Море спокојство: Откривање на плажите Агњонтас и Лимнонари на волшебниот остров Скопелос

СКОПЕЛОС Остров на плажите, БЕЗ АГНОНТАС СКОПЕЛОС, LIMNONARI SKOPELOS BEACH, SKOPELOS BEACH TOURISM, SKOPELOS BEST на плажите ВОДИЧ, ИСТРАЖУВАЊЕ НА СКОПЕЛОС на плажите, ОРГАНИЗИРАНО на плажите ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС БЕЗ АГНОНТАС, СКОПЕЛОС LIMNONARI ПЛАЖА, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЧКИ ОСТРОВИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

МОРЕ МИР: ОТКРИВАЊЕ АГНОНТАС И LIMNONARI НА волшебниот Остров СКОПЕЛОС 

Сместен во прегратките на Егејското Море, грчкиот остров Скопелос е рај кој чека да биде откриен. Истражување на Скопелос плажи секогаш е совршена идеја. Додека целиот остров може да се пофали со неверојатни приморски погледи, два од неговите скриени скапоцени камења навистина се издвојуваат: Агнонтас Limnonari плажи. Овие две крајбрежни богатства нудат неспоредлив спој на природна убавина, спокојство и медитерански шарм.

Плажа Агнонтас: Рибарски рај

 

 

 

 

Нашето патување започнува во Плажа Агнонтас, живописно рибарско село сместено на југозападниот брег на Скопелос. Рибарското село го добива своето име од античкиот грчки шампион Агнонтас или Агнон, кој постигнал победа на 53-та Олимпијада, Олимписки игри, во 568 п.н.е.

Како што се приближувате Агнонтас, ќе ве пречека глетката на шарените рибарски чамци кои нежно тресат во кристално чистите води. Плажата е пријатна полумесечина од камчиња и песок, која ве поканува да се опуштите и да се впиете во сончевата топлина. Додека сте тука, не ја пропуштајте можноста да се препуштите на свежо уловена морска храна во еден од локалните ресторани таверни, каде што вкусовите се автентични како и околината.

По утрото на сончево блаженство, вашиот апетит сигурно ќе ве наведе да ја истражите локалната сцена за јадење. Како што веќе споменавме, Агнонтас може да се пофали со неколку кулинарски богатства за да ги задоволи вашите желби. Всушност, Агнонтас е познат по таверни а посебното јадење е јастог шпагети.

Фотографија на плажа Скопелос Агнонтас

Плажа Агнонтас

Агнонтас е место каде времето се чини дека забавува. Без разлика дали барате осаменост за интроспекција, за читање книга или едноставно слушање на нежното затишје на брановите, оваа плажа нуди совршено засолниште. И на семејствата со мали деца ќе им биде привлечно, бидејќи плитките води во близина на брегот се безбедни за малечките да се забавуваат.

Вгнезден во заштитен залив, примамлив Плажа Агнонтас нуди чувство на сигурност и светилиште. Дури и кога на времето оди на полошо, ова скриено богатство на островот Скопелос останува мирна оаза, а нејзините води одржуваат чувство на смиреност.

Оддалеченост од Место град Скопје

Плажа Агнонтас & Порт се наоѓаат на 7.8 км од Место град Скопје. Со автомобил, пат е 10 мин. Со автобус е 11 мин. Сепак, автобуската постојка се наоѓа во близина на Плажата. Пешачење до плажата и пристаништето е околу 200 метри. Патувањето нуди неверојатен поглед на бујните пејзажи на островот.

 

Limnonari Плажа: Парче од рајот

 

 

Само кратко возење или пријатно пешачење низ бујното зеленило од Агнонтас лежи Limnonari Плажа. Оваа прекрасна плажа често се опишува како парче рај и со добра причина. Опкружен со миризливи борови и маслинови градини, LimnonariШармот на е безграничен.

Врз основа на античкиот мит, грчкото божество Арес, познато како богот на војната, го дал името на плажата поради нејзината волшебна убавина. На грчки, „Лимни“ во превод значи „езеро“, оттука, Limnonari го означува Аресовото езеро. Limnonari Плажата е ремек-дело насликано од самата мајка природа. Неговата форма на потковица е опфатена со карпи украсени со миризливи борови дрвја, обезбедувајќи доволно сенка и идеално место за бегство од пладневното сонце.

Кога е време да го задоволите гладот ​​во Limnonari Плажа, имаш неколку прекрасни опции. Бидејќи постои а таверна, На ресторан, и бар на плажа.

Скопелос плажи Лимонари Аеро-фотографија на плажа

Limnonari Плажа

Водите на Егејското Море, со нивните брилијантни тиркизни нијанси, се поканувачки како и секогаш, а за љубителите на нуркањето, потопениот свет под површината нуди бескрајно истражување.

Ќе се чувствувате како да сте го откриле вашето тајно скривалиште додека ја раширите пешкирот на плажа и уживате во тишината. Плитките, мирни води прават Limnonari идеален за семејства, како и за љубителите на нуркањето.

Дополнително, присуството на формирање на калциум во плитките води придонесува за неговиот уникатен квалитет. Имено, калциумова плоча лежи под површината на морето, што бара претпазливост при влегувањето. Овие карпи првенствено се концентрирани на влезот на Limnonari Плажа. Меѓутоа, како што се впуштате понатаму во водата, нивната распространетост се намалува, откривајќи морско дно толку беспрекорно што ја замаглува границата помеѓу да се биде во морето и недопрениот базен.

Оддалеченост од Место град Скопје

Limnonari Плажа е 8.7 км од Град Скопелос. Тоа е само 10 минути со автомобил. Сепак, автобусот трае 12 мин. Згора на тоа, автобуската постојка се наоѓа на рид и треба да пешачите 2 км (10 минути) за да се симнете до плажата. Допаѓа Агнонтас, патеката е живописна, кривина низ селата на островот.

 

СО АВТОМОБИЛ ИЛИ СО АВТОБУС:

Агнонтас Limnonari тие се две убави плажи на островот Скопелос, Грција. Еве неколку информации за достапноста на паркингот и автобуската услуга:

Достапност на паркинг:

Двете Агнонтас Limnonari плажи нудат бесплатен паркинг. Сепак, достапноста може да варира во зависност од времето од денот и туристичката сезона. За време на летните месеци, паркирањето може да биде ограничено. Затоа, препорачливо е да пристигнете порано за да обезбедите место за паркирање или можете да размислите за користење на јавен превоз за да избегнете загриженост за паркирање.

плажа skopelos com agnontas

Достапност на автобуски услуги:

Островот Скопелос има сигурна автобуска линија што се поврзува Место град Скопје до разни плажи села низ островот. Вклучувајќи ги Агнонтас Limnonari (Туризам на плажа Скопелос). Возни редови на автобуси може да се разликуваат во зависност од сезоната. Затоа, добра идеја е да го проверите тековниот распоред кога ја планирате вашата посета.

Во текот на летната туристичка сезона, автобусите имаат тенденција да сообраќаат почесто, обезбедувајќи пригодни можности за превоз за посетителите. Автобусот вози до двете плажи. Покрај тоа, тој нуди рентабилен и еколошки начин да стигнете до овие дестинации додека уживате во живописната убавина на островот.

Скопелос плажи Лимонари Аеро-фотографија на плажа

 

Истражување Агнонтас Limnonari Плажи

За оние кои се во потрага по автентично искуство на грчкиот остров, островот Скопелос Агнонтас Limnonari плажи чекаат да ве маѓепсаат. Затоа, спакувајте го кремот за сончање, омилената книга и апетитот за грчка кујна и тргнете на патување во недопрениот рај на Скопелос.

Без разлика дали барате релаксација, природна убавина или вкус на автентичниот грчки живот, овие два скапоцени камења имаат се. Посетете ги, за да ги истражите богатствата на островот и сами да го доживеете волшебноста на Скопелос. Истражување на Скопелос плажи.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво