Прекрасните села на Скопелос

СКОПЕЛОС ILLЕЛИ, ВОДИЧ ЗА СКОПЕЛОС ILLЕЛИ, СКОПЕЛОС ПАТ, СКОПЕЛОС ХОРА, СКОПЕЛОС АГНОНТАС, СКОПЕЛОС ПАНОРМОС, СКОПЕЛОС ЕЛИОС, СКОПЕЛОС НЕО КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ, СКОПЕЛОС ПАЛИО КЛИМА, СКОПЕЛОС ПОИМНИК, СКОПЕЛОС ЛУТРАКИ, БРЕГО МОРЕ ILLЕЛИ СКОПЕЛОС, на плажите СКОПЕЛОС, РЕСТАРНИЦИ И ТАВЕРНАС СКОПЕЛОС, КАФЕРИ СКОПЕЛОС, ЗАБАВНА СКОПЕЛОС, ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ПАТУВАЊЕ ВО СЕВЕРНИТЕ СПОРАДИ, Грција, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

УБАВОТО ILLЕЛИ OF СКОПЕЛОС

Скопелос е прекрасен грчки остров лоциран во западниот дел на Егејското Море, дел од островската група Северни Споради. Островот е познат по своите прекрасни плажи, кристално чисти води и живописни села. Theивописното села на Скопелос ја зрачат автентичноста на земјата. Сите имаат свој карактер и свој ритам. Еве водич за села на островот Скопелос:

Скопелос Хора- ГРАД

Скопелос Хора, исто така познат како Место град Скопје, е главен град на островот Скопелос. Градот е изграден амфитеатрално околу заливот и се смета за еден од најубавите градови во Грција. Традиционалната архитектура на градот, тесни улички и шарени куќи го прават популарна дестинација за туристите.

Воздушна фотографија на град Скопелос

Скопелос Хора има богата историја тоа датира од античко време, и било под влијание на различни култури, вклучувајќи ги Грците, Римјаните, Византијците и Венецијанците. Градот има многу интересни знаменитости, вклучувајќи го и венецијанскиот Замокот, Музеј на фолклор, Црквата Панагица, И Манастири на планината Палуки.

На градот пристаниште е популарно место за посетители, со многу кафулиња, ресторани, и продавници. Можете да уживате во прошетка покрај брегот, восхитувајќи се на шарените чамци и прекрасните пејзажи. На градот плажи, Вклучувајќи ги и Амос Плажата се исто така популарни меѓу посетителите.

skopelos com Panagitsa of pyrgos chruch chora town

Скопелос Хора има жива ноќен живот, со многу барови и клубови кои остане отворен до раните утрински часови. Градските фестивали и настани, вклучувајќи го и Фестивалот Рембетико, и фестивалот за танц Палеологос, исто така вреди да се доживее.

Агнонтас

Агнонтас е мало рибарско село кое се наоѓа на југозападната страна на островот. Покрај тоа, таа е трета пристаниште Скопелос Остров. Ова живописно рибарско село е опкружено со борови дрвја. Какво автентично приморско место. Агнонтас е прометна област со многу сместување

agnontas skopelos, agnontas плажа, села skopelos

Селото има прекрасен залив со кристално чисти води, песочна плажа и традиционални таверни кои служат свежа морска храна со маси буквално на местото каде што пука бранот.

Исто така постои и Дигитална точка in Агнотас пристаниште во врска со Бродолом Кристофорос in Панормос Островот залив Скопелос.

Стокфели села пристаништа Агнонтас воздушна фотографија

Генерално, Агнонтас е шармантно и мирно село на островот Скопелос што им нуди на посетителите шанса да се релаксираат и да се релаксираат во мирна и природна средина, додека уживаат во свежа морска храна и го истражуваат богатото културно наследство на островот.

Панормос

Море Панормос е популарен по своите идилични зајдисонца и кристално чистите води. Панормос е популарна дестинација бидејќи има сè. Различни сместувачки капацитети, на таверни и кафулиња на плажа, како и сезонски продавници.

Поблиску Плажа Панормос се Хотели на Адрина, 4-ѕвезда Адрина Брег, и 5-ѕвезда Адрина Ресорт и Спа.

Села на Скопелос Плажи Панорос Воздушна фотографија

Панормос е живописно рибарско село лоцирано на североисточниот брег на островот Скопелос во Грција. Селото е опкружено со бујно зеленило и има прекрасен залив со кристално чисти води. Селото е познато по пријателските локални жители и вкусните морски плодови.

Панормос има мало пристаниште, на Бло, каде што се закотвуваат рибарски чамци и јахти, обезбедувајќи им на посетителите прекрасен поглед на морето. Селото има неколку традиционални таверни и кафулиња кои служат свежа морска храна, локални деликатеси и освежителни пијалоци. Посетителите можат да уживаат во оброците веднаш покрај морето, со прекрасен поглед на заливот и околните ридови.

Плажите на плажата Skopelos com Бло Беј Панормос за откривање на skopelos

Панормос е исто така одлична почетна точка за истражување на околината. Атракции во близина го вклучуваат убавото плажи of Милан Костен, кои беа прикажани во холивудскиот филм „Мама Миа“.

Нео климата - Елиос

Елиос, познат и како Нео климата, е село кое се наоѓа на северозападниот брег на островот Скопелос во Грција. Селото е изградено во 1980-тите. Елиос е опкружен со бујно зеленило и има прекрасна плажа со кристално чисти води, што ја прави популарна дестинација за пливање и други водени активности.

 

елиос скопело, нео климатски скопли, скопски села

Елиос има мала пристаниште каде што се закотвуваат рибарски чамци и јахти, обезбедувајќи им на посетителите прекрасен поглед на морето. Покрај тоа, тоа е идеално село и за млади посетители, бидејќи има игралиште, фудбал и кошаркарско игралиште.

Селото има неколку традиционални таверни и кафулиња кои служат свежа морска храна, локални деликатеси и освежителни пијалоци. Посетителите можат да уживаат во оброците веднаш покрај морето, со прекрасен поглед на заливот и околните ридови.

Освен популарните Брегот на Елиос, Ховоло Плажата исто така вреди да се посети.

Море Нео климата or Елиос се смета за благословено место. Фанатичните посетители го посетуваат секое лето, бидејќи им нуди прекрасно море, пријатно сместување, традиционална трпеза во кафаните и забава во кафулињата.

Клима за Палио

Бујното и живописно село Палео климата е амфитеатрално и изградена на планината. На куќи се камени со дрвени балкони и гледаат кон Егејското Море, сјај, Лутракии Скијатос. 

Клима за Палио е мирно и тивко село и е совршено место за бегство од метежот и вревата на градскиот живот. Посетителите можат да се прошетаат низ селото и да се восхитуваат на прекрасната архитектура.

палио климатски скопли, скопски села Клима за Палио селото има неверојатен поглед на Егејот. Исто така, многу луѓе ја сакаат климата на Клима за Палио како и разновидноста на диви овошни дрвја што постојат таму.

сјај

сјај е втора по големина населба на островот. Тоа е живописен град со традиционална архитектура и дворци. Во прекрасните улички, ќе најдете таверни, кафулиња и барови. Село Глуша е познат по својата традиционална архитектура, шармантни тесни улички и спектакуларни погледи на Егејското Море.

Селото се наоѓа на надморска височина од 250 метри, на падините на планината Делфи и на посетителите им нуди неверојатен панорамски поглед на морето, Спорадите и околните ридови. Селото е дом на неколку убавини цркви, вклучувајќи ја и црквата Успение на Богородица, која е една од најстарите на островот и има прекрасни фрески.

Село на скоплии Аерална фотографија на селото Глоша

сјај има неколку традиционални таверни и кафулиња кои служат вкусни локални деликатеси, како свежа риба, традиционални пити и локални вина. Посетителите можат да уживаат во своите оброци додека се восхитуваат на неверојатниот поглед на морето и околните села.

Неверојатните погледи на Егејското Море го прават задолжителна дестинација за секој што патува на островот Скопелос.

Лутраки

Село Лутраки е пристаништето на сјај и втората пристаниште Скопелос Островот. Всушност, обично, тоа е првото пристаниште до кое чамците стигнуваат од копното на Грција или од островот Скијатос.

лутраки скопје, с. лутраки, скопски села

At Лутраки пристаниште, има организирана плажа со камчиња, каде што некој може да ужива во пливањето. Тој нуди удобност сместување за пријатно остане. Во Лутраки, има различни таверни, кафулиња и барови.

Тоа е тивко живописно село кое нуди идеален одмор на релаксација и спокојство. Населбата на Лутраки се протега околу пристаништето.

Фотографија Скопелос Глосеа Лутраки

Лутраки доживеа голем гламур во римско време. Најверојатно името го добило од римските бањи, бидејќи првобитното име на селото било Селинунта. Денес некој може да ги види античките урнатини на римските бањи - Катакалу како и урнатините на ѕидот на замокот на Селинус.

Секое село на островот Скопелос има свој уникатен шарм и убавина, и сите тие вредат да се истражат. На села нудат традиционална архитектура, зачудувачки пејзажи и вкусна локална кујна. Посетителите можат да уживаат во пливање, сончање, планинарење и истражување на богатата историја и култура на островот.

 

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво