Празници во Скопелос… Имајте време од вашиот живот

ПРАЗНИЦИ ВО СКОПЕЛОС, ЛЕТНИ ПРАЗНИЦИ НА СКОПЕЛОС, ПРАЗНИЦИ НА ГРЦИТЕ Острови, ЗАБАВА ВО СКОПЕЛОС, на плажите СКОПЕЛОС, ноќен живот СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС СЕВЕРНИ СПОРАДИ, РАЗГЛЕД НА СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ХОРА, МАМА МИА СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ПРАЗНИЦИ ВО СКОПЕЛОС И ИМАЈТЕ ГО ВРЕМЕТО НА ВАШИОТ ЖИВОТ.

Дали ви се допаѓа идејата да имате празници, далеку од преполни места, пливање на волшебно плажи со кристално чисти води?

Летото е близу… што е со планирањето на одморот на прекрасен мирен остров, каде дури и воздухот мириса совршено.

Грција им дава на туристите многу опции за одлично лето. Холивуд веќе избра.
Островот Скопелос е местото каде што се снимаат повеќето сцени од филмот Мама Миа.

филм на мама миа, остров mamma mia, празници во скопје
Мама миа филм во Скопелос

Скопелос ги исполнува сите услови за да го имате времето од вашиот живот! Како што направи танцувачката кралица. Значи, Мама Миа еве одиме повторно…

Скопелос

Скопелос е зелен и син остров. Овој остров ќе ве инспирира со неверојатните пејзажи каде боровата шума го допира морето. На крајот на краиштата, островот Скопелос официјално ја презеде титулата зелено-син остров од Меѓународната биополитичка организација. Бидејќи островот (над 67%) е покриен со девствена борова шума.

Остров Мама миа, празници во скопје
Скопелос Бло

Мирисот на самиот Скопје е нешто уникатно. Тоа е мешавина од океанското ветре, заедно со мирисот на боровите.

Иако стана многу популарен со холивудскиот филм Mamma Mia, тој остана традиционалната суштина.

СКОПЕЛОС ХОРА

Скопелос Хора секогаш ја има својата традиционална суштина. Влегување во Град Скопелос ќе сретнете живописни улички, локални агли полни со бугенвили и бујни дворови. Насекаде е прекрасна автентичната грчка арома.

Место град Скопелос, холандска кора, островот мама миа, празници во скопје
Хора на Скопелос

Додека сте во Скопелос Хора зема шанса да го истражи цркви и музеи. Качување по скалите за да стигне Панагица од Пиргос е уникатно искуство. Манастири, во планината Палуки, исто така вреди да се посети.

скопјески цркви, островот мама миа, празници во скопје
Панагица од Пиргос црква

Од друга страна, постојат многу опции за забава. Плажата Скопелос е полна со кафулиња и традиционална таверни. Овој остров комбинира спокојство со забава.

МАММА МИА ВО СКОПЕЛОС

Тој ianанис Капела

Првото место што треба да го посетите, ако сте љубител на Mamma Mia, е познатата капела на Тој ianанис. Агиос Јоанис in Кастро е прекрасна црква. Тоа е на северната страна на Скопелос, блиску до Село Глуша. Живописната капела е изградена на карпа. Иако ќе се искачите на 106 за да го достигнете, нема да зажалите. Тој ianанис има неверојатен поглед на Егејското Море до Скијатос.

Дона се омажи за Сем во оваа црква. Пред да му пееше „победникот ги зема сите“.

СКОПЕЛОС на плажите

Скопелос е познат по своите извонредни плажи. Поради фактот што е планински остров, на нив се создаваат неверојатни пејсажи. Неверојатното плажи со кристално чистите води и боровите ридови насекаде ќе ви го украдат срцето веднаш. Боровите дрвја го допираат брегот на морето, бидејќи белиот песок добива златни нијанси од сонцето.

Силно препорачуваме да ја посетите Милан, Панормос, Стафилос, и Limnonari плажа.

Сепак, земаме здраво за готово дека сте опседнати со филмот Mamma Mia. Затоа, ќе ви го предложиме плажи каде пееја нашите протагонисти.

БЕСТ НА КАСТАНИ

Плажа Кастани е една од најубавите плажи на островот Скопелос. Покрај тоа, таа стана една од најпопуларните плажи на филмот Mamma Mia. Плажата е опкружена со борови ридови. Боровите висат над длабокото сино море. Плажа Кастани има претежно златен песок со малку бели камчиња.

Скопелос Кастани, плажа Мама Миа, празници во скопје
Костен, Плажа Мама Миа

Има организиран бар на плажа за да ги покрие сите ваши потреби. Покрај тоа, има шезлонги и чадори.

At Плажа Кастани Софи и Скај ја пееја „Lay All Your Love on Me“. Тања пееше „Дали мајка ти знае“. Беше снимена и песната „Јас имам сон“. Костен.

ГЛИСТЕРИ BEACH

Глистери плажата е многу блиску до Скопелос Хора. Оваа плажа ќе ве прегрне со тиркизните води, белите камчиња и боровите дрвја. Дрвјата создаваат природни нијанси. Насекаде Глистери плажа, можете да го мирисате океанското ветре заедно со зелената природа.

Има организиран бар на плажа, затоа не треба да носите свои залихи.

At Глистери Плажата Дона ја отпеа со своите пријатели „танцувачка кралица“. Софи интерпретираше „мед, мед, мед“ со нејзините пријатели.

Понатаму, многу туристички канцеларии организираат дневни екскурзии до местата каде се снимале сцените од филмот.

Значи, ако „имаш сон“ дојди во Скопелос да танцуваш како „танцувачка кралица“ со тоа што ќе ги имаш времињата од твојот живот. Живејте го ова лето како што е „минатото лето“ и „искористете ја шансата“ за забава!

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво