Празници на островот Скопелос - културата и природата на островот

ПРАЗНИЦИ СКОПЕЛОС, КУЛТУРА СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС на плажите, ПРИРОДА НА СКОПЕЛОС, ЛЕТО НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС, АРХИТЕКТУРА, УМЕТНОСТ И ЗАНАЕТИ, МУЗИКА И ФЕСТИВАЛИ, ХРАНА И Пијалок, ПЕШТАНИЧКИ ПАТЕКИ, ДИВ ЖИВОТ, ШУМИ, МОРСКИ ПЕШТЕРИ, ЛЕТНА ДЕСТИНАЦИЈА СКОПЕЛОС, СРЕЌЕН ПАТНИК СКОПЕЛОС, ПАТУВАЊЕ ВО СКОПЕЛОС, НАЈДОБРИОТ ОСТРОВ ВО СВЕТОТ СКОПЕЛОС, ПОСЕТЕ ГО СКОПЕЛОСКИНА, ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, ОДМОР ВО СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКОПЕЛОС ILLЕЛИ, СКОПЕЛОС на плажите, Островот ХОПИНГ, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКИЈАТОС СКОПЕЛОС АЛОНИСОС, ПАТУВАЊЕ ВО СЕВЕРНИТЕ СПОРАДИ, Грција, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Празници на островот Скопелос - културата и природата на островот

Ако барате живописно и мирно бегство, островот Скопелос во Грција е совршена дестинација. Островот, кој се наоѓа во Егејското Море, е познат по својата недопрена плажи, тиркизни води и бујно зеленило. Еве неколку причини зошто островот Скопелос е одлично место за одмор.

 

 

Плажи: Островот Скопелос е дом на едни од најубавите плажи во Грција. Од камчињата Плажа Панормос до песочната Милан Плажа, има плажа за секој тип на патник. Многу од плажи на островот се опкружени со борови дрвја и нудат неверојатен поглед на Егејското Море. Ако барате позатскриено искуство, одете на плажата на Костен, кој беше прикажан во хит филмот „Mamma Mia!“

природата: Островот Скопелос е познат по своето бујно зеленило и природна убавина. Островот е покриен со густи шуми од борови и маслинови дрвја, што го прави совршена дестинација за љубителите на природата. Островот е дом на неколку пешачки патеки, кои нудат прекрасен поглед на околните села.

култура: Островот Скопелос има богата културна историја која датира од античко време. Островот е дом на неколку историски цркви, Вклучувајќи го и Манастирот Агиос Ригинос и Црквата на Агиос Јоанис. Островот е познат и по својата традиционална кујна, која содржи свежа морска храна, локално одгледувани производи и традиционални грчки јадења.

Цркви на црквите Апос Јоанис Фото

 

КУЛТУРА

Островот Скопелос во Грција има богато културно наследство, со влијанија од античките цивилизации, Византиската империја и модерната грчка култура. Еве неколку културни моменти на островот Скопелос:

Архитектура: Островот Скопелос има карактеристичен архитектонски стил кој се карактеризира со употреба на локални материјали, како камен и дрво. Островот куќи обично се обоени во нијанси на бело, а многу од нив имаат традиционални балкони и дворови со цвеќиња од бугенвили. Островот е дом и на неколку историски места цркви, вклучувајќи го и Манастирот на Агиос Ригинос и Црквата на Агиос Јоанис, кој се одликува со импресивна византиска архитектура.

 

 

Музика и танц: Музиката и танцот се важен дел од културата на островот Скопелос. Островот е познат по ребетичката музика, која содржи инструменти како што се бузуки и баглама. Многу од островот таверни домаќин на музички изведби во живо, каде што посетителите можат да уживаат во традиционалната грчка музика и танц. Островот Скопелос е исто така дом на неколку годишни музички и танцови фестивали, како што е „фестивалот на танцот“ Скопелос.

храна пијат: Островот Скопелос е познат по својата вкусна кујна, која го содржи традиционалниот Скопелос пита со сирење, свежа морска храна, локално одгледани производи и традиционални грчки јадења. Некои од специјалитетите на островот вклучуваат чорба од крап, пилешко полнети со сливи, полнети листови од грозје и познатите десерти од бадеми на островот.

Уметност и занаети: Островот Скопелос има долга традиција на уметност и занаети, со многу занаетчии кои практикуваат традиционални техники како што се микро бродоградба, изработка на ножеви, и керамика. Посетителите можат да најдат рачно изработени сувенири како што се керамички чинии, рачно ткаен текстил и врежани дрвени предмети во продавниците и пазарите на островот.skopelos керамика, rodios керамика, skopelos керамика

Фестивали и прослави: Островот Скопелос е дом на неколку годишни фестивали и прослави, кои овозможуваат увид во културните традиции на островот.

Затоа, културата на островот Скопелос е богата таписерија на антички и модерни влијанија, со силен акцент на заедницата, традицијата и гостопримството. Посетителите на островот можат да го искусат ова уникатно културно наследство преку храна, музика, уметност и топло добредојде на жителите на островот.

ПРИРОДА

Островот Скопелос во Грција е рај за љубителите на природата, со своето нерамно крајбрежје, кристално чистите води и бујното зеленило. Еве некои од природните моменти на островот:

Плажи: Островот Скопелос има над 50 плажи, секој со свој уникатен карактер. Некои од најпопуларните плажи на островот вклучен Плажа Панормос, Милан Плажа и Плажа Кастани. Многу од плажи се опкружени со борови дрвја и нудат прекрасен поглед на Егејското Море.

Шуми и пешачки патеки: Островот Скопелос е покриен со густи шуми од борови и маслинови дрвја, кои обезбедуваат сенка и засолниште за дивиот свет на островот. Островот е дом и на неколку пешачки патеки, кои нудат неверојатен поглед на околните села.

Скипелос пешачење во пешачење

Морски пештери: Островот Скопелос е дом на неколку морски пештери, кои може да се истражат со брод или кајак. Најпознатата морска пештера на островот е Сината пештера, која е именувана по живописната сина боја на нејзините води. Пештерата е достапна само со брод и е популарно место за пливање и нуркање.

WILD LIFE: Островот Скопелос е дом на разновидна низа диви животни, вклучувајќи делфини, морски желки и разни видови птици. Водите на островот се преполни со морски свет, што го прави популарно место за нуркање и нуркање.

нуркачки центар за нуркање во скеле, нуркачки центар за нуркање

Генерално, природната убавина на островот Скопелос е голема привлечност за посетителите од целиот свет. Без разлика дали сакате да ја истражувате природата на островот, шумите и патеките за пешачење, опуштете се на неговиот недопрен плажи, или да го откриете својот богат морски свет, островот Скопелос има што да понуди на секој што сака одлично на отворено.

на плажите

Островот Скопелос во Грција може да се пофали со преку 50 прекрасни плажи, секој со свој уникатен шарм и карактер. Еве некои од најпопуларните на островот плажи:

 1. Плажа Панормос: Плажа Панормос е долга, песочна плажа со кристално чисти води. Плажата е опкружена со борови дрвја и нуди многу удобности, вклучувајќи шезлонги и чадори, како и неколку таверни барови на плажа.

  Плажите на плажата Skopelos com Бло Беј Панормос за откривање на skopelos

 2. Милан Плажа: Милан Плажата е позната по своите недопрени води и прекрасните природни пејзажи, со борови дрвја вкоренети во морето. Популарната плажа нуди многу удобности, како што се лежалки, чадори и бар на плажа.

  Скопелос Плажи Милиа Бич Аерорна фотографија

 3. Плажа Кастани: Плажа Кастани стекна слава како локација за снимање на холивудскиот филм „Mamma Mia!“ Плажата има бел песок и тиркизни води и е опкружена со карпи и бујна вегетација.

  Скопелос плажи Кастани Аеро-фотографија на плажа

 4. Плажа Стафилос: Оваа живописна плажа е именувана по блиската Стафилос Пештера. Плажата има златен песок и плитки води, што ја прави популарно место за семејства со деца.

  Планини во Скопелос, плажа Стафилос, Seaview P

 5. Ховоло Плажа: Се наоѓа на југоисточниот брег на островот, Ховоло Плажата е затскриено место со кристално чисти води и неверојатен природен амбиент. Плажата е опкружена со зелени ридови и може да се пристапи само преку стрмна пешачка патека.

 6. Limnonari Плажа: Оваа мирна плажа е позната по своите тиркизни води и мекиот песок. Плажата е опкружена со маслинови дрвја и борови шуми и нуди многу удобности, вклучувајќи шезлонги, чадори и бар на плажа.

  Фотографија на плажа Скопелос Лимонари

Островот Скопелос плажи понудете нешто за секого, без разлика дали барате затскриено место за одмор на сонце или жива плажа со многу удобности и активности.

Релаксација: Ако сакате да се опуштите и да се опуштите, островот Скопелос е совршена дестинација. Островот има опуштена атмосфера, со многу можности да се занесете во спа третмани, часови по јога и медитација. Хотел Адрина Ресорт и Спа in Панормос нудат одличен Спа. Островот е многу плажи обезбедуваат и совршена позадина за ден на сончање и пливање.

Скопелос спа центар Адрина

Сумирајќи, островот Скопелос е прекрасна и мирна дестинација која е совршена за релаксирачки одмор. Без разлика дали сакате да го впиете сонцето на плажа или да ја истражувате богатата културна историја на островот, островот Скопелос има што да им понуди на сите. Па зошто да не го резервирате вашиот следен одмор на овој прекрасен грчки остров и да го искусите сè што има да понуди?

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво