БЕЗ СТАФИЛОС СКОПЕЛОС, СТАФИЛОС СЕЛО СКОПЕЛОС, ILLЕЛИ СКОПЕЛОС, на плажите СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС СТАФИЛОС, ВЕЛАНИО СКОПЕЛОС, СТАФИЛОС БЕЛЕ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС СТАФИЛОС, СТАФИЛОС TAVERN, СМЕСТУВАЊЕ IN СТАФИЛОС, СТАФИЛОС СМЕСТУВАЊЕ, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ЧУДОТ БЕЗ СТАФИЛОС

СТАФИЛОС

Зеленило, безбедно и без струи, Стафилос може да биде во најдобра позиција да стане жешка точка на летната сезона. Стафилос е една од најпознатите и зачестените плажи што е многу блиску до Скопелос Хора.Плажа Скопелос Стафилос, плажи на Скопелос, скопје на плажа Стафилос Покрај величествениот пејзаж на плажата, каде зелените борови допираат до кристално синото море, Стафилос исто така нуди сонувачки поглед на морето. Бидејќи е изграден на рид. Веднаш до Стафилос е сонливата плажа на Веланио. Всушност, тоа е единствената плажа на која е дозволен нудизмот.

Во текот на летната сезона, Стафилос е полн со живот. Има многу хотели, студиа, и апартмани, традиционално таверни, мини маркети и продавници за сувенири.

ЛОКАЦИЈА

Стафилос плажата е една од најпопуларните плажи на островот Скопелос. Најверојатно поради краткото растојание од Скопелос ХораПлажа Стафилос се наоѓа во прекрасен залив во подножјето на планина покриена со борови дрвја.

Плажа Скопелос Стафилос, плажи на Скопелос, скопје на плажа Стафилос

Малиот полуостров на Стафилос се наоѓа на јужниот брег на Скопелос. Стафилос е прекрасна организирана плажа на само 4 км од град Скопелос. Всушност, тоа е 4 километри со возило, а има уште 500 метри што ќе треба да ги пешачите за да стигнете до плажата.

За да се оди на Стафилос, можете да го возите вашиот приватен автомобил, да возите такси, да го користите локалниот превоз, па дури и да одите пеш Скопелос Хора.

СОВЕТИ ЗА ЕКСТРА:

  1. Наклонот на патот од 500 метри е стрмен и можеби не е погоден за лица со потешкотии при одење.
  2. Додека имате сопствено возило, бидете свесни дека за време на екот на летото, просторот за автомобил станува ограничен.

ОПИС

Стафилос Плажата на островот Скопелос е песочна со камчиња и неколку карпи, а водата е волшебно сино-зелена. Плажа Стафилос е организирана плажа со шезлонги чадори и бар на плажа. Во барот на плажа, можете да пиете вода, кафе, летни коктели, пијалоци и закуски. Достапни се и услуги за спасување.

Плажа Скопелос Стафилос, плажи на Скопелос, скопје на плажа Стафилос

Плажа Стафилос е многу убав залив со камчиња со сив песок и големи карпи. На брегот, во основа има мали камчиња и малку крупен песок. Водите не се многу длабоки па затоа е идеално место за деца.

Иако не е еден од пошироките плажи во Скопелос, има простор за вас подалеку од барот на плажа. Онаму каде што можете да имате сопствена летна опрема, чувствувајте се спокојно и станете дел од природната убавина. Само дел од плажата има шезлонги, а другата половина останува недопрена.

Стафилос плажата е крајно убава. Сонуваниот пејзаж на зелените ридови со шипки во комбинација со длабокото сино море прави да се чувствувате како да сте на рајско место.

Многу од луѓето што посетиле Стафилос инсистираат на тоа дека е идеална плажа за нуркање низ целиот залив.

Плажа Скопелос Стафилос, плажи на Скопелос, скопје на плажа Стафилос

ИСТОРИЈА

Островот Скопелос не е само совршена летна дестинација. Никој не може да негира дека е сонувано место да го поминете вашиот летен одмор. Но, над прекрасните пејзажи и прекрасните плажи, Скопелос има богато историско наследство да покаже.

Сè започнало околу 15 век п.н.е. (микенската ера) кога Пепаритос и неговиот брат Стафилос дојде на островот Скопелос. Всушност, во античките години името на Скопело било Пепаритос. Името на првиот жител.

И Пепаритос и Стафилос биле синови на Бог Дионис и Аријадна. Дионис е син на Зевс и Семеле. Бог на плодноста на природата, на виното и инспирира креативност во музиката и поезијата. Аријадна, пак, е ќерка на кралот Минос од Крит и Пасифаја. Таа му помогна на Тезеј да избега од лавиринтот на Минотаурот.

Стафилос беше херој во тоа време. Тој дури учествуваше во екипажот на Џејсон за да го врати Златното руно од Колхида. Тој беше еден од педесетте Аргонаути. Плажа Скопелос Стафилос, плажи на Скопелос, скопје на плажа Стафилос

ГРОБОТ НА СТАФИЛОС

на Стафилос областа била именувана по принцот Стафилос. Да бидеме поконкретни во 1936 година, професорот Н. Платон ја открил гробницата на Стафилос. Принцот ја изградил својата населба во близина Скопелос Хора. Но, неговиот гроб беше пронајден на Плажа Стафилос, конкретно во наметката што го одделува Стафилос од  Плажа Веланио.

Гробницата е еден од најважните примери на микенскиот и минојскиот период. Покрај тоа, тие, исто така, се најде на Плажа Стафилос принцовиот меч. Можете да му се восхитувате во Археолошкиот музеј во Атина.

На крајот на  Плажа Стафилос таму сè уште можете да се восхитувате на остатоците од ycидовите на микенска (1600-1100 п.н.е.).

СТАФИЛОС СМЕСТУВАЊЕ

Областа Стафилос нуди комплетен пакет за пријатен одмор. Ако сакате да ги поминете таму вашите одмори има сместување во Стафилос. Понатаму, има убави хотели, соби, апартмани, и студиа изнајмува.

Најпопуларните хотели за сместување во Стафилос се апартманите Стафилос и Принцот Стафилос.

Мандо плажа, Ирида Апартмани, Олимпион Апартмани, и Стафилос студиа исто така се добри опции.

СТАФИЛОС TAVERN РЕСТОРАН

Стафилос ресторан се наоѓа на заливот Стафилос. На ресторан (таверна стафилос) нуди вкусни оброци со спектакуларен поглед на морето. Отворен е секој ден од 12:30 до 23:00 часот. Менито ќе ги опфати сите вкусови, а љубителите на свежа риба ќе добијат големо задоволство.

ресторан за стафилос скопели, скопјени од плажа на стафилос

Пријателската средина и автентичните грчки вкусови ќе ве натераат да се вратите во Стафилос ресторан ( стафилос таверна). Но, неверојатните погледи на заливот Стафилос се тие што целосно ќе ви го смират срцето.

СОВЕТ ЗА ЕКСТРА: Персонал ресторан ( стафилос таверна) може да биде домаќин на вашата свадба или кој било друг посебен настан во животот.

БЕЗ ВЕЛАНИО СКОПЕЛОС

Плажа Стафилос во Скопелос е сонлив зелен залив. Боровите се вкоренети во кристално чистото море создавајќи прекрасни тиркизни нијанси. Преминувајќи ја пешачката патека по карпите на оддалеченост од приближно 500 метри ќе најдете Плажа Веланио. Веланио официјално е прогласена за нудистичка плажа.

веланиова плажа, скопско плажи, плажа стафилос

Денес, Плажа Веланио е единствената официјална нудистичка плажа на островот. Плажата е прекрасна со кристално чисти води, мирна и никогаш преполна. Мора да ја посетите оваа магична плажа. Понатаму, нуди неверојатни погледи на карпите и сонливиот пејзаж додека уживате во пливањето. Морското дно е идеално за нуркање и истражување.

Плажа Веланио е поширок од Стафилос. Има претежно бел песок со мешавина од камчиња и камења по целиот брег. Пејзажот е зачудувачки. Го заслужува секој чекор што го правите за да го достигнете. Убавината на природата дефинитивно ќе допре до вашето срце.

веланиова плажа, скопско плажи, плажа стафилос

ИСТОРИСКИ ПРЕГЛЕД
  • На десната страна на плажата има пештера со вода што капе. За време на римскиот период на тоа место каде што бањите (во античкиот дијалект бањите значат валанион)
СОВЕТИ ЗА ЕКСТРА:
  1. At  Плажа Веланио во Скопело непосредно по сонувачкото зајдисонце, ќе наидете на кози од бесплатен дострел што се спуштаат пијат морска вода.
  2. Доаѓајќи со брод до Плажа Веланио во Скопелос треба да бидете внимателни не само затоа што има многу карпи, туку има и мрежа на кабли за напојување во точката каде што двајцата плажи се одделени.

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво