијата на активностите на отворено. На полето на рекреацијата е вложен голем напор и за нивно воспоставување и за нивно развивање. Младите повторно организираа и воспоставија нови активности на островот Скопелос како на пр велосипедизам, планинарење, Стенд Ап Падлбординг (SUP) и кајак.

Велосипедизам за велосипедизам Велосипедизам Скопелос

CYCLING

велосипедизам во Скопелос повеќе не е само активност, тоа е интегриран концепт. Панајотис успеа да го развие своето хоби и да го направи професија.

Во неговата продавница, лоцирана во Скопелос Хора, можете да изнајмите велосипед. Но, најважно е дека ќе имате можност да искусите велосипедизам во зависност од вашето ниво. Има организирани велосипедизам тури низ цел Скопелос. Можете да го откриете целиот остров со голема група луѓе. Постои дури и обиколка со ноќно возење.

Велосипедизам за велосипедизам Велосипедизам Скопелос

КОАЕ

Скопелос е една од најдобрите дестинации за љубителите на планинарењето. Бидејќи има многу патеки за пешачење. Волонтерите презедоа иницијатива да ги истакнат уникатните патеки на островот на правилен и организиран начин. Како резултат на тоа, тие ги одржуваат патеките и природните премини јасни и различни.

Скипелос пешачење во пешачење

Има однапред одредени рути во и надвор од Чора, на плажи, во планините, но секој со соодветна опрема и друштво има можност да ги открие сите патеки на островот.

SUP

Skopelos Stand Up Paddleboarding (SUP) се здоби со популарност. Сега се смета за позната активност на отворено. Понатаму, се однесува на сите возрасни групи. Младите и старите имаат можност да си играат со морските води и да откријат скриени аспекти на островот.

Најпопуларното возење со веслање е „Турите на зајдисонце“. Оваа тура трае 2,5 часа и е организирано возење, кое се одвива секојдневно на барање.

KAYAKING

Кајакарството се наоѓа на Милан Плажа. Добро обучениот персонал ќе им помогне дури и на почетниците да ја засакаат оваа активност. Бидејќи кајакот има широк спектар на активности за сите возрасти и нивоа на искуство. Тимот за кајак нуди организирани рути кои траат од неколку часа до една недела со истражување на убавините на островот.

Кајак со кајак Скопелос

 

Од една страна, соодветниот природен пејсаж за активности на отворено, а од друга страна, подготвеноста на младите за повеќе и различни активности постигна совршен резултат.

Затоа, можете да се чувствувате авантуристички на островот Скопелос со учество во организирани активности за рекреација на отворено.

ЦЕНТАР ЗА НУРКАЊЕ. ЕДИНСТВЕН ВО СЕВЕРНИТЕ СПОРАДИ

Од летото 2014 година, организиран центар за нуркање работи на островот Скопелос, поточно во Адрина Хотел на плажа. Тоа е и единствениот центар за нуркање во северните споради. Всушност, таму каде што воопшто немаше нуркање, наеднаш имаме „бло“ Панормос еден од најголемите бродоломи (Christoforos Shipwreck).

нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање

Имаше огромен напор со цел да се развие нуркачкиот центар на островот Скопелос. Добро обучениот персонал соодветно ќе ве води безбедно да нуркате. Наместо само нуркање или нуркање, можете да имате часови и да земете заверена диплома.

Најпопуларните курсеви за нуркање се „Нуркач во отворени води“ и „Напреден нуркач во отворени води“.

нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање

Додека најпопуларните активности се „Откријте нуркање“ и „Крстарење со нуркање“.

Бидете дел од ова уникатно искуство за да го откриете величествениот подводен свет на Скопелос.

АДРИНА Хотели

Адрина Хотели им даде друго значење на летните одмори. Сонливата локација, одличните капацитети во комбинација со високо професионалните услуги се суштинска причина да се „возите“ од Скопелос.

туризам skopelos, хотели skopelos adrina, адрина плажа, адрина ресорт и спа

Адрина Хотели се 5-те ѕвезди Адрина Одморалиште и спа и 4 ѕвезди Адрина Плажа. И двете нудат базени со морска вода.  Адрина Хотели се само идеални хотели на плажа нуди сите луксузни удобности.

skopelos adrina хотели, skopelos adrina resort и спа

Брегот на плажата Адрина Хотели се изградени на идеалното место на островот Скопелос, во средината на островот, на прекрасна падина до морето кое во исто време е покриено со борови дрвја.

плажа скопје Адрина

Луксузните услуги на Адрина Хотели го надградија квалитетот на туризмот. Клучот за успехот е навистина едноставен. Пријателски насмеани луѓе, пријатна атмосфера, топло гостопримство и највисоки меѓународни стандарди на услуга и капацитети.

Подгответе се за уште едно големо изненадување на островот Скопелос. Адрина Хотели се прошируваат со изградба на уште еден хотел за накит на истото совршено место. Едвај чекаме да ги видиме новите капацитети и новите услуги.

АДРИНА TAVERN

Дури и за 3 дена, многумина ќе сакаат да дојдат да го живеат својот мит Адрина Хотели и вкусете ги грчките вкусови во Адрина Таверна.

Не е претерување да се каже дека на Адрина Таверна е едно од најдобрите места за јадење во Споради.

Туризам Скопелос, таверна Скопелос Адрина

Адрина Таверна нуди одлични традиционални јадења со највисок квалитет. Менито се заснова на производи од грчки традиции. Свежи салати, мелено говедско месо со сос од јогурт, каснувања од пилешко завиткани во сланина, пиканија, октопод, каламари, маринирани школки и многу други.

Специјалното јадење се шпагетите од јастог заедно со традиционалното рофос стифадо (групна чорба со кромид) или дури и орзо од риба скорпина. Рецептите и кујните постојано се развиваат. Со цел да се постигнат најдобри резултати, готвачите се во постојана потрага по нови вкусови кои ќе го воодушеват вашето непце.

СКОПЕЛОС АДРИНА ЛУКОУМАДИ

Покрај одличните храна квалитет, и десертите се одлични. Во исто време со етаблираните фаворити, постои постојана еволуција. Пецивото ќе ги натера и оние најпребирливите од вас да се стопат во задоволство.

Покрај тоа, во Адрина Таверна, постои извонреден список на вино. Можете да уживате и во вашиот ручек и во вечера.

АЕРОДРОМ СКИЈАТОС- ВОДЕНО ТАКСИ

Аеродромот Скијатос е меѓународен со дневни летови од цела Европа. Некои од нив се дури и директни.

водено такси скијатос, водно такси Скопелос

Растојанието од Скијатос до Скопелос со користење на водно такси е приближно 30 минути. Зависи во која порта сакате да се приклучите.

Друга предност е што со водното такси можете да ја изберете омилената локација на повикот.

Како резултат на тоа, на Скопелос може да му се пријде и со авион, дури и индиректно.

Солун – Скопелос. директна врска со траект

Во последните две години има директна ферибот линија од пристаништето во Солун до пристаниште Скопелос и обратно. За 4 часа патниците пристигнуваат од Солун до Скопелос.

skopelos туризам, skopelos солунски брод

Фериботот SEA JET, со својата модерна флота, ја пополни празнината од претходните години.
Со овој нов договор, патниците од Северна Грција имаат директен и лесен пристап до Северните Споради и Скопелос

МАНТУДИ – СКОПЕЛОС. САМО 2,30 ЧАСА ОД АТИНА

Во новата деценија, уште едно пристаниште ја опслужува врската со Скопелос. Пристаништето Мантуди се наоѓа во Евија и е оддалечено само 2,30 часа со автомобил од Атина. Времетраењето на патувањето е приближно 2 часа или помалку. Во зависност од рутата што ќе ја следи бродот.

skopelos mantoudi, skopelos туризам

Две ферибот компании опслужуваат оваа директна линија, ANES FERRIES и SEA JET. За оние кои немаат свои возила, има автобуси од фериботите.

Како што можете да видите, приближувањето на Скопелос не е голема работа.

Ве молиме бидете наши гости. Во Скопелос започна нова туристичка ера бидејќи луѓето сега многу инвестираат во туризмот во Скопелос.

Повеќе од добредојдени сте да го живеете вашиот мит во Скопелос и да откриете многу причини зошто овој остров вреди да се посети повторно и повторно.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво