ПОСЕТА СКОПЕЛОС, ПРАЗНИЦИ ВО СКОПЕЛОС, ПРАЗНИЦИ ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ИСЛАН, СКОПЕЛОС ЗАБАВА, СКОПЕЛОС ОДГОВОР, СКОПЕЛОС КУЛТУРА, СКОПЕЛОС ХРАНА И Пијалок, СКОПЕЛОС РЕСТАРНИЦИ И ТАВЕРНАС, СКОПЕЛОС КАФЕРИ И БАРОВИ, СКОПЕЛОС СМЕСТУВАЊЕ, Хотели ВО СКОПЕЛОС, АДРИНА Хотели, ТИЕ на плажите НА СКОПЕЛОС, ПРВ ВРЕМЕ ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ILLЕЛИ, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

СКОПЕЛОС ЗА ПРВИОТ РАБОТНИЦИ

Прв пат во Скопелос. Добредојдовте на овој остров од сон. Најзелениот остров на Егејското Море. Островот на познатиот филм Mamma Mia!! Само што го одбравте вистинското место за незаборавен одмор. Уживајте во вашиот одмор во Скопелос.

СКОПЕЛОС Остров

Скопелос е најголемиот остров на Северните споради. Тоа е помеѓу Скијатос и Алонисис.

Неколку повеќе информации за прв пат во Скопелос. И покрај растечкиот туризам, Скопелос секогаш е заглавен на традиционалниот карактер на островот. Инаку, живописната Хора на Скопелос го носи насловот на традиционалната населба. Другата голема населба Скопелос е Село Глуша на северозападната страна на островот.

Место град Хора, Одмори во Скопелос
Скопелос Хора

Скопелос плажи се познати ширум светот. Сите знаат дека најголемиот дел од островот е покриен со борови шуми. Затоа, постојат извонредни пејзажи каде боровите дрвја го допираат брегот на морето. На плажи на Скопелос се една од главните причини да го поминете вашиот одмор во Скопелос.

Гостопримството на локалното население ќе ве натера да се чувствувате како дома уште од првиот чекор.
ресторани Таверни служат вкусни квалитетни локални јадења.
Има модерни кафулиња и барови за да уживате во вашиот кул летен коктел. Ќе имате лојален појадок во кафулињата и пекари.

Ако сте cultureубител на културата, можете да ја посетите музеи, 360 (да толку многу) цркви, И манастири на островот.

Манастири во Скопелос, црковни цркви
Агиос Јоанис Prodromos

Од друга страна, ако сте авантуристичко момче, нуркајте и нуркајте до величествениот плажи или оди на планинарење и велосипедизам до прекрасните планини.

Скопелос е прекрасен зелен остров со многубројни избори.

ПАТУВАЕ НА СКОПЕЛОС

Патниците кои доаѓаат од северна Грција ќе се приближат до Скопелос од Волос, додека оние кои доаѓаат од југ ќе патуваат од Агиос Константинос, Мантуди (Евија) ​​или Кими (Евија).

Патниците од странство можат да патуваат со авион до соседниот остров Скијатос.

Ова беа некои основни информации за островот Скопелос.

Ајде сега да ги погледнеме „лажните вести“ или митовите за Скопелос.

Два основни митови за Скопелос

МИТ Не 1. Скопелос е мирен остров, туристите обично не го сакаат тоа.

Дали сте сигурни дека туристите не го претпочитаат Скопелос? Се плашам, не! Иако многу интернет страни го тврдат тоа. Во основа поради фактот што Скопелос нема аеродром, но Скијатос има.
Не можеме да негираме дека да стигнете до Скопелос не е најлесната работа. Сепак, Скопелос има многу верни фанови. Тоа е мирен остров со многу гости. Многу туристи од целиот свет го посетуваат Скопелос секое лето. Една од предностите е што секогаш има места и плажи да се посети таму каде што нема толку преполни. Секогаш има таверни за јадење и места за паркирање.

Скопелос ги меша и одговара сите видови туристи и преференции.

Скопелос Елиос, скопско село Ново Клима
Елиос Нео климата Село
МИТ бр. 2. Скопелос во основа е остров ориентиран кон семејството.

Дали сте сигурни дека само семејствата претпочитаат Скопелос? Не мислиме, не е така. Младите го сакаат Скопелос. Младите имаат многу активности да направат на островот Скопелос и многу тренди места да одат. Овој прекрасен остров нуди одлични кафулиња, џез-барови, барови на плажа, фестивали во живо со ребетико грчка музика и танцови фестивали на кои учествуваат луѓе и групи од целиот свет. Покрај тоа, баровите како Скала, Ла Коста и Меркуриус и клубовите како егзодус сигурно ќе задоволат помлади возрасти.

Младите можат да танцуваат, да пијат летни коктели и максимално да уживаат во својот одмор.

празници во скопје, хотели на адрини скопели
Адрина Одморалиште и Спа, Неро ресторан

Четири ПОВРШНИ ПРИЧИНИ ДА СЕ ПОСЕБИ СКОПЕЛОС

1. ПОВЕНА КЛИМАТ

Скопелос е совршен остров кој ја нуди најатрактивната клима досега. Поради боровите шуми, овој зелен остров никогаш не е премногу топол. Покрај тоа, овде нема да се соочите со летни ветрови.

2. ПЕРФЕКТ на плажите

на плажи се чисти во текот на целиот пат. Понатаму, плажи во Скопело има кристално чиста речиси про transparentирна вода. Дефинитивно ќе уживате во вашето пливање. Можеби ќе сретнете делфини и пломби.

3. ПОВРШНИ АКТИВНОСТИ

Скопелос има еко-лик кој им дава можност на гостите да уживаат во природата правејќи авантуристички активности.

4. ПЕРФЕКТ ТРАДИЦИОНАЛНО ХРАНА

Скопелос останува неговиот традиционален карактер. Без разлика на публицитетот на Mamma Mia, локалните жители на филмот продолжуваат да го почитуваат нивниот менталитет. Затоа, во таверните и ресторани, ќе воодушевите вкусни рачно изработени јадења наместо ѓубре храна. МОРА да ја вкусите традиционалната пита со сирење.

храна од скопје, скапело традиционална пита за сирење, адрива таверна
Традиционална пита со сирење, Адрина Таверна

на плажите

Посетете го Скопелос затоа што овој бујна остров нуди прекрасен плажи да пливаат внатре
Најпопуларните се Костен, Милан, и Плажа Панормос.

Скопелос Милија, плажи на Скопелос
Милан Плажа

Костен е добро позната како плажата мама миа. Милан се смета за најубава плажа додека Панормос е попознат за семејствата. На Плажа Кастани има бар на плажа. На Милан плажа, има бар на плажа и таверна. Плажа Панормос е полн со таверни и кафулиња.
Плажа Стафилос е блиску до Скопелос Хора и има традиционално таверна. Следно Стафилос is Плажа Веланио, која е нудистичка плажа на островот.

Скопелос Веланио, скопјески плажи
Плажа Веланио

Во живописното пристаниште Агнентас, ќе јадете свежа риба. Блиску до Агнонтас е импресивно Limnonari плажа. На Limnonari постојат барови на плажа таверни.

Skopelos Agnontas, skopelos плажи
Плажа Агнонтас

Глистери плажата е многу блиску до Хора и нуди бар на плажа.

Други не организирани плажи се Амаранти, Armenopetra, и Човоло.

Сепак, има и други плажи да откриете на островот Скопелос.

Секое лето локалниот превоз ги патува гостите од Скопелос Хора до Село Глуша. Има автобуски постојки до сите главни плажи. Одморот во Скопелос е совршено решение за вашето лето.

Не можеме да ви ја предложиме најневеројатната плажа. Секоја плажа има уникатна убавина. Пејзажот на сите плажи што ги комбинира боровите ридови со морето го одзема здивот.

мора ПОСЕТЕ

Панагица од Пиргос

Посета на Скопелос значи посета на црквата Панагица од Пиргос. Изграден на рид на работ на стариот град, ќе се искачите неколку скалила (околу 70) за да стигнете до оваа мала, но импозантна бела црква. Храмот потекнува од 17-титеth век. Најдобро време за посета е непосредно пред зајдисонце. Глетките го одземаат здивот. Од Егејот до островот Алонисос, до Скопелос Хора.

скопјески панагица од пиргоси, скопски знаменитости
Панагица од Пиргос
Тој ianанис Капела

Прекрасната доминантна капела на Тој ianанис in Кастро стана популарен по холивудскиот филм Mamma Mia! Бидејќи Дона (Мерил Стрип) и Сем (Пирс Броснан) се венчаа овде. Оваа мала капела датира од 18 век. Изграден е на карпест рид од 100 метри. За да стигнете до капелата треба да се искачите 106 скалила. Прекрасните погледи на Егејското Море до Алонисос ќе ви го одземат здивот!

Цркви во црквите Агиос Јоанис, скопјески цркви, скопјели мама мија
Тој ianанис Кастри, Црквата Мама Миа
Манастири на планината Палуки

Планината Палуки е веднаш спроти живописното Скопелос Хора. Постојат неколку манастири да посети. Сотирос, Агиа Варвара Агиос Јоанис Prodromos Манастири. Некои се отворени за јавноста. Немуните се особено пријателски расположени бидејќи ја отвораат вратата за јавната понуда на локални деликатеси, лепчиња и амајлии. Секоја понуда од вас е добредојдена. На манастири во планината Палуки имаат посебни архитектонски и историски интереси.

Манастири на Скопелос, агиа Варвара скопје, планински палуки
Агиа Варвара Манастир

Патот до манастири е тесен, со прашина и криви, па затоа мора да бидете претпазливи додека возите.

РЕСТАРНИЦИ И ТАВЕРНАС

Прв пат во Скопелос? Обезбедувате дека ќе бидете воодушевени од локалното население храна.

Уживајте во вашиот одмор во Скопелос и во тоа Град Скопелос посетете го таверна „та кимата“, „роди“ и „ту Димитраки“. „Анатоли“ нуди и одлична глетка и автентична ребетико музика.

скопјески таверни, скопјелоски анатоли, скопјеми рембетика
Анатолија

Надвор Скопелос Хора, мора да јадете во Адрина Таверна in Адрина Beach Hotel, не заборавајте да ги вкусите меѓу другото и Lobster шпагети.

скопјели ресторани, хотели на скопли, адреси таверна
Адрина Таверна, Адрина Хотел на плажа

In Елиос посета „Манолис Таверна„И“ 5 Платанија Ховоло ресторан".

„Флизвос Таверна"Во Лутраки е одличен избор исто така.

Хотели

Да се ​​биде за прв пат во Скопелос и да се сомневате каде да резервирате. Без грижи бидејќи има многу места за резервирање додека го поминувате вашиот одмор во Скопелос.

In Скопелос Хора, хотелот „Skopelos Village“ нуди одлична гостопримливост. Покрај тоа, Skopelos Village е хотел со 4 ѕвезди кој се наоѓа на само 600 метри Пристаниште Скопелос.

хотели во скопје, хотел на село изгрејсонце од скопје
Хотел Skopelos Sunrise Village

Надвор Место град Скопје, најдобар избор е Адрина Хотели in Панормос. Хотели на Адрина се Адрина Beach Hotel и Адрина Одморалиште и Спа.

Брегот на плажата Адрина Beach Hotel е хотел со 4 ѕвезди кој нуди одлични професионални услуги. Покрај тоа, во просториите на Адрина Плажа Хотел, таму е Адрина Таверна, базен, игралиште, простор за појадок и прекрасен поглед на Бло.

Адрина хотели скопело, хотел на плажа Адрина, одморалиште Адрина и бањата
Адрина Хотели

Адрина Resort and Spa е хотел со 5 ѕвезди. Всушност, тоа е најексклузивното место за поминување на вашите одмори бидејќи нуди целосен пакет велнес третмани. Хотелот е изграден на прекрасна падина буквално на неколку кратки чекори од приватната плажа која нуди базен, два ресторани, бар на плажа и услуги на плажа, игралиште, комплетно опремен спа центар додека можете да се движите со користење на телеферик.

РЕКРЕАЦИЈА

Скопелос пешачење, велосипедизам

Скопелос не е само остров со прекрасен плажи но и планински остров. Двете планини на островот се Делфи и Палуки. Затоа има многу патеки по кои вреди да се оди. Значи, за љубителите на трекинг, Скопелос е совршено место.

Понатаму, Скопелос има одлични одлични правци за велосипедизам. Скопелос е покриен со борови шуми. Тоа е зелениот остров на Егејското Море. Пешачење и велосипедизам е прекрасно искуство за сите ваши сетила. Секој чекор што го правите е можност да се восхитувате на бујната природа.

Центар за нуркање во Скопелос

Прв пат во Скопелос и авантурата започнува...откријте го морското дно на Скопелос. Скопелос Центар за нуркање се наоѓа во Хотел Адрина Бич во  Панормос област.

нуркање во Скопело, нуркање центри за спортови нуркање, хотелски скопли скопли
Центар за нуркање во Скопелос

Нуркањето е неверојатен начин да се открие дното на морето. Скопелос е идеално место за нуркање. Во центарот за нуркање, можете исто така да научите како да нуркате, па дури и да земете сертификат. Не пропуштајте да го посетите бродоломот Кристофорос во Панормос. Понатаму, авантуристичкиот гостин може да направи многу нуркање на островот Скопелос.

Како заклучок, треба да го посетите Скопелос за сето горенаведено.

Тоа е прв пат во Скопелос, но секако не последен.

Резервирајте го вашиот одмор во Скопелос и забавувајте се !!!!

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво